Sposób na długotrwały i szczęśliwy związek| Przegrana miłość czy tylko chwilowy kryzys w związku?

„Jesteśmy inni, niż wszyscy” – to realne wrażenie towarzyszy niemal wszystkim parom, które wchodzą w związek małżeński albo po prostu podejmują decyzję o byciu razem. Na początku wspólnej drogi dbanie o związek i pielęgnowanie miłosnego żaru wydaje się być czymś banalnie łatwym. Z czasem jednak dopada nas rutyna, a wraz z nią pojawia się pytanie „czy to kryzys małżeński?” Zatem, czy istnieje sposób na długotrwały i szczęśliwy związek? Na pewno warto spróbować zrozumieć etapy miłości i postarać się odczytać błędy swoje i partnera. Spore zaangażowanie i świadomość własnych zachowań być może pozwoli Wam na nowo odkryć radość z bycia razem.

Etapy rozwoju związku i miłości

Trudno jest zrozumieć miłość. To jedno z najpiękniejszych, ale też najbardziej skomplikowanych uczuć. Jednocześnie przy całej tej tajemnicy można w bardzo ogólny sposób usystematyzować etapy miłości i zaangażowania w związku, oraz przeżywanych emocji. Udowadniają to psychologowie, między innymi Bogdan Wojcieszke w swojej książce „Psychologia miłości”. Jak zdaniem Autora możemy scharakteryzować to, co dzieje się między partnerami w poszczególnych etapach trwania ich relacji?

 • Zakochanie

Zakochanie - różowy początek jest przepięknym uczuciem, często wspominanym jako najbardziej urzekający okres związku. Gdy się zakochujemy, nabieramy energii, sił, stajemy się optymistami. Jednocześnie rządzi nami namiętność, alchemia miłości, co także pozytywnie wpływa na ocenę nowego związku. Gdy mija zakochanie, ten pierwszy, niezwykle gwałtowny etap, tęsknimy za nim i nieco zaniżamy wartość kolejnych spędzanych wspólnie dni. Warto jednak wiedzieć, że według specjalistów przemijanie okresu zakochania jest zwyczajnie potrzebne. Poza tym, że jest to uczucie przepiękne i dodające energii, jest też przecież wyczerpujące, często bogate w różnego typu wątpliwości.

 • „Romantyczne początki”

Tak właśnie Wojcieszke nazwał etap poprzedzający najpiękniejszy według psychologii okres związku. „Romantyczne początki” to czas, który spędzamy na poznawaniu siebie, upewnianiu się w miłości, a czasem już na odkrywaniu wad partnera. To okres wciąż bogaty w intensywne emocje, ale też taki, w którym zaczynamy patrzeć na partnera bez „różowych okularów”. Jeśli okazuje się, że spełniają się wzajemne oczekiwania, para wchodzi w fazę trzecią.

 • Miłość kompletna

Z jednej strony już przyjaciele, z drugiej wciąż pragnący się kochankowie. To kulminacja pięknych uczuć. Spełnienie bez poczucia zagrożenia, snucie planów, pewność uczuć, zapewnianie sobie pełnego zainteresowania, czasu i odczytywanie wzajemnych potrzeb. To piękny i bazujący na bliskości etap związku, który – niestety, nie trwa wiecznie.

 • Miłość przyjacielska

To faza, która zwykle pojawia się po 4-8 latach trwania związku. Wygasa namiętność. Najważniejsze wartości w związku to: zaufanie, poczucie głębokiej bliskości i zażyłości. Pozornie etap ten może nie wydawać się atrakcyjny na tle np. zakochania – chociażby z powodu zmniejszenia się pożądania między partnerami. Trzeba jednak podkreślić, że życie seksualne nie zanika przecież w ogóle, a dodatkowo pojawiają się inne, cenne dla partnerów wartości. W tej fazie, przy odpowiednich warunkach, można znaleźć receptę - jak zbudować szczęśliwy związek?

 • Pusty związek

Niektórym parom udaje się utrzymać związek na etapie miłości przyjacielskiej. Ale dla wielu codzienne wyzwania, konflikty, zmiany i rutyna są czymś, co popycha ich w fazę pustego związku. I to głównie na tym (a czasem na poprzednim) etapie przychodzi refleksja – „co się z nami stało? Czy to już przegrana miłość? Przecież mieliśmy być inni, niż wszyscy! A przeżywamy kryzys w związku". Niestety, miłość wymaga pracy. I jeśli okazuje się, że właśnie odkryliśmy swoje zmienione uczucia albo brak zaangażowania, może być to ostatni dzwonek na wprowadzenia zmian. Aby przejść z fazy „co się z nami stało” do „jesteśmy szczęśliwi”, potrzeba dwóch składników. Pierwszy to uświadomienie sobie błędów, jakie popełniamy w związku. Drugi to już ich naprawienie, które opiera się na 12 krokach. Szczegółowo wyjaśniają je Maureen Rogers Law oraz Lanny Law w swojej książce: „Gdy w małżeństwie nie jest łatwo”. Co dokładnie musimy sobie uświadomić i zmienić aby przezwyciężyć kryzys w związku? 

Empatia w związku to podstawa

Czasem poczucie wypalenia się uczucia pojawia się na skutek ciągłych, trwających od lat konfliktów. O ile ich powodem są drobiazgi, rozwiązaniem jest nauczenie się akceptacji niedoskonałości partnera. Pamiętajmy, iż możemy stworzyć naprawdę szczęśliwy związek mimo różnic. Przykład – jeśli on lubi drzemki, a on ona od pięciu lat denerwuje się z tego powodu, to może warto po prostu to zaakceptować z zastrzeżeniem, że nie mają one trwać dłużej, niż 30 minut. Sposób na długotrwały i szczęśliwy związek? Zaakceptuj to, że jesteście różni.

 • Wspólne działanie - „Robić coś razem wydaje się bardzo oczywistym sposobem na kultywowanie udanego związku, niemniej jednak nierzadko po kilku latach małżeństwa wiele par zaprzestaje wspólnych zajęć.” – to cytat z wyżej wspomnianej książki. Rzeczywiście, z biegiem czasu bardzo łatwo wpaść w zwyczaj spędzania czasu oddzielnie – zwłaszcza, gdy pojawiają się dzieci albo gdy któreś z partnerów (lub oboje) odkrywa przyjemność z wieczornego surfowania w Internecie. Warto zastanowić się nad tym, ile rzeczywiście rzeczy robimy oddzielnie i w miarę możliwości stopniowo to zmieniać.
  Według autorów książki „Gdy w małżeństwie nie jest łatwo”, jednym z powodów osłabienia się uczuć między partnerami jest słabnąca  empatia w związku. Czasem, gdy tkwimy w konflikcie, warto zadać sobie po prostu pytanie, co może odczuwać nasz partner, co może go boleć. Empatia w związku jest podstawą udanej relacji.

 • Małżeństwo jako priorytet - w wielu związkach można zaobserwować stopniowe zmniejszanie się priorytetu związku. Wszystko staje się ważniejsze – praca, dzieci, spotkania z przyjaciółmi, znajomi, zobowiązania. W obliczu zmian warto ustanowić sobie powrót na poprzednie tory – małżeństwo musi być priorytetem i to o nie i o potrzeby partnera trzeba dbać w pierwszej kolejności. Czasem nawet wtedy, jeśli oznacza to np. mniejsze dochody czy stratę przyjaciela.

 • Rozwiązywanie konfliktów, zanim sięgną apogeum - to bardzo ważny punkt. Często bywa tak, że nie przepracowujemy konfliktów w związku. „Odpuszczamy” dla dobra samego siebie i związku, co w efekcie ma zupełnie odwrotny skutek – w końcu dochodzi do wybuchu u którejś ze stron, czasem do wypowiedzenia słów, które wiele niszczą.

 • Umiejętność przebaczania - w miarę upływu lat mamy do czynienia z wieloma błędami naszego partnera. Czasem wpływają one tak bardzo na nasze postrzeganie związku, że choć mówimy o pozornym przebaczeniu, w rzeczywistości pamiętamy i… wypominamy. Dla ożywienia uczucia trzeba wybaczyć zupełnie – i nie zawsze dotyczy to ważnych spraw, ale chociażby drobiazgów, czyli: „Skrytykowałeś mnie kiedyś przy moim ojcu”.

Ciekawostką są także badania amerykańskich naukowców, które pokazują, że internetowe małżeństwa są szczęśliwsze. Wiąże się to głównie z silną motywacją do stworzenia trwałego związku. Może więc poszukiwanie partnera przez Internet jest równie dobrym sposobem na długotrwały i szczęśliwy związek? Poznaj najnowsze szczęśliwe historie par, które poznały się przez strony randkowe i dowiedz się co one na ten temat sądzą.


 
Komentarze (3)

Sposób na długotrwały i szczęśliwy związek| Przegrana miłość czy tylko chwilowy kryzys w związku? - dodaj komentarz
Alicja; 2015-10-13 09:03:21 
No właśnie zakochanie często mylone jest z miłością. Niektórzy chcieliby pewnie, aby taki stan trwał wiecznie, a gdy już nie czują „motylków w brzuchu”, szukają kolejnego partnera. Tylko, że na tym nie polega dojrzały związek. Miłość to coś więcej niż namiętność i szybsze bicie serca, to poczucie bezpieczeństwa, bliskość, przyjaźń. O związek należy dbać, pielęgnować go. Niestety wymaga to pracy z obu stron. Co z tego, że jedna strona się stara, jeśli drugiej nie zależy. Smutne jest to, że coraz więcej ludzi woli wejść w nowy związek, gdy coś się psuje, niż naprawiać obecny.
Veronika; 2015-05-11 22:45:30 
Ciężka jest praca nad związkiem ja obecnie jestem w martwym punkcie, wieczne konflikty , rutyna wszystko mam wrażenie się wypaliło i nie wiem czy kiedykolwiek powróci na stary tor i etap wspólnej przyszłości , miłości i szczęści.... nadal pracuję nad relacjami między nami i lekko nie jest czas pokaże
Ewa; 2015-02-03 12:45:29 
dobra jest ostatnia rada, dzialac zanim bedzie za późno, czyli zanim konflikty osiągną apogeum :) i przebaczac. Tego czlowiek uczy sie cale zycie...

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij