Wierność i lojalność w związku | Zdrada i nielojalność zagrożeniem dla partnerskiej relacji

Do tego, iż wierność i lojalność w związku stanowi jego fundament, nie musimy nikogo przekonywać - to najważniejsze wartości w związku. Większość zakochanych rozmawia na ten temat deklarując swoje wzajemne obietnice i oczekiwania, także przysięga małżeńska zarówno na ślubie cywilnym, jak i kościelnym ujmuje w swej treści zagadnienie uczciwości małżeńskiej. Poprzez wieki kwestia wierności i lojalności wobec partnera przewija się we wszystkich kodyfikacjach prawnych, o wierności i zdradzie możemy przeczytać w starożytnych mitach, Biblii i innych doniosłych pismach. Wyraźnie widać, iż problematyka ta nie traci na znaczeniu. Jeśli zastanawiasz się, jak zbudować szczęśliwy związek oparty na miłości, wierności i lojalności, zobacz co w tej kwestii radzi portal randkowy MyDwoje.pl.

Jak rozumieć istotę lojalności?

Istotą związku jest postawa wzajemnej uczciwości i szczerości. Ma ona swoje dwa oblicza, odnoszące się do sfery fizycznej i psychicznej. Pierwsza to  miłość erotyczna, druga głęboka więź emocjonalna, która łączy oboje partnerów. Punktem wyjściowym jest zachowanie wierności w sensie fizycznym, seksualnym, czyli powstrzymanie się od utrzymywania intymnych stosunków poza relacją związku. Ważne jest przy tym, że większość zakochanych za zdradę uważa nie tylko stosunki seksualne z inną osobą, ale również inne zachowania o charakterze fizycznym np. pocałunki, przytulanie się, trzymanie za rękę, dotykanie w intymnych miejscach. Co ciekawe, jako zdradę postrzega się również bliskość w sieci, czyli kontakty internetowe, gdzie nie dochodzi do fizycznego zbliżenia między dwoma osobami – randki internetowe, wirtualny flirt, seks, pikantne rozmowy – oceniane są przez wiele osób jako przejaw niewierności w związku. Brak lojalności powstaje bowiem w naszej głowie, w naszej psychice, kiedy pozwalamy na to, by pewne nasze uczucia, dotychczas zarezerwowane dla jednej osoby, należały do kogoś innego. Nieprzypadkowo używa się określenia „dopuścić się” zdrady, co należy interpretować jako udzielenie sobie przyzwolenia na tego rodzaju zachowanie.

Często mówi się również o zdradzie emocjonalnej, w której jedno z partnerów zawiązuje więź uczuciową z osobą spoza relacji partnerskiej. W takiej sytuacji związek jest zagrożony, ponieważ osoba, która zdradza, coraz bardziej angażuje się w drugi związek, lokując tam swoje uczucia. W sposób oczywisty stanowi to duże zagrożenie dla pierwszej relacji.

Zdrada - dlaczego i jak do niej dochodzi?

Z badań psychologicznych wynika, iż więcej mężczyzn, niż kobiet dopuszcza się niewierności, statystyka ta wyrównuje się jednak w młodszych grupach wiekowych. Statystycznie najczęściej do zdrady dochodzi między 40, a 60 rokiem życia. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do braku uczciwości i lojalności w związku. Jednym z nich jest zazdrość i podejrzliwość w związku, jednak najważniejszy z nich leży w jakości psychicznej więzi między dwoma osobami, emocjonalnej bliskości, która powinna łączyć oboje partnerów. Jeżeli jej nie ma, osoby oddalają się od siebie, aby więzi tego typu poszukiwać. Wchodzące w skład takiej więzi elementy, jak: poczucie bezpieczeństwa, przynależności, bycia ważnym dla drugiej osoby, zainteresowania sobą znajdują poza swoim związkiem i dopiero wtedy osiągają szczęście i spełnienie. Innym ważnym czynnikiem, który kształtuje wierność i lojalność w związku są zasady moralne partnerów. Im wyżej w hierarchii wartości człowieka znajduje się miłość łącząca oboje partnerów, tym rzadziej dopuszcza się on niewierności. 

Czynniki sprzyjające zdradzie

 • Niezadowolenie z seksu – rzadkie zbliżenia intymne, brak świadomości potrzeb własnych i partnera, nieumiejętność rozmowy o seksualności i własnych fantazjach, rutyna w łóżku, słabe dopasowanie seksualne partnerów – mogą wzmagać chęci skoku w bok lub związku równoległego do stałego partnerstwa.
 • Niska samoocena – osoby z niską samooceną i zaniżonym poczuciem własnej wartości chcą dowartościować się poprzez uzyskanie dowodu o swojej atrakcyjności od innych - flirtują, chętnie odpowiadają pozytywnie na zaloty innych osób.
 • Niedojrzałość i egoizm – osoby, które zdecydowanie większą wagę przykładają do swoich potrzeb i pragnień, niż do uczuć partnera, częściej dopuszczają się niewierności. Taka postawa świadczy o niedojrzałości do zawiązania głębokiej i szczerej relacji z drugim człowiekiem.
 • Poszukiwanie doznań – osoby, które poszukują mocnych wrażeń chętniej wchodzą w intymne relacje poza swoim związkiem. Nudzi ich stabilizacja, rutyna, dlatego pociągają ich intensywne emocje, które towarzyszą romansom.
 • Wielość okazji/możliwości zdrady – bujne życie towarzyskie, częste rozłąki z partnerem, duża część dnia spędzana w pracy, liczne kontakty z osobami płci przeciwnej sprzyjają niewierności.
 • Używanie substancji psychoaktywnych – np. alkoholu czy narkotyków. Osłabiają one reakcje zdolność samokontroli, łatwiej zatem podjąć decyzję o zdradzie.

Co zrobić, aby utrzymać związek?

 • Bądźcie ze sobą blisko, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Dbajcie o swoje intymne relacje, potrzeby, rozwijajcie i urozmaicajcie sferę erotyczną waszego związku.
 • Troszcz się o partnera – pomagaj mu, wyręczaj, udzielaj dobrych rad.
 • Rozmawiaj, staraj się jak najczęściej komunikować i wyrażać uczucia. Rozmawiajcie o was samych, waszym związku, waszej miłości. Pozwoli to wam się lepiej poznać i uzyskać wiedzę o waszych potrzebach i oczekiwaniach względem siebie.
 • Okazuj zainteresowanie sprawami partnera – warto pytać o to, co dzieje się w pracy, na uczelni, u bliskiej rodziny ukochanej/ukochanego. To nie tylko znakomita okazja do rozmowy, ale też dowód Twojego zaangażowania w relację. Ponadto stwarza to u drugiej osoby poczucie, że jest dla Ciebie ważna.
 • Buduj poczucie bezpieczeństwa – zapewniaj o swojej wierności i lojalności, o tym, że traktujesz wasz związek poważnie.
 • Doceniaj partnera – dostrzegaj jego mocne strony, zauważaj, kiedy osiąga małe i duże sukcesy. I nie zapomnij mu o tym powiedzieć.
 • Zaskakuj ukochaną/ukochanego – staraj się urozmaicać wasz związek – możesz zaskoczyć partnera nową potrawą, wycieczką w nieznane miejsce, założyć seksowną bieliznę – dzięki temu rutyna i monotonia nie wkradnie się w wasz związek i przeżyjecie intensywne emocje.
 • Znajdźcie wspólne hobby lub jakieś zajęcie, które będziecie wykonywać razem – nic tak nie spaja, jak wspólny cel. Możecie zapisać się razem na kurs tańca albo otworzyć wspólny biznes, możliwości jest wiele.
 • Wychodźcie razem jak najczęściej – na imprezy towarzyskie, randki we dwoje, wydarzenia kulturalne, zakupy, staraj się poznać przyjaciół i znajomych partnera. Wzmocnicie wasz związek jeszcze bardziej i nie będziecie się nudzić.

Najważniejsze, aby zdrada i nielojalność nie stały się problemem w Waszym związku. Trudno jest, bowiem wybaczyć zdradę, na nowo zaufać i podjąć próbę odbudowy związku. Niejednokrotnie zdrada oznacza rozwód. Dlatego też warto znać sposoby, które uchronią Ciebie i Twojego partnera przed niewiernością. 
Komentarze (3)

Wierność i lojalność w związku | Zdrada i nielojalność zagrożeniem dla partnerskiej relacji - dodaj komentarz
Karolina ; 2021-02-21 21:12:50 
Co jeśli partner niepełnosprawny nie jest uczciwy wobec mnie. Chyba był świadomy ze w związku trzeba dbać o potrzeby seksualne partnerki
do Marii; 2016-08-12 09:43:31 
Pięknie wyraziłaś istotę wierności i lojalności.
Wyznaję właśnie takie wartości w życiu . Jak trudno jest wytrwać w postanowieniach to wiem bo DEMON kusi i przybiera twarz ,, aniołka". Robert.
Maria; 2015-10-14 22:26:20 
To czy jesteśmy w stanie zdradzić zależy przede wszystkim od naszych zasad moralnych, są osoby które mają skłonność do zdrady i są też takie, które mimo sprzyjających okoliczności nigdy się jej nie dopuszczą. Wierność i miłość są na pewno wartościami najwyższymi w związku. To także jego spoiwo. Jednocześnie wierność jest też trudem. Żeby związek był udany potrzeba pracy obojga partnerów, ich zaangażowania i unikania zbędnych pokus.

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij