Biuro matrymonialne > Poradnik > Poszukiwanie partnera > Partner z zagranicy > Jak zrobić karierę w Niemczech?

Jak zrobić karierę w Niemczech?

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Działalność gospodarcza i podatki w Niemczech

Jak zrobić karierę w Niemczech
Weszłaś w związek z obcokrajowcem, planujesz przeprowadzkę do Niemiec, lecz nie jesteś pewna, czy znajdziesz odpowiednią pracę? Jak zrobić karierę w Niemczech? Załóż własną firmę i zostań panią swojego czasu! Przy odrobinie wysiłku i odwagi jesteś w stanie naprawdę dużo osiągnąć i wiele zyskać. Niemcy kochają przedsiębiorcze i piękne Polki, które dokładnie wiedzą, co chcą osiągnąć w życiu, dlatego też są  sławne Polki w Niemczech.

Przedsiębiorcze Polki robią karierę w Niemczech

Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej tysiące Polaków zdecydowało się otworzyć w Niemczech działalność gospodarczą. Na podstawie danych polskiej ambasady  w Berlinie, konsulatu generalnego w Kolonii i Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej nasi rodacy założyli już ok.100 tys. firm (źrodło: biznes.onet.pl). Co ciekawe, większość z nich stanowi jednoosobowa działalność gospodarcza. Statystycznie najchętniej zakładamy w Niemczech firmy budowlane, pizzerie, różnego rodzaju restauracje, bary i salony fryzjerskie. Nie brakuje także firm z branży informatycznej, elektronicznej i graficznej. Pomimo faktu, że w Niemczech mieszka o wiele więcej Turków niż Polaków, to  właśnie my zakładamy najwięcej firm. Z tej przyczyny rozpoczął tam działalność nawet specjalny Instytut Mikrokredytowy, w którym właściciele mikrofirm mogą się ubiegać o kredyt. Maksymalne oprocentowanie wynosi 8,5%, natomiast kwota wsparcia to 5 tys. Euro. Pożyczkę trzeba zwrócić w terminie 2 lat.

Zagraniczne ofertz matrymonialne panów

Pomoc w założeniu firmy w Niemczech

Jeśli przeprowadzka do Niemiec nieco Cię wyobcowała, czujesz się nieco zagubiona, pomimo pomocy i wsparcia partnera to wiedz, że jest to całkowicie naturalne i zrozumiałe zjawisko. Mimo znajomości podstaw języka, niekoniecznie będziesz czuła się od razu  na siłach, by samodzielnie stawić czoła formalnościom związanym z założeniem firmy. Okazuje się jednak, iż nawet to nie stanowi większego problemu. Istnieje w Niemczech bowiem wiele firm, także polskich, które zajmą się wszystkim w twoim imieniu. Idealnym przykładem może być p. Eliza Sotgiu, która pomaga  w zakładaniu działalności gospodarczej. Jej biuro wspiera klientów w prawidłowym składaniu dokumentów. Oferuje m.in. rejestrację firmy, zapewnia wszelkie wypisy i wpisy do rejestrów, pomaga w wyborze i założeniu rachunku bankowego w Niemczech oraz korespondencji (źródło: www.firmawniemczech.eu).

Jak samemu sprostać niemieckim formalnościom?

Jeśli lubisz wyzwania, możesz oczywiście wziąć sprawy w swoje ręce od A do Z! Oto kilka podstawowych informacji, które mogą Ci się przydać (źródło: www. eurokomm.gemeinwesenberatung-demos.de)

W jaki sposób zakładane są w firmy w Niemczech?

 • Rejestracja - Otóż należy najpierw wypełnić formularz o nazwie Gewerbeanmeldung, który otrzymuje się w urzędzie -Gewerbeamt. Należy podać adres firmy, czyli w większości przypadków jest to potwierdzenie zameldowania na terenie właściwej gminy (Gemeinde), dzielnicy (Bezirk) lub miasta (Stadt).

 • NIP (Steuernummer) - Należy wystąpić o numer identyfikacji podatkowej w odpowiednim urzędzie skarbowym (Finanzamt). Urząd (Gewerbeamt) wprawdzie zgłasza automatycznie do urzędu skarbowego fakt zarejestrowania samodzielnej działalności gospodarczej, lecz indywidualne wystąpienie może przyspieszyć procedurę. W momencie otrzymania numeru można wystawiać rachunki za wykonane zadania, a więc rozpocząć działalność.

Jak wypełnić arkusz o wystąpienie o NIP?

 1. Właściwe wypełnienie tego druku decyduje o przyszłym zaszeregowaniu podatkowym. Na szczególną uwagę zasługuje punkt 3.1 na str. 3: Angaben zur Festsetzung der Vorauszahlungen  (Einkommemsteuer, Gewerbesteuer) - dane dot. ustalenia wysokości ryczałtu podatkowego. Każda podana suma, która przekracza 7500,00 Euro powoduje ustalenie ryczałtu przez Urząd Skarbowy. Punkt 4 w/w arkusza: Angaben zur Gewinnermittlung (Dane odnośnie ustalenia zysku) - tu wystarczy zakreślić kratkę: Einnahmenüberschussrechnung (Rachunek przychodów  i rozchodów). Przy drobnej działalności raczej unikamy doradców podatkowych. Zbieramy przez nas wystawione faktury (rachunki-dochody) i wydatki (faktury, paragony), co umożliwi proste rozliczenie w Urzędzie Skarbowym.
 2. W punkcie 7 chodzi o oszacowanie wysokości obrotów firmy w roku założenia działalności i w roku następnym. Proponuje się podać 7000,00 za pierwszy rok, a 7500 za drugi. Dzięki temu unikamy wszelkich wczesnych roszczeń ze strony US. O faktycznym podatku zadecyduje roczne zeznanie podatkowe. 
 3. W punkcie 7.2. mowa jest o podatnikach VAT. Wszystko zależy tutaj od rodzaju działalności lub wysokości obrotów. Jeśli w roku założenia działalności nie przekracza się 17,500 Euro obrotu, a w następnym nie przewiduje się obrotu wyższego od 50.000 Euro, to jest się zwolnionym z podatku VAT. Doradza się zakreślić kratkę Kleinunternehmerregelung.

Podatki w Niemczech dla drobnego przedsiębiorcy

 • Podatek od dochodów - Podatki od dochodu (Einkommensteuer) są progresywne i wynoszą 15-42%. Istotną różnicą w stosunku do prawa podatkowego w Polsce jest stosunkowo duża wysokość dochodu całkowicie zwolnionego z podatku. Wynosi ona 7665 Euro w przypadku osób nie posiadających rodziny. Kwota zwolniona od podatku zwiększa się w przypadku posiadania rodziny. Ważne jest to, żeby pamiętać, iż kwota zwolniona  z podatku stanowi dochód pomniejszony o wydatki związane z prowadzoną działalnością. Odpisy obejmują np. koszty podróży (dojazdów do miejsca pracy), wydatki na narzędzia, ubrania robocze, koszty reklamy etc.

 • Podatek VAT - Zeznanie należy składać bez względu na to, czy będziemy obciążeni podatkiem dochodowym, czy przysługuje nam zwolnienie. 

 • Podatek od działalności gospodarczej (Gewerbesteuer) - Nie odgrywa roli ze względu na niskie obroty na początku, lecz zeznanie musi zostać złożone. 

Decyzja o podjęciu samodzielnej działalności gospodarczej w Niemczech może być dla Ciebie trudna, lecz pamiętaj jak wiele możesz zyskać! Dzięki takiemu rozwiązaniu staniesz się kobietą niezależną i docenianą przez partnera. Nie da się ukryć, że na początku prowadzenia  działalności możesz się natknąć na pewne trudności, gdyż jest to dla Ciebie zupełnie nowy obszar działania, lecz z czasem przy odrobinie dobrej woli i ambicji będzie już tylko lepiej.  Zainwestujesz w reklamę, zyskasz klientów, którzy docenią Twoje starania i polecą Cię znajomym!  Nie zapominaj, że Niemcy to kraj, który stawia na ludzi takich jak Ty - ambitnych i otwartych na nowości. W urzędach panuje względny porządek i przyjazna atmosfera, więc o wszystko możesz zawsze zapytać. Pamiętaj także, że masz przy sobie ukochaną osobę, która z pewnością poda Ci pomocną dłoń.
Singielki w Niemczech


Szukasz dopiero partnera za granicą? Sprawdź nasze zagraniczne oferty panów.

Czytaj również:

 
Komentarze (2)

Jak zrobić karierę w Niemczech? - dodaj komentarz
Ramona; 2015-09-10 09:52:34 
Założenie działalności w Niemczech jest dobrym pomysłem, lecz powinno się fachowo przygotować kwestie formalną. Poza tym bardzo szybko idzie załatwienie wszystkich formalności, bez zbędnej biurokracji. Trzeba się jednak liczyć z kontrolami. Nawet nieświadome złamanie prawa może zakończyć się poważnymi konsekwencjami. Na pewno warto znać dobrze język. Początki, tak jak wszędzie, bywają trudne.
julius; 2014-05-25 00:06:55 
Super reklama Pani biura..

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij