strona główna Strona główna     mapa serwisu Mapa serwisu     kanały RSS RSS     kontakt Kontakt     wersja mobilna Wersja mobilna

Polskie dziecko w Niemczech

Podziel się na:
Dodaj do gogole+
linkedin
pinterest

Polskie dziecko w Niemczech

Polskie dziecko w Niemczech
Podobne artykuły
 Niemiecka kuchnia i przysmaki
 Małżeństwa z obcokrajowcami
 Polacy i Niemcy stereotypy
 Rozmówki o miłości po niemiecku
 Sławne Polki w Niemczech

Przeprowadzka do Niemiec.

Wyjazd do Niemiec z dzieckiem, to Twoje dylematy? Przeprowadziłaś się właśnie do Niemiec wraz ze swoim dzieckiem? Zapewnij mu odpowiednie warunki do nauki i zabawy! Prawdopodobnie nie zna ono języka i będzie czuło się nieco zagubione w obcym kraju z dala od polskich przyjaciół i dalszej rodziny. Wprawdzie człowiek uczy się w młodym wieku niezwykle szybko, jednak należy dołożyć wszelkich starań, by pomóc mu odnaleźć się w nowych warunkach.

Oto kilka podstawowych rzeczy, które powinnaś zrobić tuż po przyjeździe ze swoją pociechą do ukochanego mężczyzny do Niemiec:

Zapisz dziecko do niemieckiego przedszkola/szkoły!

Pewnie wydaje Ci się to oczywiste, ale pamiętaj, by uczynić to jak najszybciej. Zapisy do przedszkoli w Niemczech trwają najczęściej w okresie październik - styczeń i dotyczą przyjęć w kolejnym wrześniu. Może się zdarzyć, że otrzymasz spontanicznie miejsce, gdy zwolni się miejsce np. ze względu na przeprowadzkę dziecka. Zacznij od wizyty w przedszkolu i złożenia odpowiedniego wniosku (Ameldung). W celu sprawdzenia dostępności miejsc w przedszkolach w regionie twojego zamieszkania, możesz udać się do ratusza. Dowiesz się tam podstawowych rzeczy i zaoszczędzisz czas.

Przedszkola niemiecko - polskie

Nie musisz  oczywiście posyłać dziecka do pierwszego przedszkola, w którym jest miejsce. Istnieje możliwość zapisania maluszka do placówki niemiecko-polskiej. Na terenie Niemiec powstało i powstaje wiele dobrych przedszkoli dla polskich dzieci. Dzięki takiej decyzji, twojemu dziecku z pewnością łatwiej będzie się zaaklimatyzować, gdyż pozna inne polskie dzieci.
Ciekawą ofertę posiada np. Przedszkole Kinderland Kubuś Puchatek w Monachium. Pracuje ono jako stowarzyszenie - inicjatywa rodziców (Elterninitiative), co oznacza, że współpraca rodziców jest nieodzowną podstawą ich działalności. Oferują miejsca dla 20 dzieci w wieku od 2˝ do 6 lat. Przypomina to sytuację w rodzinie i prowadzi do powstawania związków podobnych do relacji między rodzeństwem. Obecnie do ich przedszkola uczęszczają dzieci z trzech grup językowych: dzieci z rodzin niemieckich, z rodzin niemiecko - polskich, oraz dzieci z rodzin polskich. Obecność dzieci ze wszystkich trzech grup sprawia, iż przedszkolaki uczą się od siebie nawzajem. Taka naturalna forma współdziałania w  mini-społeczności ułatwia im swobodne poruszanie się w obu kulturach: polskiej i niemieckiej.

PolishHarmony.de


Opłaty związane z przyjęciem dziecka do przedszkola

Trzeba liczyć się z pewnymi kosztami. Z datą przyjęcia dziecka do przedszkola rodzice zobowiązani są do uiszczenia następujących opłat: jednorazowej opłaty wpisowej w wysokości ok 60 €. Oplata ta nie obowiązuje przy przyjmowaniu rodzeństwa, tzn. od drugiego dziecka, corocznej składki członkowskiej w wysokości 50 €, comiesięcznej opłaty (zwanej opłatą rodzicielską), obejmującej opłatę podstawową, opłatę za wyżywienie i sprzątanie. Wysokość miesięcznych opłat zależna jest od długości dziennego pobytu dziecka w przedszkolu - opieka półdniowa 233,20€, opieka całodzienna 316,20 €, wyżywienie 49,20 €, sprzątanie 15,00 €, jednorazowej kaucji w wysokości 250 € - nie zawsze obowiązkowa. Kaucja jest zwracana po odejściu dziecka z przedszkola.

Dofinansowanie pobytu dziecka w przedszkolu

Istnieje możliwość częściowego dofinansowania kosztów pobytu dziecka w przedszkolu. Rodziny starające się o wsparcie finansowe muszą złożyć odpowiedni wniosek wraz z dokumentami w urzędzie ds. socjalnych (Sozialreferat der Landeshauptstadt München). Wysokość dofinansowania zależy od spełnienia wymaganych kryteriów (źródło:www.kinderland-kubus.de) Podobne ceny oferują tego typu placówki także w innych niemieckich miastach. Uczęszczanie do przedszkola (niem. Kindergarten) nie jest obowiązkowe w Niemczech, a rodzice zobowiązani są płacić czesne. Większość dzieci uczęszcza do przedszkola na kilka godzin dziennie. Jeżeli  rodzice pracują, ten czas może zostać wydłużony do nawet dziewięciu godzin (co oczywiście oznacza wyższe opłaty).

Szkoła podstawowa od 5 roku życia

Jeśli twoje dziecko ma już 5 lat lub więcej musi rozpocząć naukę w szkole podstawowej (Grundschule). Pierwszy dzień w szkole jest bardzo przyjemny dla  uczniów, gdyż otrzymują torby pełne słodyczy (Schultuete). Liczba godzin lekcyjnych waha się od 20 do 30 w ciągu tygodnia, w zależności od klasy i wieku dziecka. Normalnie szkoła podstawowa trwa cztery lata, następnie rodzice otrzymują od nauczycieli rekomendację, do jakiego typu szkoły dziecko jest najlepiej przystosowane. Jest ona oparta na wynikach w nauce dziecka, jego zdolnościach i zainteresowaniach. Jeżeli dziecko ma problemy z nauką nauczyciel może zaproponować posłanie go do specjalnej Sonderschule (źródło: polscott24.pl). Możesz mieć trudności z odpowiednim  wyborem szkoły. Nie zapomnij  więc sprawdzać  wyników placówki,  którą bierzesz pod uwagę (zarówno państwowej jak i niepublicznej). Porozmawiaj także z  rodzicami  dzieci uczęszczających do danej szkoły. Generalnie szkoły państwowe mają lepszą reputację, lecz istnieje wiele szkół prywatnych mogących poszczycić się wysokim poziomem nauczania.

Zapisz dziecko do szkoły w Niemczech

Zapisanie dziecka do szkoły w Niemczech nie jest zbyt skomplikowane. Jeżeli jesteś oficjalnie zarejestrowana jako rezydent Federacji, szkoła sama do ciebie napisze ze wszelkimi potrzebnymi informacjami, takimi jak niezbędne zaświadczenia lekarskie czy jakie przybory szkolne. Następnie musisz udać się do szkoły i zapisać swoje dziecko. Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś, czy poślesz je do szkoły prywatnej czy państwowej, musisz poświadczyć lokalnej placówce, jaką edukację dla dziecka planujesz. Miej świadomość, że uczęszczanie do szkoły jest dla dziecka obowiązkowe, więc jeżeli nie odpowiesz na informacje z lokalnej placówki, możesz mieć poważne problemy (źródło: polscott24.pl). Ciekawą alternatywą  może być dla Ciebie szkoła o profilu niemiecko-polskim, co oczywiście będzie bardzo trafnym rozwiązaniem. Przykładem takiego miejsca jest  Szkoła Podstawowa im. Kathariny Heinroth, Państwowa Szkoła Europejska w Berlinie o profilu niemiecko-polskim. Tego typu szkół nie brakuje oczywiście w innych miastach. W celu zapisania się do takiej szkoły należy najpierw zameldować się w szkole podstawowej w rejonie zamieszkania i tam złożyć wniosek o przeniesienie (Antrag auf Umschulung in eine andere Grundschule). Należy  przynieść w/w wniosek, świadectwo urodzenia i zameldowania dziecka oraz własny dokument tożsamości i zameldowania. Zameldowania należy dokonać OSOBIŚCIE, a nie poprzez szkołę rejonową. Ich szkoła przyjmuje dzieci, których językiem ojczystym jest niemiecki bądź polski. Przed przyjęciem odbywa się test sprawdzający umiejętności językowe każdego dziecka. Od wszystkich dzieci oczekuje się, że rozumieją w stopniu podstawowym język partnerski (polski lub niemiecki). (źródło: http://www.katharina-heinroth-grundschule.de/)

Zapewnij dziecku dodatkowe atrakcje w czasie wolnym!

Nie tylko nauką i pracą żyje człowiek. Na początku pobytu dziecka w Niemczech powinnaś przeprowadzić pewnego rodzaju „akcję promocyjną regionu“, której celem będzie oczywiście zafascynowanie twojej pociechy nowym miejscem. Pokaż mu, jak ciekawie można spędzać tam czas i jak wspaniałych ludzi można poznać. Nie będzie to trudne zadanie, gdyż niemal całe Niemcy oferują szeroki wachlarz rozrywek dla maluchów. Nie ukrywajmy, że będziesz musiała zainwestować w to trochę pieniędzy, lecz przekonasz się sama, jak wiele zyskasz. Dzięki twoim zabiegom, dziecko dostrzeże, jak fajnie jest mieszkać w nowym miejscu. Jest to szalenie ważne właśnie tuż po przeprowadzce. Wraz ze swoim partnerem sprawdź aktualną ofertę parków rozrywki, kin i wesołych miasteczek i placów zabaw. Wybierzcie się na wycieczkę po mieście, by poznać wspólnie ciekawe miejsca.

Baw się dobrze i myśl pozytywnie! Z pewnością nie tylko Twoje dziecko może czuć się na początku zagubione w nowych warunkach. Tobie też  bywa ciężko przyzwyczajać się do nowego życia tak z dnia na dzień. Pamiętaj jednak, że nie jesteście sami. Zadałaś sobie trud, by wszystko zmienić w swoim życiu, ponieważ znalazłaś  swoją drugą połówkę. Ciesz się nowym rozdziałem  i pamiętaj, że wszelkie zmiany  prowadzą ku lepszemu, jeśli  wprowadzasz je  z miłości. Jeżeli jesteś samotną mamą w Niemczech zapraszamy do rejestracji na MyDwoje.pl, gdzie możesz wypełnić niemiecką lub angielską wizytówkę i razem z nami szukać partnera Niemca w Niemczech. Powodzenia!

Zespół MyDwoje.pl

 

 
 

 

oceń artykuł:
[ 6 / 6 z 1 oddanych głosów ]
 

Komentarze (12)


dodaj komentarz
dodaj komentarz
 Magdalena 2015-07-26 14:57:46 
Witam... mam pytanie czy w Mieście Ibbenbüren niedaleko Osnabrück są polsko-niemieckie przedszkola, to dla mnie b. ważne gdyż chciałabym posłać mojego 4-letniego synka, za niedługo planuję przeprowadzkę w tamte rejony i troszkę obawiam się tych zmian za wszelkie informacje będę wdzięczna
 Magdalena 2015-07-21 21:33:36 
Czy zapisując dzieco do szkoły w Niemczech potrzebna jest zgoda obojga rodziców?
 monia 2015-04-22 09:27:09 
moja córka w czerwcu skonczy 5 lat,wiec pójdzie do przedszkola czy szkoly?
 Anna 2015-03-17 20:24:11 
Syn kończy szkołę podstawową czyli ma 13 lat, planujemy wyjechać do Niemiec. Uczy się języka niemieckiego do jakiej szkoły powinien tam chodzić. Będziemy mieszkać w Kempten.
 aga 2015-03-15 17:51:02 
komentarz usunięty przez moderatora
 anna 2015-03-05 14:38:51 
Witam chcę wraz z 15 letnia córką przeprowadzić się do Niemiec do miejscowości BickenBach czy są tam Polskie szkoły
 Anna 2015-03-03 11:17:31 
Pani Alino, a Pani coreczka poszla do przedszkola bez calkowitej znajomosci j. niemieckiego? I jakie to przedszkole? Dla dzieci polskich, czy mowiacych tylko po niemiecku?

Pytam, bo planujemy wyjechac do Niemiec, coreczka ma 3,5 roku. Obawiam sie kkwestii przedszkola. W POlsce super sobie radzi, jest otwarta i niesamowcie wygadana. Ale niemieckiego nie zna wogule. I co robic?
 Alina 2015-03-02 21:59:42 
To przedszkole w Monachium, Kubuś Puchatek, brzmi bardzo fajnie. Szkoda, że w Dortmundzie też czegoś takiego nie ma. Ale na szczęście jakoś udało się zaaklimatyzować córeczce, na szczęście w wieku niecałych 4 latek jej umysł jest bardzo chłonny i szybko przystosowała się do swoich koleżanek i kolegów z przedszkola. Mieliśmy dodatkowo takie szczęście, że mój wybranek w Niemczech miał wielu polskich znajomych, którzy też mieli dzieci. I zabawa z tymi dziećmi chyba najwięcej dała mojej córce, bo rozmawiali między sobą trochę po polsku, trochę po niemiecku i tak jakoś swobodnie weszły jej nowe słówka i zwroty po niemiecku :)
 SZYMON 2014-06-03 11:52:08 
WITAM PROSZĘ O POMOC MAM SYNKA 8LAT SZUKAM DO MALEGO SZKOLY W NIEMCZECH NAJLEPIEJ W MIEJSCOWOSCI VOERDE WIE KTOS CFOS O JAKIS SZKOLACH MAŁY NIEZNA JĘZYKA TRUDNO BEDZIE GO ZAPISAĆ ?
 magda 2014-05-24 18:03:25 
witam serdecznie bardzo proszę o pomoc szukam szkoły dla córki ( 8 lat) która nie zna języka niemieckiego w okolicach Stuttgardu.
 majka 2014-01-10 16:22:44 
prosze o rade; poltora roku temu przyjechalam do niemiec z 15 letnim synem. Chlopak bardzo to przezyl. Skonczyl osma klase i teraz chodzi do 9tej. Przez pierwszy rok nie mial zadnych kontaktow z rowiesnikami poza szkola.Od pol roku sppotyka sie z kolega. Przy nim lepiej poznal jezyk,ale to jeszcze ciagle zamalo by sie uczyc np.zawodu. Niestety jest w takim wieku ze musi powoli wybierac kierunek na cale zycie. Niewiem co robic,co mu radzic. Sam wie ze jeszcze nie da rady. Chce wracac do Polski.Prosze o rade.
 polecam przeczytac 2013-11-13 22:29:31 
komentarz usunięty przez moderatora

Darmowa rejestracja

e-mail
hasło
minimum 6 znaków
Jesteś
kobietą mężczyzną
Data urodzenia
Skąd nas znasz?
Akceptuje Regulamin i Politykę prywatności
Kontakt z biurem
Test Doboru Partnerskiego
Twarze MyDwoje
grafika komputerowa, Brooklyn,NY., 58 lat, M1E4129D
M1E4129D, 58 lat
grafika komputerowa, Brooklyn,NY.
Opiekunka, Sopot, 42 lata, K51F6AF4
K51F6AF4, 42 lata
Opiekunka, Sopot
 
 więcej mężczyzn  więcej kobiet
Opinie Użytkowników MyDwoje.pl
Hafenlogistik , Hagenow , 43 lata, MD747EDD
MD747EDD, 43 lata
Hafenlogistik , Hagenow
Selbständiger Malermeister, Steinfeld, 35 lat, M2F54B77
M2F54B77, 35 lat
Selbständiger Malermeister, Steinfeld
 więcej ofert zagranicznych
Wydarzenia dla singli
Wydarzenia dla Singli
 więcej wydarzeń
| Praca | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności | Usługi i cennik | Kontakt dla mediów | Partnerzy | Reklama | Mapa Serwisu |

2007 - 2015 © MyDwoje.pl ® ; Wszelkie prawa zastrzeżone

CMS, WEB interface

Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Serwisu MyDwoje.pl
zamknij