Polskie dziecko w Niemczech

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Przeprowadzka do Niemiec z dzieckiem

Polskie dziecko w Niemczech

Zdecydowałaś się na związek z obcokrajowcem, czeka Cię przeprowadzka do Niemiec wraz ze swoim dzieckiem? Zapewnij mu odpowiednie warunki do nauki i zabawy! Prawdopodobnie nie zna ono języka i będzie czuło się nieco zagubione w obcym kraju z dala od polskich przyjaciół i dalszej rodziny. Wprawdzie człowiek uczy się w młodym wieku niezwykle szybko, jednak należy dołożyć wszelkich starań, by pomóc mu odnaleźć się w nowych warunkach.

Oto kilka podstawowych rzeczy, które powinnaś zrobić tuż po przyjeździe, aby twoje polskie dziecko w Niemczech czuło się szczęśliwe.

Polskie dziecko w niemieckim przedszkolu

Zapisz dziecko do przedszkola. Pewnie wydaje Ci się to oczywiste, ale pamiętaj, by uczynić to jak najszybciej. Zapisy do przedszkoli w Niemczech trwają najczęściej w okresie październik - styczeń i dotyczą przyjęć w kolejnym wrześniu. Może się zdarzyć, że otrzymasz spontanicznie miejsce, gdy zwolni się miejsce np. ze względu na przeprowadzkę innego dziecka. Zacznij od wizyty w przedszkolu i złożenia odpowiedniego wniosku (Ameldung). W celu sprawdzenia dostępności miejsc w przedszkolach w regionie twojego zamieszkania, możesz udać się do ratusza. Dowiesz się tam podstawowych rzeczy i zaoszczędzisz czas.

Nie musisz  oczywiście posyłać dziecka do pierwszego przedszkola, w którym jest miejsce. Istnieje możliwość zapisania maluszka do placówki niemiecko-polskiej. Na terenie Niemiec powstało i powstaje wiele dobrych przedszkoli dla polskich dzieci. Dzięki takiej decyzji, twojemu dziecku z pewnością łatwiej będzie się zaaklimatyzować, gdyż pozna inne polskie dzieci.

Ciekawą ofertę posiada np. Przedszkole Kinderland Kubuś Puchatek w Monachium. Pracuje ono jako stowarzyszenie - inicjatywa rodziców (Elterninitiative), co oznacza, że współpraca rodziców jest nieodzowną podstawą ich działalności. Oferują miejsca dla 20 dzieci w wieku od 2˝ do 6 lat. Przypomina to sytuację w rodzinie i prowadzi do powstawania związków podobnych do relacji między rodzeństwem. Obecnie do ich przedszkola uczęszczają dzieci z trzech grup językowych: dzieci z rodzin niemieckich, z rodzin niemiecko - polskich oraz dzieci z rodzin polskich. Obecność dzieci ze wszystkich trzech grup sprawia, iż przedszkolaki uczą się od siebie nawzajem. Taka naturalna forma współdziałania w  mini-społeczności ułatwia im swobodne poruszanie się w obu kulturach: polskiej i niemieckiej.

Zagraniczne ofertz matrymonialne panów


Opłaty związane z przyjęciem dziecka do przedszkola

Trzeba liczyć się z pewnymi kosztami. Z datą przyjęcia dziecka do przedszkola rodzice zobowiązani są do uiszczenia następujących opłat: jednorazowej opłaty wpisowej w wysokości ok 60 €. Oplata ta nie obowiązuje przy przyjmowaniu rodzeństwa, tzn. od drugiego dziecka, corocznej składki członkowskiej w wysokości 50 €, comiesięcznej opłaty (zwanej opłatą rodzicielską), obejmującej opłatę podstawową, opłatę za wyżywienie i sprzątanie. Wysokość miesięcznych opłat zależna jest od długości dziennego pobytu dziecka w przedszkolu - opieka półdniowa ok 200€, opieka całodzienna ok 300€, wyżywienie 50-100€, sprzątanie 0-15,00 €, składki na materiały plastyczne ok 10€, jednorazowej kaucji w wysokości 250 € - nie zawsze obowiązkowa. Kaucja jest zwracana po odejściu dziecka z przedszkola. Bardzo wiele przedszkoli uzależnia opłaty od zarobków rodziców, więc powyższe kwoty mogą okazać się w Twoim przypadku nieaktualne.

Istnieje możliwość częściowego dofinansowania kosztów pobytu dziecka w przedszkolu. Rodziny starające się o wsparcie finansowe muszą złożyć odpowiedni wniosek wraz z dokumentami w urzędzie ds. socjalnych (np Sozialreferat der Landeshauptstadt München). Wysokość dofinansowania zależy od spełnienia wymaganych kryteriów (źródło:www.kinderland-kubus.de) Podobne ceny oferują tego typu placówki także w innych niemieckich miastach. Uczęszczanie do przedszkola (niem. Kindergarten) nie jest obowiązkowe w Niemczech, a rodzice zobowiązani płacić czesne. Większość dzieci uczęszcza do przedszkola na kilka godzin dziennie. Jeżeli  rodzice pracują, ten czas może zostać wydłużony do nawet dziewięciu godzin (co oczywiście oznacza wyższe opłaty).

Szkoła podstawowa od 5 roku życia

Jeśli twoje dziecko ma już 5 lat musi rozpocząć naukę w szkole podstawowej (Grundschule). Pierwszy dzień w szkole jest bardzo przyjemny dla  uczniów, gdyż otrzymują torby pełne słodyczy (Schultuete). Liczba godzin lekcyjnych waha się od 20 do 30 w ciągu tygodnia, w zależności od klasy i wieku dziecka. Normalnie szkoła podstawowa trwa cztery lata, następnie rodzice otrzymują od nauczycieli rekomendację, do jakiego typu szkoły dziecko jest najlepiej przystosowane. Jest ona oparta na wynikach w nauce dziecka, jego zdolnościach i zainteresowaniach. Jeżeli dziecko ma problemy z nauką nauczyciel może zaproponować posłanie go do specjalnej Sonderschule (źródło: polscott24.pl). Możesz mieć trudności z odpowiednim  wyborem szkoły. Nie zapomnij  więc sprawdzać  wyników placówki,  którą bierzesz pod uwagę (zarówno państwowej jak i niepublicznej). Porozmawiaj także z  rodzicami  dzieci uczęszczających do danej szkoły. Generalnie szkoły państwowe mają lepszą reputację, lecz istnieje wiele szkół prywatnych mogących poszczycić się wysokim poziomem nauczania.

Zapisz dziecko do szkoły w Niemczech

Zapisanie dziecka do szkoły w Niemczech nie jest zbyt skomplikowane. Jeżeli jesteś oficjalnie zarejestrowana jako rezydent Federacji, szkoła sama do ciebie napisze ze wszelkimi potrzebnymi informacjami, takimi jak niezbędne zaświadczenia lekarskie czy jakie przybory szkolne. Następnie musisz udać się do szkoły i zapisać swoje dziecko. Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś, czy poślesz je do szkoły prywatnej czy państwowej, musisz poświadczyć lokalnej placówce, jaką edukację dla dziecka planujesz. Miej świadomość, że uczęszczanie do szkoły jest dla dziecka obowiązkowe, więc jeżeli nie odpowiesz na informacje z lokalnej placówki, możesz mieć poważne problemy (źródło: polscott24.pl). Ciekawą alternatywą  może być dla Ciebie szkoła o profilu niemiecko-polskim, co oczywiście będzie bardzo trafnym rozwiązaniem. Przykładem takiego miejsca jest  Szkoła Podstawowa im. Kathariny Heinroth, Państwowa Szkoła Europejska w Berlinie o profilu niemiecko - polskim. Tego typu szkół nie brakuje oczywiście w innych miastach. W celu zapisania się do takiej szkoły należy najpierw zameldować się w szkole podstawowej w rejonie zamieszkania i tam złożyć wniosek o przeniesienie (Antrag auf Umschulung in eine andere Grundschule). Należy  przynieść w/w wniosek, świadectwo urodzenia i zameldowania dziecka oraz własny dokument tożsamości i zameldowania. Zameldowania należy dokonać osobiście, a nie poprzez szkołę rejonową. Ich szkoła przyjmuje dzieci, których językiem ojczystym jest niemiecki bądź polski. Przed przyjęciem odbywa się test sprawdzający umiejętności językowe każdego dziecka. Od wszystkich dzieci oczekuje się, że rozumieją w stopniu podstawowym język partnerski (polski lub niemiecki). (źródło: http://www.katharina-heinroth-grundschule.de/)

W czasie wolnym zapewnij dziecku atrakcje

Nie tylko nauką i pracą żyje człowiek. Na początku pobytu dziecka w Niemczech powinnaś przeprowadzić pewnego rodzaju „akcję promocyjną regionu“, której celem będzie oczywiście zafascynowanie twojej pociechy nowym miejscem. Pokaż mu, jak ciekawie można spędzać tam czas i jak wspaniałych ludzi można poznać. Nie będzie to trudne zadanie, gdyż niemal całe Niemcy oferują szeroki wachlarz rozrywek dla maluchów. Nie ukrywajmy, że będziesz musiała zainwestować w to trochę pieniędzy, lecz przekonasz się sama, jak wiele zyskasz. Dzięki twoim zabiegom, dziecko dostrzeże, jak fajnie jest mieszkać w nowym miejscu. Jest to szalenie ważne właśnie tuż po przeprowadzce. Wraz ze swoim partnerem sprawdź aktualną ofertę parków rozrywki, kin i wesołych miasteczek i placów zabaw. Wybierzcie się na wycieczkę po mieście, by poznać wspólnie ciekawe miejsca.

Baw się dobrze i myśl pozytywnie! Z pewnością nie tylko Twoje dziecko może czuć się na początku zagubione w nowych warunkach. Tobie też  bywa ciężko przyzwyczajać się do nowego życia tak z dnia na dzień. Pamiętaj jednak, że nie jesteście sami. Zadałaś sobie trud, by wszystko zmienić w swoim życiu, ponieważ znalazłaś  swoją drugą połówkę. Ciesz się nowym rozdziałem i pamiętaj, że wszelkie zmiany prowadzą ku lepszemu, jeśli  wprowadzasz je  z miłości. Jeżeli jesteś samotną mamą w Niemczech zapraszamy do rejestracji na MyDwoje.pl, gdzie możesz wypełnić niemiecką lub angielską wizytówkę i razem z nami szukać partnera Niemca w Niemczech. Powodzenia!

Język niemiecki i polski w życiu dzieci w Niemczech

Na terenie Bawari dzieci mają wiele okazji nauki języka polskiego. W zależności od styczności z językiem i zdolności teatralnych, językowych dzieci przychodzi im to łatwiej i trudniej. W rodzinach mieszanych, mama z Polski, tata Niemiec często język polski kuleje. Językiem rodziny staje się niemiecki a otoczenie językiem niemieckim w szkole, na podwórku powoduje, że język polski choć aktywnie praktykowany przez matki staje się drugim językiem dla dziecka.

Humorystycznie obrazuje to zjawisko rysowniczka satyryczna KURA – KU RAdości w rysunkach o Polakach w Niemczech.

polskie dzieci w Niemczech KURA

Jedziemy monachijskim metrem.
W wagonie wieża Babel.
– Wiesz, w metrze byli chyba ludzie z całego świata – mówię wieczorem do B.
– Uhm – B. zgadza się wylewnie z moja obserwacją.
– Ani jednego Niemca! – ekscytuję się.
– Oprócz nas! – krzyczy entuzjastycznie G.
B.i ja rechoczemy dziko.
G. mruży oczy (czytaj myśli intensywnie).
– A nie, my to Polaki przecież! – G. mówi radośnie.

Szukasz dopiero partnera za granicą? Sprawdź nasze zagraniczne oferty panów.

Czytaj również:


oceń artykuł:
[ 4.8 / 6 z 20 oddanych głosów ]
 

Komentarze (25)


dodaj komentarz
dodaj komentarz
 Karolina 2017-12-10 13:09:08 
Witam. Pół roku temu postanowiłam wyprowadzić się z Polski. Czekałam jak córcia skończy druga klasę ,poszla do I Komuni Św. rok wcześniej. Wyjazd był zaplanowany dużo wcześniej więc codziennie(okola roku) uczyliśmy się z dzieckiem języka. Oglądaliśmy niemiecka telewizję słuchaliśmy muzyki. Córcia oglądała bajki . Wyjeżdżając znaliśmy jakieś tam postawy. Córcia poszla normalnie do trzeciej klasy. Od samego poczatku zaklimatyzowala się super. Na ostatniej wywiadówce usłyszałam że mogę być z niej dumna jest inteligenta dziewczynka. Nauczycielka jest nią zachwycona. Ma mnóstwo koleżanek i kolegów z którymi się super rozumie . I już lepiej mówi ode mnie 😊😊😊. Jesteśmy obie bardzo tu szczęśliwe.
 Karolcia 2017-10-02 13:49:47 
A ja wracam z niemiec do polski zostalam oszukana przez pracodawcę nie wyplacil pensji szkoda zjezdzac bo córka juz załapała niemiecki w ciagu dwóch miesiecy a chodzi do 4klasy
 Mila 2017-07-10 13:26:25 
Witaj Madzia. Mam podobny problem jak Ty. Właśnie planujemy przeprowadzkę. Mam córkę która właśnie skończyła trzecią klasę (druga zerówkę). I też się zastanawiam jak one poradzą sobie bez znajomości języka niemieckiego. Do jakiej szkoły zapisać, jakie potrzebne są dokumenty??? Jak będziesz już coś wiedziała to proszę o wszelkie rady:)
 Magda 2017-07-09 20:59:14 
Witam, mam problem moze ktos z Panstwa mi doradzi, mianowicie zamierzam przeprowadzic sie do Niemiec, corka w Polsce ukończyła obecnie 3 klase, nie zna języka niemieckiego , w Polsce uczyc sie bardzo dobrze i moje pytanie czy zabrac ja teraz i zapisac w Niemczech do szkoły (tylko nie wiem do ktorej klasy),czy sa jakies kursy, klasy przygotowujace czy moze lepiej po 4 klasie ukonczonej w Polsce , bo podobno wtedy przy dobrym swiadectwie ma szanse na Gymnazium a tak to trafi do Hauptschule.
 Mamcia 2017-06-27 11:12:33 
Pani Aniu, bez obaw, pracuję w przedszkolu, gdzie ponad 70% dzieci to obcokrajowcy. Proszę mi wierzyć, że dziecko, które przychodzi do przedszkola nawet bez podstawowego opanowania języka niemieckiego nadrabia te zaległości w max 3 miesiące. Inna sprawa, że w wielu przedszkolach pracują już polki, co też ułatwia dziecku aklimatyzację w placówce :)
 mama 2017-06-19 10:53:29 
witam.mam pytanie.od grudnia mój syn chodzi do przedszkola w niemcy opłacane przez miasto.Planujemy w sierpniu z synem wrócić na stałe do Polski a mąż zostaje w de.Moje pytanie czy miasto będzie kazało zwrócić pieniądze za przedszkole za 8 miesięcy .Z góry dziękuję za pomoc.
 Kasia 2017-01-13 10:01:08 
Witam planuje przeprowadzkę wraz z corka w tym roku na stałe do Niemiec. Corka chodzi teraz do 4 klasy szkoly podstawowej . Niestety nie umie nic po niemiecku , gdzie znajdziemy szkole dla niej o profilu nauczania po polsku Mam znajomych w Ratingen którzy mi pomogą stawić pierwsze kroki . Staram się teraz o obywatelstwo niemieckie dla siebie i córki po mojemu ojcu . Doradzcie mi mi gdzie szukać pomocy by załatwić wszystkie formalności
 Angela 2016-08-19 15:41:42 
Chciałabym się dowiedzieć jak załatwia się szkole w Strasburgu i mieszkanie
 steven 2016-06-03 14:45:28 
Mam zapytanie czy dziecko kture ma indywidualne nauczanie podyktowane przez komisję lekarską w polsce może ruwnież kontynułować w domu w niemczech dziecko ma lęki do szkoły i dużych grup dzieci popada w spazmy proszę o wyczerpującą informację
 Natalia 2015-12-30 15:34:16 
Witam, mąż pracuje w Frankfurt am Main niedługo chcielibyśmy się przeprowadzić z dzieckiem, w tej chwili ma 7 miesięcy, czy w tej okolicy są jakieś żłobki niemiecko- polskie?
 Aga 2015-12-06 18:47:18 
W Niemczech nauka rozpoczyna sie od 6 roku zycia a nawet pozniej urodzeni od 7... za przedszkole placi sie zaleznie od zarobkow. A ostatni rok nic sie nie placi...
 Andzela 2015-12-03 17:26:25 
Za ok 3 msc chcemy się przeprowadzić. szukamy mieszkania. najprawdopodobniej będziemy mieszkać w miejscowości Adenau. proszę mi napisać czy w pobliżu jest szkoła lub przedszkole niemiecko polskie. ponadto jak to wygląda w sytuacji skoro moja córka ma 5 lat ( wrześnien) obecnie uczęszcza do przedszkola ale kiedy się wprowadzimy tzn ze ma iść do szkoły....????? nie wiem jak rozwiązać ten problem 😕😯
 Basia 2015-09-08 12:08:01 
Dzieci, zwłaszcza małe, bardzo szybko potrafią się zaaklimatyzować w nowym miejscu i warunkach. Należy dać dziecku czas, na oswojenie się ze środowiskiem i otoczeniem. Jeśli dziecko w ogóle nie zna języka może iść na początek do tzw. klasy integracyjnej, która przygotowuje dzieci z różnych krajów do podjęcia nauki w niemieckiej szkole. Są też oczywiście polskie palcówki, ale nie są one odpowiednikiem niemieckich szkół, gdyż nie realizują one pełnego programu nauczania.
 Magdalena 2015-07-26 14:57:46 
Witam... mam pytanie czy w Mieście Ibbenbüren niedaleko Osnabrück są polsko-niemieckie przedszkola, to dla mnie b. ważne gdyż chciałabym posłać mojego 4-letniego synka, za niedługo planuję przeprowadzkę w tamte rejony i troszkę obawiam się tych zmian za wszelkie informacje będę wdzięczna
 Magdalena 2015-07-21 21:33:36 
Czy zapisując dzieco do szkoły w Niemczech potrzebna jest zgoda obojga rodziców?
 monia 2015-04-22 09:27:09 
moja córka w czerwcu skonczy 5 lat,wiec pójdzie do przedszkola czy szkoly?
 Anna 2015-03-17 20:24:11 
Syn kończy szkołę podstawową czyli ma 13 lat, planujemy wyjechać do Niemiec. Uczy się języka niemieckiego do jakiej szkoły powinien tam chodzić. Będziemy mieszkać w Kempten.
 aga 2015-03-15 17:51:02 
komentarz usunięty przez moderatora
 anna 2015-03-05 14:38:51 
Witam chcę wraz z 15 letnia córką przeprowadzić się do Niemiec do miejscowości BickenBach czy są tam Polskie szkoły
 Anna 2015-03-03 11:17:31 
Pani Alino, a Pani coreczka poszla do przedszkola bez calkowitej znajomosci j. niemieckiego? I jakie to przedszkole? Dla dzieci polskich, czy mowiacych tylko po niemiecku?

Pytam, bo planujemy wyjechac do Niemiec, coreczka ma 3,5 roku. Obawiam sie kkwestii przedszkola. W POlsce super sobie radzi, jest otwarta i niesamowcie wygadana. Ale niemieckiego nie zna wogule. I co robic?
 Alina 2015-03-02 21:59:42 
To przedszkole w Monachium, Kubuś Puchatek, brzmi bardzo fajnie. Szkoda, że w Dortmundzie też czegoś takiego nie ma. Ale na szczęście jakoś udało się zaaklimatyzować córeczce, na szczęście w wieku niecałych 4 latek jej umysł jest bardzo chłonny i szybko przystosowała się do swoich koleżanek i kolegów z przedszkola. Mieliśmy dodatkowo takie szczęście, że mój wybranek w Niemczech miał wielu polskich znajomych, którzy też mieli dzieci. I zabawa z tymi dziećmi chyba najwięcej dała mojej córce, bo rozmawiali między sobą trochę po polsku, trochę po niemiecku i tak jakoś swobodnie weszły jej nowe słówka i zwroty po niemiecku :)
 SZYMON 2014-06-03 11:52:08 
WITAM PROSZĘ O POMOC MAM SYNKA 8LAT SZUKAM DO MALEGO SZKOLY W NIEMCZECH NAJLEPIEJ W MIEJSCOWOSCI VOERDE WIE KTOS CFOS O JAKIS SZKOLACH MAŁY NIEZNA JĘZYKA TRUDNO BEDZIE GO ZAPISAĆ ?
 magda 2014-05-24 18:03:25 
witam serdecznie bardzo proszę o pomoc szukam szkoły dla córki ( 8 lat) która nie zna języka niemieckiego w okolicach Stuttgardu.
 majka 2014-01-10 16:22:44 
prosze o rade; poltora roku temu przyjechalam do niemiec z 15 letnim synem. Chlopak bardzo to przezyl. Skonczyl osma klase i teraz chodzi do 9tej. Przez pierwszy rok nie mial zadnych kontaktow z rowiesnikami poza szkola.Od pol roku sppotyka sie z kolega. Przy nim lepiej poznal jezyk,ale to jeszcze ciagle zamalo by sie uczyc np.zawodu. Niestety jest w takim wieku ze musi powoli wybierac kierunek na cale zycie. Niewiem co robic,co mu radzic. Sam wie ze jeszcze nie da rady. Chce wracac do Polski.Prosze o rade.
 polecam przeczytac 2013-11-13 22:29:31 
komentarz usunięty przez moderatora

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register
Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij