Wielkanoc w Niemczech- tradycje i zwyczaje na Zajączka

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Niemcy celebrują Wielkanoc inaczej niż Polacy

Niemcy świętują Wielkanoc nieco inaczej niż Polacy, bardziej świecko. Jeśli zamierzasz wybrać się do Niemiec w czasie Świąt przeczytaj koniecznie, co Cię może zaskoczyć.
Wielkanoc w Niemczech

Poznaj niemieckie zwyczaje wielkanocne

Niemcy krajem wielowyznaniowym i wielokulturowym. Dominującymi religiami są katolicyzm i ewangelicyzm. Święta Wielkanocne, czyli Osterfest są ważne w obu przypadkach i obchodzi się się w roku 2018 w dniach w 29.03 - 01.04.  Wielkanoc jest zaraz po Bożym Narodzeniu, najważniejszym świętem w roku. Można odnaleźć wiele podobieństw do uroczystości polskich (dekoracje z jajkami pełnią tu główną rolę), lecz warto zauważyć, że święto zostało bardziej niż w Polsce zlaicyzowane i skomercjalizowane. Niemcy dużo pracując mało czasu poświęcają na przygotowanie świąt w domu. Dlatego wszelkie świąteczne atrybuty, łącznie z pisankami, figurkami zajęcy, gałązkami i rozmaitymi prezentami - które są wtedy obowiązkowe - można kupić gotowe w większości sklepów. Zając pojawił się w tradycji i dekoracjach wielkanocnych już w 17 wieku. Jego pochodzenie nie jest znane. Dzieci przygotowują w przedszkolach i szkołach koszyczek z jajeczkami wg własnych plastycznych kompozycji, wykonują prace plastyczne nawiązujące do zająca chowającego czekoladowe jajka w ogrodzie jak również z barankiem, który miejsce swoje w tej tradycji zawdzięcza chrześcijańskiej symbolice baranka - ofiary Chrystusa na krzyżu. Pomijając prace z dziećmi tradycja przygotowań świątecznych w domu zanika. Niemcy bardzo chętnie również spotykają się w tym czasie z rodziną i przyjaciółmi lub spędzają ten czas na wycieczkach. Święta kojarzą z wiosennym urlopem i wypoczynkiem. 

Zajączek, czekoladowe jajka i kolorowe ogródki

Przygotowania do Wielkiego Tygodnia zaczynają się w niemieckich domach w ogródku. Właśnie on dekorowany jest gałązkami z mnóstwem świątecznych, kolorowych wydmuszek. Jeśli ktoś nie dysponuje takim miejscem ubarwia w ten sposób wazony z baziami, drzwi, okna oraz balkony. Niemcy starają się w ten sposób podkreślić czas budzącej się przyrody, życia oraz zbliżanie Świąt Wielkiej Nocy. Zajączek jest chyba najważniejsza postacią Świąt, która deklasuje kwestie wiary.

Wielki Piątek  - święto męki pańskiej to dzień świąteczny w całych Niemczech nie tylko w katolickiej Bawarii. Zamknięte są wtedy nie tylko sklepy i restauracje a mini zakupy można zrobić tylko na stacjach benzynowych, lotniskach i dworcach ale panuje zakaz tańców i głośnej muzyki. Warto przypomnieć, żę w takich krajach jak Austria, Belgia, Luxemburg i Polska Wielki Piątek nie jest dniem świątecznym.

W niemieckiej tradycji katolickiej zaskakuje fakt, że potrawy święci się w nocy z Soboty na Niedzielę wielkanocną lub w Niedzielę rano, a nie jak w Polsce w Wielką Sobotę.

Wielka Niedziela, czyli Ostersonntag jest wyczekiwana przez milusińskich. Po obfitym śniadaniu udają się one na poszukiwanie głównie w ogródku ukrytych wcześniej przez naszego bohatera - zajączka, będącego wiosennym odpowiednikiem Świętego Mikołaja - a tak naprawdę przez rodziców słodkich upominków, czyli czekoladowych jajek i figurek zajączków oraz koszy pełnych słodyczy. Dorośli także obdarowują się drobnymi prezentami. W czasie Wielkanocy w wielu landach panują dwutygodniowe szkolne ferie wielkanocne. Jest to więc okazja do spotkań z rodziną, wizyt u dziadków lub z tego powodu krótkiego urlopu dla rodziców bez dzieci.

Są jednak także w Niemczech regiony, gdzie kultywuje się tradycję dekoracji jajek i organizuje wystawy i targi umożliwiające sprzedaż ręcznie robionych artystycznych pisanek i dekoracji także z barankiem wielkanocnym z wosku. Przykładem może być tu bawarski klasztor Benediktbeuern, gdzie w okresie przedwielkanocnym jest organizowana wystawa ręcznie malowanych jajek.  

Oczywiście praktykowany jest w Niemczech Wielki Post. Tu jednak jest on rozumiany bardziej dowolnie. Każdy odmawia sobie tego co najbardziej lubi. Można więc pościć rezygnując z mięsa, słodyczy lub alkoholu. Najbardziej religijni katolicy odmawiają sobie spożywania jakiegokolwiek jedzenia od Piątku do Niedzieli Wielkanocnej. Gdy post się już kończy, w Wielką Niedzielę Niemcy także lubią suto zjeść. Do ulubionych dań spożywanych w Wielką Niedzielę Wielkanocną należą oprócz jagnięciny także zajęczyca i gęsina oraz kaczka.
 
Komentarze (1)

Wielkanoc w Niemczech- tradycje i zwyczaje na Zajączka - dodaj komentarz
Marcin; 2018-03-21 12:41:18 
ten post to rzeczywiście każdy tu robi inaczej, ja uważam ze dobrze jest wybrać sobie coś co najtrudniej nam porzucić, np alkohol, piwo wieczorne z kolegami w moim przypadku jest dużym wyrzeczeniem, a wiadomo, ze w Niemczech to akurat pokusy piwne sa dość wszechobecne.
To jest mój post, na mięsie mi specjalnie nie zależny, wiec właściwie łatwiej było by mi klasycznie pościć.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nasKonsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach VIP


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij