Biuro matrymonialne > Poradnik > Miłość i związek > Rozwód > Niedopasowanie charakterów, a rozwód

Niedopasowanie charakterów, a rozwód

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Różnice charakterów, a rozwody

Niedopasowanie charakterów
Jak pokazują statystyki, niedopasowanie charakterów to jedna z najczęstszych przyczyn rozwodów. Pewne różnice charakterów są potrzebne dla trwałości związku, niektóre jednak skutecznie uprzykrzają życie obu stronom. Najbardziej widoczne i sprawiające najwięcej kłopotów są zazwyczaj różnice temperamentu partnerów. Jeżeli partnerzy skrajnie różnią się od siebie pod względem temperamentu, problemy są praktycznie nieuniknione. Portal dla Singli MyDwoje.pl podejmuje temat: niedopasowanie charakterów, a rozwód.

Temperament, a rozpad małżeństwa

Temperament warunkuje wiele naszych przyzwyczajeń, zachowań i preferencji. Innymi słowy, równice w temperamencie będą przekładały się m. in. na: style reagowania na stres i radzenie sobie w sytuacjach trudnych, sposoby spędzania czasu wolnego, dopasowanie seksualne partnerów. Temperament może nawet wpływać na to, w jaki sposób chcemy spędzić wieczór (impreza czy lektura?, samotnie czy w towarzystwie?), urlop (leżenie na plaży czy górska wspinaczka?) oraz jakie lubimy filmy (przygodowe czy obyczajowe?). Różnice te w sposób oczywisty nie muszą powodować większych problemów, jeżeli partnerzy umieją się komunikować i wyrażać uczucia, budować kompromisy i szanować nawzajem swoje upodobania i wybory. Często jednak różnice w związku są tak duże, że codzienne funkcjonowanie jest męczące dla obu stron na tyle, że dalsze wspólne życie jawi się raczej jako pasmo ciągłych nieporozumień i kłótni, niż jako sielskie życie we dwoje. Wówczas rozwód wydaje się być nieunikniony.

Różnice we wrażliwości partnerów

Skąd się biorą problemy małżeńskie? Wiele problemów rodzą różnice we wrażliwości i systemach wartości partnerów. Poruszają ich wtedy inne sprawy, odczuwają oni odmienne emocje w odniesieniu do różnych kwestii, pojawiają się skrajne różnice poglądów. Dodatkowo jedna ze stron małżeństwa może mieć ambicje ciągłego „nawracania” drugiej strony, zmuszania jej do tego, by myślała, czuła i działała podobnie. Jeszcze gorzej, kiedy zapędy tego typu mają obie strony – wtedy nie trudno o pretekst do kłótni – dzieje się tak często, w przypadku małżeństw dwóch osobowości ze skłonnościami do dominowania. Natomiast kiedy uległość w związku wykazują oboje partnerzy, można odnieść wrażenie, że w relacji tej nie ma steru, ani punktów zaczepienia, pojawiają się ogromne trudności z podejmowaniem decyzji i tworzeniem planów życiowych.

Różnice charakterów, a poziom dojrzałości

Niedopasowanie charakterów to także różne poziomy dojrzałości i postrzegania samego siebie. Związek osób niedojrzałych stanowi ogromny czynnik ryzyka niepowodzenia nie tylko dla samego małżeństwa, ale również dla jego codziennych spraw. Małżonkowie nie są bowiem w stanie przyjąć odpowiedzialności za siebie i partnera, nie respektują praw i obowiązków wynikających z zawarcia rodziny i formalnego związku. Jeżeli natomiast dojrzałość cechuje tylko jedno z małżonków, musi ono więcej brać na swoje barki, więcej wybaczać i niestety odczuwać więcej negatywnych emocji z powodu niedopasowania charakterów. Tak dzieje się również w przypadku związania się z osobą zapatrzoną w siebie, egoistyczną, czy też narcystyczną. Osoba taka domaga się szczególnej uwagi i wysuwa wiele roszczeń, odporna jest przy tym na słowa krytyki i proponowanie zmian. Takie różnice charakterów w sposób oczywisty mogą wtórnie stwarzać kolejne problemy.

Podobnie dzieje się, jeżeli jedno z partnerów cechuje wysoki poziom podejrzliwości i braku zaufania do innych i świata. Trudno wtedy budować i utrwalać nowe znajomości i przyjaźnie. Trzeba walczyć z raczej pesymistycznym i zagrażającym obrazem świata partnera, która to walka często jest żmudna i nie przynosi owoców. Trudno również nie powiedzieć w tym kontekście o zaufaniu w małżeństwie, które powinno być przecież jednym z fundamentów trwałej relacji. Osoba ze skłonnościami do podejrzliwości ma ogromne trudności z obdarzeniem kogoś tego rodzaju zaufaniem. 

Przyzwyczajenia i nawyki małżonków

Każde z małżonków ma również swoje dziwactwa i nawyki. Jedni układają książki na...

 
Komentarze (5)

Niedopasowanie charakterów, a rozwód  - dodaj komentarz
Ilona; 2015-11-07 00:40:24 
Do Ewy: Po co w takim razie wiązałaś się z facetem dużo starszym? Oczywiście - kierowałaś się jego majątkiem. Teraz boli Cię, że on tym bogactwem nie chce się dzielić? Tak to jest jak, w życiu kierujemy się nie tymi wartościami co trzeba. Trzeba było znaleźć sobie rówieśnika, z którym, z pewnością lepiej byś się dogadała, niż z mężem staruszkiem, jak go sama określiłaś. Taki związek faktycznie jest bez sensu, lepiej go zakończyć, niż trwać w czymś co przynosi cierpienie. Jeśli między partnerami nie ma już żadnego uczucia to lepiej wnieść pozew o rozwód.
; 2014-06-05 10:02:41 
Mam dwójkę dzieci i jestem po rozwodzie. Każdy ma prawo do szczęścia .życie pełne pesymizmu zamieniłam na wieczny optymizm.
Ewa; 2014-05-04 22:34:58 
Różnica wieku powoduje ze nie trawie staruszka ! Mysle o rozwodzie bo trwanie w związku z facetem duuuuzo lat starszym a w dodatku nie katolikiem, jest bez sensu...facet bogaty ale niczym sie nie dzielii! Poza tym nie moge znieść jak powtarza mi przy jedzieniu, nawet gdy jem kromke chleba : nie jedz tyle ... A ! Ostatnio stwierdził ze mam wiek przekwitania , wmawia mi rożne rzeczy ... A ja mam dopiero 35 lat i chce ZYC !!
GKO; 2014-03-27 23:35:01 
U mnie też wszystkie punkty wskazują na rozwód, jest jednak coś co bardzo mocno cementuje mój związek, dwoje małych dzieci i duży kredyt smutne to ale prawdziwe niestety życia nie uczą w szkołach :(
Rafał; 2014-03-23 14:16:03 
Z przykrością muszę stwierdzić, że u mnie w związku rozwód jest nieunikniony... Wszystkie punkty z 'Możesz rozważać decyzję o rozwodzie, jeżeli …:' istnieją w moim związku... heh to życie... ale trzeba patrzeć z optymizmem na przyszłość bo już gorzej nie może być...:)

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nasKonsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach VIP


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij