strona główna Strona główna     mapa serwisu Mapa serwisu     kanały RSS RSS     kontakt Kontakt     wersja mobilna Wersja mobilna
Jesteś tutaj: MyDwoje.pl > Poradnik > Poszukiwanie partnera > Przez Internet > Emotikony, Emoty, Buźki, Uśmieszki

Emotikony, Emoty, Buźki, Uśmieszki
Podziel się na:
Dodaj do gogole+
linkedin
pinterest

Jak dojrzale wyrażać emocje na czacie i w poczcie MyDwoje?

Emotikony, Emot, Buźki, Uśmieszki
Podobne artykuły
 Bezpieczne randki internetowe - przeciwdziałanie oszustwom
 Odmawianie grzecznie lecz asertywnie w randkach internetowych
 Pierwsza randka - Sondy MyDwoje
 Jak zrozumieć partnera?
 Dwa kolory samotności

Kiedy stosować emotikony?

Elektroniczne buźki znane są już każdemu, kto korzysta z komputera i Internetu, a szczególnie tym, którzy umawiają się na randki internetowe. To właśnie tam najczęściej można je spotkać – w komunikatorach internetowych, na forach tematycznych, czy w e-mail. Nierzadko używa się ich także w krótkich wiadomościach tekstowych – SMS-ach. Przypuszczalnie na dobre zadomowiły się już we współczesnej komunikacji. Oferuje je także nasz Serwis dla wymagających!

Narodziny emotikonów - naukowe podejście:

Pomysł użycia obrazków składających się ze znaków przystankowych zrodził się już w 1881 roku w satyrycznym piśmie „Puck”[1]. Natomiast pierwszy elektroniczny uśmieszek „:-)” pojawił się za sprawą profesora z Carnegie Mellon University – Scotta Fahlmana, który na liście dyskusyjnej zaproponował korzystanie z „buziek” złożonych z kilku znaków[2]. Funkcjonują one pod nazwami: buźki, uśmieszki, emoty, czy emotikony. Ostatnie spośród wymienionych terminów, mają angielską genezę – emoticon. Słowo to powstało z połączenia emotion oraz console. Oznacza ono wyrażanie emocji - można komunikować się i wyrażać uczucia za pomocą konsoli komputerowej - klawiatury.

Rola buziek w poznaniu zgodności osobowości.

Piszący może za pomocą buziek pokazać swemu rozmówcy, wyraz twarzy, jaki mu towarzyszy podczas „wypowiadania się”. Dzięki temu nawet za pośrednictwem Internetu możemy poznać osobowość naszego rozmówcy i, co za tym idzie, naszą zgodność osobowości. Niepodzielnie dominują w Internecie buźki odwrócone o 90° w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara. Mamy takie z noskami „:-)  oraz bez „:)”:

 :-) lub :) (uśmiech; jestem wesoły)

 :-( lub :(  (smutek; jestem smutny)

Dowiadujemy się dzięki temu podczas randek internetowych czy nasz rozmówca często się uśmiecha, czy raczej smuci, poznajemy osobowość, możemy ją porównać z naszą i ocenić zgodność osobowości. Zyskujemy pierwsze wyobrażenie i wiemy czy chcemy kontynuować znajomość, czy ją zakończyć.

Niekiedy dwukropek, który symbolizuje oczy, bywa zastępowany „x”. Można także dodać kilka nawiasów, by wzmocnić wymowę swego stanu emocjonalnego:

x-) lub x) lub x-)) (ryczy ze śmiechu; jestem bardzo wesoły)

x-( lub x( lub x-(( (płaczę; jestem bardzo smutny)

Czasami można użyć nawiasu kwadratowego „:]”. Buźki powstałe w ten sposób kwalifikowane są, jako krzywy uśmiech. Jednak twórcy oprogramowania, prześcigają się w walce o potencjalnego użytkownika, oferując mniej lub bardziej zaawansowane technicznie emotikony. Edytory tekstu np. Word automatycznie zamieniają znaki składające się na elektroniczny „uśmieszek” w obrazek buzi. Coraz częstsze są także ruchome rysunki, przedstawiające czynności, czy przedmioty np. biorę prysznic, rozmawiam przez rozmowa telefoniczna, kawa czy łóżko.          

Emotikony w Poczcie i Czacie MyDwoje.pl  

MyDwoje.pl również idzie z duchem czasu, wprowadzając dla swoich Użytkowników możliwość czatowania za pośrednictwem wewnętrznego komunikatora. Z Usługi tej może korzystać ta para zarejestrowanych w Serwisie osób, która utrzymuje już ze sobą kontakt za pomocą wewnętrznej Poczty portalu. Warunkiem tego jest jednak, by choć jedna z nich miała wykupiony abonament - usługi i cennik. Wówczas można korespondować do momentu jego wygaśnięcia. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju kontaktu jest większa bezpośredniość rozmowy przy zachowaniu anonimowości. Nie trzeba już podawać konkretnych loginów, czy numerów GG albo adresów poczty elektronicznej. Tym samym przy maksimum bezpieczeństwa, można poznawać wiele osób jednocześnie, a po weryfikacji tylko niektórym osobom podać indywidualne dane kontaktowe, od których już krok tylko do realnego spotkania.

Czat MyDwoje.pl wyposażony jest w dziesięć zabawnych obrazków: całus, kwiaty, mrugnięcie, smutny, tęsknię, wesoły, zakochany, zastanawiam się, zawstydzony oraz złamane serce.

Podczas gdy przymiotniki i czasowniki odzwierciedlają stan emocjonalny osoby piszącej, rzeczowniki dają namiastkę realnego życia. Można więc wirtualnie podarować kwiaty, puścić zaczepnie oko albo pożegnać się obrazkowym całusem.

Buźki ułatwiają randki internetowe.

Czaty i komunikatory – słowem programy umożliwiające bieżącą wymianę myśli, wymagające jednoczesnej obecności dwu stron, sprzyjają wytworzeniu się specyficznej intymności pomiędzy interlokutorami. Niewątpliwie buźki ułatwiają randki internetowe. Do każdego zapisu myśli można dodać zabawne emotikony. Jednak dotyczy to tylko tych programów i stron, które oparte są o aplet Java. Tym samym nadawca może nacechować emocjonalnie wysyłany tekst, dając wyraz swojej osobowości, a zgodność osobowości to podstawa udanego związku. 

Podczas randek internetowych single nie mają możliwości obcowania w pełni z drugą osobą. Pozbawiony tembru głosu, mimiki twarzy towarzysza konwersacji, czy jego gestów zmuszony został odbierać znaczenie jego słów w sposób intuicyjny. Nie trudno wtedy o pomyłkę, nawet jeśli intencje współrozmówcy nie były złe. Wstawienie buźki przez nadawcę daje adresatowi większy margines błędu w zrozumieniu jego zamiarów.

Najczęściej w użyciu bywają te elektroniczne buźki, które są ściśle związane z ludzkimi zachowaniami, czyli różnego rodzaju uśmiechy (zwykły, szeroki, tarzanie się ze śmiechu):

:-) - uśmiech

;) – uśmiech z przymrużeniem oka/ puszczenie oka

:-( - smutek

;( - płacz

:D – szeroki uśmiech

:P – zaczepne pokazanie języka

:* - buziak/całus

:/ - zniesmaczenie/sceptycyzm/niezdecydowanie

:O - zdziwienie

Odpowiednio dobrany znaczek może pomóc w przełamaniu pierwszych lodów albo sprawić, że wydamy się współrozmówcy sympatyczniejsi. Emotikony nie tylko urozmaicają wymianę zdań, ale także mogą wprowadzić do niej dystans. Zabawne obrazki czy twarze o śmiesznym wyrazie wskazują, że podchodzi się do rozmowy „na luzie”, a pewnych wypowiedzi nie odbiera się zupełnie dosłownie.

Różne uśmieszki - różne emocje

Nieomylnie rozpoznawane przez wielbicieli japońskiego stylu rysowania są emotikony mangowe – związane ze stylizacją mangi[3]. W przeciwieństwie do powszechnie stosowanych obrazków tych nie trzeba obracać, by odczytać emocję. Dodatkową różnicą jest rodzaj uśmiechu. W przypadku zwykłych emot imituje go nawias okrągły bądź kwadratowy, do mangowych buzi stosuje się tzw. podłogę („_”). Ów znaczek użyty w większej ilości informuje o większym natężeniu emocji u piszącego:

^^  - uśmiech

^_^ - radość

o_O - szok

Niektóre komunikatory internetowe (Hapi) proponują swoim Użytkownikom emotikony dźwiękowe tzw. wrzaskuny, spotkać można również ruchome obrazki. Jak grzyby po deszczu pojawiają się programy (SweetIm), które pozwalają na uatrakcyjnianie wysyłanych e-maili oraz blogów zabawnymi grafikami, dźwiękami, mimiką itp.

Przykładowe emotikony wraz z oznaczeniem

:-<       sarkastyczna uwaga

(8-o      szok totalny

@-?       oczarowanie; nie wiedzieć, co powiedzieć

8^/       niezrozumienie wypowiedzi współrozmówcy

:-)(-:     nie siedzę przy klawiaturze sam

:-|         niepewność

~~~:-)  śniłaś/śniłeś mi się

%-)       po kilku godzinach spędzonych przed monitorem komputera

O:-)       aniołek

:0)         zadowolenie

Biorąc pod uwagę fakt ekspansji kolorowych śmiesznych buziek do e-komunikacji, można prorokować pojawienia się w dość niedalekiej przyszłości aplikacji, które będą umożliwiały Użytkownikom Internetu samodzielne tworzenie indywidualnych emotikonów - dostosowanych do własnych potrzeb ekspresji. Wraz z rozwojem techniki i możliwości, jakie rodzą się przed człowiekiem, pozostaje tylko czekać na moment, kiedy „uśmieszki” opanują nowe terytoria.

Natalia Jurga

Artykuł napisany w oparciu o stronę: http://pl.wikipedia.org/wiki/Emotikon


[1] Ambrose Bierce (1909 – 1912) „For Brevity and Clarity”.

[3] http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Manga.

Serwis MyDwoje.pl zgadza się na przedruk tego artykułu w innych serwisach. Warunkiem publikacji jest umieszczenie pod artykułem następującej informacji wraz z linkiem do MyDwoje.pl:

Artykuł pochodzi z Poradnika w Serwisie Doboru Partnerskiego dla wymagających www.MyDwoje.ploceń artykuł:
[ 0 / 6 z 0 oddanych głosów ]
 

Komentarze (4)


dodaj komentarz
 A ta 2014-02-01 22:23:59 
:*)
 ????? 2014-01-03 15:46:47 
a ta ???? *o* ?
 iga 2013-11-14 19:37:32 
:D
  2013-10-05 15:56:11 

Darmowa rejestracja

e-mail
hasło
minimum 6 znaków
Jesteś
kobietą mężczyzną
Data urodzenia
Skąd nas znasz?
Akceptuje Regulamin i Politykę prywatności
Twarze MyDwoje
M67C1476, 56 lat
wolny zawód, Częstochowa
KCA8AB81, 57 lat
pracująca rencistka, teresin
 
 więcej Twarzy  więcej Twarzy
MC398A83, 38 lat
Lehrer, Wiesbaden
M5C1B2F9, 47 lat
Arzt, wittenberg
 więcej ofert zagranicznych
| Praca | Pomoc | Polityka prywatności | Regulamin | Usługi i cennik | Kontakt | Kontakt dla mediów | Partnerzy | Reklama | Mapa Serwisu | Wersja mobilna |

2007 - 2015 © MyDwoje.pl ® ; Wszelkie prawa zastrzeżone

Biuro matrymonialne MyDwoje stosuje metodę kojarzenia partnerów według ich zgodności osobowości opartą na psychologicznym Teście Doboru Partnerskiego MyDwoje, stworzonym przez znanego, polskiego psychologa Andrzeja Rutowskiego. Test bazuje na wieloletniej praktyce terapeutycznej par małżeńskich naszego psychologa oraz na pracach naukowych z zakresu psychologii humanistycznej Fromma, psycholanalizy Junga i teorii testów psychologicznych Cattella, Eysencka, Gougha i Heilbruna.

CMS, WEB interface

Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Serwisu MyDwoje.pl
zamknij