Polskie dziecko w Niemczech | Przeprowadzka do Niemiec z dzieckiem

Zdecydowałaś się na związek z obcokrajowcem, czeka Cię przeprowadzka do Niemiec wraz ze swoim dzieckiem? Zapewnij mu odpowiednie warunki do nauki i zabawy! Prawdopodobnie nie zna ono języka i będzie czuło się nieco zagubione w obcym kraju z dala od polskich przyjaciół i dalszej rodziny. Wprawdzie człowiek uczy się w młodym wieku niezwykle szybko, jednak należy dołożyć wszelkich starań, by pomóc mu odnaleźć się w nowych warunkach.

Oto kilka podstawowych rzeczy, które powinnaś zrobić tuż po przyjeździe, aby twoje polskie dziecko w Niemczech czuło się szczęśliwe.

Polskie dziecko w niemieckim przedszkolu

Zapisz dziecko do przedszkola. Pewnie wydaje Ci się to oczywiste, ale pamiętaj, by uczynić to jak najszybciej. Zapisy do przedszkoli w Niemczech trwają odbywają się bezpośrednio w placówkach lub przez centralne miejskie punkty rejestracyjne jak na przykład przez Kitafinder w Bawarii i dotyczą przyjęć w kolejnym wrześniu. Może się zdarzyć, że otrzymasz spontanicznie miejsce, gdy zwolni się miejsce np. ze względu na przeprowadzkę innego dziecka. Zacznij od wizyty w przedszkolu i złożenia odpowiedniego wniosku (Ameldung). W celu sprawdzenia dostępności miejsc w przedszkolach w regionie twojego zamieszkania, możesz udać się do ratusza. Dowiesz się tam podstawowych rzeczy i zaoszczędzisz czas.

Nie musisz  oczywiście posyłać dziecka do pierwszego przedszkola, w którym jest miejsce. Istnieje możliwość zapisania maluszka do placówki niemiecko-polskiej. Na terenie Niemiec powstało i powstaje wiele dobrych przedszkoli dla polskich dzieci. Dzięki takiej decyzji, twojemu dziecku z pewnością łatwiej będzie się zaaklimatyzować, gdyż pozna inne polskie dzieci. Ciekawą ofertę posiada jedno z polskich przedszkoli w Monachium. Pracuje ono jako stowarzyszenie - inicjatywa rodziców (Elterninitiative), co oznacza, że współpraca rodziców jest nieodzowną podstawą ich działalności. Oferują miejsca w grupach w rożnym wieku od 2 do 6 lat. Przypomina to sytuację w rodzinie i prowadzi do powstawania związków podobnych do relacji między rodzeństwem. Do takich przedszkola uczęszczają dzieci z trzech grup językowych: dzieci z rodzin niemieckich, z rodzin niemiecko - polskich oraz dzieci z rodzin polskich. Obecność dzieci ze wszystkich trzech grup sprawia, iż przedszkolaki uczą się od siebie nawzajem. Taka naturalna forma współdziałania w  mini-społeczności ułatwia im swobodne poruszanie się w obu kulturach: polskiej i niemieckiej.

Zagraniczne ofertz matrymonialne panów


Opłaty związane z przyjęciem dziecka do przedszkola

Trzeba liczyć się z pewnymi kosztami. Z datą przyjęcia dziecka do przedszkola rodzice zobowiązani są do uiszczenia następujących opłat: jednorazowej opłaty wpisowej w wysokości ok 60 €. Oplata ta nie obowiązuje przy przyjmowaniu rodzeństwa, tzn. od drugiego dziecka, corocznej składki członkowskiej w wysokości 50 €, comiesięcznej opłaty (zwanej opłatą rodzicielską), obejmującej opłatę podstawową, opłatę za wyżywienie i sprzątanie. Wysokość miesięcznych opłat zależna jest od długości dziennego pobytu dziecka w przedszkolu - opieka półdniowa ok 200€, opieka całodzienna ok 300€, wyżywienie 50-100€, sprzątanie 0-15,00 €, składki na materiały plastyczne ok 15€, jednorazowej kaucji w wysokości 250 € - nie zawsze obowiązkowa. Kaucja jest zwracana po odejściu dziecka z przedszkola. Bardzo wiele przedszkoli uzależnia opłaty od zarobków rodziców, więc powyższe kwoty mogą okazać się w Twoim przypadku nieaktualne. Istnieje możliwość częściowego dofinansowania kosztów pobytu dziecka w przedszkolu. Rodziny starające się o wsparcie finansowe muszą złożyć odpowiedni wniosek wraz z dokumentami w urzędzie ds. socjalnych (np Sozialreferat der Landeshauptstadt München). Możliwe jest tez dofinansowanie z tytułu rodzeństwa - drugiego dziecka w placówce lub w miejskiej szkole i świetlicy. Wysokość pomocy finansowej zależy od spełnienia wymaganych kryteriów.

Uczęszczanie do przedszkola (niem. Kindergarten) nie jest obowiązkowe w Niemczech, a rodzice dzieci uczęszczających są zobowiązani płacić czesne. Większość dzieci uczęszcza do przedszkola na kilka godzin dziennie. Jeżeli  rodzice pracują, ten czas może zostać wydłużony do nawet dziewięciu godzin (co oczywiście oznacza wyższe opłaty).

Szkoła podstawowa od 6 roku życia

Jeśli twoje dziecko ma już 6 lat musi rozpocząć naukę w szkole podstawowej (Grundschule). Pierwszy dzień w szkole jest bardzo przyjemny dla  uczniów, gdyż otrzymują od rodziców torby pełne przyborów szkolnych, prezentów, słodyczy (Schultüte). Liczba godzin lekcyjnych waha się od 20 do 30 w ciągu tygodnia, w zależności od klasy i wieku dziecka. Normalnie szkoła podstawowa trwa cztery lata, następnie rodzice otrzymują od nauczycieli rekomendację, do jakiego typu szkoły dziecko jest najlepiej przystosowane. Jest ona oparta na wynikach w nauce dziecka, jego zdolnościach i zainteresowaniach. Jeżeli dziecko ma problemy z nauką nauczyciel może zaproponować posłanie go do specjalnej Sonderschule (źródło: polscott24.pl). Możesz mieć trudności z odpowiednim  wyborem szkoły. Nie zapomnij  więc sprawdzać  wyników placówki,  którą bierzesz pod uwagę (zarówno państwowej jak i niepublicznej). Porozmawiaj także z  rodzicami  dzieci uczęszczających do danej szkoły. Poziom szkół państwowych i prywatnych jest zróżnicowany.

Zapisz dziecko do szkoły w Niemczech

Zapisanie dziecka do szkoły w Niemczech nie jest zbyt skomplikowane. Jeżeli jesteś oficjalnie zarejestrowana jako rezydent Federacji, szkoła sama do ciebie napisze ze wszelkimi potrzebnymi informacjami, takimi jak niezbędne zaświadczenia lekarskie (badanie kwalifikujące dziecko do szkoły jest prowadzone przez miasto. Następnie musisz udać się do szkoły (otrzymasz informacje pocztą, Einschreibung) i zapisać swoje dziecko. Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś, czy poślesz je do szkoły prywatnej czy państwowej, musisz poświadczyć lokalnej placówce, jaką edukację dla dziecka planujesz i odebrać ze szkoły miejskiej zaświadczenie o tym. Miej świadomość, że uczęszczanie do szkoły jest dla dziecka obowiązkowe, więc musisz być w kontakcie z twoją szkołą w rejonie (Sprengelschule). Ciekawą alternatywą  może być dla Ciebie szkoła o profilu niemiecko-polskim, co oczywiście będzie bardzo trafnym rozwiązaniem. Przykładem takiego miejsca jest  Szkoła Podstawowa im. Kathariny Heinroth, Państwowa Szkoła Europejska w Berlinie o profilu niemiecko - polskim. Tego typu szkół nie brakuje oczywiście w innych miastach. W celu zapisania się do takiej szkoły należy najpierw zameldować się w szkole podstawowej w rejonie zamieszkania i tam złożyć wniosek o przeniesienie (Antrag auf Umschulung in eine andere Grundschule). Należy  przynieść w/w wniosek, świadectwo urodzenia i zameldowania dziecka oraz własny dokument tożsamości i zameldowania. Zameldowania należy dokonać osobiście, a nie poprzez szkołę rejonową.  Ta szkoła przyjmuje dzieci, których językiem ojczystym jest niemiecki bądź polski. Przed przyjęciem odbywa się test sprawdzający umiejętności językowe każdego dziecka. Od wszystkich dzieci oczekuje się, że rozumieją w stopniu podstawowym język partnerski (polski lub niemiecki). (źródło: http://www.katharina-heinroth-grundschule.de/).

Na terenie Bawarii istnieje także weekendowa szkoła polska przy Balanstrasse. Druga możliwość utrwalania języka polskiego niedzielna szkoła przy polskiej misji katolickiej przy Hesstrasse w Monachium. Tu zajęcia odbywają się po niedzielnej mszy dla dzieci.


W czasie wolnym zapewnij dziecku atrakcje

Nie tylko nauką i pracą żyje człowiek. Na początku pobytu dziecka w Niemczech powinnaś przeprowadzić pewnego rodzaju „akcję promocyjną regionu“, której celem będzie oczywiście zafascynowanie twojej pociechy nowym miejscem. Pokaż mu, jak ciekawie można spędzać tam czas i jak wspaniałych ludzi można poznać. Nie będzie to trudne zadanie, gdyż niemal całe Niemcy oferują szeroki wachlarz rozrywek dla maluchów. Nie ukrywajmy, że będziesz musiała zainwestować w to trochę pieniędzy, lecz przekonasz się sama, jak wiele zyskasz. Dzięki twoim zabiegom, dziecko dostrzeże, jak fajnie jest mieszkać w nowym miejscu. Jest to szalenie ważne właśnie tuż po przeprowadzce. Wraz ze swoim partnerem sprawdź aktualną ofertę parków rozrywki, kin i wesołych miasteczek i placów zabaw. Wybierzcie się na wycieczkę po mieście, by poznać wspólnie ciekawe miejsca.

Baw się dobrze i myśl pozytywnie! Z pewnością nie tylko Twoje dziecko może czuć się na początku zagubione w nowych warunkach. Tobie też  bywa ciężko przyzwyczajać się do nowego życia tak z dnia na dzień. Pamiętaj jednak, że nie jesteście sami. Zadałaś sobie trud, by wszystko zmienić w swoim życiu, ponieważ znalazłaś  swoją drugą połówkę. Ciesz się nowym rozdziałem i pamiętaj, że wszelkie zmiany prowadzą ku lepszemu, jeśli  wprowadzasz je  z miłości. Jeżeli jesteś samotną mamą w Niemczech zapraszamy do rejestracji na MyDwoje.pl, gdzie możesz wypełnić niemiecką lub angielską wizytówkę i razem z nami szukać partnera Niemca w Niemczech. Powodzenia!

Język niemiecki i polski w życiu dzieci w Niemczech

Na terenie Bawarii dzieci mają wiele okazji nauki języka polskiego. W zależności od styczności z językiem i zdolności teatralnych, językowych dzieci przychodzi im to łatwiej i trudniej. W rodzinach mieszanych, mama z Polski, tata Niemiec często język polski kuleje. Językiem rodziny staje się niemiecki a otoczenie językiem niemieckim w szkole, na podwórku powoduje, że język polski choć aktywnie praktykowany przez matki staje się drugim językiem dla dziecka.

Humorystycznie obrazuje to zjawisko rysowniczka satyryczna KURA – KU RAdości w rysunkach o Polakach w Niemczech.

polskie dzieci w Niemczech KURA

Jedziemy monachijskim metrem.
W wagonie wieża Babel.
– Wiesz, w metrze byli chyba ludzie z całego świata – mówię wieczorem do B.
– Uhm – B. zgadza się wylewnie z moja obserwacją.
– Ani jednego Niemca! – ekscytuję się.
– Oprócz nas! – krzyczy entuzjastycznie G.
B.i ja rechoczemy dziko.
G. mruży oczy (czytaj myśli intensywnie).
– A nie, my to Polaki przecież! – G. mówi radośnie.

Szukasz dopiero partnera za granicą? Sprawdź nasze zagraniczne oferty panów.Singielki w Niemczech


Czytaj również:


 
Komentarze (48)

Polskie dziecko w Niemczech | Przeprowadzka do Niemiec z dzieckiem - dodaj komentarz
Barbara ; 2020-09-14 17:22:20 
Witam. Czy moze mi ktos pomóc .Przeprowadziliśmy sie z corka do Lüdenscheid. Zameldowalismy .Problem a zameldowaniem do szkoły.Nerwowe dni.Szkola twierdzi ze muszą zostać powiadomieni przez Ratusz ..kazdy dzień ucieka .Nie moge podjade pracy bo corka sama nie pojdzie do szkoly pierwszy dzien...Jak to wyglada. Zaznacze ze corka ukonczyla 8 klas w Polsce z wynikiem bardzo dobrym.Dwa razy bylmsmy w szkole,kaza czekac
Renata; 2020-03-10 17:14:39 
Szukam szkoły Polsko -Niemieckiej w Ortrand dziecko 9 lat
Pomoc; 2020-02-21 06:30:02 
Witam, przyjechalam na stale z dzieckiem 9- letnim do miasta Hagen w Niemczech i obecnie moje dziecko czeka na miejsce w szkole gdyz nie umie jezyka niemieckiego. Czy w tych okolicach mozna gdzies go poslac do polskiej szkoly jak narazie?
Groszek1989; 2020-02-10 15:15:39 
Witam,
wyprowadzamy się z mężem do Niemiec w okolice Frankfurtu nad Menem. Mąż już tam jest. Syn chodzi tutaj do pierwszej klasy,  i nie dokończy jej w kraju...
Moje pytanie chodzi o to czy przenosząc się tam, muszę mieć jakieś dokumenty stad że szkoły??? Nie wiem np że został wypisany, czy jakaś opinie o dziecku...
może ktoś byl w podobnej sytuacji i umie mi pomóc... Bo nawet nie wiem jakie dokumenty będą potrzebne oprócz aktów urodzenia
Patrycja; 2019-07-04 08:13:21 
komentarz usunięty przez moderatora
Monika W; 2019-05-09 23:41:27 
Witam. Planuje przeprowadzkę do Niemiec, dokładniej do Stassfurt. Jestem na wychowawczym w Pl (3letnia corka) syn 6 lat. Tata ma działalność w Pl ale pracuje w De. Co trzeba wiedzieć o przyjęciu dziecka do przedszkola- szkoły? Jakie ubezpieczenie będzie mi potrzebne? Do ojca dziecka nie mogę się podpiąć pod ubezpieczenie jeszcze przez rok,ponieważ działalność na w Pl. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Lm; 2019-04-23 21:10:20 
Do km. Mozna sie przyuczyc do zawodu w Niemczech
Ela; 2019-04-13 21:20:46 
Witam,proszę o pomoc. Mój mąż pracuje w bremenhaven ,więc podjęliśmy decyzję o przeprowadzce do Niemiec. Szukam szkoły w tym mieście dla 10 letniej córki. Może ktoś z was coś podpowie?
Ada; 2019-03-24 14:40:06 
komentarz usunięty przez moderatora
Agnieszka; 2019-02-21 23:18:36 
komentarz usunięty przez moderatora

1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-48 |

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij