Biuro matrymonialne > Poradnik > Randki w sieci > ABC randkowania > Buziak, całus, pocałunek, co znaczy?

Buziak, całus, pocałunek, co znaczy?

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest
buziak, całus, pocałunek, co znaczy?

Czym jest buziak, to zależy kto, gdzie i kiedy całuje

Buziak tak wspaniale zadomowił się w naszej rzeczywistości, że rzadko kiedy się nad nim zastanawiamy. Buziak na przywitanie, nagle skradziony sympatii czy jako wyraz wdzięczności lub zaangażowania to codzienność. Ale czy faktycznie taki swobodny buziak był zawsze czymś oczywistym?

Pocałunek nie zawsze jest wyrazem miłości

Według Encyklopedii Brockhausa  pocałunek jest „dotknięciem innego człowieka ustami na znak miłości”. Piękna definicja, prawda? Ale czy faktycznie każdy pocałunek jest wyrazem miłości? Czy zawsze zwiastuje zakochanie? A co ze zwyczajowym całusem w policzki – w zależności od części świata jeden, dwa lub trzy razy? Nie zawsze jest to przecież wyraz miłości, a nawet sympatii. Wystarczy spojrzeć na polityków witających się w ten sposób. Na myśl przychodzi również najsłynniejszy pocałunek w dziejach naszej planety: pocałunek, który był zdecydowanie symbolem tego co skrajnie złe, wyrokiem, zdradą. Wszyscy słyszeliśmy o pocałunku Judasza. Podobna historia dotyczy Cezara, do którego wraz ze wspólnikami podszedł Tillius Cimber prosząc o łaskę dla wygnanego brata. Pocałunki, które składali na głowie i piersi Cezara miały doprowadzić do śmiertelnych ciosów.

Miejsce składania pocałunku może być tabu w zależności od sytuacji

Czy zastanawialiście się, jak wielkie znaczenie ma miejsce, na którym składamy nasze usta? Czy jest jakiekolwiek miejsce na ciele człowieka, które pocałunek powinien ominąć. Zapewne nie, ale... No właśnie „ale” ma tu największe znaczenie, gdyż taka teza może być prawdziwa wyłącznie w odniesieniu do zakochanych, małżonków, którzy czują się ze sobą wystarczająco komfortowo o czym świadczy np. mowa ciała na pierwszej randce. Natomiast miejsce pocałunku ma ogromne znaczenie w relacjach między ludźmi nie spełniającymi poprzednio wymienionego kryterium. Wystarczy sobie wyobrazić sytuację, gdy obcy mężczyzna całuje mężatkę na oczach jej męża, rodziny, znajomych np. w szyję. Chyba nie trzeba opisywać lawiny zdarzeń, która natychmiast po tym geście nastąpi. Zupełnie inaczej ta sama sytuacja zakończy się, gdy autorem pocałunku będzie mąż. Wynika z tego, że nie tyko miejsce, ale również kontekst ma tu nieocenione znaczenie.

A Ty całuj mnie! - Infografika

Miejsce, gdzie składasz pocałunek ma znaczenie

A  jakie są najpopularniejsze miejsca, na których składany jest owy buziak?

Usta – są zarezerwowane dla wyjątkowych relacji, zwyczaj swoje usta łączą osoby czujące do siebie pociąg, zakochane, które łączą lub w domyśle mogą łączyć relacje seksualne. Rzadko też jest to wyraz miłości między matką, a dzieckiem. Aktualnie nie przywiązujemy do niego takiego znaczenia, jak niegdyś. "Święte pocałunki" wymieniane były już na początku naszej ery nie tylko między kobietami, a mężczyznami - najczęściej były to pocałunki właśnie w usta. W starożytnym Rzymie zaręczyny obwieszczał pocałunek w usta przed grupą ludzi. Rzymianom zawdzięczamy również rozróżnienie pocałunków ze względu na ich rangę społeczną, polityczną i seksualną oraz rodzaje: na dłoni lub policzku - Osculum, w usta – Basium, namiętne, głębokie pocałunki - Savolium.

Policzki – zazwyczaj są miejscem, które uznawane jest za godne pocałunku grzecznościowego lub serdecznego , np. na powitanie, pożegnanie, jako kazanie przywiązanie z członkami rodziny lub przyjaciółmi. W policzki całujemy również z wdzięczności lub przepraszając. Często ten rodzaj pocałunku zauważany jest również w relacjach z dziećmi i nie wzbudza on kontrowersji. Pocałunek w policzek może być też symbolem pozdrowienia i oficjalnego okazania szacunku.

Dłoń – w niektórych krajach jest to wyraz szczególnego szacunku. W rękę całowane są szarmancko zwłaszcza kobiety. Tu wszelkie poradniki savoir-vivre alarmują, by to mężczyzna wykonywał ukłon, zbliżając swoje usta do dłoni kobiety, nie zaś podnosił jej rękę, ciągnąc ją do swych ust. Nie powinno również wykonywać tego gestu na ulicy i w stosunku do zbyt młodych dziewcząt. Pocałunek w dłoń w niektórych kulturach jest również praktykowany, jako wyraz poddaństwa zwierzchnikom, osobom szczególnie ważnym – np. w stosunku do duchowieństwa czy władców. Pocałunek w dłoń miał być wyjątkowym wyrazem uniżenia. Np. żołnierze całowali po rękach Aleksandra Wielkiego leżącego na łożu śmierci, aby oddać mu cześć, a Rzymianie uznawali pocałunek w dłoń za pozdrowienia i trybuni, konsule i dyktatorzy kazali poddanym się w ten sposób nazywając to łaskawym accedere ad manum, czyli dopuszczeniem do ręki.

Stopy – niesamowite? A jednak kiedyś bardzo popularne, jako sposób wyjątkowego uniżenia. Gest łączył się właśnie z proskynezą, czyli bardzo niskim ukłonem. W starożytnym Egipcie poddani całowali nawet miejsca, po których stąpał faraon. Pocałunkiem na krzyżu prawego buta pontyfikalnego wyrażano szacunek do papieży. Z czasem ten rodzaj okazywania przeniesiono znacznie wyżej, czyli na policzek. Np. w momencie pasowania na rycerza – jak wszyscy kojarzymy z filmów – podczas ceremonii pasowany był uderzany mieczem trzy razy ku czci Boga, archanioła Michała i św Jerzego, a symbolem symbolem przemiany i wkroczenia do stanu rycerskiego stawał się pocałunek składany na lewym policzku i pogłaskanie prawego.

Pocałunek w... - tam odsyłamy osoby, które chcemy obrazić lub skłonić, by dały nam spokój. Na szczęście w większości przypadków jest to tylko zwrot „niegrzecznościowy”, a nie faktyczne polecenie. Jednak znaczenie takiego pocałunku zmieniało się na przestrzeni wieków. Grecy uznawali okolice bioder za najatrakcyjniejszą część ciała, czego wyrazem była m.in. świątynia Afrodyty Kallipygos, czyli Pięknotyłej. Podobnego zdania byli Rzymianie, co potwierdza list, który od przyjaciela otrzymał Seneka: „Nie wzbraniała ust, i pupy nie odmówi”.  Ale pocałunek w tę część ciała był również uznawany za wyraz hołdu szatanowi i przewijał się bardzo często w opisach obrzędów, w których miały brać udział osoby oskarżone o konszachty z diabłem.


A Ty całuj mnie! - sonda

Uważaj, gdzie całujesz

A jak wygląda pocałunek zakochanych? Które miejsca na ciele poddajemy kochankowi w tym celu najchętniej. Okazuje się, że im bliższa relacja, tym pocałunki są bardziej wysublimowane. Jednak najczęściej wskazywanym i pożądanym przez zapytanych użytkowników Serwisu MyDwoje.pl jest pocałunek w usta. Jest to najbardziej oczekiwany buziak przez 40% kobiet i 54% mężczyzn. Nie bez powodu. Jest to pocałunek wyjątkowy. Wszyscy pamiętamy ten pierwszy i wspominamy go z nostalgią. To, jako jedno z niewielu wspomnień zostaje z nami na całe życie. Usta są bardzo unerwione i ukrwione – co potęguje siłę doznań. Amerykański profesor psychologii Gordon Gallup wskazał ponadto, że ten wyjątkowy całus służy badaniu partnera przez kobietę - swoistemu „smakowaniu” pod względem genetycznym. W trakcie badań na jaw wyszła też odmienność intencji całujących w zależności od płci: kobiety inicjują całus lub pozwalają się całować, kiedy kochają, motywacją mężczyzn jest nadzieja na zbliżenie intymne. A jeśli już o tym mowa, 21% mężczyzn największą przyjemność sprawiają pocałunki w miejscach intymnych – zarezerwowane dla kochanków. Zdanie to podziela 8% kobiet. Panie dużo bardziej wolą być całowane w szyję (wskazuje tak 20% kobiet i 8% mężczyzn) oraz w kark (odpowiednio 9% i 4%). 5% zapytanych uwielbia również gdy ten rodzaj pieszczoty umiejscowiony jest w okolicach ucha, a 2% mężczyzn i 3% kobiet czuje przyjemność, gdy całowany jest brzuch. Panie są spragnione również typowej czułości i opieki, którą symbolizuje pocałunek w czoło (8%) oraz szacunku i życzliwości okazywanych poprzez pocałunek w policzek (6%) oraz w dłoń (2%). Ten rodzaj pocałunku kierowany jest zazwyczaj w stronę delikatniejszą, dlatego panowie nie oczekują tego rodzaju wyrazów sympatii.

Buziak nie taki zwyczajny

Okazuje się, że buziak, do którego rzadko przywiązujemy wielką wagę ma tak naprawdę wielkie znaczenie oraz swoją genezę i warto się nad tym zastanowić. Jednak nic nie zastąpi go w relacji między mężczyzną i kobietą. I jeśli powiązany jest z prawdziwym uczuciem, to nic na świecie nie smakuje lepiej. Jeśli  jeszcze nie masz kogo całować, zdecyduj się na poszukiwanie miłości z MyDwoje.pl. W serwisie randkowym MyDwoje bez trudu znajdziesz uczucie, wybierając z ofert przygotowanych specjalnie dla Ciebie. Dzięki licznym promocjom będziesz mógł sprawdzić zalety poszukiwania miłości z MyDwoje i podjąć decyzję o wyborze właśnie tej drogi poszukiwania kandydata do zasypywania buziakami. Postaraj się świetnie zaprezentować - to decyduje o seksapilu! Wysyłaj Emotikony, Emoty, Buźki, Uśmieszki. Wakacyjna miłośćTwoja sympatia z Internetu czeka.

 Czytaj również:


 
Komentarze (2)

Buziak, całus, pocałunek, co znaczy? - dodaj komentarz
...; 2018-05-06 11:03:28 
komentarz usunięty przez moderatora
oja; 2017-05-28 22:09:27 
A kolejne pytanie brzmi: gdzie lubimy być my najbardziej całowane? I bynajmniej nie mam na myśli Paryża lub Nowego Jorku ;)

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz lub zadzwoń do nas
Tel: (22) 201 25 89
w dni powszednie 11:00-16:00Fax: (22) 201 25 87


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij