Dlaczego się rozstajemy? Przyczyny rozpadu związków.

Zdrada, niezgodność charakterów i brak spójnych planów na przyszłość - IP 16.08.2016


Czytaj również: >  naobcasach.pl,  >  kobietamag.pl, >  zwiazki.senior.pl

Jakie są główne przyczyny rozpadu związków formalnych i nieformalnych?

"Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki”. Niestety, z powodu braku refleksji część z nas stale powiela te same błędy przy wyborze partnera. Dlaczego się rozstajemy? Większość osób ma za sobą związki, które początkowo, na etapie „różowych okularów”, zapowiadały się na idealne. Niestety proza życia nie okazała się dla nich łaskawa i zakończyły się z różnych powodów. Co ważne jest dla zbudowania nowego, zdrowego związku? To, by uświadomić sobie co przeszkadzało nam w poprzednim. Warto więc zastanowić się, z jakich powodów związki rozpadają się najczęściej. Portal matrymonialny MyDwoje zapytał o to blisko 1000 ankietowanych singli w badaniu „Dlaczego rozpadł się Twój poprzedni związek?”. Zobacz, jak poszukujący partnera wypowiadają się w tym względzie.
Dlaczego rozpadł się związek - sonda

Niezgodność charakterów, niewierność i nałogi barierą nie do pokonania


Jakie są więc przyczyny rozpadu związku według poszukujących nowej miłości? Dlaczego się rozstajemy? Najczęściej wskazywaną odpowiedzią przez mężczyzn jest niezgodność charakterów - 23%. Za opcją tą opowiada się również 15% kobiet. 18% panów przyznaje, że kluczowym momentem decydującym o zakończeniu relacji była niewierność. O rozpadzie związku 17% pań zadecydowała również zdrada partnera lub ich samych. 15% kobiet uznało, że było to nadużywanie alkoholu lub inny nałóg. Dla sporej grupy respondentów blokadą nie do pokonania okazał się brak spójnych planów na przyszłość.Co dziesiąta osoba, rozstała się z partnerem z tego ze względu. Natomiast dla 9% mężczyzn swoistą barierę stanowiła dłuższa rozłąka lub związek na odległość. Niestety, 8% kobiet rozstało się z partnerem ze względu na naganny stosunek do bliskich lub przemoc.

Dlaczego się rozstajemy?

Finanse, mieszkanie i łóżko to kwestie do dogadania


A jakie różnice są do dogadania? Z jakich przyczyn rozstajemy się najrzadziej? Zupełnie nie pokonują nas trudności mieszkaniowe (niecały 1% odpowiedzi) oraz choroba własna lub partnera (niespełna 2%). Nieporozumienia na tle finansowym są istotne jedynie dla 4% pań i 3% panów. Również różnice światopoglądowe są w stanie zniszczyć miłość jedynie 3% zapytanych. Panie za mniej istotny uznają również niedobór seksualny. Jedynie 2% z nich uzna to za powód do rozstania. Nieco inaczej oceniają to mężczyźni. 6% z nich rozstało się właśnie z tego powodu z partnerką niespełniającą ich oczekiwań.

Czy w małżeństwach jest tak samo?


Dane MyDwoje, czyli szerokiej gamy singli, związków nieformalnych, czyli panien i kawalerów, oraz formalnych: rozwodników, wdów i wdowców, porównaliśmy z danymi rozpadu formalnych związków małżeńskich z najnowszego rocznika statystycznego GUS 2014, dotyczącymi przyczyn rozwodów i separacji. Co ciekawe rozkład procentowy dotyczący rozpadów małżeństw w większości przypadków potwierdza przyczyny rozpadów związków ogólnie – tych formalnych i nieformalnych. Niedochowanie wierności małżeńskiej to 17,17% w ogóle związków 17,36%. Nadużywanie alkoholu dotyczy 10,77% małżeństw i 9,27% w ogóle. Trudności mieszkaniowe odpowiednio: 0,42% i 0,53%. Nieporozumienia na tle finansowym poróżniły 3,41% małżonków i 3.30% par w ogóle. Dłuższa nieobecności nie przetrwało 4,09% małżeństw i 6.60% par. Naganny stosunek do członków rodziny pozwalał szybciej zakończyć związki – 5.75%, niż małżeństwa – 3,33%. Natomiast niedobór seksualny częściej starały się przezwyciężyć związki formalne - 0,59%, niż ich ogół – 3.41%. Dłuższa nieobecność była łatwiejsza do zniesienia w przypadku sformalizowania związku – 4,09% do 6.60%. Różnice światopoglądowe poróżniły 0,80% małżeństw i 2.66% wszystkich związków. Na odpowiedź „Inne” wskazuje 4,20% eksmałżonków i aż 20.66% byłych par. Najbardziej zadziwiająca jest dysproporcja dotycząca niezgodności charakterów. Wskazuje ją aż ponad połowa respondentów, którzy sformalizowali swój związek- 55,16% - i 18.53% par w ogóle. Czyżby okazało się, że niezgodność charakterów (można ją sprawdzić na przykład przez Test Doboru Partnerskiego) wychodzi na jaw dopiero w małżeństwie, kiedy zdecydowanie mija pierwsza faza zauroczenia?

Ważne, by wyciągnąć wnioski


Wypowiedź psychologa i seksuologa klinicznego dr n.hum. Dariusza P. Skowrońskiego: Jeżeli nie przyjrzymy się odważnie mechanizmowi rozstania, to istnieje ogromne ryzyko, że rozpad związku może się powtórzyć w przyszłości, a my ponownie będziemy mówić albo o pechu, albo o tym, że „nikt mnie już nie zechce”. Tu też pojawić się mogą różne formy samospełniającego się proroctwa, np. „ A nie mówiłam, że wszyscy faceci nie dorastają mi do pięt”, albo „I znów się potwierdza, że na takiego jak ja faceta z pryszczami to nikt nie spojrzy”. Często też szukamy przyczyn zewnętrznych, że teściowa to był potwór, mieliśmy za małe mieszkanie, za mało zarabiałem, bo depresja partnera temu winna, albo gdyby nie poznał wtedy tej kobiety na imprezie... Zewnętrzne przyczyny mogą oczywiście wpływać na jakość naszego życia, ale pamiętajmy, że ostatecznie to my podejmujemy decyzje dotyczące związku, i to jest wyłącznie nasza odpowiedzialność, jak reagujemy na to, co zrobił, czy powiedział partner.(...)Więc wydaje się dobrym pomysłem dokonać uczciwej autoanalizy i zobaczyć, co nadal jest moim atutem, a co słabszym punktem, i wtedy łatwiej będzie pomyśleć o wejściu w nowy związek, albo też podjąć decyzję, że na razie daję sobie spokój, i zajmę się uporządkowaniem innych spraw w życiu, zanim będę gotowy/gotowa na nowego partnera.

Okazuje się, że rozstajemy się z poważnych powodów, ale też wiele dla miłości jesteśmy w stanie pokonać. Niszczą ją nałogi, niewierność, przemoc czy niezgodność charakterów, z którymi trudno dyskutować. Pocieszające jest jednak to, że dla większości z nas problemem zdecydowanie do przezwyciężenia jest choroba, brak mieszkania, finanse czy niedogadanie w łóżku. Zdrada, niezgodność charakterów i brak spójnych planów na przyszłość to przeszkody trudne do pokonania. Zanim podejmiemy tę ostateczną decyzję, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. A kiedy zdecydujemy się na ostateczny krok, istotne, by rozstawać się odpowiedzialnie i nie ranić przy tym bliskich i siebie nawzajem.

Czytaj również:


 
Komentarze (1)

Dlaczego się rozstajemy? Przyczyny rozpadu związków. - dodaj komentarz
ONA; 2016-08-16 16:17:46 
Są takie powody, które wydają się do nieprzezwyciężenia. Myślę, że ogólnie można powiedzieć, że biorą się one z niedojrzałości partnera/partnerów - i wcale nie chodzi to o wiek metrykalny. Zawsze jednak warto pozwolić, by emocje opadły i zapytać siebie, czego tak naprawdę się chce. Co będzie dla nas lepsze. Czy zakończenie związku to słuszna opcja? Zapewne łatwiej zakończyć związek nieformalny, niż ten, który widnieje na papierze... Chyba najlepiej byłoby po prostu świadomie dobierać partnera. Fajne narzędzie to test tutaj.

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij