Polacy i Niemcy stereotypy | Myślenie stereotypowe i uprzedzenia

Poznałaś przez portal randkowy miłego Niemca, zastanawiasz się czy związek z obcokrajowcem może się udać? Wszak w Twojej świadomości funkcjonują stereotypy o Niemcach. Wielu obcokrajowców również inaczej wyobraża sobie Polskę - jako mało interesujący kraj, gdzie żyją miliony malkontentów i pesymistów mających pociąg do kradzieży i alkoholu. Dlaczego jesteśmy tak negatywnie postrzegani? Czy w innych krajach rzeczywiście wszyscy tryskają optymizmem, hołdują abstynencji i żyją zawsze zgodnie z zasadami moralnymi? Nie ma krajów doskonałych. Każdy popełnia błędy i ma swoje większe lub mniejsze niedoskonałości.
Sympatia Polaków do Niemców rośnie z roku na rok, więc wiele kobiet z Polski bez obaw poszukuje partnera z Niemiec i przegląda zagraniczne oferty panów.

Stereotypy o Niemcach w Polsce

Istnieje także wiele stereotypów dotyczących Niemców:

 • Stereotyp o Niemcach nr 1 - Niemcy są skąpi i gburowaci - Nie można powiedzieć, iż wszyscy Niemcy są mili, sympatyczni i koleżeńscy. Ilu ludzi tyle charakterów i osobowości! Wprawdzie  daleko Niemcom do głośnych, szalonych i gadatliwych Włochów, lecz potrafią  być ciepli, pomocni i uśmiechnięci. Rzeczywiście nie słyną z rozrzutności..., lecz czyż nie jest to ich zaletą?
 • Stereotyp o Niemcach nr 2 -Niemcy są zimni i nie okazują uczuć - Bądźmy obiektywni i zadajmy sobie pytanie, czy nasi polscy panowie są w porównaniu z Niemcami tacy wylewni? Czy tak chętnie okazują nam na każdym kroku uczucia, obsypują kwiatami, przytulają się do nas i pamiętają o wszelkich świętach oraz rocznicach? Jeśli Twój partner jest niemieckojęzyczny, spróbuj prowadzić z nim rozmówki o miłości po niemiecku, z pewnością opowie Ci o swych uczuciach.
 • Stereotyp o Niemcach nr 3 - Niemcy nie lubią Polaków - Nie wszyscy Niemcy lubią Polaków... i nie wszyscy Polacy lubią Niemców. Jest to zupełnie naturalne zjawisko. Z psychologii wiadomo, iż nie istnieje człowiek, którego wszyscy by uwielbiali. Niemcy mają do Polaków dość dobre nastawienie. Uważają nas za pracowitych i zaradnych, dzięki czemu zatrudniają tak wielu z nas w swoich firmach. Poza tym są sławne Polki w Niemczech. Statystycznie to właśnie z Polkami Niemcy najchętniej zawierają mieszane małżeństwa.

 • Stereotyp o Niemcach nr 4 - Niemcy są skuteczni, nowocześni, przedsiębiorczy i zdyscyplinowani - opinie tę Niemcy zapewne zawdzięczają w dużej mierze swemu przemysłowi i jego eksportowi. Niedawno to właśnie Niemcy były największym eksporterem świata. Niemieckie towary były zawsze doceniane przez Polaków, więc wyobrażenie o ich twórcach nie mogło być inne.

Zagraniczne ofertz matrymonialne panów

Stereotypy o Polakach w Niemczech

Przeanalizujmy kilka podstawowych stereotypów na temat naszego pięknego kraju i jego mieszkańców, które nie do końca odzwierciedlają rzeczywistość:

 • Stereotyp o Polakach nr 1 - Polacy znają świetnie język..., lecz tylko swój ojczysty - Nie da się ukryć, że nasz kraj nie słynie z perfekcyjnej znajomości języków obcych, lecz coraz więcej osób stara się to zmienić. Uczęszczamy na różnego typu kursy m.in.  języka niemieckiego, angielskiego, hiszpańskiego i włoskiego, uczymy się na własną rękę przez internet lub korespondujemy z obcokrajowcami. Młodzi ludzie deklarują, że posługują się minimum jednym językiem obcym na poziomie komunikatywnym, natomiast starsi znają dość dobrze rosyjski. Osiągamy nawet lepsze efekty w nauce języków obcych niż Hiszpanie czy Włosi, lecz posiadamy pewną barierę i lęk przed wyrażaniem się w innym języku. Innymi słowy boimy się niepotrzebnie ośmieszenia popełniając błędy.
 • Stereotyp o Polakach nr 2 - Polacy są wiecznie niezadowoleni - Jest w tym ziarnko prawdy. Niewielu ludzi potrafi cieszyć się życiem i przymykać oko na drobne przeciwności losu. Nie oznacza to jednak, iż mają rzeczywiście powody, by tak strasznie narzekać. W głębi duszy cieszymy się tym co mamy i potrafimy to docenić, lecz podświadomie czujemy, że nie powinniśmy się zbytnio chwalić naszymi drobnymi sukcesami. Prawdopodobnie zaszczepiły to w nas pokolenia naszych rodziców i dziadków, którzy żyjąc w PRL-u nie mieli zbyt dużo powodów do radości. Na szczęście ta skłonność stopniowo zanika. Polacy starają się z nadzieją i optymizmem patrzeć w przyszłość i coraz częściej gości uśmiech na ich twarzach.
 • Stereotyp o Polakach nr 3 - Polacy nie lubią obcokrajowców - Stwierdzenie to zdecydowanie mija się z prawdą. Studenci i uczniowie bardzo chętnie biorą udział w licznych wymianach, kobiety coraz częściej zawierają małżeństwa z obcokrajowcami (np. przez wyspecjalizowane Portale jak www.mydwoje.pl)  i coraz więcej firm współpracuje m.in. z Niemcami, Anglikami, Ukraińcami i Białorusinami. Nasz rząd dokłada wszelkich starań, aby utworzyć most porozumienia między Polską a innymi krajami.
 • Stereotyp o Polakach nr 4 - Polacy kochają alkohol - Owszem lubimy posiedzieć przy butelce dobrego wina, wódce lub piwie..., ale zdecydowanie nie bardziej niż obcokrajowcy. Któż wylewa butelkę wódki za kołnierz na weselu czy fajnej imprezie wśród znajomych? Wystarczy poczytać gazety, wyjechać na urlop za granicę lub obejrzeć film zagranicznej produkcji, by przekonać się, iż nie tylko Polacy lubią szalone imprezy i zabawę do białego rana.
 • Stereotyp o Polakach nr 5 - Polacy kradną - A w którym kraju  się to  nie zdarza?! Czy jadąc londyńskim metrem lub stojąc w kilometrowej kolejce na wieży Eiffla jesteśmy rzeczywiście tacy bezpieczni? Niestety wiele osób kradnie, szczególnie w większych skupiskach ludzi, lecz nie przesadzajmy z opinią, że Polacy stanowią ich większość.

Skąd wzięły się stereotypy?

Polskę i Niemcy łączy wspólna historia. Poprzez bezpośrednie sąsiedztwo, wydarzenia gospodarcze, kulturalne i polityczne powstały pewne negatywne opinie, które na szczęście powoli zanikają. Niemcy zaczynają doceniać polską pracowitość, gościnność, wytrwałość i oczywiście atrakcyjność Polek - biorąc Polki za żony. Natomiast Polacy podziwiają precyzję i przedsiębiorczość swoich sąsiadów. Z roku na rok te dwa kraje nabierają do siebie coraz więcej szacunku. Według statystyk portalu pentor.pl najbardziej pozytywnie do Niemców nastawieni są studenci, menadżerowie oraz pracownicy biurowi.

Najbardziej negatywnie natomiast myślą o naszych sąsiadach rolnicy, emeryci oraz gospodarstwa domowe. Największą sympatią darzą Niemców mieszkańcy północnej części Polski oraz północnego wschodu, najgorzej natomiast w regionie środkowym. Według danych z portalu wyborcza.pl prawie 70 proc. Niemców uważa, że stosunki z Polską są dobre lub nawet bardzo dobre, powołując się na sondaż przeprowadzony tuż po katastrofie pod Smoleńskiem. Ponadto 84 proc. Niemców chciałoby, by stosunki z Polską osiągnęły ten sam poziom zażyłości co Niemiec z Francją. Większość obywateli nie miałaby nic przeciwko pracy pod kierownictwem polskiego szefa czy też wydaniu za córki za Polaka.  

Sympatia Polaków do Niemców stale rośnie. Wykazało tak badanie wykonanie przez Instytut Spraw Publicznych "Wzajmene poczucie sympatii u Polaków i Niemców" z dnia 14.06.2016

Dane ilościowe pokazują wzajemną ocenę charakterów na liczbach

Polacy najczęściej przypisują Niemcom takie cechy, jak:
 • zdyscyplinowany
 • dobrze zorganizowany
 • przedsiębiorczy
 • nowoczesny
 • skuteczny
Rzadkiej sądzą, że Niemcy są religijni, życzliwi czy towarzyscy.

Niemcy oceniają Polaka: przede wszystkim jako:
 • religijnego
 • towarzyskiego
 • życzliwego
Najbardziej wątpią w polską uczciwość i zdyscyplinowanie.

Wyniki badania z dnia 14.06.2016, wykonanego przez instytut spraw publicznych "Jak Niemcy i Polacy oceniają wzajemnie swój charakter".

tak postrzegamy typowego Niemca
Singielki w Niemczech
Czytaj również:
 
Komentarze (11)

Polacy i Niemcy stereotypy | Myślenie stereotypowe i uprzedzenia - dodaj komentarz
Szara; 2019-03-10 20:40:43 
komentarz usunięty przez moderatora
Amitiel; 2019-02-23 08:58:18 
komentarz usunięty przez moderatora
Paweł; 2017-12-07 23:26:19 
A czy Niemcy mają drugi obowiązkowy język Polski?
Adrian; 2017-07-17 13:59:41 
komentarz usunięty przez moderatora
Slazak; 2016-02-18 23:32:33 
komentarz usunięty przez moderatora
Slazak; 2016-02-18 23:20:41 
komentarz usunięty przez moderatora
Emma; 2015-09-06 18:05:27 
Nie powinno się kierować stereotypami, ludzie są różni. Nie można wrzucać całej narodowości do jednego worka. Ale w każdym stereotypie jest i ziarenko prawdy. Do wymienionych tu stereotypów dorzuciłabym jeszcze taki, że Niemki są brzydkie. Jest nawet takie powiedzenie - „Jak jedziesz autem i nagle krowy są ładniejsze od kobiet to znak, że jesteś w Niemczech” ;)) Oczywiście stereotyp ten obraża niemieckie kobiety, gdyż są też piękne Niemki.
Czas wyrocznia ; 2014-04-08 13:06:24 
Myślę ,że pokolenia tego narodu, też mają coś z tych negatywnych delikatnie mówiąc cech,materialiści za cenę ludzkich tragedii,
czas; 2014-04-08 12:17:09 
Zgadza się ,Polacy walczyli o swoją wolność,Niemcy z chęci władzy nad światem rozrywali noworodki na pół ,eksperymenty niewyobrażalne stosując na ludziach wykonywali,tyle istot straciło życie,przez te wymioty diabła.Historia nigdy tego nie zapomni
hela; 2014-04-08 11:39:00 
Złodziej nie lubi jak się go okrada.niemcy maja wiele na sumieniu.a sumienie nieczyste.te ich ja ja w dialogach pomaga im w zaklamaniach ,we wzajemnym zrozumieniu siebie ,bo zwyczajnie wstyd nie pozwala im przyznac rację dzieci morderców .katów. złodziei -powoli odchodzą z tego świata/ niech bóg o,sądzi tych ludzi sprawiedliwie

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij