Związek bez zazdrości czy jest możliwy? | Głębokie zaufanie czy brak zaangażowania?

Wpisując w wyszukiwarkę słowa „zazdrość” i „związek”, znajdziemy całe tysiące wyników dla sposobów radzenia sobie z nadmierną zazdrością partnera. Pytanie o to, czy związek bez zazdrości oznacza coś złego, nie będzie już tak efektywne pod względem ilości odpowiedzi. Bardzo trudno jest bowiem stwierdzić, czy brak tego uczucia wynika z wielkiego zaufania... czy raczej świadczy o małym zaangażowaniu w związek. Portal dla Singli MyDwoje.pl radzi, by dostrzegać sygnały, które pomogą ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Brak zazdrości czy zbyt mała jej ilość?

Na początek warto sobie wyjaśnić, czy on lub ona rzeczywiście w ogóle nie odczuwa uczucia zazdrości. W niektórych przypadkach możemy bowiem nie zauważać pewnych delikatnych sygnałów świadczących o istnieniu tego uczucia u drugiej połówki. Było tak w przypadku 31-letniej Martyny.

- Pamiętam, że kiedyś bardzo martwiłam się o to, że mój ówczesny chłopak, a dzisiaj mąż, nie jest o mnie zazdrosny – wspomina Martyna. - Było to dla mnie tak szalenie ważne, że pewnie zastanawiałabym się, czy w ogóle za niego wyjść. Wszystko z powodu objawów zazdrości, jakie obserwowałam u partnerów swoich koleżanek. Zdarzało się, że je przepytywali, mieli pretensje, z przekąsem zauważali nowy wygląd. Zazdrość i podejrzliwość w związku niemal stale im towarzyszyła. A mój Marek... nic. Kiedy rozmawiałam z przyjaciółkami, pytały tylko - Czy jemu na Tobie zależy? Ostatecznie postanowiłam porozmawiać z... mężczyzną, na spytki wzięłam brata. Wyjaśnił mi, że wiele razy widział zazdrość u Marka. Gest objęcia mnie, gdy rozmawiam z jakimś facetem, „odbijany”, gdy tańczyłam z kimś innym albo podpytywanie o pracę we wiadomym kontekście. Dużo mi to wyjaśniło – zrozumiałam, że zazdrość to nie tylko pretensje, ale też nagłe zainteresowanie i chęć pokazania się z dobrej strony. Od tej pory w sekundę dostrzegam małe gesty zazdrości i nie mam już żadnych dylematów.

Przykład ten udowadnia, że czasem źle pojmujemy zazdrość. Zwykle kojarzy nam się ona właśnie z wyrzutami, kontrolą czy złością. Prosta droga, by powstał kryzys małżeński. Tymczasem zazdrość może być przejawiana w sposób zupełnie inny. Innymi słowy, nie: „mam do ciebie pretensji”, ale „spójrz, jaki jestem świetny, właśnie ja”. Warto zatem dokładnie zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście nasz partner w ogóle nie odczuwa zazdrości – zanim dojdzie do zupełnie niepotrzebnej kłótni albo wysnucia niewłaściwych wniosków.

Nie ma miłości bez zazdrości

A co w sytuacji, gdy on czy ona rzeczywiście w ogóle nie jest zazdrosny/a i zaczynamy podejrzewać, że wynika to z braku zaangażowania w związek? Stare powiedzenie głosi: „nie ma miłości bez zazdrości” – stąd brak tego uczucia może powodować duże wątpliwości. Warto jednak pamiętać także o innym aspekcie poruszanej sprawy - wielu psychologów podkreśla, że podstawą szczęśliwych i trwałych związków jest bardzo duże zaufanie oraz wierność i lojalność w związku. Zatem, by nie okazało się, że nasze pretensje czy decyzje są bezpodstawne, warto zastanowić się nad pewnymi problemami.

  • Brak powodów do zazdrości. Trudno oczekiwać, by poczuł się zazdrosny ktoś, kto w ogóle nie ma ku temu... powodów. Jeśli jesteście fajnym, dobranym związkiem, dobrze czujecie się razem, macie identyczne zdanie na wiele tematów i większość czasu spędzacie razem to np. zazdrość o jego wieloletnia przyjaciółkę wydaje się być bezpodstawna. Partnerka w takiej sytuacji może, bowiem nie odczuwać żadnego zagrożenia. Nie ma w tym nic złego, co więcej – gdyby w takiej sytuacji dochodziło do zarzutów czy podejrzeń, można by mówić o zazdrości chorobliwej.
  • Zachowanie. O braku zaangażowania w związek czy miłości nie świadczy tylko nieprzejawianie zazdrości, ale szereg innych aspektów. Zastanów się, jak on czy ona zachowuje się względem ciebie. Czy planuje z tobą przyszłość? (trudno o bardziej poważne świadectwo zaangażowania) Czy jest troskliwy/a? Opiekuńczy/a? Czy zabiega o spotkania z tobą, czy raczej masz wrażenie, że wszystko, co robicie (także spotkania) wynikają z twojej inicjatywy? Odpowiedź na te pytania to bardzo cenna wskazówka.
  • Doświadczenia. One również mają olbrzymi wpływ na to, jak się zachowujemy i jacy jesteśmy. Może warto porozmawiać o doświadczeniach – czasem okazuje się, że on czy ona była w związku, w którym obecna była krzywdząca, chorobliwa zazdrość. W takiej sytuacji może ona kojarzyć się bardzo negatywnie, a chęć jej unikania – jest dowodem wielkiego zaufania.

Czy wzbudzać zazdrość w partnerze?

Jeśli masz „problem” z brakiem zazdrości u partnera czy partnerki, możesz zastanawiać się nad pomysłami jej wywołania. Ubranie się na bóstwo, przysłanie sobie kwiatów, późniejszy powrót z pracy – wszystko po to, by zobaczyć upragnione zainteresowanie w oczach tej drugiej osoby. Efektem może być wzbudzenie nieufności, a nawet powstanie kryzysu w związku. Czy rzeczywiście warto?

Jeśli twój pomysł jest bardzo „delikatny” – typu wyjście z domu po zrobieniu się na bóstwo – nie ma przeciwwskazań (a przy okazji można odświeżyć stare znajomości). Jeżeli jednak planujesz zorganizowanie „udawanej” zdrady, czyli przysłanie sobie kwiatów z pikantnym bilecikiem albo umówiony z koleżanką „dwuznaczny” sms – nie rób tego. Takie zachowanie może tylko zniszczyć coś, co jest tak naprawdę najważniejsze – wielkie zaufanie i tę wyjątkową pewność, że „on/ona by mi tego nie zrobiła”. Moment, gdy bliska osoba okazuje Ci brak zaufania, może być początkiem końca. A przecież nie o to chodzi, prawda? 
Komentarze (4)

Związek bez zazdrości czy jest możliwy? | Głębokie zaufanie czy brak zaangażowania? - dodaj komentarz
żona dr;; 2016-08-02 09:23:16 
Słusznie kumasz, bardzo ważne ufać ! ! ! mocno ufać ! ! ! Dobrze, że jesteś zazdrosna tak zdrowo - szanowna pani morfa.eh; - pamiętaj o jednym, że jeśli twój partner spotka w swoim życiu taką suczkę, która będzie mu organizować spotkania, układać plan działania, będzie działać podstępnie, zdradziecko, zorganizuje mu pas na zbicie brzuszka by zadbać o Jego wygląd /// będzie mu czytać wiadomości adresowane do i od żony , może nawet portfel przeglądać ile kasy ? ? ? ///
no i najważniejsze będzie dużo , dużo młodsza od twojego partnera to ................................ ...............................tylko osioł by nie skorzystał z takiej ,, okazji ". ..................................... Wówczas nie mniej żalu do swojego osobistergo partnera bo to byłoby niemęskie gdyby odmówił szanownej pani, pchającej się bezpardonowo do jego łóżka. Zaufanie będziesz mieć nadal bo będziesz wiedzieć , że twój tygrysek spisał się na medal - a dowiesz się o tym jak ta baba będzie jęczeć , że kocha...kocha....kocha. Będzie Go dręczyć i nachodzić, będzie chciała rozmawiać na osobności - a może - tak jak na początku romansidła znowu ją przytuli ? ? ? ? ? ? // pokrakę z krzywymi nogami // .
Ja tego nie wymyśliłam l to życie pisze takie przedziwne historie. Dowiesz się wtedy, że masz mężczyznę - którego pragną młode kobiety ------ ale to ty będziesz Go mieć na własność i to ty będziesz Go eksploatować. Głowa do góry lazarus - jutro też jest piękny dzień. Pozdrowionka ślę.
morfa.eh; 2016-07-28 23:52:58 
A ja powiem tak. Ja jestem zazdrosna, nawet bardzo a szczególnie wtedy kiedy jakaś dziewczyna ewidentnie uwodzi i próbuje zbliżyć się do mojego skarbka. Z tym że ja akurat darzę go ogromnym zaufaniem bo wiem jaki on jest i nie muszę się o niego bać :) Ktoś z boku mógłby powiedzieć że mi na nim nie zależy bo wydaje się tym wszystkim nie przejmować ale to nie tak bo ja zwyczajnie mu ufam więc mogę być o niego spokojna
żona dr; 2016-01-08 12:40:52 
Nie ma miłości bez zazdrości. Ważne, żeby ta zazdrość nie wypływała z jakiejś choroby,urojeń. Natomiast zazdrość może być wytłumaczalna jeśli partner/ partnerka dają powody - to trzeba sprowadzić takiego gościa/gościówę na ziemię. Nigdy nie byłam zazdrosna , lecz i mąż nie dawał mi najmniejszego symptomu do zazdrości. Lubił moje koleżanki , żartował z nimi i nie widziałam w tym nic złego-do czasu jak zachłysnął się młodą kobitką cichodajką / wiedział ode mnie , że to lewa baba / lecz uległ jej wpływowi, zachowywał się jak pajac na sznurku, nie był sobą i ja ,,gołym okiem" zobaczyłam wielką zmianę w nim. Wtedy już miałam pewność, że łączy go zażyłość wielka z tą ropuchą. Oczywiście ropucha zadzwoniła do mnie bo sama się przeraziła, że to za daleko zaszło-z jednej strony zerwała te bliskie relacje a z drugiej zaczęła go nękać, nachodzić,chciała na osobności rozmawiać- i zrozum człowieku takiego babsztyla?? Już nie chciała być tą drugą !!!!! wtedy mężowi zapaliła się czerwona lampka. Okazało się, że nie tylko mój partner życiowy miał z nią przeboje bo poprzednik jak się wdał z ropuchą w romans to pojawiły się sms do jego żony i rzekomego jej wielbiciela / przyjaciela domu/ do którego też wysyłane były sms. Policja umorzyła dochodzenie bo nie mogli namierzyć nadawcy . Sympatyczne żony należy jednak czuwać nad własnym szczęściem i szczęściem Rodziny oczywiście w sposób dyskretny.
Aneta; 2015-10-15 17:28:57 
A ja uważam, że to dobrze, gdy związek pozbawiony jest zazdrości. Oznacza to, że partner ma do nas pełne zaufanie. Przecież zazdrość jest negatywną cechą, więc nie rozumiem obaw bohaterki artykułu. Poza tym zazdrość wcale nie świadczy o wielkiej miłości, ale o wątpieniu w szczerość naszych uczuć, dlatego, jak dla mnie, głupotą jest specjalne wywoływanie zazdrości w partnerze. Owszem trochę zdrowej zazdrości w związku nie zaszkodzi, bo może być oznaczą, że partnerowi zależy, ale gdyby jej w ogóle nie było, nie tragizowałabym.

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij