Biuro matrymonialne > Poradnik > Miłość i związek > Rozwód > Niedopasowanie charakterów, a rozwód

Niedopasowanie charakterów, a rozwód

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Różnice charakterów, a rozwody

Niedopasowanie charakterów
Jak pokazują statystyki, niedopasowanie charakterów to jedna z najczęstszych przyczyn rozwodów. Pewne różnice charakterów są potrzebne dla trwałości związku, niektóre jednak skutecznie uprzykrzają życie obu stronom. Najbardziej widoczne i sprawiające najwięcej kłopotów są zazwyczaj różnice temperamentu partnerów. Jeżeli partnerzy skrajnie różnią się od siebie pod względem temperamentu, problemy są praktycznie nieuniknione. Portal dla Singli MyDwoje.pl podejmuje temat: niedopasowanie charakterów, a rozwód.

Temperament, a rozpad małżeństwa

Temperament warunkuje wiele naszych przyzwyczajeń, zachowań i preferencji. Innymi słowy, równice w temperamencie będą przekładały się m. in. na: style reagowania na stres i radzenie sobie w sytuacjach trudnych, sposoby spędzania czasu wolnego, dopasowanie seksualne partnerów. Temperament może nawet wpływać na to, w jaki sposób chcemy spędzić wieczór (impreza czy lektura?, samotnie czy w towarzystwie?), urlop (leżenie na plaży czy górska wspinaczka?) oraz jakie lubimy filmy (przygodowe czy obyczajowe?). Różnice te w sposób oczywisty nie muszą powodować większych problemów, jeżeli partnerzy umieją się komunikować i wyrażać uczucia, budować kompromisy i szanować nawzajem swoje upodobania i wybory. Często jednak różnice w związku są tak duże, że codzienne funkcjonowanie jest męczące dla obu stron na tyle, że dalsze wspólne życie jawi się raczej jako pasmo ciągłych nieporozumień i kłótni, niż jako sielskie życie we dwoje. Wówczas rozwód wydaje się być nieunikniony.

Różnice we wrażliwości partnerów

Skąd się biorą problemy małżeńskie? Wiele problemów rodzą różnice we wrażliwości i systemach wartości partnerów. Poruszają ich wtedy inne sprawy, odczuwają oni odmienne emocje w odniesieniu do różnych kwestii, pojawiają się skrajne różnice poglądów. Dodatkowo jedna ze stron małżeństwa może mieć ambicje ciągłego „nawracania” drugiej strony, zmuszania jej do tego, by myślała, czuła i działała podobnie. Jeszcze gorzej, kiedy zapędy tego typu mają obie strony – wtedy nie trudno o pretekst do kłótni – dzieje się tak często, w przypadku małżeństw dwóch osobowości ze skłonnościami do dominowania. Natomiast kiedy uległość w związku wykazują oboje partnerzy, można odnieść wrażenie, że w relacji tej nie ma steru, ani punktów zaczepienia, pojawiają się ogromne trudności z podejmowaniem decyzji i tworzeniem planów życiowych.

Różnice charakterów, a poziom dojrzałości

Niedopasowanie charakterów to także różne poziomy dojrzałości i postrzegania samego siebie. Związek osób niedojrzałych stanowi ogromny czynnik ryzyka niepowodzenia nie tylko dla samego małżeństwa, ale również dla jego codziennych spraw. Małżonkowie nie są bowiem w stanie przyjąć odpowiedzialności za siebie i partnera, nie respektują praw i obowiązków wynikających z zawarcia rodziny i formalnego związku. Jeżeli natomiast dojrzałość cechuje tylko jedno z małżonków, musi ono więcej brać na swoje barki, więcej wybaczać i niestety odczuwać więcej negatywnych emocji z powodu niedopasowania charakterów. Tak dzieje się również w przypadku związania się z osobą zapatrzoną w siebie, egoistyczną, czy też narcystyczną. Osoba taka domaga się szczególnej uwagi i wysuwa wiele roszczeń, odporna jest przy tym na słowa krytyki i proponowanie zmian. Takie różnice charakterów w sposób oczywisty mogą wtórnie stwarzać kolejne problemy.

Podobnie dzieje się, jeżeli jedno z partnerów cechuje wysoki poziom podejrzliwości i braku zaufania do innych i świata. Trudno wtedy budować i utrwalać nowe znajomości i przyjaźnie. Trzeba walczyć z raczej pesymistycznym i zagrażającym obrazem świata partnera, która to walka często jest żmudna i nie przynosi owoców. Trudno również nie powiedzieć w tym kontekście o zaufaniu w małżeństwie, które powinno być przecież jednym z fundamentów trwałej relacji. Osoba ze skłonnościami do podejrzliwości ma ogromne trudności z obdarzeniem kogoś tego rodzaju zaufaniem. 

Przyzwyczajenia i nawyki małżonków

Każde z małżonków ma również swoje dziwactwa i nawyki. Jedni układają książki na półce w porządku alfabetycznym, inni mają popołudniowy rytuał palenia cygara w czasie Teleexpresu. Przykłady takich dziwactw można mnożyć. Jeżeli jednak utrzymywanie tych nawyków staje się uciążliwe dla drugiej strony, może dochodzić do konfliktów. A wiadomo, że nawyki wchodzą w naszą codzienność w taki sposób, że nawet nie zauważamy, że mamy swoje dziwactwa. I za żadne skarby nie chcemy ich zmieniać.

Małżeństwa uważają, że trudności związane z niedopasowaniem charakterów doskwierają najbardziej w sytuacjach trudnych, w stresie, kiedy małżonkowie muszą stawić czoła jakimś problemom, kiedy to oznaki dojrzałości partnera są jak najbardziej pożądane w związku. Ponieważ trudniej wtedy kontrolować emocje i panować nad swoimi reakcjami. Partner, który zachowuje się w tych sytuacjach odmiennie, może nie sprostać naszym oczekiwaniom i nieporozumienie gotowe.

Walka o związek czy rozwód?

Omówione przykłady niedopasowania charakterów w małżeństwie pokazują, w jaki sposób różnice w związku mogą stawać się przyczyną problemów i konfliktów, a nawet rozwodu. Związki tego typu mają szanse powodzenia, są to jednak relacje trudniejsze, wymagające od obu stron pracy nad sobą i związkiem. Niejednokrotnie jednak za trwanie w małżeństwie, partnerzy płacą ogromną cenę i to skłania ich do myślenia o odejściu. Kiedy zatem walczyć o związek, mimo niedopasowania charakterów? Kiedy natomiast lepszym rozwiązaniem wydaje się rozwód? Rozstrzygnąć pomogą Ci następujące wskazówki, ale pamiętaj! Decyzja zależy od Ciebie!

Możesz walczyć, jeżeli mimo niedopasowania charakterów…:

 • Istnieje głęboka więź uczuciowa między małżonkami – mimo dzielących ich różnic charakterów, emanuje z nich ciepło i wzajemna troska, z towarzyszącymi uczuciami miłości i oddania. Partnerzy rozmawiają ze sobą, dzielą się swoimi przeżyciami, nie zapominają o bliskości i intymności.
 • Obie strony są gotowe do pracy nad związkiem – małżonkowie wyrażają chęć i czynią kroki w kierunku budowania kompromisów, uczą się wzajemnej komunikacji. Akceptują i szanują swoje odmienności, pozostawiając dla nich miejsce w swoim życiu. Mimo trudności, partnerzy dostrzegają szanse na życie we dwoje i mają motywację do wprowadzania zmian.
 • Małżonkowie nie mają poczucia krzywdy i cierpienia spowodowanego koniecznością życia we dwoje – małżeństwo nie jest destrukcyjne dla żadnej ze stron.

Możesz rozważać decyzję o rozwodzie, jeżeli …:

 • Niedopasowanie charakterów spowodowało rozpad więzi uczuciowej między małżonkami – partnerzy nie potrafią się porozumiewać, przestali być przyjaciółmi. Mają poczucie, że praktycznie nie istnieje nic, co ich łączy. Nie poświęcają sobie czasu, zanikają więzi szczerości, nie ma bliskości między małżonkami.
 • Różnice charakterów powodują ciągłe kłótnie i nieporozumienia – partnerzy nie mają nadziei na poprawę sytuacji, a atmosfera w związku jest dla nich destrukcyjna. Obie strony cierpią i mają poczucie krzywdy.
 • Żadne z partnerów nie przejawia chęci zmiany sytuacji – małżonkowie nie chcą pracować nad małżeństwem, nie chcą się zmieniać.
 • Mimo prób naprawy relacji (praca nad związkiem, terapia małżeńska) obie strony w dalszym ciągu nie nauczyły się żyć ze sobą – osoby nie umieją zbudować adekwatnych sposobów radzenia sobie z dzielącymi ich różnicami.
 • Małżonkowie postrzegają swoje małżeństwo jako życiowy błąd – obie strony czują, że byłyby znacznie szczęśliwsze jako osoby rozwiedzione, a dotychczasowy związek burzy ich możliwości rozwoju i odbiera szanse na szczęście.


Czytaj także:

Test Doboru Partnerskiego

Rozwodnicy szukają miłości w portalach randkowych

 

 
Komentarze (5)

Niedopasowanie charakterów, a rozwód - dodaj komentarz
Ilona; 2015-11-07 00:40:24 
Do Ewy: Po co w takim razie wiązałaś się z facetem dużo starszym? Oczywiście - kierowałaś się jego majątkiem. Teraz boli Cię, że on tym bogactwem nie chce się dzielić? Tak to jest jak, w życiu kierujemy się nie tymi wartościami co trzeba. Trzeba było znaleźć sobie rówieśnika, z którym, z pewnością lepiej byś się dogadała, niż z mężem staruszkiem, jak go sama określiłaś. Taki związek faktycznie jest bez sensu, lepiej go zakończyć, niż trwać w czymś co przynosi cierpienie. Jeśli między partnerami nie ma już żadnego uczucia to lepiej wnieść pozew o rozwód.
; 2014-06-05 10:02:41 
Mam dwójkę dzieci i jestem po rozwodzie. Każdy ma prawo do szczęścia .życie pełne pesymizmu zamieniłam na wieczny optymizm.
Ewa; 2014-05-04 22:34:58 
Różnica wieku powoduje ze nie trawie staruszka ! Mysle o rozwodzie bo trwanie w związku z facetem duuuuzo lat starszym a w dodatku nie katolikiem, jest bez sensu...facet bogaty ale niczym sie nie dzielii! Poza tym nie moge znieść jak powtarza mi przy jedzieniu, nawet gdy jem kromke chleba : nie jedz tyle ... A ! Ostatnio stwierdził ze mam wiek przekwitania , wmawia mi rożne rzeczy ... A ja mam dopiero 35 lat i chce ZYC !!
GKO; 2014-03-27 23:35:01 
U mnie też wszystkie punkty wskazują na rozwód, jest jednak coś co bardzo mocno cementuje mój związek, dwoje małych dzieci i duży kredyt smutne to ale prawdziwe niestety życia nie uczą w szkołach :(
Rafał; 2014-03-23 14:16:03 
Z przykrością muszę stwierdzić, że u mnie w związku rozwód jest nieunikniony... Wszystkie punkty z 'Możesz rozważać decyzję o rozwodzie, jeżeli …:' istnieją w moim związku... heh to życie... ale trzeba patrzeć z optymizmem na przyszłość bo już gorzej nie może być...:)

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij