Polskie dziecko w Niemczech

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Przeprowadzka do Niemiec z dzieckiem

Polskie dziecko w Niemczech

Zdecydowałaś się na związek z obcokrajowcem, czeka Cię przeprowadzka do Niemiec wraz ze swoim dzieckiem? Zapewnij mu odpowiednie warunki do nauki i zabawy! Prawdopodobnie nie zna ono języka i będzie czuło się nieco zagubione w obcym kraju z dala od polskich przyjaciół i dalszej rodziny. Wprawdzie człowiek uczy się w młodym wieku niezwykle szybko, jednak należy dołożyć wszelkich starań, by pomóc mu odnaleźć się w nowych warunkach.

Oto kilka podstawowych rzeczy, które powinnaś zrobić tuż po przyjeździe, aby twoje polskie dziecko w Niemczech czuło się szczęśliwe.

Polskie dziecko w niemieckim przedszkolu

Zapisz dziecko do przedszkola. Pewnie wydaje Ci się to oczywiste, ale pamiętaj, by uczynić to jak najszybciej. Zapisy do przedszkoli w Niemczech trwają najczęściej w okresie październik - styczeń i dotyczą przyjęć w kolejnym wrześniu. Może się zdarzyć, że otrzymasz spontanicznie miejsce, gdy zwolni się miejsce np. ze względu na przeprowadzkę innego dziecka. Zacznij od wizyty w przedszkolu i złożenia odpowiedniego wniosku (Ameldung). W celu sprawdzenia dostępności miejsc w przedszkolach w regionie twojego zamieszkania, możesz udać się do ratusza. Dowiesz się tam podstawowych rzeczy i zaoszczędzisz czas.

Nie musisz  oczywiście posyłać dziecka do pierwszego przedszkola, w którym jest miejsce. Istnieje możliwość zapisania maluszka do placówki niemiecko-polskiej. Na terenie Niemiec powstało i powstaje wiele dobrych przedszkoli dla polskich dzieci. Dzięki takiej decyzji, twojemu dziecku z pewnością łatwiej będzie się zaaklimatyzować, gdyż pozna inne polskie dzieci.

Ciekawą ofertę posiada np. Przedszkole Kinderland Kubuś Puchatek w Monachium. Pracuje ono jako stowarzyszenie - inicjatywa rodziców (Elterninitiative), co oznacza, że współpraca rodziców jest nieodzowną podstawą ich działalności. Oferują miejsca dla 20 dzieci w wieku od 2˝ do 6 lat. Przypomina to sytuację w rodzinie i prowadzi do powstawania związków podobnych do relacji między rodzeństwem. Obecnie do ich przedszkola uczęszczają dzieci z trzech grup językowych: dzieci z rodzin niemieckich, z rodzin niemiecko - polskich oraz dzieci z rodzin polskich. Obecność dzieci ze wszystkich trzech grup sprawia, iż przedszkolaki uczą się od siebie nawzajem. Taka naturalna forma współdziałania w  mini-społeczności ułatwia im swobodne poruszanie się w obu kulturach: polskiej i niemieckiej.

Zagraniczne ofertz matrymonialne panów


Opłaty związane z przyjęciem dziecka do przedszkola

Trzeba liczyć się z pewnymi kosztami. Z datą przyjęcia dziecka do przedszkola rodzice zobowiązani są do uiszczenia następujących opłat: jednorazowej opłaty wpisowej w wysokości ok 60 €. Oplata ta nie obowiązuje przy przyjmowaniu rodzeństwa, tzn. od drugiego dziecka, corocznej składki członkowskiej w wysokości 50 €, comiesięcznej opłaty (zwanej opłatą rodzicielską), obejmującej opłatę podstawową, opłatę za wyżywienie i sprzątanie. Wysokość miesięcznych opłat zależna jest od długości dziennego pobytu dziecka w przedszkolu - opieka półdniowa ok 200€, opieka całodzienna ok 300€, wyżywienie 50-100€, sprzątanie 0-15,00 €, składki na materiały plastyczne ok 10€, jednorazowej kaucji w wysokości 250 € - nie zawsze obowiązkowa. Kaucja jest zwracana po odejściu dziecka z przedszkola. Bardzo wiele przedszkoli uzależnia opłaty od zarobków rodziców, więc powyższe kwoty mogą okazać się w Twoim przypadku nieaktualne.

Istnieje możliwość częściowego dofinansowania kosztów pobytu dziecka w przedszkolu. Rodziny starające się o wsparcie finansowe muszą złożyć odpowiedni wniosek wraz z dokumentami w urzędzie ds. socjalnych (np Sozialreferat der Landeshauptstadt München). Wysokość dofinansowania zależy od spełnienia wymaganych kryteriów (źródło:www.kinderland-kubus.de) Podobne ceny oferują tego typu placówki także w innych niemieckich miastach. Uczęszczanie do przedszkola (niem. Kindergarten) nie jest obowiązkowe w Niemczech, a rodzice zobowiązani płacić czesne. Większość dzieci uczęszcza do przedszkola na kilka godzin dziennie. Jeżeli  rodzice pracują, ten czas może zostać wydłużony do nawet dziewięciu godzin (co oczywiście oznacza wyższe opłaty).

Szkoła podstawowa od 5 roku życia

Jeśli twoje dziecko ma już 5 lat musi rozpocząć naukę w szkole podstawowej (Grundschule). Pierwszy dzień w szkole jest bardzo przyjemny dla  uczniów, gdyż otrzymują torby pełne słodyczy (Schultuete). Liczba godzin lekcyjnych waha się od 20 do 30 w ciągu tygodnia, w zależności od klasy i wieku dziecka. Normalnie szkoła podstawowa trwa cztery lata, następnie rodzice otrzymują od nauczycieli rekomendację, do jakiego typu szkoły dziecko jest najlepiej przystosowane. Jest ona oparta na wynikach w nauce dziecka, jego zdolnościach i zainteresowaniach. Jeżeli dziecko ma problemy z nauką nauczyciel może zaproponować posłanie go do specjalnej Sonderschule (źródło: polscott24.pl). Możesz mieć trudności z odpowiednim  wyborem szkoły. Nie zapomnij  więc sprawdzać  wyników placówki,  którą bierzesz pod uwagę (zarówno państwowej jak i niepublicznej). Porozmawiaj także z  rodzicami  dzieci uczęszczających do danej szkoły. Generalnie szkoły państwowe mają lepszą reputację, lecz istnieje wiele szkół prywatnych mogących poszczycić się wysokim poziomem nauczania.

Zapisz dziecko do szkoły w Niemczech

Zapisanie dziecka do szkoły w Niemczech nie jest zbyt skomplikowane. Jeżeli jesteś oficjalnie zarejestrowana jako rezydent Federacji, szkoła sama do ciebie napisze ze wszelkimi potrzebnymi informacjami, takimi jak niezbędne zaświadczenia lekarskie czy jakie przybory szkolne. Następnie musisz udać się do szkoły i zapisać swoje dziecko. Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś, czy poślesz je do szkoły prywatnej czy państwowej, musisz poświadczyć lokalnej placówce, jaką edukację dla dziecka planujesz. Miej świadomość, że uczęszczanie do szkoły jest dla dziecka obowiązkowe, więc jeżeli nie odpowiesz na informacje z lokalnej placówki, możesz mieć poważne problemy (źródło: polscott24.pl). Ciekawą alternatywą  może być dla Ciebie szkoła o profilu niemiecko-polskim, co oczywiście będzie bardzo trafnym rozwiązaniem. Przykładem takiego miejsca jest  Szkoła Podstawowa im. Kathariny Heinroth, Państwowa Szkoła Europejska w Berlinie o profilu niemiecko - polskim. Tego typu szkół nie brakuje oczywiście w innych miastach. W celu zapisania się do takiej szkoły należy najpierw zameldować się w szkole podstawowej w rejonie zamieszkania i tam złożyć wniosek o przeniesienie (Antrag auf Umschulung in eine andere Grundschule). Należy  przynieść w/w wniosek, świadectwo urodzenia i zameldowania dziecka oraz własny dokument tożsamości i zameldowania. Zameldowania należy dokonać osobiście, a nie poprzez szkołę rejonową. Ich szkoła przyjmuje dzieci, których językiem ojczystym jest niemiecki bądź polski. Przed przyjęciem odbywa się test sprawdzający umiejętności językowe każdego dziecka. Od wszystkich dzieci oczekuje się, że rozumieją w stopniu podstawowym język partnerski (polski lub niemiecki). (źródło: http://www.katharina-heinroth-grundschule.de/)

W czasie wolnym zapewnij dziecku atrakcje

Nie tylko nauką i pracą żyje człowiek. Na początku pobytu dziecka w Niemczech powinnaś przeprowadzić pewnego rodzaju „akcję promocyjną regionu“, której celem będzie oczywiście zafascynowanie twojej pociechy nowym miejscem. Pokaż mu, jak ciekawie można spędzać tam czas i jak wspaniałych ludzi można poznać. Nie będzie to trudne zadanie, gdyż niemal całe Niemcy oferują szeroki wachlarz rozrywek dla maluchów. Nie ukrywajmy, że będziesz musiała zainwestować w to trochę pieniędzy, lecz przekonasz się sama, jak wiele zyskasz. Dzięki twoim zabiegom, dziecko dostrzeże, jak fajnie jest mieszkać w nowym miejscu. Jest to szalenie ważne właśnie tuż po przeprowadzce. Wraz ze swoim partnerem sprawdź aktualną ofertę parków rozrywki, kin i wesołych miasteczek i placów zabaw. Wybierzcie się na wycieczkę po mieście, by poznać wspólnie ciekawe miejsca.

Baw się dobrze i myśl pozytywnie! Z pewnością nie tylko Twoje dziecko może czuć się na początku zagubione w nowych warunkach. Tobie też  bywa ciężko przyzwyczajać się do nowego życia tak z dnia na dzień. Pamiętaj jednak, że nie jesteście sami. Zadałaś sobie trud, by wszystko zmienić w swoim życiu, ponieważ znalazłaś  swoją drugą połówkę. Ciesz się nowym rozdziałem i pamiętaj, że wszelkie zmiany prowadzą ku lepszemu, jeśli  wprowadzasz je  z miłości. Jeżeli jesteś samotną mamą w Niemczech zapraszamy do rejestracji na MyDwoje.pl, gdzie możesz wypełnić niemiecką lub angielską wizytówkę i razem z nami szukać partnera Niemca w Niemczech. Powodzenia!

Język niemiecki i polski w życiu dzieci w Niemczech

Na terenie Bawari dzieci mają wiele okazji nauki języka polskiego. W zależności od styczności z językiem i zdolności teatralnych, językowych dzieci przychodzi im to łatwiej i trudniej. W rodzinach mieszanych, mama z Polski, tata Niemiec często język polski kuleje. Językiem rodziny staje się niemiecki a otoczenie językiem niemieckim w szkole, na podwórku powoduje, że język polski choć aktywnie praktykowany przez matki staje się drugim językiem dla dziecka.

Humorystycznie obrazuje to zjawisko rysowniczka satyryczna KURA – KU RAdości w rysunkach o Polakach w Niemczech.

polskie dzieci w Niemczech KURA

Jedziemy monachijskim metrem.
W wagonie wieża Babel.
– Wiesz, w metrze byli chyba ludzie z całego świata – mówię wieczorem do B.
– Uhm – B. zgadza się wylewnie z moja obserwacją.
– Ani jednego Niemca! – ekscytuję się.
– Oprócz nas! – krzyczy entuzjastycznie G.
B.i ja rechoczemy dziko.
G. mruży oczy (czytaj myśli intensywnie).
– A nie, my to Polaki przecież! – G. mówi radośnie.

Szukasz dopiero partnera za granicą? Sprawdź nasze zagraniczne oferty panów.Singielki w Niemczech


Czytaj również:


 
Komentarze (33)

Polskie dziecko w Niemczech  - dodaj komentarz
Ania ; 2018-12-16 08:27:14 
Witam jak też zmagam się jak postąpić aby było dobrze. Mój mąż jakiś czas temu wyjechał do pracy do Niemiec my z córką jesteśmy w Polsce ale nie ukrywam jest nam ciężko bo zostaliśmy same dlatego zdecydowaliśmy się na przeprowadzkę.Ale sama nie wiem co robić córka ma 10 lat chodzi do 5 klasy w Polsce rok szybciej poszła do szkoły i ma naprawdę bardzo dobre wyniki w nauce (średnia 5.0) od jakiego czasu uczy się niemieckiego 2 razy w tygodniu ale idzie jej to jak krew z nosa widzę że po prostu jej się nie chce.Moje pytanie brzmi jak dokładnie wygląda nauka w Niemczech do jakiej szkoły by trafiła?Od kiedy dzieci zaczynają naukę?Czy będzie miała normalnie lekcję z swoją klasą?Ile godzin będzie w szkole? I jak myślicie czy robimy dobrze? Dziecko jest dla mnie najważniejsze!!! A i niemieckie dzieci traktują polskie dzieci?Jakich języków jeszcze będzie się uczyć.Pomóżcie co robić.Pozdrawiam
Aldi ; 2018-11-23 08:24:40 
Czy w Ravensburgu jest polskie lub polsko-niemieckie przedszkole i szkoła?
Weronika; 2018-06-28 10:05:38 
Witam, czy ktos jest z Poczdamu lub Berlina?
Przeprowadzklismy sie tutaj w marcu br i próbuje sie zaaklimatyzować, ale nie jest łatwo.
Syn chodzi do przedszkola, szukam informacji o tym jak pomóc dziecku w nauce niemieckiego.
W ogole moze jakis kontakt z innymi rodzicami w takiej sytuacji, razem razniej😉
Witam!; 2018-05-10 05:57:16 
Mój syn chodzi obecnie do 6 klasy podstawowki. Zostaly nu 2 lata i po jej ukonczeniu chcielibysmy wyjechac do Niemiec. Boje sie tylko jak to bedzie ze średnia szkola.
Wercia; 2018-04-20 20:46:45 
Witam mam pytanie w czerwcu planuje wyjazd z dwójką dzieci do Niemiec na stałe syn ma 5lat a córka 2lata czy jest to prawda ze dziecko w wieku 5 lat musi iść juz do szkoły i kiedy najlepiej zapisać dziecko do przedszkola jeszcze tego nie zrobiłam a bende mieszkać w miejscowości Shneverdingen
Adrianna; 2018-03-28 20:24:11 
Witam.
Niedawno przeprowadzilam się z dzieckiem do Essen i chciałabym się dowiedzieć do jakiej szkoły mogłabym posłać dziecko żeby był też język Polski... Dziecko ma 5 i pół roku. Trochę mówi po niemiecku ale boję się, że sobie nie poradzi w szkole.
Anna; 2018-03-10 16:00:24 
Witam mam w planie wyjechać do Niemiec w czerwcu. Mam córka 6 lat. Kiedy mam szukać szkoły?
Agnieszka; 2018-03-03 19:33:14 
Witam wszystkich. Ja tez przyjechała 5 miesięcy temu do Niemiec z córką 10 letnią. Dziecko jest zdolne i mimo , ze nie ma wystarczającej znajomości języka ma zielone światło w gimnazjum, ale nie w tym problem...Nie wiem czy zostaniemy , mąż pracuje tu już 5 lat, ale ja z córką nie mogę się zaklimatyzować.:(:(. Córka niby zadowolona ze szkoły , ale czuje się samotna. Fajnie czytać wpisy osób , które tak płynnie wchodzą w obcą kulturę...kurcze jak oni to robią:)...
Karolina; 2017-12-10 13:09:08 
Witam. Pół roku temu postanowiłam wyprowadzić się z Polski. Czekałam jak córcia skończy druga klasę ,poszla do I Komuni Św. rok wcześniej. Wyjazd był zaplanowany dużo wcześniej więc codziennie(okola roku) uczyliśmy się z dzieckiem języka. Oglądaliśmy niemiecka telewizję słuchaliśmy muzyki. Córcia oglądała bajki . Wyjeżdżając znaliśmy jakieś tam postawy. Córcia poszla normalnie do trzeciej klasy. Od samego poczatku zaklimatyzowala się super. Na ostatniej wywiadówce usłyszałam że mogę być z niej dumna jest inteligenta dziewczynka. Nauczycielka jest nią zachwycona. Ma mnóstwo koleżanek i kolegów z którymi się super rozumie . I już lepiej mówi ode mnie 😊😊😊. Jesteśmy obie bardzo tu szczęśliwe.
Karolcia; 2017-10-02 13:49:47 
A ja wracam z niemiec do polski zostalam oszukana przez pracodawcę nie wyplacil pensji szkoda zjezdzac bo córka juz załapała niemiecki w ciagu dwóch miesiecy a chodzi do 4klasy

1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-33 |

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas


Fax: (22) 201 25 87


Konsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach VIP


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij