Wielkanoc w Niemczech

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Niemcy celebrują Wielkanoc inaczej niż Polacy

Niemcy świętują Wielkanoc nieco inaczej niż Polacy, bardziej świecko. Jeśli zamierzasz wybrać się do Niemiec w czasie Świąt przeczytaj koniecznie, co Cię może zaskoczyć.

Wielkanoc w Niemczech

Poznaj niemieckie zwyczaje wielkanocne

Niemcy krajem wielowyznaniowym i wielokulturowym. Dominującymi religiami są katolicyzm i ewangelicyzm. Święta Wielkanocne, czyli Osterfest są ważne w obu przypadkach i obchodzi się się w roku 2018 w dniach w 29.03 - 01.04.  Wielkanoc jest zaraz po Bożym Narodzeniu, najważniejszym świętem w roku. Można odnaleźć wiele podobieństw do uroczystości polskich (dekoracje z jajkami pełnią tu główną rolę), lecz warto zauważyć, że święto zostało bardziej niż w Polsce zlaicyzowane i skomercjalizowane. Niemcy dużo pracując mało czasu poświęcają na przygotowanie świąt w domu. Dlatego wszelkie świąteczne atrybuty, łącznie z pisankami, figurkami zajęcy, gałązkami i rozmaitymi prezentami - które są wtedy obowiązkowe - można kupić gotowe w większości sklepów. Zając pojawił się w tradycji i dekoracjach wielkanocnych już w 17 wieku. Jego pochodzenie nie jest znane. Dzieci przygotowują w przedszkolach i szkołach koszyczek z jajeczkami wg własnych plastycznych kompozycji, wykonują prace plastyczne nawiązujące do zająca chowającego czekoladowe jajka w ogrodzie jak również z barankiem, który miejsce swoje w tej tradycji zawdzięcza chrześcijańskiej symbolice baranka - ofiary Chrystusa na krzyżu. Pomijając prace z dziećmi tradycja przygotowań świątecznych w domu zanika. Niemcy bardzo chętnie również spotykają się w tym czasie z rodziną i przyjaciółmi lub spędzają ten czas na wycieczkach. Święta kojarzą z wiosennym urlopem i wypoczynkiem. 

Zajączek, czekoladowe jajka i kolorowe ogródki

Przygotowania do Wielkiego Tygodnia zaczynają się w niemieckich domach w ogródku. Właśnie on dekorowany jest gałązkami z mnóstwem świątecznych,kolorowych wydmuszek. Jeśli ktoś nie dysponuje takim miejscem ubarwia w ten sposób wazony z baziami, drzwi, okna oraz balkony. Niemcy starają się w ten sposób podkreślić czas budzącej się przyrody, życia oraz zbliżanie Świąt Wielkiej Nocy. Zajączek jest chyba najważniejsza postacią Świąt, która deklasuje kwestie wiary.

Wielki Piątek  - święto męki pańskiej to dzień świąteczny w całych Niemczech nie tylko w katolickiej Bawarii. Zamknięte są wtedy nie tylko sklepy i restauracje a mini zakupy można zrobić tylko na stacjach benzynowych, lotniskach i dworcach ale panuje zakaz tańców i głośnej muzyki. Warto przypomnieć, żę w takich krajach jak Austria, Belgia, Luxemburg i Polska Wielki Piątek nie jest dniem świątecznym.

W niemieckiej tradycji katolickiej zaskakuje fakt, że potrawy święci się w nocy z Soboty na Niedzielę wielkanocną lub w Niedzielę rano, a nie jak w Polsce w Wielką Sobotę.

Wielka Niedziela, czyli Ostersonntag jest wyczekiwana przez milusińskich. Po obfitym śniadaniu udają się one na poszukiwanie głównie w ogródku ukrytych wcześniej przez naszego bohatera - zajączka, będącego wiosennym odpowiednikiem Świętego Mikołaja - a tak naprawdę przez rodziców słodkich upominków, czyli czekoladowych jajek i figurek zajączków oraz koszy pełnych słodyczy. Dorośli także obdarowują się drobnymi prezentami. W czasie Wielkanocy w wielu landach panują dwutygodniowe szkolne ferie wielkanocne. Jest to więc okazja do spotkań z rodziną, wizyt u dziadków lub z tego powodu krótkiego urlopu dla rodziców bez dzieci.

Są jednak także w Niemczech regiony, gdzie kultywuje się tradycję dekoracji jajek i organizuje wystawy i targi umożliwiające sprzedaż ręcznie robionych artystycznych pisanek i dekoracji także z barankiem wielkanocnym z wosku. Przykładem może być tu bawarski klasztor Benediktbeuern, gdzie w okresie przedwielkanocnym jest organizowana wystawa ręcznie malowanych jajek.  

Oczywiście praktykowany jest w Niemczech Wielki Post. Tu jednak jest on rozumiany bardziej dowolnie. Każdy odmawia sobie tego co najbardziej lubi. Można więc pościć rezygnując z mięsa, słodyczy lub alkoholu. Najbardziej religijni katolicy odmawiają sobie spożywania jakiegokolwiek jedzenia od Piątku do Niedzieli Wielkanocnej. Gdy post się już kończy, w Wielką Niedzielę Niemcy także lubią suto zjeść. Do ulubionych dań spożywanych w Wielką Niedzielę Wielkanocną należą oprócz jagnięciny także zajęczyca i gęsina oraz kaczka. Niemiecka kuchnia i przysmaki

Przeczytaj także o:
Boże Narodzenie w Niemczech

 
Komentarze (1)

Wielkanoc w Niemczech - dodaj komentarz
Marcin; 2018-03-21 12:41:18 
ten post to rzeczywiście każdy tu robi inaczej, ja uważam ze dobrze jest wybrać sobie coś co najtrudniej nam porzucić, np alkohol, piwo wieczorne z kolegami w moim przypadku jest dużym wyrzeczeniem, a wiadomo, ze w Niemczech to akurat pokusy piwne sa dość wszechobecne.
To jest mój post, na mięsie mi specjalnie nie zależny, wiec właściwie łatwiej było by mi klasycznie pościć.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij