Polskie dziecko w Niemczech

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Przeprowadzka do Niemiec z dzieckiem

Polskie dziecko w Niemczech

Zdecydowałaś się na związek z obcokrajowcem, czeka Cię przeprowadzka do Niemiec wraz ze swoim dzieckiem? Zapewnij mu odpowiednie warunki do nauki i zabawy! Prawdopodobnie nie zna ono języka i będzie czuło się nieco zagubione w obcym kraju z dala od polskich przyjaciół i dalszej rodziny. Wprawdzie człowiek uczy się w młodym wieku niezwykle szybko, jednak należy dołożyć wszelkich starań, by pomóc mu odnaleźć się w nowych warunkach.

Oto kilka podstawowych rzeczy, które powinnaś zrobić tuż po przyjeździe, aby twoje polskie dziecko w Niemczech czuło się szczęśliwe.

Polskie dziecko w niemieckim przedszkolu

Zapisz dziecko do przedszkola. Pewnie wydaje Ci się to oczywiste, ale pamiętaj, by uczynić to jak najszybciej. Zapisy do przedszkoli w Niemczech trwają odbywają się bezpośrednio w placówkach lub przez centralne miejskie punkty rejestracyjne jak na przykład przez Kitafinder w Bawarii i dotyczą przyjęć w kolejnym wrześniu. Może się zdarzyć, że otrzymasz spontanicznie miejsce, gdy zwolni się miejsce np. ze względu na przeprowadzkę innego dziecka. Zacznij od wizyty w przedszkolu i złożenia odpowiedniego wniosku (Ameldung). W celu sprawdzenia dostępności miejsc w przedszkolach w regionie twojego zamieszkania, możesz udać się do ratusza. Dowiesz się tam podstawowych rzeczy i zaoszczędzisz czas.

Nie musisz  oczywiście posyłać dziecka do pierwszego przedszkola, w którym jest miejsce. Istnieje możliwość zapisania maluszka do placówki niemiecko-polskiej. Na terenie Niemiec powstało i powstaje wiele dobrych przedszkoli dla polskich dzieci. Dzięki takiej decyzji, twojemu dziecku z pewnością łatwiej będzie się zaaklimatyzować, gdyż pozna inne polskie dzieci. Ciekawą ofertę posiada jedno z polskich przedszkoli w Monachium. Pracuje ono jako stowarzyszenie - inicjatywa rodziców (Elterninitiative), co oznacza, że współpraca rodziców jest nieodzowną podstawą ich działalności. Oferują miejsca w grupach w rożnym wieku od 2 do 6 lat. Przypomina to sytuację w rodzinie i prowadzi do powstawania związków podobnych do relacji między rodzeństwem. Do takich przedszkola uczęszczają dzieci z trzech grup językowych: dzieci z rodzin niemieckich, z rodzin niemiecko - polskich oraz dzieci z rodzin polskich. Obecność dzieci ze wszystkich trzech grup sprawia, iż przedszkolaki uczą się od siebie nawzajem. Taka naturalna forma współdziałania w  mini-społeczności ułatwia im swobodne poruszanie się w obu kulturach: polskiej i niemieckiej.

Zagraniczne ofertz matrymonialne panów


Opłaty związane z przyjęciem dziecka do przedszkola

Trzeba liczyć się z pewnymi kosztami. Z datą przyjęcia dziecka do przedszkola rodzice zobowiązani są do uiszczenia następujących opłat: jednorazowej opłaty wpisowej w wysokości ok 60 €. Oplata ta nie obowiązuje przy przyjmowaniu rodzeństwa, tzn. od drugiego dziecka, corocznej składki członkowskiej w wysokości 50 €, comiesięcznej opłaty (zwanej opłatą rodzicielską), obejmującej opłatę podstawową, opłatę za wyżywienie i sprzątanie. Wysokość miesięcznych opłat zależna jest od długości dziennego pobytu dziecka w przedszkolu - opieka półdniowa ok 200€, opieka całodzienna ok 300€, wyżywienie 50-100€, sprzątanie 0-15,00 €, składki na materiały plastyczne ok 15€, jednorazowej kaucji w wysokości 250 € - nie zawsze obowiązkowa. Kaucja jest zwracana po odejściu dziecka z przedszkola. Bardzo wiele przedszkoli uzależnia opłaty od zarobków rodziców, więc powyższe kwoty mogą okazać się w Twoim przypadku nieaktualne. Istnieje możliwość częściowego dofinansowania kosztów pobytu dziecka w przedszkolu. Rodziny starające się o wsparcie finansowe muszą złożyć odpowiedni wniosek wraz z dokumentami w urzędzie ds. socjalnych (np Sozialreferat der Landeshauptstadt München). Możliwe jest tez dofinansowanie z tytułu rodzeństwa - drugiego dziecka w placówce lub w miejskiej szkole i świetlicy. Wysokość pomocy finansowej zależy od spełnienia wymaganych kryteriów.

Uczęszczanie do przedszkola (niem. Kindergarten) nie jest obowiązkowe w Niemczech, a rodzice dzieci uczęszczających są zobowiązani płacić czesne. Większość dzieci uczęszcza do przedszkola na kilka godzin dziennie. Jeżeli  rodzice pracują, ten czas może zostać wydłużony do nawet dziewięciu godzin (co oczywiście oznacza wyższe opłaty).

Szkoła podstawowa od 6 roku życia

Jeśli twoje dziecko ma już 6 lat musi rozpocząć naukę w szkole podstawowej (Grundschule). Pierwszy dzień w szkole jest bardzo przyjemny dla  uczniów, gdyż otrzymują od rodziców torby pełne przyborów szkolnych, prezentów, słodyczy (Schultüte). Liczba godzin lekcyjnych waha się od 20 do 30 w ciągu tygodnia, w zależności od klasy i wieku dziecka. Normalnie szkoła podstawowa trwa cztery lata, następnie rodzice otrzymują od nauczycieli rekomendację, do jakiego typu szkoły dziecko jest najlepiej przystosowane. Jest ona oparta na wynikach w nauce dziecka, jego zdolnościach i zainteresowaniach. Jeżeli dziecko ma problemy z nauką nauczyciel może zaproponować posłanie go do specjalnej Sonderschule (źródło: polscott24.pl). Możesz mieć trudności z odpowiednim  wyborem szkoły. Nie zapomnij  więc sprawdzać  wyników placówki,  którą bierzesz pod uwagę (zarówno państwowej jak i niepublicznej). Porozmawiaj także z  rodzicami  dzieci uczęszczających do danej szkoły. Poziom szkół państwowych i prywatnych jest zróżnicowany.

Zapisz dziecko do szkoły w Niemczech

Zapisanie dziecka do szkoły w Niemczech nie jest zbyt skomplikowane. Jeżeli jesteś oficjalnie zarejestrowana jako rezydent Federacji, szkoła sama do ciebie napisze ze wszelkimi potrzebnymi informacjami, takimi jak niezbędne zaświadczenia lekarskie (badanie kwalifikujące dziecko do szkoły jest prowadzone przez miasto. Następnie musisz udać się do szkoły (otrzymasz informacje pocztą, Einschreibung) i zapisać swoje dziecko. Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś, czy poślesz je do szkoły prywatnej czy państwowej, musisz poświadczyć lokalnej placówce, jaką edukację dla dziecka planujesz i odebrać ze szkoły miejskiej zaświadczenie o tym. Miej świadomość, że uczęszczanie do szkoły jest dla dziecka obowiązkowe, więc musisz być w kontakcie z twoją szkołą w rejonie (Sprengelschule). Ciekawą alternatywą  może być dla Ciebie szkoła o profilu niemiecko-polskim, co oczywiście będzie bardzo trafnym rozwiązaniem. Przykładem takiego miejsca jest  Szkoła Podstawowa im. Kathariny Heinroth, Państwowa Szkoła Europejska w Berlinie o profilu niemiecko - polskim. Tego typu szkół nie brakuje oczywiście w innych miastach. W celu zapisania się do takiej szkoły należy najpierw zameldować się w szkole podstawowej w rejonie zamieszkania i tam złożyć wniosek o przeniesienie (Antrag auf Umschulung in eine andere Grundschule). Należy  przynieść w/w wniosek, świadectwo urodzenia i zameldowania dziecka oraz własny dokument tożsamości i zameldowania. Zameldowania należy dokonać osobiście, a nie poprzez szkołę rejonową.  Ta szkoła przyjmuje dzieci, których językiem ojczystym jest niemiecki bądź polski. Przed przyjęciem odbywa się test sprawdzający umiejętności językowe każdego dziecka. Od wszystkich dzieci oczekuje się, że rozumieją w stopniu podstawowym język partnerski (polski lub niemiecki). (źródło: http://www.katharina-heinroth-grundschule.de/).

Na terenie Bawarii istnieje także weekendowa szkoła polska przy Balanstrasse. Druga możliwość utrwalania języka polskiego niedzielna szkoła przy polskiej misji katolickiej przy Hesstrasse w Monachium. Tu zajęcia odbywają się po niedzielnej mszy dla dzieci.


W czasie wolnym zapewnij dziecku atrakcje

Nie tylko nauką i pracą żyje człowiek. Na początku pobytu dziecka w Niemczech powinnaś przeprowadzić pewnego rodzaju „akcję promocyjną regionu“, której celem będzie oczywiście zafascynowanie twojej pociechy nowym miejscem. Pokaż mu, jak ciekawie można spędzać tam czas i jak wspaniałych ludzi można poznać. Nie będzie to trudne zadanie, gdyż niemal całe Niemcy oferują szeroki wachlarz rozrywek dla maluchów. Nie ukrywajmy, że będziesz musiała zainwestować w to trochę pieniędzy, lecz przekonasz się sama, jak wiele zyskasz. Dzięki twoim zabiegom, dziecko dostrzeże, jak fajnie jest mieszkać w nowym miejscu. Jest to szalenie ważne właśnie tuż po przeprowadzce. Wraz ze swoim partnerem sprawdź aktualną ofertę parków rozrywki, kin i wesołych miasteczek i placów zabaw. Wybierzcie się na wycieczkę po mieście, by poznać wspólnie ciekawe miejsca.

Baw się dobrze i myśl pozytywnie! Z pewnością nie tylko Twoje dziecko może czuć się na początku zagubione w nowych warunkach. Tobie też  bywa ciężko przyzwyczajać się do nowego życia tak z dnia na dzień. Pamiętaj jednak, że nie jesteście sami. Zadałaś sobie trud, by wszystko zmienić w swoim życiu, ponieważ znalazłaś  swoją drugą połówkę. Ciesz się nowym rozdziałem i pamiętaj, że wszelkie zmiany prowadzą ku lepszemu, jeśli  wprowadzasz je  z miłości. Jeżeli jesteś samotną mamą w Niemczech zapraszamy do rejestracji na MyDwoje.pl, gdzie możesz wypełnić niemiecką lub angielską wizytówkę i razem z nami szukać partnera Niemca w Niemczech. Powodzenia!

Język niemiecki i polski w życiu dzieci w Niemczech

Na terenie Bawarii dzieci mają wiele okazji nauki języka polskiego. W zależności od styczności z językiem i zdolności teatralnych, językowych dzieci przychodzi im to łatwiej i trudniej. W rodzinach mieszanych, mama z Polski, tata Niemiec często język polski kuleje. Językiem rodziny staje się niemiecki a otoczenie językiem niemieckim w szkole, na podwórku powoduje, że język polski choć aktywnie praktykowany przez matki staje się drugim językiem dla dziecka.

Humorystycznie obrazuje to zjawisko rysowniczka satyryczna KURA – KU RAdości w rysunkach o Polakach w Niemczech.

polskie dzieci w Niemczech KURA

Jedziemy monachijskim metrem.
W wagonie wieża Babel.
– Wiesz, w metrze byli chyba ludzie z całego świata – mówię wieczorem do B.
– Uhm – B. zgadza się wylewnie z moja obserwacją.
– Ani jednego Niemca! – ekscytuję się.
– Oprócz nas! – krzyczy entuzjastycznie G.
B.i ja rechoczemy dziko.
G. mruży oczy (czytaj myśli intensywnie).
– A nie, my to Polaki przecież! – G. mówi radośnie.

Szukasz dopiero partnera za granicą? Sprawdź nasze zagraniczne oferty panów.Singielki w Niemczech


Czytaj również:


 
Komentarze (44)

Polskie dziecko w Niemczech  - dodaj komentarz
Patrycja; 2019-07-04 08:13:21 
komentarz usunięty przez moderatora
Monika W; 2019-05-09 23:41:27 
Witam. Planuje przeprowadzkę do Niemiec, dokładniej do Stassfurt. Jestem na wychowawczym w Pl (3letnia corka) syn 6 lat. Tata ma działalność w Pl ale pracuje w De. Co trzeba wiedzieć o przyjęciu dziecka do przedszkola- szkoły? Jakie ubezpieczenie będzie mi potrzebne? Do ojca dziecka nie mogę się podpiąć pod ubezpieczenie jeszcze przez rok,ponieważ działalność na w Pl. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Lm; 2019-04-23 21:10:20 
Do km. Mozna sie przyuczyc do zawodu w Niemczech
Ela; 2019-04-13 21:20:46 
Witam,proszę o pomoc. Mój mąż pracuje w bremenhaven ,więc podjęliśmy decyzję o przeprowadzce do Niemiec. Szukam szkoły w tym mieście dla 10 letniej córki. Może ktoś z was coś podpowie?
Ada; 2019-03-24 14:40:06 
komentarz usunięty przez moderatora
Agnieszka; 2019-02-21 23:18:36 
komentarz usunięty przez moderatora
Km; 2019-02-13 01:01:57 
Witam wiem że może nie na temat ale nie wiem co już poprostu robić opowiadając w skrócie mając 13 lat wyjechałam do Niemiec poszłam do Hauptschule oczywiście nikt zbytnio nie wytłumaczył mi co to za szkoła A ja szczerze nie interesowałam się tym niestety ... w każdym badz razie cofnęli mnie o 1 rok do tyłu żebym poznała język itd... szło mi bardzo dobrze w nauce jednak ciezko bylo mi sie skupic zeby nauczyc sie jezyka niemieckiego i w tym samym czasie angielskiego wiec skupiłam sie bardziej na niemieckim przez co mialam problem z angielskim, przyszedł wiek 16 lat Popadlam w źle towarzystwo wagary, brak uwagi na lekcjach A na angielskim nigdy mnie prawie nie było. Koniec końców po ukonczeniu 8 klasy jeśli się nie mylę miałam wtedy 16 lat dali mnie do klasy betrieb und schule tak zwana BuS klasse. I mam ukończenie szkoły hauptschullabschluss nach der klasse 9 betrieb und schule. Dopiero z czasem zdałam sobie sprawę że tak naprawdę nie mam nic, żałuję że nie mogę cofnąć czasu no ale niestety bywa i tak.. teraz jestem w Polsce ponieważ kończąc 18 lat wróciłam do kraju, i nie mogę nic sensownego znaleźć na ten temat ciężko mi w cv napisać jakie mam ukończenie szkoły bo nawet sama tak dokładnie nie wiem chciałabym po wielu latach zrobić jakąś dodatkową szkołę ale nie wiem czy gdzie kolwiek mogę iść, błagam niech ktoś napisze mi coś konkretnego bez zbędnych komentarzy z góry dziękuję!!!!
Wioleta; 2019-02-11 12:34:46 
Witam:) szukam Niemiecko Polskiej szkoły w okolicach Rahden Minden Espelkamp Frontheim ???? Czy ktoś coś wie proszę o pomoc corka ma 11 lat w Pl chodzi do 5 klasy , uczy się dobrze. Moj mąż pracuje tam i nasza decyzja pozostała na tym że wyjeżdżamy tam na stałe ,bardzo prosze o pomoc!!!!
Ewa; 2019-02-02 20:01:58 
Witam, jestem w identycznej sytuacji jak Anna, córka ma 9 lat (poszła wczesniej-chodzi do 3 klasy), bardzo dobrze się uczy w Polsce, nie chcę,żeby trafiła do Hauptschule, co robić, też zostajemy same w PL jak mąż wyjedzie. Jejku, ale to trudne decyzje, nie chciałabym, aby dziecko cierpiało przez nasza decyzję...Pomóżcie, jak to wygląda na miejscu?
Kasia; 2019-01-28 15:13:46 
Witam. Planujemy wyjazd do Niemiec dokładnie do Rendsburga czy kos się orientuję czy jest tam szkoła polsko niemiecka? Dziękuję

1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-44 |

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres wymagany obowiązującymi przepisami prawa i maksymalnie trzydzieści lat od czasu ustania trwania umowy. Dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nasKonsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach VIP


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


  Akceptuję
zamknij