Biuro matrymonialne > Poradnik > Miłość i związek > Rozwód > Zdrada jako przyczyna rozwodów

Zdrada jako przyczyna rozwodów

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Zdrada fizyczna i zdrada emocjonalna, jak wpływają na relacje w związku?

Zdrada przyczyną rozwodów
Zdrada jako przyczyna rozwodów, trudno się dziwić – jest to wydarzenie niezmiernie bolesne i ciężkie do przepracowania przynajmniej dla jednego z partnerów w związku, a najczęściej dla obojga. Dzieje się tak dlatego, że zdrada niesie ze sobą szereg konsekwencji dla dalszego funkcjonowania małżeństwa i relacji między małżonkami. Osoby zdradzone zmuszone są w końcu podjąć decyzję – walka o małżeństwo i wybaczenie, albo rozwód.  Portal dla Singli MyDwoje.pl przygotował wskazówki, które pomogą Ci podjąć tę niełatwą decyzję.

Jak zdrada wpływa na funkcjonowanie małżeństwa?

Zdradzony partner czuje się dotkliwie zraniony i skrzywdzony, boryka się ze skrajnie trudnymi emocjami, związanymi z rozczarowaniem zachowaniem drugiej strony. Pojawia się niechęć do intymnych zbliżeń, rozmów, a nawet widoku małżonka, który dopuścił się zdrady. Każda - zdrada emocjonalna i zdrada fizyczna ma wpływ na relacje w związku, niszczy zaufanie, które jest fundamentem małżeństwa. Brak zaufania w swoich następstwach stwarza poczucie zagrożenia kolejną zdradą i utratę poczucia bezpieczeństwa w związku. Niejednokrotnie pojawia się agresja i chęć podjęcia podobnych działań odwetowych – chęć zdradzenia z zemsty, za doznaną zdradę. Rodzą się pytania o jakość funkcjonowania małżeństwa i kryzys w sferze wyznawanych wartości – zwłaszcza w sytuacji, w której małżeństwo - życiowa decyzja, rozumiane i odczuwane było jako związek sakramentalny bądź po prostu jedna z najważniejszych wartości w życiu. Wieść o zdradzie bywa druzgocąca i niszcząca, szczególnie dla osób postrzegających małżeństwo w ten sposób. Niezwykle trudno w tej sytuacji na nowo się odnaleźć, osoby zdradzone mają ogromne poczucie zagubienia. Partner, który zdradził również odczuwa negatywne emocje, z którymi wiąże się poczucie winy partnera i wstyd.

Zdrada zmienia relacje między małżonkami

Wszystko jednak zależy od charakteru zdrady, która pojawiła się w małżeństwie. Zdrada może mieć charakter epizodyczny i cykliczny. Ta pierwsza to tzw. jednorazowy skok w bok. Ta druga natomiast, powtarzająca się (często mówimy w tym kontekście o romansie) to często zdrada emocjonalna – oprócz fizycznego pozamałżeńskiego kontaktu, dochodzi do zbliżenia w sferze emocjonalnej z osobą spoza małżeństwa. Każdy skok w bok niesie ze sobą jednak poczucie winy partnera. Ten typ zdrady jest niejako bardziej zagrażający dla związku, z uwagi na zaangażowanie uczuć w stronę innej osoby. Zdarza się, że osoba będąca w małżeństwie zakocha się poza nim, dlatego często w takiej sytuacji zdrada oznacza rozwód. Rodzaj zdrady ma wpływ na relacje w związku, przekłada się wprost na jej konsekwencje i odczucia partnerów z nią związane. Zazwyczaj mężczyznom trudniej pogodzić się ze zdradą fizyczną żony, kobiety natomiast bardziej dotyka emocjonalna zdrada męża. Nie jest to jednak regułą.

Warto walczyć o związek, jeżeli:

 • Mimo zdrady istnieje głęboka więź uczuciowa – chodzi tu o bliskość i intymność w relacji, zdolność małżonków do porozumiewania się na poziomie emocjonalnym. Towarzyszą im uczucia miłości i oddania, troski o wzajemne dobro.
 • Powód zdrady był błahy i mało znaczący – zdrada fizyczna, miała charakter epizodyczny, postrzegana jest jako błąd, chwila słabości.
 • Gotowość do wybaczenia. Aby małżeństwo miało szansę, błędy muszą zostać wybaczone. Ważne jest, aby było to szczere wybaczenie zdrady, które nie zaowocuje późniejszym wypominaniem „grzechów” i oczekiwaniem ciągłego „zadośćuczynienia”.
 • Gotowość do powtórnego zaufania – osoba pokrzywdzona gotowa jest ponownie zaufać partnerowi bez poczucia zagrożenia.
 • Małżonek, który zdradził ma poczucie winy – wie, że popełnił błąd i żałuje tego. Jasno i wyraźnie bierze winę na siebie, zależy mu na małżeństwie.
 • Istnieje realna szansa i chęć naprawy relacji – obie strony chcą pracować nad swoim małżeństwem – przeanalizować przyczyny zdrady i wspólnie się z nimi uporać. Czasem zjawisko zdrady paradoksalnie przyczynia się do poprawy jakości małżeństwa – stanowi „zimny prysznic” dla partnerów, którzy nagle uświadamiają sobie, jak wiele dla siebie znaczą i jak bardzo są dla siebie ważni. Związek po zdradzie wchodzi w nową, lepszą jakość i umacnia wzajemną miłość.
 • Małżeństwo stanowi ważną wartość w życiu obojga partnerów – małżeństwo znajduje się na najwyższych szczeblach ich hierarchii wartości i są oni w stanie poświęcić bardzo wiele, by związek nadal trwał.
 • Związek otwarty - istnieje gotowość do utrzymywania tzw. związku otwartego – takiego typu małżeństwa, w którym za porozumieniem obu stron, partnerzy mogą wchodzić w intymne relacje z osobami spoza małżeństwa. Jest to rozwiązanie bardzo kontrowersyjne, niemniej jednak istnieją osoby, którym odpowiada taki model małżeństwa.

Lepszym rozwiązaniem jest rozwód, jeżeli:

 • Brak więzi - nie istnieje głęboka więź uczuciowa między małżonkami – partnerzy nie są ze sobą blisko w sensie psychicznym, emocjonalnym, nie istnieje intymność, relacje są raczej powierzchowne.
 • Zdrada miała charakter emocjonalny, a jedno z partnerów zbudowało głęboką więź uczuciową poza małżeństwem – w tej sytuacji próba ratowania małżeństwa ma sens jedynie w przypadku, gdy partner kategorycznie zrywa pozamałżeńską więź. Odbudowa uczuciowej więzi małżeńskiej jest w tej sytuacji niezwykle trudna, ale możliwa. Może to jednak przerosnąć małżonków i wtedy decyzja o rozwodzie może stanowić lepsze wyjście.
 • Osoba zdradzona nie potrafi wybaczyć zdrady – mimo wysiłku i prób naprawy relacji, osoba zdradzona nie umie zapomnieć o doznanej krzywdzie, nie potrafi już zaufać i wybaczyć, choć minęło już względnie dużo czasu.
 • Brak skruchy - nie ma skruchy u partnera, który zdradził – zdrada została dokonana aktem premedytacji, bez skrupułów, osoba zdradzająca nie żałuje tego, co zrobiła. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości gotowa jest ponownie zdradzić.
 • Brak wartości - nie istnieją ważne, egzystencjalne wartości, które mogą stanowić motywację dla ratowania małżeństwa – małżeństwo nie stanowi (przynajmniej dla jednej ze stron) ważnej wartości w życiu, w związku z tym relacja nie otrzymuje tak ważnej dozy szacunku i powagi, by stanowić siłę napędową do walki o związek.
 • Brak poprawy - próby ratowania małżeństwa (terapia, własne wysiłki małżonków) skończyły się fiaskiem – mimo prób naprawy relacji, praca nad problemami i przyczynami zdrady nie przyniosła oczekiwanych zmian i nie ma nadziei na zmianę tej sytuacji. Partnerzy nie potrafią się odnaleźć po zdradzie. Często dzieje się tak w sytuacji, kiedy zdrada była „objawem” i konsekwencją innych problemów w małżeństwie, których nie udało się rozwiązać.


Czytaj także : 
Komentarze (2)

Zdrada jako przyczyna rozwodów - dodaj komentarz
nocny marek; 2016-10-11 03:16:36 
Pragnę wyrazić moje przekonanie na temat zdrad. Przepraszam za wyrażenie, ale jak suka nie da, to pies nie weźmie. Aczkolwiek pies nigdy nie powinien chcieć brać, jeśli jest naprawdę psem rasowym ;) ale jeśli jest zwykłym kundlem.. to weźmie co dają.
Dorota; 2015-11-08 17:10:54 
Związek po zdradzie nigdy nie będzie taki sam jak przed zdradą. Osoba, która została zdradzona, raczej już nie zaufa w stu procentach swojemu partnerowi. Ciężko poradzić sobie z emocjami. Na pewno warto dać sobie szansę, jeśli zdrada była tylko jednorazowym skokiem w bok, a partner żałuje tego co zrobił. Jeśli zdrada wiązała się z uczuciami, a partner prowadził podwójne życie przez bardzo długi czas, to zdecydowanie lepiej się rozstać.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij