Buziak, całus, pocałunek, co znaczy?

Czym jest buziak, to zależy kto, gdzie i kiedy całuje

Buziak tak wspaniale zadomowił się w naszej rzeczywistości, że rzadko kiedy się nad nim zastanawiamy. Buziak na przywitanie, nagle skradziony sympatii czy jako wyraz wdzięczności lub zaangażowania to codzienność. Ale czy faktycznie taki swobodny buziak był zawsze czymś oczywistym?

Pocałunek nie zawsze jest wyrazem miłości

Według Encyklopedii Brockhausa  pocałunek jest „dotknięciem innego człowieka ustami na znak miłości”. Piękna definicja, prawda? Ale czy faktycznie każdy pocałunek jest wyrazem miłości? Czy zawsze zwiastuje zakochanie? A co ze zwyczajowym całusem w policzki – w zależności od części świata jeden, dwa lub trzy razy? Nie zawsze jest to przecież wyraz miłości, a nawet sympatii. Wystarczy spojrzeć na polityków witających się w ten sposób. Na myśl przychodzi również najsłynniejszy pocałunek w dziejach naszej planety: pocałunek, który był zdecydowanie symbolem tego co skrajnie złe, wyrokiem, zdradą. Wszyscy słyszeliśmy o pocałunku Judasza. Podobna historia dotyczy Cezara, do którego wraz ze wspólnikami podszedł Tillius Cimber prosząc o łaskę dla wygnanego brata. Pocałunki, które składali na głowie i piersi Cezara miały doprowadzić do śmiertelnych ciosów.

Miejsce składania pocałunku może być tabu w zależności od sytuacji

Czy zastanawialiście się, jak wielkie znaczenie ma miejsce, na którym składamy nasze usta? Czy jest jakiekolwiek miejsce na ciele człowieka, które pocałunek powinien ominąć. Zapewne nie, ale... No właśnie „ale” ma tu największe znaczenie, gdyż taka teza może być prawdziwa wyłącznie w odniesieniu do zakochanych, małżonków, którzy czują się ze sobą wystarczająco komfortowo o czym świadczy np. mowa ciała na pierwszej randce. Natomiast miejsce pocałunku ma ogromne znaczenie w relacjach między ludźmi nie spełniającymi poprzednio wymienionego kryterium. Wystarczy sobie wyobrazić sytuację, gdy obcy mężczyzna całuje mężatkę na oczach jej męża, rodziny, znajomych np. w szyję. Chyba nie trzeba opisywać lawiny zdarzeń, która natychmiast po tym geście nastąpi. Zupełnie inaczej ta sama sytuacja zakończy się, gdy autorem pocałunku będzie mąż. Wynika z tego, że nie tyko miejsce, ale również kontekst ma tu nieocenione znaczenie.

A Ty całuj mnie! - Infografika

Miejsce, gdzie składasz pocałunek ma znaczenie

A  jakie są najpopularniejsze miejsca, na których składany jest owy buziak?

Usta – są zarezerwowane dla wyjątkowych relacji, zwyczaj swoje usta łączą osoby czujące do siebie pociąg, zakochane, które łączą lub w domyśle mogą łączyć relacje seksualne. Rzadko też jest to wyraz miłości między matką, a dzieckiem. Aktualnie nie przywiązujemy do niego takiego znaczenia, jak niegdyś. "Święte pocałunki" wymieniane były już na początku naszej ery nie tylko między kobietami, a mężczyznami - najczęściej były to pocałunki właśnie w usta. W starożytnym Rzymie zaręczyny obwieszczał pocałunek w usta przed grupą ludzi. Rzymianom zawdzięczamy również rozróżnienie pocałunków ze względu na ich rangę społeczną, polityczną i seksualną oraz rodzaje: na dłoni lub policzku - Osculum, w usta – Basium, namiętne, głębokie pocałunki - Savolium.

Policzki – zazwyczaj są miejscem, które uznawane jest za godne pocałunku grzecznościowego lub serdecznego , np. na powitanie, pożegnanie, jako kazanie przywiązanie z członkami rodziny lub przyjaciółmi. W policzki całujemy również z wdzięczności lub przepraszając. Często ten rodzaj pocałunku zauważany jest również w relacjach z dziećmi i nie wzbudza on kontrowersji. Pocałunek w policzek może być też symbolem pozdrowienia i oficjalnego okazania szacunku.

Dłoń – w niektórych krajach jest to wyraz szczególnego szacunku. W rękę całowane są szarmancko zwłaszcza kobiety. Tu wszelkie poradniki savoir-vivre alarmują, by to mężczyzna wykonywał ukłon, zbliżając swoje usta do dłoni kobiety, nie zaś podnosił jej rękę, ciągnąc ją do swych ust. Nie powinno również wykonywać tego gestu na ulicy i w stosunku do zbyt młodych dziewcząt. Pocałunek w dłoń w niektórych kulturach jest również praktykowany, jako wyraz poddaństwa zwierzchnikom, osobom szczególnie ważnym – np. w stosunku do duchowieństwa czy władców. Pocałunek w dłoń miał być wyjątkowym wyrazem uniżenia. Np. żołnierze całowali po rękach Aleksandra Wielkiego leżącego na łożu śmierci, aby oddać mu cześć, a Rzymianie uznawali pocałunek w dłoń za pozdrowienia i trybuni, konsule i dyktatorzy kazali poddanym się w ten sposób nazywając to łaskawym accedere ad manum, czyli dopuszczeniem do ręki.

Stopy – niesamowite? A jednak kiedyś bardzo popularne, jako sposób wyjątkowego uniżenia. Gest łączył się właśnie z proskynezą, czyli bardzo niskim ukłonem. W starożytnym Egipcie poddani całowali nawet miejsca, po których stąpał faraon. Pocałunkiem na krzyżu prawego buta pontyfikalnego wyrażano szacunek do papieży. Z czasem ten rodzaj okazywania przeniesiono znacznie wyżej, czyli na policzek. Np. w momencie pasowania na rycerza – jak wszyscy kojarzymy z filmów – podczas ceremonii pasowany był uderzany mieczem trzy razy ku czci Boga, archanioła Michała i św Jerzego, a symbolem symbolem przemiany i wkroczenia do stanu rycerskiego stawał się pocałunek składany na lewym policzku i pogłaskanie prawego.

Pocałunek w... - tam odsyłamy osoby, które chcemy obrazić lub skłonić, by dały nam spokój. Na szczęście w większości przypadków jest to tylko zwrot „niegrzecznościowy”, a nie faktyczne polecenie. Jednak znaczenie takiego pocałunku zmieniało się na przestrzeni wieków. Grecy uznawali okolice bioder za najatrakcyjniejszą część ciała, czego wyrazem była m.in. świątynia Afrodyty Kallipygos, czyli Pięknotyłej. Podobnego zdania byli Rzymianie, co potwierdza list, który od przyjaciela otrzymał Seneka: „Nie wzbraniała ust, i pupy nie odmówi”.  Ale pocałunek w tę część ciała był również uznawany za wyraz hołdu szatanowi i przewijał się bardzo często w opisach obrzędów, w których miały brać udział osoby oskarżone o konszachty z diabłem.


A Ty całuj mnie! - sonda

Uważaj, gdzie całujesz

A jak wygląda pocałunek zakochanych? Które miejsca na ciele poddajemy kochankowi w tym celu najchętniej. Okazuje się, że im bliższa relacja, tym pocałunki są bardziej wysublimowane. Jednak najczęściej wskazywanym i pożądanym przez zapytanych użytkowników Serwisu MyDwoje.pl jest pocałunek w usta. Jest to najbardziej oczekiwany buziak przez 40% kobiet i 54% mężczyzn. Nie bez powodu. Jest to pocałunek wyjątkowy. Wszyscy pamiętamy ten pierwszy i wspominamy go z nostalgią. To, jako jedno z niewielu wspomnień zostaje z nami na całe życie. Usta są bardzo unerwione i ukrwione – co potęguje siłę doznań. Amerykański profesor psychologii Gordon Gallup wskazał ponadto, że ten wyjątkowy całus służy badaniu partnera przez kobietę - swoistemu „smakowaniu” pod względem genetycznym. W trakcie badań na jaw wyszła też odmienność intencji całujących w zależności od płci: kobiety inicjują całus lub pozwalają się całować, kiedy kochają, motywacją mężczyzn jest nadzieja na zbliżenie intymne. A jeśli już o tym mowa, 21% mężczyzn największą przyjemność sprawiają pocałunki w miejscach intymnych – zarezerwowane dla kochanków. Zdanie to podziela 8% kobiet. Panie dużo bardziej wolą być całowane w szyję (wskazuje tak 20% kobiet i 8% mężczyzn) oraz w kark (odpowiednio 9% i 4%). 5% zapytanych uwielbia również gdy ten rodzaj pieszczoty umiejscowiony jest w okolicach ucha, a 2% mężczyzn i 3% kobiet czuje przyjemność, gdy całowany jest brzuch. Panie są spragnione również typowej czułości i opieki, którą symbolizuje pocałunek w czoło (8%) oraz szacunku i życzliwości okazywanych poprzez pocałunek w policzek (6%) oraz w dłoń (2%). Ten rodzaj pocałunku kierowany jest zazwyczaj w stronę delikatniejszą, dlatego panowie nie oczekują tego rodzaju wyrazów sympatii.

Buziak nie taki zwyczajny

Okazuje się, że buziak, do którego rzadko przywiązujemy wielką wagę ma tak naprawdę wielkie znaczenie oraz swoją genezę i warto się nad tym zastanowić. Jednak nic nie zastąpi go w relacji między mężczyzną i kobietą. I jeśli powiązany jest z prawdziwym uczuciem, to nic na świecie nie smakuje lepiej. Jeśli  jeszcze nie masz kogo całować, zdecyduj się na poszukiwanie miłości z MyDwoje.pl. W serwisie randkowym MyDwoje bez trudu znajdziesz uczucie, wybierając z ofert przygotowanych specjalnie dla Ciebie. Dzięki licznym promocjom będziesz mógł sprawdzić zalety poszukiwania miłości z MyDwoje i podjąć decyzję o wyborze właśnie tej drogi poszukiwania kandydata do zasypywania buziakami. Postaraj się świetnie zaprezentować - to decyduje o seksapilu! Wysyłaj Emotikony, Emoty, Buźki, Uśmieszki. Wakacyjna miłośćTwoja sympatia z Internetu czeka.

 Czytaj również:


 
Komentarze (4)

Buziak, całus, pocałunek, co znaczy? - dodaj komentarz
Goścliiak Jagoda ; 2020-03-26 15:55:45 
komentarz usunięty przez moderatora
Marek; 2018-10-06 21:53:36 
komentarz usunięty przez moderatora
...; 2018-05-06 11:03:28 
komentarz usunięty przez moderatora
oja; 2017-05-28 22:09:27 
A kolejne pytanie brzmi: gdzie lubimy być my najbardziej całowane? I bynajmniej nie mam na myśli Paryża lub Nowego Jorku ;)

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij