Zdrada jako przyczyna rozwodów | Zdrada fizyczna i zdrada emocjonalna, jak wpływają na relacje w związku?

Zdrada jako przyczyna rozwodów, trudno się dziwić – jest to wydarzenie niezmiernie bolesne i ciężkie do przepracowania przynajmniej dla jednego z partnerów w związku, a najczęściej dla obojga. Dzieje się tak dlatego, że zdrada niesie ze sobą szereg konsekwencji dla dalszego funkcjonowania małżeństwa i relacji między małżonkami. Osoby zdradzone zmuszone są w końcu podjąć decyzję – walka o małżeństwo i wybaczenie, albo rozwód.  Portal dla Singli MyDwoje.pl przygotował wskazówki, które pomogą Ci podjąć tę niełatwą decyzję.

Jak zdrada wpływa na funkcjonowanie małżeństwa?

Zdradzony partner czuje się dotkliwie zraniony i skrzywdzony, boryka się ze skrajnie trudnymi emocjami, związanymi z rozczarowaniem zachowaniem drugiej strony. Pojawia się niechęć do intymnych zbliżeń, rozmów, a nawet widoku małżonka, który dopuścił się zdrady. Każda - zdrada emocjonalna i zdrada fizyczna ma wpływ na relacje w związku, niszczy zaufanie, które jest fundamentem małżeństwa. Brak zaufania w swoich następstwach stwarza poczucie zagrożenia kolejną zdradą i utratę poczucia bezpieczeństwa w związku. Niejednokrotnie pojawia się agresja i chęć podjęcia podobnych działań odwetowych – chęć zdradzenia z zemsty, za doznaną zdradę. Rodzą się pytania o jakość funkcjonowania małżeństwa i kryzys w sferze wyznawanych wartości – zwłaszcza w sytuacji, w której małżeństwo - życiowa decyzja, rozumiane i odczuwane było jako związek sakramentalny bądź po prostu jedna z najważniejszych wartości w życiu. Wieść o zdradzie bywa druzgocąca i niszcząca, szczególnie dla osób postrzegających małżeństwo w ten sposób. Niezwykle trudno w tej sytuacji na nowo się odnaleźć, osoby zdradzone mają ogromne poczucie zagubienia. Partner, który zdradził również odczuwa negatywne emocje, z którymi wiąże się poczucie winy partnera i wstyd.

Zdrada zmienia relacje między małżonkami

Wszystko jednak zależy od charakteru zdrady, która pojawiła się w małżeństwie. Zdrada może mieć charakter epizodyczny i cykliczny. Ta pierwsza to tzw. jednorazowy skok w bok. Ta druga natomiast, powtarzająca się (często mówimy w tym kontekście o romansie) to często zdrada emocjonalna – oprócz fizycznego pozamałżeńskiego kontaktu, dochodzi do zbliżenia w sferze emocjonalnej z osobą spoza małżeństwa. Każdy skok w bok niesie ze sobą jednak poczucie winy partnera. Ten typ zdrady jest niejako bardziej zagrażający dla związku, z uwagi na zaangażowanie uczuć w stronę innej osoby. Zdarza się, że osoba będąca w małżeństwie zakocha się poza nim, dlatego często w takiej sytuacji zdrada oznacza rozwód. Rodzaj zdrady ma wpływ na relacje w związku, przekłada się wprost na jej konsekwencje i odczucia partnerów z nią związane. Zazwyczaj mężczyznom trudniej pogodzić się ze zdradą fizyczną żony, kobiety natomiast bardziej dotyka emocjonalna zdrada męża. Nie jest to jednak regułą.

Warto walczyć o związek, jeżeli:

 • Mimo zdrady istnieje głęboka więź uczuciowa – chodzi tu o bliskość i intymność w relacji, zdolność małżonków do porozumiewania się na poziomie emocjonalnym. Towarzyszą im uczucia miłości i oddania, troski o wzajemne dobro.
 • Powód zdrady był błahy i mało znaczący – zdrada fizyczna, miała charakter epizodyczny, postrzegana jest jako błąd, chwila słabości.
 • Gotowość do wybaczenia. Aby małżeństwo miało szansę, błędy muszą zostać wybaczone. Ważne jest, aby było to szczere wybaczenie zdrady, które nie zaowocuje późniejszym wypominaniem „grzechów” i oczekiwaniem ciągłego „zadośćuczynienia”.
 • Gotowość do powtórnego zaufania – osoba pokrzywdzona gotowa jest ponownie zaufać partnerowi bez poczucia zagrożenia.
 • Małżonek, który zdradził ma poczucie winy – wie, że popełnił błąd i żałuje tego. Jasno i wyraźnie bierze winę na siebie, zależy mu na małżeństwie.
 • Istnieje realna szansa i chęć naprawy relacji – obie strony chcą pracować nad swoim małżeństwem – przeanalizować przyczyny zdrady i wspólnie się z nimi uporać. Czasem zjawisko zdrady paradoksalnie przyczynia się do poprawy jakości małżeństwa – stanowi „zimny prysznic” dla partnerów, którzy nagle uświadamiają sobie, jak wiele dla siebie znaczą i jak bardzo są dla siebie ważni. Związek po zdradzie wchodzi w nową, lepszą jakość i umacnia wzajemną miłość.
 • Małżeństwo stanowi ważną wartość w życiu obojga partnerów – małżeństwo znajduje się na najwyższych szczeblach ich hierarchii wartości i są oni w stanie poświęcić bardzo wiele, by związek nadal trwał.
 • Związek otwarty - istnieje gotowość do utrzymywania tzw. związku otwartego – takiego typu małżeństwa, w którym za porozumieniem obu stron, partnerzy mogą wchodzić w intymne relacje z osobami spoza małżeństwa. Jest to rozwiązanie bardzo kontrowersyjne, niemniej jednak istnieją osoby, którym odpowiada taki model małżeństwa.

Lepszym rozwiązaniem jest rozwód, jeżeli:

 • Brak więzi - nie istnieje głęboka więź uczuciowa między małżonkami – partnerzy nie są ze sobą blisko w sensie psychicznym, emocjonalnym, nie istnieje intymność, relacje są raczej powierzchowne.
 • Zdrada miała charakter emocjonalny, a jedno z partnerów zbudowało głęboką więź uczuciową poza małżeństwem – w tej sytuacji próba ratowania małżeństwa ma sens jedynie w przypadku, gdy partner kategorycznie zrywa pozamałżeńską więź. Odbudowa uczuciowej więzi małżeńskiej jest w tej sytuacji niezwykle trudna, ale możliwa. Może to jednak przerosnąć małżonków i wtedy decyzja o rozwodzie może stanowić lepsze wyjście.
 • Osoba zdradzona nie potrafi wybaczyć zdrady – mimo wysiłku i prób naprawy relacji, osoba zdradzona nie umie zapomnieć o doznanej krzywdzie, nie potrafi już zaufać i wybaczyć, choć minęło już względnie dużo czasu.
 • Brak skruchy - nie ma skruchy u partnera, który zdradził – zdrada została dokonana aktem premedytacji, bez skrupułów, osoba zdradzająca nie żałuje tego, co zrobiła. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości gotowa jest ponownie zdradzić.
 • Brak wartości - nie istnieją ważne, egzystencjalne wartości, które mogą stanowić motywację dla ratowania małżeństwa – małżeństwo nie stanowi (przynajmniej dla jednej ze stron) ważnej wartości w życiu, w związku z tym relacja nie otrzymuje tak ważnej dozy szacunku i powagi, by stanowić siłę napędową do walki o związek.
 • Brak poprawy - próby ratowania małżeństwa (terapia, własne wysiłki małżonków) skończyły się fiaskiem – mimo prób naprawy relacji, praca nad problemami i przyczynami zdrady nie przyniosła oczekiwanych zmian i nie ma nadziei na zmianę tej sytuacji. Partnerzy nie potrafią się odnaleźć po zdradzie. Często dzieje się tak w sytuacji, kiedy zdrada była „objawem” i konsekwencją innych problemów w małżeństwie, których nie udało się rozwiązać.


Czytaj także :


 
Dodaj komentarz

Zdrada jako przyczyna rozwodów | Zdrada fizyczna i zdrada emocjonalna, jak wpływają na relacje w związku? - przeglądaj komentarze
Twój podpis:
Twój komentarz:
Weryfikacja:
dodaj

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Męskie twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


(więcej)

 
zamknij