Prawdziwa miłość wg Sternberg'a

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Od pragnienia bliskości, przez namiętność do intymności i związku idealnego...

Prawdziwa miłość
Prawdziwa miłość wg Sternberg'a bazuje na trójczynnikowej koncepcji miłości - pomaga ona zrozumieć, na jakich fundamentach powinien opierać się związek. Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje radzi, by umacniać i rozwijać więź między partnerami, poprzez rozwijanie każdego ze składników miłości. Bo jak powtarza wielu z nas – „prawdziwa miłość jest najważniejsza”, "druga połowa" podróżująca z nami przez życie - bezcenna, a wzajemne poznanie się to początek drogi...

Czym jest prawdziwa miłość?

Opisują ją cytaty o miłości, ale także każdy z nas ma swoje własne wyobrażenie na temat miłości prawdziwej, idealnej. Wyobrażenie to ma swoje źródło w naszych doświadczeniach życiowych, partnerskich, wynika również z obserwacji innych ludzi i ich związków. Ważne w tej kwestii jest również to, co wynieśliśmy z domu rodzinnego, relacje małżeńskie naszych rodziców czy dziadków. Nasze poglądy i wyobrażenia o miłości idealnej kształtowane są również przez film, literaturę, media. Widzimy więc, że tak naprawdę wiele czynników ma wpływ na to, czego pragniemy w naszych związkach, jak wygląda miłość i partnerstwo, które chcemy budować. Dlatego też ludzie różnią się poglądami na miłość i partnerstwo. Czasem te wyobrażenia łączą oboje partnerów, czasem jednak na tym tle dochodzi do wielu nieporozumień. Po prostu każdy z nas zbudował sobie inny obraz miłości czy też związku idealnego. Czy można zatem scharakteryzować w sposób obiektywny, jak powinien wyglądać związek między dwojgiem ludzi?

Trzy składniki miłości idealnej

Próbę wyjaśnienia, czym jest spełnienie w miłości podjął psycholog R. Sternberg. Jego koncepcja miłości opiera się na trzech czynnikach: namiętności, intymności i zaangażowaniu. Przyjrzyjmy się, więc każdemu ze składników miłości, które mają wpływ na wzajemne poznanie się potencjalnych partnerów. 

Namiętność

Intuicyjnie czujemy, że namiętność to alchemia miłości, możemy nawet odczuwać "motylki w brzuchu". Są to porywy serca, drżenie kolan i rumieńce na twarzy. Namiętność kojarzy nam się również z miłością fizyczną, ze sferą seksualną w związku. Należy jednak rozumieć ją szerzej, obejmuje ona bowiem to, co wiąże się z bardzo silnymi emocjami, które odczuwamy. Emocje te mogą mieć charakter zarówno pozytywny – będzie to m.in. podniecenie, silne pragnienie bliskości, fascynacja i zachwyt partnerem/partnerką, jak i negatywny. Negatywne emocje, które wyrastają z namiętnej relacji to np. zazdrość i podejrzliwość w związku, tęsknota, ból. Namiętność ma największe znaczenie na początku związku. Wzajemne poznanie się pary zakochanych sprawia, że najchętniej spędzaliby ze sobą 24 godziny na dobę, nie odrywając się od siebie. Pikantne smsy i rozmowy telefoniczne do późnych godzin nocnych, fakt, że nie przeszkadza nam deszcz, śnieg i gradobicie, aby dotrzeć nawzajem do siebie – te wszystkie niesamowite emocje zawdzięczamy istnieniu między partnerami silnej, namiętnej więzi.

Intymność

Intymność w związku wiąże się z bliskością o charakterze psychicznym, duchowym. Dwie osoby chcą dzielić się nawzajem swoimi myślami, przeżyciami, obawami. Relacja opiera się zaufaniu i szczerości, wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Sytuacji, w której ta druga połowa wierzy, że nie zostanie zraniona. Intymność tego rodzaju rodzi pewne wartości, takie jak: empatia w związku, dbanie o dobro partnera, pragnienie bliskości, wzajemna pomoc. Uczucia, które towarzyszą intymności są w dużej mierze wynikiem komunikacji między partnerami i rozumienia potrzeb kochanej osoby. Oboje partnerzy są dla siebie wsparciem, z czego czerpią satysfakcję, szczęście i spełnienie w miłości.

Zaangażowanie

Zaangażowanie należy do tych komponentów miłości doskonałej, które podlega naszej kontroli i zależne jest od naszego działania. Są to wszelkiego rodzaju wysiłki, które podejmujemy na rzecz trwania związku i jego stabilności. Dobrym przykładem miłosnego zaangażowania jest małżeństwo - życiowa decyzja, bądź decyzja o wspólnym zamieszkaniu. Na...

 
Komentarze (2)

Prawdziwa miłość wg Sternberg'a  - dodaj komentarz
Marta; 2016-10-03 10:58:45 
Musimy mieć świadomość, że każdy bliski związek z drugim człowiekiem nas czegoś uczy, niezależnie od tego, co było podstawą całej relacji. Ważne jest jednak, aby z tej nauki wyciągnąć konkretne wnioski, a nie powtarzać wciąż te same błędy. Marta
sara; 2015-10-15 22:02:17 
Eh... gdyby tak każda miłość była idealna, nie byłoby kłótni, rozwodów, a ludzie żyliby beztrosko. W rzeczywistości jednak nie jest tak łatwo stworzyć idealny związek. Mimo wielkiego uczucia, każda relacja wymaga pracy i zaangażowania z obu stron. Podstawą jest też dobra komunikacja. Gdy jeden z partnerów stara się, a drugi nie bardzo, to raczej nic z tego nie wyjdzie. Fajnie, gdy partnerzy rozumieją się bez słów, a namiętność między nimi nigdy nie wygasa, ale aby tak było, należy stale pielęgnować związek.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nasKonsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach VIP


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij