Boże Narodzenie w Niemczech ze Steffenem Möllerem

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest
choinka w Niemczech

Zwyczaje wigilijne w niemieckim domu

Humorystycznie do tematu zwyczajów wigilijnych w niemieckim domu podszedł Steffen Möller, artysta kabaretowy, który często porównuje polsko-niemieckie różnice kulturowe. W Niemczech nie ma zwyczaju gotowania 12 potraw wigilijnych. Kuchnia niemiecka proponuje na uroczyste danie wigilijne kaczkę lub gęś z czerwoną kapustą i knedlami. Co jeszcze warto wiedzieć o drzewku bożonarodzeniowym, kto je w Niemczech propagował, oraz które jarmarki bożonarodzeniowe warto odwiedzić?

Niemcy kochają choinki i drzewka bożonarodzeniowe.

Tradycja choinki wywodzi się leżącej na granicy Niemiec i Francji Alzacji. Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Choinki więc szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech. W katolickiej Bawarii także ten zwyczaj się szybko przyjął i w okresie przedświątecznym można zakupić a nawet samemu wyciąć z choinkowej szkółki jodły i świerki.
Oddawanie prezentów do sklepów po Świętach

Wiele prezentów, szczególnie osobistych upominków jak perfumy, bielizna, biżuteria może nie pasować obdarowanej lub nie trafiać w jej gust. Z tej okazji wiele niemieckich sieci handlowych obiecuje możliwość zwrotu towaru po świętach a niektóre sklepy np. Karstadt przedłużają możliwość zwrotów ze zwyczajowych 14 dni nawet do 5 tygodni. Chodzi o to, by prezenty zakupione na początku okresu adventowego także mogły być zwrócone do sklepu, jeżeli okażą się prezentowym niewypałem. Niestety nie zawsze, jak mówi Steffen Möller udaje się dokonać zwrotu bez paragonu, ale trzeba przyznać, że w okresie bożonarodzeniowym sprzedawcy niemieccy są bardziej elastyczni i przymykają oko na niektóre świąteczne transakcje.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Bawarii


W Monachium istnieje wiele jarmarków bożonarodzeniowych od Marienplatz przez Brunnenhof der Residenz po Chinesischer Turm a nawet na obrzeżach Monachium np. Kaltenbergerer Christkindlmarkt w Geltendorf. Bardzo znany jest także tradycyjny Romantyczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Regensburgu, gdzie wstęp jest płatny ale warto w nim uczestniczyć. W programie znajdziemy bowiem zwiedzanie zamku St. Emmeram, rezydencji dynastii Turn und Taxis, wspólne śpiewanie kolęd z księżną Glorią, dla dzieci możliwość przejażdżki na wielbłądzie i obejrzenia teatrzyku kukiełkowego.

Jarmark bożonarodzeniowy Bawaria Niemcy

Na tradycyjnych jarmarkach można kupić tu wiele typowych świątecznych upominków jak piramidy z szopką, dziadki do orzechów, (Nussknacker), tradycyjne figurki palące fajkę - kadzidełko (Räuchermännchen), drewniane stajenki pełen figurek, świąteczne ozdoby choinkowe. Popularne stały się na Weihnachtsmarktach także filzowe buty, biżuteria, czekoladowe narzędzia, owoce w czekoladzie, słodycze i oczywiście gorące słodkie wino z goździkami i cynamonem, tradycyjny Glühwein.

świąteczne słodycze Niemcy

 
Komentarze (1)

Boże Narodzenie w Niemczech ze Steffenem Möllerem - dodaj komentarz
Lucja; 2017-12-04 09:41:31 
Steffena zawsze bardzo lubiłam, spoko gość.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Akceptuję Regulamin oraz Politykę prywatności Serwisu
Tak, chcę być informowany o w trendach i ofertach specjalnych dla Singli. Rezygnacja jest możliwa w każdej chwili.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register
Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij