Jak szukać pracy za granicą, na zachodzie, w Niemczech

Jak przygotować się do pracy za granicą, by nie wylądować "na truskawkach"?

Mobilność zawodowa Polaków należy do największej pośród narodów Europy

Praca za granicą to marzenie wielu osób poszukujących zawodowej zmiany. Z sondażu 'Monitor Rynku Pracy' Instytutu Badawczego Randstad wynika, że Polacy to jeden z narodów najczęściej zmieniających pracę w UE. Pod względem mobilności przewyższają nas jedynie Włosi i Hiszpanie. Połowa z ankietowanych zmieniła pracę ze względu na warunki finansowe (50,5 proc.)*1. Najnowsze badania pokazują, że w Niemczech co roku 3% zatrudnionych zmienia pracę, z czego ponad połowa zatrudnionych robi to dobrowolnie nie będąc zmuszonym na przykład wygaśnięciem kontraktu (IAB  Institut für Arbeitsmarkt- und Berufsforschung). W całej Europie 60% zatrudnionych zmienia pracę 1 do 5 razy, a 9% zatrudnionych 6 do 10 razy w ciągu życia zawodowego. Tylko 13% osób nigdy nie zmienia pracy i przepracowuje całe swoje życie w jednym miejscu (Das Statistik Portal de.statista.com).

Zmiana pracy i kraju wymaga dobrego przygotowania i pewnych predyspozycji

Niekiedy jest to nie tylko zmiana wykonywanego zajęcia, ale przeprowadzka do innego kraju i całkowita zmiana środowiska zawodowego. I chociaż zmiany są wpisane w proces ewolucji, to przywiązani do obecnego miejsca, na samą myśl o takiej zmianie możemy zadrżeć: z euforii lub ze strachu. Jak zatem przekroczyć własne lęki i rozsądnie przygotować się do szukania pracy zagranicą? Podzielimy się kilkoma wskazówkami, czerpiąc z doświadczenia osób, które zdecydowały się przeprowadzić do innego kraju i obecnie mówią o sobie "pracuję tam, gdzie chcę - z satysfakcją i poczuciem spełnienia".

Praca na zachodzie, np w Niemczech stawia nowe wymagania, przygotuj się starannie do tej zmiany:

 • W Twojej głowie zaczyna kiełkować myśl o tym, by coś zmienić w życiu, nie tylko obecnie wykonywane zajęcie, ale i miejsce zamieszkania, środowisko, styl pracy? Nie rzucaj zbyt pochopnie tego, co robisz obecnie! Daj sobie czas na oswojenie się z wizją siebie w innym kraju, doczytanie o zwyczajach tam panujących, przemyśl, czy rzeczywiście jesteś na to gotowy. Wyjazd za granicę oznacza przecież konieczność innego niż dotychczas dbania o relacje z bliskimi w kraju oraz nowym otoczeniem w innym języku i wrośnięcie w różną od Twojej kulturę. Z drugiej strony wyjazd do pracy za granicę otwiera nowe możliwości rozwoju zawodowego.

 • Zapytaj sam siebie, czym jest ta wymarzona praca, którą chcesz wykonywać zagranicą. Jakiego zajęcia będziesz szukać, w jakim obszarze rynku? W mniejszej czy większej firmie? Czy chcesz kontynuować dotychczasowy zawód, czy też zmianę otoczenia potraktujesz jako możliwość nadania nowego kierunku swojej ścieżce zawodowej? Być może w odpowiedzi pomogą Ci nasze artykuły. Jeśli bijesz się z myślami, że jest za późno na zmiany bo nie masz już 18 lat to przeczytaj artykuł o optymalnej pracy.
 • Przygotowania zacznij jeszcze będąc na miejscu, w swojej obecnej pracy. Dzięki temu dasz sobie bufor czasowy i zwiększysz poczucie bezpieczeństwa na starcie. Zadbasz o "miękkie lądowanie" doczytując o tym, co może cię spotkać, o zwyczajach i kulturze (Niemiecka kuchnia i przysmaki)panującej w wybranym przez ciebie miejscu. Poszukaj w otoczeniu osób, które mieszkały w kraju, do którego zamierzasz się przenieść. Przeszukaj internet, by dowiedzieć się, jaka jest specyfika pracy pod kątem warunków, obowiązków i prawa pracy (np. wymiar urlopu, ubezpieczenia zdrowotne czy społeczne, kwestie składek emerytalnych, rodzaje umów) i sytuacji rodzinnej a pracy za granicą. Możesz wybrać się na pokaz slajdów z podróżnikiem, który właśnie wrócił z Twojej "zielonej wyspy" - to da ci możliwość zadania wszelkich pytań o społeczeństwo, zwyczaje i normy tam panujące.

 • Przygotuj swoje dokumenty niezbędne do wyjazdu: paszport, wizę - jeżeli jest potrzebna, niezbędne badania i szczepienia. Nie zapomnij o odwiedzeniu stomatologa - w wielu krajach usługi dentystyczne są wiele droższe niż w Polsce. Dowiedz się, czego jeszcze będziesz potrzebować by płynnie wejść w nowe życie - może wymagana jest pieczątka do prawa jazdy lub specjalne pozwolenie na pracę? Czytaj więcej o przygotowaniu do przeprowadzki do Niemiec.

 • Zweryfikuj dokumenty aplikacyjne: CV, list motywacyjny, swoje referencje. Póki jesteś na miejscu, zadbaj o zdobycie referencji od swoich byłych pracodawców, współpracowników, a także osób z którymi działałeś w projektach społecznych związanych z poszukiwanym przez ciebie zajęciem. Pamiętaj o tym, by dokumenty były w języku ojczystym kraju, do którego się udajesz - również referencje powinny być przetłumaczone i podpisane w dwóch wersjach językowych. Bądź staranny planując dalszą karierę i uniknij błędów. Jak zrobić karierę w Niemczech?

 • Zrób badanie rynku w kraju, do którego się udajesz. To bardzo ważny element przygotowań, pozwala bowiem odpowiedzieć sobie na pytanie, ile czasu będziesz potrzebować na znalezienie wymarzonej pracy i gdzie najlepiej jej szukać. Zweryfikuj swoje założenia o zarobkach sprawdzając, jakie są średnie wynagrodzenia na interesujących cię stanowiskach w raportach internetowych. Przy okazji zbudujesz bazę danych do szukania pracy - będziesz mieć już gotową listę firm i stron internetowych, wartych twojej uwagi. Nawiąż kontakty poprzez specjalistyczne platformy w internecie typu Xing, Linkedin - jeśli jeszcze nie masz tam konta, czas najwyższy je założyć. Sprawdź profile firm, które cię interesują i wyślij zaproszenia do znajomych osobom tam pracującym. Podpytaj ich o warunki pracy i o to, jakie możliwości rozwoju daje firma.

 • Przemyśl opcję kontynuowania pracy u obecnego pracodawcy, ale na zasadzie pracy zdalnej. W odpowiednim momencie umów się na rozmowę z szefem i przedstaw swoje plany, pokazując korzyści, jakie odniesie firma (oszczędności, nowe kontakty biznesowe za granicą). Obecnie w wielu zawodach jest możliwe przejście na typ pracy zwany "remote“ (praca zdalna), a dzięki temu ty oszczędzisz sobie stresu szukania całkiem nowego miejsca pracy w nieznanym ci kraju.

 • Poszukaj kreatywnych rozwiązań - czasami dobrym momentem przejściowym między wyjazdem a rozpoczęciem pracy w nowym kraju są stypendia, wyjazd społeczny czy podjęcie studiów doktoranckich lub dalsza edukacja. Wiele osób swoją przygodę rozpoczynało od wyjazdu na Erasmusa, podczas którego poznali lepiej nowy kraj i jego zwyczaje, a także nawiązali przydatne kontakty. Można wyruszyć na staż do wymarzonej firmy, albo na wolontariat dwu-trzymiesięczny, podczas którego także istnieje możliwość sprawdzenia siebie w nowej roli i miejscu oraz poznania ludzi, którzy staną się furtką do zdobycia wymarzonej pracy. Studia doktoranckie znów to praca naukowa, jednocześnie pozwalająca na wdrażanie wyników badań do firm z branży, jaką się zajmujesz - często za granicą transfer technologii jest częstym rozwiązaniem wykorzystywanym nie tylko w instytucjach publicznych, ale firmach prywatnych. Dzięki temu zobaczysz, jak bardzo twoja wiedza będzie przydatna w biznesie! Lista miejsc, w których znajdziecie informacje o wolontariacie i stypendiach:

  DAAD Polska: http://www.daad.pl

  Niemiecki Związek Agencji Wolontariatu: http://www.bagfa.de/aktuelles.html

  GFPS-Polska - program stypendialny: http://www.gfps.pl/pl/info/

 • Jeżeli chciałabyś połączyć przyjemne z pożytecznym i obok szukania pracy także poszukiwać miłości, partnera obcokrajowca, który w swoim języku ojczystym będzie mógł zapewne lepiej wyjaśnić Ci tajniki poszukiwania pracy w jego regionie skorzystaj z kontaktów zagranicznego biura matrymonialnego i poczuj motylki w brzuchu w związku z Niemcem, Austriakiem lub Szwajcarem. Jeśli zaś dla Ciebie wchodzi w rachubę tylko związek z Polakiem, możesz dzięki MyDwoje.pl także zagraniczne oferty matrymonialne Polaków.
Trzymamy kciuki za twoje wybory i za odważne decyzje!

*1 Źródło:https://www.jobs.pl/rynek-pracy/polacy-czesto-zmieniaja-pracy

Artykuł napisany we współpracy z portalem dla osób na rozdrozu ściezki zawodowej jobchoice.net
job-choice.net

Singielki w Niemczech


Czytaj również:
 
Komentarze (2)

Jak szukać pracy za granicą, na zachodzie, w Niemczech - dodaj komentarz
Malina z Gdańska; 2017-05-11 09:41:41 
Praca przy zbiorach i praca w opiece w szpitalach i domach starców to oczywiście najpopularniejsze miejsca, gdzie tania i wykwalifikowana silą robocza z Polski dostaje zatrudnienie. Czas to zmienić i dobrze, że pisze się coraz więcej, jak osoby po studiach mogą się także za granicą zrealizować zawodowo. Dziękuje za budujący artykuł.
OA; 2017-05-10 18:19:04 
W poszukiwaniu pracy za granicą ważne jest przede wszystkim to, żeby postawić sobie cele, które chcemy zrealizować. Jeśli to tylko pieniądze lub "święty spokój", wtedy cała reszta nie ma znaczenia. Latami możemy pracować na podrzędnym stanowisku, w pracy, która nie daje nam spełnienia, której nawet nie lubimy... Ale jeśli chcemy się realizować i rozwijać, warto wyznaczyć sobie sensowną ścieżkę, która zaprowadzi nas na wyższe szczeble kariery.

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij