Jak zrobić karierę w Niemczech? | Działalność gospodarcza i podatki w Niemczech

Weszłaś w związek z obcokrajowcem, planujesz przeprowadzkę do Niemiec, lecz nie jesteś pewna, czy znajdziesz odpowiednią pracę? Jak zrobić karierę w Niemczech? Załóż własną firmę i zostań panią swojego czasu! Przy odrobinie wysiłku i odwagi jesteś w stanie naprawdę dużo osiągnąć i wiele zyskać. Niemcy kochają przedsiębiorcze i piękne Polki, które dokładnie wiedzą, co chcą osiągnąć w życiu, dlatego też są  sławne Polki w Niemczech.

Przedsiębiorcze Polki robią karierę w Niemczech

Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej tysiące Polaków zdecydowało się otworzyć w Niemczech działalność gospodarczą. Na podstawie danych polskiej ambasady  w Berlinie, konsulatu generalnego w Kolonii i Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej nasi rodacy założyli już ok.100 tys. firm (źrodło: biznes.onet.pl). Co ciekawe, większość z nich stanowi jednoosobowa działalność gospodarcza. Statystycznie najchętniej zakładamy w Niemczech firmy budowlane, pizzerie, różnego rodzaju restauracje, bary i salony fryzjerskie. Nie brakuje także firm z branży informatycznej, elektronicznej i graficznej. Pomimo faktu, że w Niemczech mieszka o wiele więcej Turków niż Polaków, to  właśnie my zakładamy najwięcej firm. Z tej przyczyny rozpoczął tam działalność nawet specjalny Instytut Mikrokredytowy, w którym właściciele mikrofirm mogą się ubiegać o kredyt. Maksymalne oprocentowanie wynosi 8,5%, natomiast kwota wsparcia to 5 tys. Euro. Pożyczkę trzeba zwrócić w terminie 2 lat.

Zagraniczne ofertz matrymonialne panów

Pomoc w założeniu firmy w Niemczech

Jeśli przeprowadzka do Niemiec nieco Cię wyobcowała, czujesz się nieco zagubiona, pomimo pomocy i wsparcia partnera to wiedz, że jest to całkowicie naturalne i zrozumiałe zjawisko. Mimo znajomości podstaw języka, niekoniecznie będziesz czuła się od razu  na siłach, by samodzielnie stawić czoła formalnościom związanym z założeniem firmy. Okazuje się jednak, iż nawet to nie stanowi większego problemu. Istnieje w Niemczech bowiem wiele firm, także polskich, które zajmą się wszystkim w twoim imieniu. Idealnym przykładem może być p. Eliza Sotgiu, która pomaga  w zakładaniu działalności gospodarczej. Jej biuro wspiera klientów w prawidłowym składaniu dokumentów. Oferuje m.in. rejestrację firmy, zapewnia wszelkie wypisy i wpisy do rejestrów, pomaga w wyborze i założeniu rachunku bankowego w Niemczech oraz korespondencji (źródło: www.firmawniemczech.eu).

Jak samemu sprostać niemieckim formalnościom?

Jeśli lubisz wyzwania, możesz oczywiście wziąć sprawy w swoje ręce od A do Z! Oto kilka podstawowych informacji, które mogą Ci się przydać (źródło: www. eurokomm.gemeinwesenberatung-demos.de)

W jaki sposób zakładane są w firmy w Niemczech?

  • Rejestracja - Otóż należy najpierw wypełnić formularz o nazwie Gewerbeanmeldung, który otrzymuje się w urzędzie -Gewerbeamt. Należy podać adres firmy, czyli w większości przypadków jest to potwierdzenie zameldowania na terenie właściwej gminy (Gemeinde), dzielnicy (Bezirk) lub miasta (Stadt).

  • NIP (Steuernummer) - Należy wystąpić o numer identyfikacji podatkowej w odpowiednim urzędzie skarbowym (Finanzamt). Urząd (Gewerbeamt) wprawdzie zgłasza automatycznie do urzędu skarbowego fakt zarejestrowania samodzielnej działalności gospodarczej, lecz indywidualne wystąpienie może przyspieszyć procedurę. W momencie otrzymania numeru można wystawiać rachunki za wykonane zadania, a więc rozpocząć działalność.

Jak wypełnić arkusz o wystąpienie o NIP?

  1. Właściwe wypełnienie tego druku decyduje o przyszłym zaszeregowaniu podatkowym. Na szczególną uwagę zasługuje punkt 3.1 na str. 3: Angaben zur Festsetzung der Vorauszahlungen  (Einkommemsteuer, Gewerbesteuer) - dane dot. ustalenia wysokości ryczałtu podatkowego. Każda podana suma, która przekracza 7500,00 Euro powoduje ustalenie ryczałtu przez Urząd Skarbowy. Punkt 4 w/w arkusza: Angaben zur Gewinnermittlung (Dane odnośnie ustalenia zysku) - tu wystarczy zakreślić kratkę: Einnahmenüberschussrechnung (Rachunek przychodów  i rozchodów). Przy drobnej działalności raczej unikamy doradców podatkowych. Zbieramy przez nas wystawione faktury (rachunki-dochody) i wydatki (faktury, paragony), co umożliwi proste rozliczenie w Urzędzie Skarbowym.
  2. W punkcie 7 chodzi o oszacowanie wysokości obrotów firmy w roku założenia działalności i w roku następnym. Proponuje się podać 7000,00 za pierwszy rok, a 7500 za drugi. Dzięki temu unikamy wszelkich wczesnych roszczeń ze strony US. O faktycznym podatku zadecyduje roczne zeznanie podatkowe. 
  3. W punkcie 7.2. mowa jest o podatnikach VAT. Wszystko zależy tutaj od rodzaju działalności lub wysokości obrotów. Jeśli w roku założenia działalności nie przekracza się 17,500 Euro obrotu, a w następnym nie przewiduje się obrotu wyższego od 50.000 Euro, to jest się zwolnionym z podatku VAT. Doradza się zakreślić kratkę Kleinunternehmerregelung.

Podatki w Niemczech dla drobnego przedsiębiorcy

  • Podatek od dochodów - Podatki od dochodu (Einkommensteuer) są progresywne i wynoszą 15-42%. Istotną różnicą w stosunku do prawa podatkowego w Polsce jest stosunkowo duża wysokość dochodu całkowicie zwolnionego z podatku. Wynosi ona 7665 Euro w przypadku osób nie posiadających rodziny. Kwota zwolniona od podatku zwiększa się w przypadku posiadania rodziny. Ważne jest to, żeby pamiętać, iż kwota zwolniona  z podatku stanowi dochód pomniejszony o wydatki związane z prowadzoną działalnością. Odpisy obejmują np. koszty podróży (dojazdów do miejsca pracy), wydatki na narzędzia, ubrania robocze, koszty reklamy etc.

  • Podatek VAT - Zeznanie należy składać bez względu na to, czy będziemy obciążeni podatkiem dochodowym, czy przysługuje nam zwolnienie. 

  • Podatek od działalności gospodarczej (Gewerbesteuer) - Nie odgrywa roli ze względu na niskie obroty na początku, lecz zeznanie musi zostać złożone. 

Decyzja o podjęciu samodzielnej działalności gospodarczej w Niemczech może być dla Ciebie trudna, lecz pamiętaj jak wiele możesz zyskać! Dzięki takiemu rozwiązaniu staniesz się kobietą niezależną i docenianą przez partnera. Nie da się ukryć, że na początku prowadzenia  działalności możesz się natknąć na pewne trudności, gdyż jest to dla Ciebie zupełnie nowy obszar działania, lecz z czasem przy odrobinie dobrej woli i ambicji będzie już tylko lepiej.  Zainwestujesz w reklamę, zyskasz klientów, którzy docenią Twoje starania i polecą Cię znajomym!  Nie zapominaj, że Niemcy to kraj, który stawia na ludzi takich jak Ty - ambitnych i otwartych na nowości. W urzędach panuje względny porządek i przyjazna atmosfera, więc o wszystko możesz zawsze zapytać. Pamiętaj także, że masz przy sobie ukochaną osobę, która z pewnością poda Ci pomocną dłoń.
Singielki w Niemczech


Szukasz dopiero partnera za granicą? Sprawdź nasze zagraniczne oferty panów.

Czytaj również:

 
Komentarze (2)

Jak zrobić karierę w Niemczech? | Działalność gospodarcza i podatki w Niemczech - dodaj komentarz
Ramona; 2015-09-10 09:52:34 
Założenie działalności w Niemczech jest dobrym pomysłem, lecz powinno się fachowo przygotować kwestie formalną. Poza tym bardzo szybko idzie załatwienie wszystkich formalności, bez zbędnej biurokracji. Trzeba się jednak liczyć z kontrolami. Nawet nieświadome złamanie prawa może zakończyć się poważnymi konsekwencjami. Na pewno warto znać dobrze język. Początki, tak jak wszędzie, bywają trudne.
julius; 2014-05-25 00:06:55 
Super reklama Pani biura..

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij