Biuro matrymonialne > Poradnik > Poszukiwanie partnera > Partner z zagranicy > Jak zrobić karierę w Niemczech?

Jak zrobić karierę w Niemczech?

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Działalność gospodarcza i podatki w Niemczech

Jak zrobić karierę w Niemczech
Weszłaś w związek z obcokrajowcem, planujesz przeprowadzkę do Niemiec, lecz nie jesteś pewna, czy znajdziesz odpowiednią pracę? Jak zrobić karierę w Niemczech? Załóż własną firmę i zostań panią swojego czasu! Przy odrobinie wysiłku i odwagi jesteś w stanie naprawdę dużo osiągnąć i wiele zyskać. Niemcy kochają przedsiębiorcze i piękne Polki, które dokładnie wiedzą, co chcą osiągnąć w życiu, dlatego też są  sławne Polki w Niemczech.

Przedsiębiorcze Polki robią karierę w Niemczech

Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej tysiące Polaków zdecydowało się otworzyć w Niemczech działalność gospodarczą. Na podstawie danych polskiej ambasady  w Berlinie, konsulatu generalnego w Kolonii i Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej nasi rodacy założyli już ok.100 tys. firm (źrodło: biznes.onet.pl). Co ciekawe, większość z nich stanowi jednoosobowa działalność gospodarcza. Statystycznie najchętniej zakładamy w Niemczech firmy budowlane, pizzerie, różnego rodzaju restauracje, bary i salony fryzjerskie. Nie brakuje także firm z branży informatycznej, elektronicznej i graficznej. Pomimo faktu, że w Niemczech mieszka o wiele więcej Turków niż Polaków, to  właśnie my zakładamy najwięcej firm. Z tej przyczyny rozpoczął tam działalność nawet specjalny Instytut Mikrokredytowy, w którym właściciele mikrofirm mogą się ubiegać o kredyt. Maksymalne oprocentowanie wynosi 8,5%, natomiast kwota wsparcia to 5 tys. Euro. Pożyczkę trzeba zwrócić w terminie 2 lat.

Zagraniczne ofertz matrymonialne panów

Pomoc w założeniu firmy w Niemczech

Jeśli przeprowadzka do Niemiec nieco Cię wyobcowała, czujesz się nieco zagubiona, pomimo pomocy i wsparcia partnera to wiedz, że jest to całkowicie naturalne i zrozumiałe zjawisko. Mimo znajomości podstaw języka, niekoniecznie będziesz czuła się od razu  na siłach, by samodzielnie stawić czoła formalnościom związanym z założeniem firmy. Okazuje się jednak, iż nawet to nie stanowi większego problemu. Istnieje w Niemczech bowiem wiele firm, także polskich, które zajmą się wszystkim w twoim imieniu. Idealnym przykładem może być p. Eliza Sotgiu, która pomaga  w zakładaniu działalności gospodarczej. Jej biuro wspiera klientów w prawidłowym składaniu dokumentów. Oferuje m.in. rejestrację firmy, zapewnia wszelkie wypisy i wpisy do rejestrów, pomaga w wyborze i założeniu rachunku bankowego w Niemczech oraz korespondencji (źródło: www.firmawniemczech.eu).

Jak samemu sprostać niemieckim formalnościom?

Jeśli lubisz wyzwania, możesz oczywiście wziąć sprawy w swoje ręce od A do Z! Oto kilka podstawowych informacji, które mogą Ci się przydać (źródło: www. eurokomm.gemeinwesenberatung-demos.de)

W jaki sposób zakładane są w firmy w Niemczech?

 • Rejestracja - Otóż należy najpierw wypełnić formularz o nazwie Gewerbeanmeldung, który otrzymuje się w urzędzie -Gewerbeamt. Należy podać adres firmy, czyli w większości przypadków jest to potwierdzenie zameldowania na terenie właściwej gminy (Gemeinde), dzielnicy (Bezirk) lub miasta (Stadt).

 • NIP (Steuernummer) - Należy wystąpić o numer identyfikacji podatkowej w odpowiednim urzędzie skarbowym (Finanzamt). Urząd (Gewerbeamt) wprawdzie zgłasza automatycznie do urzędu skarbowego fakt zarejestrowania samodzielnej działalności gospodarczej, lecz indywidualne wystąpienie może przyspieszyć procedurę. W momencie otrzymania numeru można wystawiać rachunki za wykonane zadania, a więc rozpocząć działalność.

Jak wypełnić arkusz o wystąpienie o NIP?

 1. Właściwe wypełnienie tego druku decyduje o przyszłym zaszeregowaniu podatkowym. Na szczególną uwagę zasługuje punkt 3.1 na str. 3: Angaben zur Festsetzung der Vorauszahlungen  (Einkommemsteuer, Gewerbesteuer) - dane dot. ustalenia wysokości ryczałtu podatkowego. Każda podana suma, która przekracza 7500,00 Euro powoduje ustalenie ryczałtu przez Urząd Skarbowy. Punkt 4 w/w arkusza: Angaben zur Gewinnermittlung (Dane odnośnie ustalenia zysku) - tu wystarczy zakreślić kratkę: Einnahmenüberschussrechnung (Rachunek przychodów  i rozchodów). Przy drobnej działalności raczej unikamy doradców podatkowych. Zbieramy przez nas wystawione faktury (rachunki-dochody) i wydatki (faktury, paragony), co umożliwi proste rozliczenie w Urzędzie Skarbowym.
 2. W punkcie 7 chodzi o oszacowanie wysokości obrotów firmy w roku założenia działalności i w roku następnym. Proponuje się podać 7000,00 za pierwszy rok, a 7500 za drugi. Dzięki temu unikamy wszelkich wczesnych roszczeń ze strony US. O faktycznym podatku zadecyduje roczne zeznanie podatkowe. 
 3. W punkcie 7.2. mowa jest o podatnikach VAT. Wszystko zależy tutaj od rodzaju działalności lub wysokości obrotów. Jeśli w roku założenia działalności nie przekracza się 17,500 Euro obrotu, a w następnym nie przewiduje się obrotu wyższego od 50.000 Euro, to jest się zwolnionym z podatku VAT. Doradza się zakreślić kratkę Kleinunternehmerregelung.

Podatki w Niemczech dla drobnego przedsiębiorcy

 • Podatek od dochodów - Podatki od dochodu (Einkommensteuer) są progresywne i wynoszą 15-42%. Istotną różnicą w stosunku do prawa podatkowego w Polsce jest stosunkowo duża wysokość dochodu całkowicie zwolnionego z podatku. Wynosi ona 7665 Euro w przypadku osób nie posiadających rodziny. Kwota zwolniona od podatku zwiększa się w przypadku posiadania rodziny. Ważne jest to, żeby pamiętać, iż kwota zwolniona  z podatku stanowi dochód pomniejszony o wydatki związane z prowadzoną działalnością. Odpisy obejmują np. koszty podróży (dojazdów do miejsca pracy), wydatki na narzędzia, ubrania robocze, koszty reklamy etc.

 • Podatek VAT - Zeznanie należy składać bez względu na to, czy będziemy obciążeni podatkiem dochodowym, czy przysługuje nam zwolnienie. 

 • Podatek od działalności gospodarczej (Gewerbesteuer) - Nie odgrywa roli ze względu na niskie obroty na początku, lecz zeznanie musi zostać złożone. 

Decyzja o podjęciu samodzielnej działalności gospodarczej w Niemczech może być dla Ciebie trudna, lecz pamiętaj jak wiele możesz zyskać! Dzięki takiemu rozwiązaniu staniesz się kobietą niezależną i docenianą przez partnera. Nie da się ukryć, że na początku prowadzenia  działalności możesz się natknąć na pewne trudności, gdyż jest to dla Ciebie zupełnie nowy obszar działania, lecz z czasem przy odrobinie dobrej woli i ambicji będzie już tylko lepiej.  Zainwestujesz w reklamę, zyskasz klientów, którzy docenią Twoje starania i polecą Cię znajomym!  Nie zapominaj, że Niemcy to kraj, który stawia na ludzi takich jak Ty - ambitnych i otwartych na nowości. W urzędach panuje względny porządek i przyjazna atmosfera, więc o wszystko możesz zawsze zapytać. Pamiętaj także, że masz przy sobie ukochaną osobę, która z pewnością poda Ci pomocną dłoń.
Singielki w Niemczech


Szukasz dopiero partnera za granicą? Sprawdź nasze zagraniczne oferty panów.

Czytaj również:

 
Komentarze (2)

Jak zrobić karierę w Niemczech? - dodaj komentarz
Ramona; 2015-09-10 09:52:34 
Założenie działalności w Niemczech jest dobrym pomysłem, lecz powinno się fachowo przygotować kwestie formalną. Poza tym bardzo szybko idzie załatwienie wszystkich formalności, bez zbędnej biurokracji. Trzeba się jednak liczyć z kontrolami. Nawet nieświadome złamanie prawa może zakończyć się poważnymi konsekwencjami. Na pewno warto znać dobrze język. Początki, tak jak wszędzie, bywają trudne.
julius; 2014-05-25 00:06:55 
Super reklama Pani biura..

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nasKonsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach VIP


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij