Emotikony, Emoty, Buźki, Uśmieszki

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Jak wyrażać emocje na czacie i w poczcie MyDwoje?

Emotikony, Emot, Buźki, Uśmieszki

Elektroniczne buźki znane są już każdemu, kto korzysta z komputera i Internetu, a szczególnie tym, którzy umawiają się na randki internetowe. To właśnie tam najczęściej można je spotkać – w komunikatorach internetowych, na forach tematycznych, czy w e-mailu. Nierzadko używa się ich także w krótkich wiadomościach tekstowych – SMS-ach. Przypuszczalnie na dobre zadomowiły się już we współczesnej komunikacji.

Gdzie stosować emotikony?

MyDwoje.pl również idzie z duchem czasu, wiemy jak ważna jest bliskość w sieci, dlatego wprowadziliśmy dla swoich Użytkowników możliwość czatowania za pośrednictwem wewnętrznego komunikatora. Z Usługi tej może korzystać ta para zarejestrowanych w Serwisie osób, która utrzymuje ze sobą kontakt za pomocą wewnętrznej poczty portalu. Warunkiem jednak tego jest, by choć jedna z nich miała wykupiony abonament. Wówczas można korespondować do momentu jego wygaśnięcia. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju kontaktu jest większa bezpośredniość rozmowy przy zachowaniu anonimowości. Nie trzeba już podawać konkretnych loginów, czy numerów GG albo adresów poczty elektronicznej. Tym samym przy maksimum bezpieczeństwa, można poznawać wiele osób jednocześnie, a po weryfikacji tylko niektórym osobom podać indywidualne dane kontaktowe, od których już krok tylko do realnego spotkania.

Nasz portal z czatem dla samotnych wyposażony jest w dziesięć zabawnych obrazków: całus, kwiaty, mrugnięcie, smutny, tęsknię, wesoły, zakochany, zastanawiam się, zawstydzony oraz złamane serce.

emotikonka całus emotikonka oczko emotikonka serce bije do Ciebie emotikonka czekam na list emotikonka kwiatek emotikonka zawstydzony emotikonka zagniewany emotikonka uśmiech emotikonka smutna emotikonka serce ból zabandażowane

Podczas gdy przymiotniki i czasowniki odzwierciedlają stan emocjonalny osoby piszącej, rzeczowniki dają namiastkę realnego życia. Można więc wirtualnie podarować kwiaty, puścić zaczepnie oko albo pożegnać się obrazkowym całusem.

Narodziny emotikonów - naukowe podejście:

Pomysł użycia obrazków składających się ze znaków przystankowych zrodził się już w 1881 roku w satyrycznym piśmie „Puck”[1]. Natomiast pierwszy elektroniczny uśmieszek „:-)” pojawił się za sprawą profesora z Carnegie Mellon University – Scotta Fahlmana, który na liście dyskusyjnej zaproponował korzystanie z „buziek” złożonych z kilku znaków[2]. Funkcjonują one pod nazwami: buźki, uśmieszki, emoty, czy emotikony. Ostatnie spośród wymienionych terminów, mają angielską genezę – emoticon. Słowo to powstało z połączenia emotion oraz console. Oznacza ono wyrażanie emocji, a jak wiadomo komunikować i wyrażać uczucia można za pomocą konsoli komputerowej - klawiatury.

Nieomylnie rozpoznawane przez wielbicieli japońskiego stylu rysowania są emotikony mangowe – związane ze stylizacją mangi[3]. W przeciwieństwie do powszechnie stosowanych obrazków tych nie trzeba obracać, by odczytać emocję. Dodatkową różnicą jest rodzaj uśmiechu. W przypadku zwykłych emot imituje go nawias okrągły bądź kwadratowy, do mangowych buzi stosuje się tzw. podłogę („_”). Ów znaczek użyty w większej ilości informuje o większym natężeniu emocji u piszącego:

^^  - uśmiech

^_^ - radość

o_O - szok

Niektóre komunikatory internetowe (Hapi) proponują swoim Użytkownikom emotikony dźwiękowe tzw. wrzaskuny, spotkać można również ruchome obrazki. Jak grzyby po deszczu pojawiają się programy (SweetIm), które pozwalają na uatrakcyjnianie wysyłanych e-maili oraz blogów zabawnymi grafikami, dźwiękami, mimiką itp.

Rola buziek w poznaniu osobowości

Piszący może za pomocą buziek pokazać swemu rozmówcy, wyraz twarzy, jaki mu towarzyszy podczas „wypowiadania się”. Dzięki temu nawet za pośrednictwem Internetu możemy poznać osobowość naszego rozmówcy i, co za tym idzie, naszą zgodność osobowości. Niepodzielnie dominują w Internecie buźki odwrócone o 90° w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara. Mamy takie z noskami „:-)  oraz bez „:)”:

 :-) lub :) (uśmiech; jestem wesoły)

 :-( lub :(  (smutek; jestem smutny)

Dowiadujemy się dzięki temu podczas randek internetowych czy nasz rozmówca często się uśmiecha, czy raczej smuci, poznajemy osobowość, możemy ją porównać z naszą i ocenić zgodność osobowości. Zyskujemy pierwsze wyobrażenie i wiemy czy chcemy kontynuować znajomość, czy ją zakończyć.

Niekiedy dwukropek, który symbolizuje oczy, bywa zastępowany „x”. Można także dodać kilka nawiasów, by wzmocnić wymowę swego stanu emocjonalnego:

x-) lub x) lub x-)) (ryczy ze śmiechu; jestem bardzo wesoły)

x-( lub x( lub x-(( (płaczę; jestem bardzo smutny)

Czasami można użyć nawiasu kwadratowego „:]”. Buźki powstałe w ten sposób kwalifikowane są, jako krzywy uśmiech. Jednak twórcy oprogramowania, prześcigają się w walce o potencjalnego użytkownika, oferując mniej lub bardziej zaawansowane technicznie emotikony. Edytory tekstu np. Word automatycznie zamieniają znaki składające się na elektroniczny „uśmieszek” w obrazek buzi. Coraz częstsze są także ruchome rysunki, przedstawiające czynności, czy przedmioty np. biorę prysznic, rozmowa telefoniczna, kawa czy łóżko.          

Buźki ułatwiają randki internetowe

Czaty i komunikatory – słowem programy umożliwiające bieżącą wymianę myśli, wymagające jednoczesnej obecności dwu stron, sprzyjają wytworzeniu się specyficznej intymności pomiędzy interlokutorami. Niewątpliwie buźki ułatwiają randki internetowe. Do każdego zapisu myśli można dodać zabawne emotikony. Jednak dotyczy to tylko tych programów i stron, które oparte są o aplet Java. Tym samym nadawca może nacechować emocjonalnie wysyłany tekst, dając wyraz swojej osobowości, a jak wiadomo zgodność osobowości to podstawa udanego związku. 

Podczas randek internetowych single nie mają możliwości obcowania w pełni z drugą osobą. Pozbawiony tembru głosu, mimiki twarzy towarzysza konwersacji, czy jego gestów zmuszony został odbierać znaczenie jego słów w sposób intuicyjny. Nie trudno wtedy o pomyłkę, nawet jeśli intencje współrozmówcy nie były złe. Wstawienie buźki przez nadawcę daje adresatowi większy margines błędu w zrozumieniu jego zamiarów.

Najczęściej w użyciu bywają te elektroniczne buźki, które są ściśle związane z ludzkimi zachowaniami, czyli różnego rodzaju uśmiechy (zwykły, szeroki, tarzanie się ze śmiechu):

:-) - uśmiech

;) – uśmiech z przymrużeniem oka/ puszczenie oka

:-( - smutek

;( - płacz

:D – szeroki uśmiech

:P – zaczepne pokazanie języka

:* - buziak/całus

:/ - zniesmaczenie/sceptycyzm/niezdecydowanie

:O - zdziwienie

Odpowiednio dobrany znaczek może pomóc w przełamaniu pierwszych lodów albo sprawić, że wydamy się współrozmówcy sympatyczniejsi. Emotikony nie tylko urozmaicają wymianę zdań, ale także mogą wprowadzić do niej dystans. Zabawne obrazki czy twarze o śmiesznym wyrazie wskazują, że podchodzi się do rozmowy „na luzie”, a pewnych wypowiedzi nie odbiera się zupełnie dosłownie.

Różne uśmieszki - różne emocje

:-<       sarkastyczna uwaga

(8-o      szok totalny

@-?       oczarowanie; nie wiedzieć, co powiedzieć

8^/       niezrozumienie wypowiedzi współrozmówcy

:-)(-:     nie siedzę przy klawiaturze sam

:-|         niepewność

~~~:-)  śniłaś/śniłeś mi się

%-)       po kilku godzinach spędzonych przed monitorem komputera

O:-)       aniołek

:0)         zadowolenie

Biorąc pod uwagę fakt ekspansji kolorowych śmiesznych buziek do e-komunikacji, można prorokować pojawienia się w dość niedalekiej przyszłości aplikacji, które będą umożliwiały Użytkownikom Internetu samodzielne tworzenie indywidualnych emotikonów - dostosowanych do własnych potrzeb ekspresji. Wraz z rozwojem techniki i możliwości, jakie rodzą się przed człowiekiem, pozostaje tylko czekać na moment, kiedy „uśmieszki” opanują nowe terytoria.


Artykuł napisany w oparciu o stronę: http://pl.wikipedia.org/wiki/Emotikon


[1] Ambrose Bierce (1909 – 1912) „For Brevity and Clarity”.

[2] http://technologie.gazeta.pl/technologie

[3] http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Manga.


Czytaj również:


oceń artykuł:
[ 4.4 / 6 z 73 oddanych głosów ]
 

Komentarze (14)


dodaj komentarz
dodaj komentarz
 Fixxre 2017-04-02 18:47:08 
;-₩ a takie coś co oznacza ?
 Eos 2017-03-04 22:36:41 
co oznacza znak : - € ?
 :* 2015-09-16 20:09:37 
:*
 marika 2015-08-17 01:04:08 
Emotikony są ciekawą formą ekspresji, ale niekiedy zbyt nadużywaną. Rozumiem używanie podstawowych buziek takich jak: :-) ;-) :-( :-D :-P B-) ale takich jak ta ^[~] (oznacza kakao z pianką) nie pojmuje. Nie lepiej napisać o co chodzi. Nie każdy chodzi ze ściągawką emotikonów. Zgodzę się też z tym, że za pomocą buziek można poznać osobowość drugiej osoby - jak dorosły facet wstawi mi w wiadomości więcej buziek niż słów to już wiem, że ma problemy ze sobą i jest uzależniony od Internetu ;-D
 Anet 2015-08-13 00:17:05 
A co oznacza znak )
 P 2015-07-31 17:51:55 
A ta co oznacza ? :>
 kl 2015-04-23 18:49:03 
^_^
 Ten Ktoś 2015-04-16 18:40:58 
a co oznacza ta buźka ----> =^.^=
 miska12 2015-04-07 09:43:32 
komentarz usunięty przez moderatora
 klara 2015-04-07 09:37:29 
supper radzi sobie;)
 A ta 2014-02-01 22:23:59 
:*)
 ????? 2014-01-03 15:46:47 
a ta ???? *o* ?
 iga 2013-11-14 19:37:32 
:D
  2013-10-05 15:56:11 

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Akceptuję Regulamin oraz Politykę prywatności Serwisu
Tak, chcę być informowany o w trendach i ofertach specjalnych dla Singli. Rezygnacja jest możliwa w każdej chwili.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register
Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij