Zgodność charakterów w praktyce | Różnice fascynują a podobieństwa przyciągają trwale

Nie wszystkie cechy charakteru mają duże znaczenie dla relacji partnerskiej. Test Doboru Partnerskiego, który stworzyłem, bada te obszary osobowości, które w każdym szczęśliwym związku muszą stanowić wspólny fundament. Są to temperament i niektóre cechy charakteru danej osoby, jej oczekiwania wobec partnera, granice tolerancji oraz najważniejsze wartości w związku i w życiu. A jak wygląda zgodność charakterów w praktyce? w skrócie można to zaobserwować na przykładzie: Wynik Testu dla Ciebie - Profil Partnerski.

Co powinno łączyć parę, a co może różnić?

AR: Najważniejszym składnikiem związku jest jednak temperament, a z nim wszelkie objawy ekspresyjności, takie jak towarzyskość, żywiołowość czy spontaniczność. Bardzo ważna jest także wrażliwość (przykłady poniżej). Różnice temperamentu partnerów mogą niestety prowadzić do rozpadu związku. Z wielu pozostałych składowych charakteru najistotniejsze obszary dla związku to takie skale jak: „Ugodowość – Dominacja”, „Ufność – Podejrzliwość”, „Nieuporządkowanie – Pedantyczność”, „Liberalizm – Konserwatyzm”. Istotne są także oznaki dojrzałości partnera. Dojrzałość psychiczna to cecha charakteru, na którą pracujemy całe życie, choć wielu z nas nie osiąga jej nigdy. Z dwojga partnerów przynajmniej jedno musi być dojrzałe, inaczej związek będzie zabawą z bardzo ograniczoną odpowiedzialnością. Zatem sposób na długotrwały i szczęśliwy związek to odpowiednia (i u każdej pary inna) kombinacja tych czynników. Moja autorska teoria dopasowania partnerów określa, w jakich proporcjach cechy te powinny być rozwinięte u naszego idealnego partnera, uwzględniając nasze ukształtowanie osobowości. Zgodność osobowości konkretnej pary czyli Wynik dla partnerów - Zgodność Osobowości wyrażana jest w graficznie lub na wykresach i procentowo w % Zgodności Osobowości.

Przykład dopasowania partnerów w zakresie cechy wrażliwość na piękno, dobro a nawet temperaturę

Jeśli jesteś wrażliwy, Twoja wrażliwość jest proporcjonalna do bodźca. Silnie przeżywasz wielkie problemy, przejmujesz się tragediami, poważnymi kłopotami, lekceważysz zaś drobiazgi. Możesz być negocjatorem pomiędzy osobami nadwrażliwymi a nie dość wrażliwymi. Wiesz, co znaczy odczuwać, ale wiesz także, co znaczy popadać w egzaltację. Stanowisz swoisty wzorzec wrażliwości. Jeśli czyjeś zachowanie, uwagi, komentarze dotknęły Cię – widać, rzeczywiście były niestosowne!

Dla mężczyzn wrażliwych wrażliwość to wielki skarb, ale i ciężki garb. Skarb, gdyż pozwala więcej i głębiej odczuwać, więcej wiedzieć, głębiej przeżywać. To, czego inni mogą nie zauważyć dla Ciebie może być szokujące. Jeżeli jesteś bardzo wrażliwy to ostrzej widzisz problemy moralne, masz czułe sumienie i jesteś sumieniem innych. Brzydota może Cię fizycznie boleć, estetyka jest dla Ciebie ważniejsza od użyteczności. Jesteś czuły na krytykę, na urazy tak fizyczne jak psychiczne. Jesteś wybredny. Może zrazić Cię do partnerki lub partnera byle drobiazg. Trudno będzie Ci znaleźć odpowiednią partnerkę. Jeśli będzie tak wrażliwa jak Ty, to możecie sobie nie poradzić z codziennymi stresami, na które osoby wrażliwe są zupełnie nieodporne. Jeśli będzie mniej wrażliwa – będziesz sądził, że jest mało kobieca.

Jak Test Doboru Partnerskiego ocenia wpływ wrażliwości na związek?

Sprawdź swój wrażliwości. Wypełnij Test Doboru Partnerskiego mydwoje.pl.

Otrzymasz Wynik Testu dla Ciebie - Profil Partnerski.


Wrażiwość w związku Profil Partnerski

W zakresie wrażliwości partnerzy powinni być do siebie podobni, kobiety powinny mieć wynik nieco wyższy, mężczyźni nieco niższy, by wydawać się swoim partnerkom męskimi. Mówi o tym Wynik Zgodności Osobowości.

Wrażliwość dopasowanie partnerów


Ważniejsze są podobieństwa czy różnice w związku?

AR: Aby w kontekście psychologicznym rozpatrywać znaczenie różnic i podobieństw dla powodzenia związku, trzeba przyjrzeć się temu, co tę zgodność i różnice tworzy – czyli osobowości. Pewne ważne dla związku cechy powinny występować u partnerów w pewnym nasileniu, różnym dla każdej pary. Wychodząc od indywidualnego ukształtowania jednej osoby określamy jej „idealnego partnera” we wspomnianym wcześniej Profilu Partnerskim. Każda z istotnych tutaj cech rządzi się własną regułą. W przypadku „Wrażliwości ” obowiązuje zasada podobieństwa, w przypadku „Dominacji” – różnicy. Szczególnie, gdy jeden z partnerów jest mocno dominujący, jego partner powinien być bardziej uległy. W przeważającej jednak mierze to podobieństwa pomagają nam zbudować trwały związek. Chociaż zdarza się również szczęśliwy związek mimo różnic.

Czym jest popularna chemia? Czy Test potrafi ją sprawdzić?

AR: Parze z wysokim wynikiem dopasowania pozostanie oczywiście zakochać się i to jest zadanie każdego z osobna. Gdy jednak wybór partnera następuje z grupy wcześniej dopasowanych kandydatów, prawdopodobieństwo, że strzała Amora trafi właściwą osobę, jest oczywiście nieporównywalnie większe, niż gdy mówimy o przypadkowo poznanych ludziach. Wybór właściwego partnera to dopiero (a może już) połowa powodzenia. Aby stworzyć udany, trwały związek, potrzebny jest jeszcze własny wysiłek i zaangażowanie w pielęgnowanie miłości. Do najważniejszych zasad pracy nad związkiem należą: odpowiednie nastawienie, że właśnie nasze małżeństwo wytrzyma wszystkie „burze”, systematyczne pogłębianie intymności psychicznej i fizycznej z partnerem, przestrzeganie reguł konstruktywnej dyskusji, pielęgnowanie szacunku i wzajemna tolerancja, a także stosowanie zasady: kochaj jak siebie samego i mów o swoich potrzebach. Oczywiście nie wolno także zapominać o wspólnych przedsięwzięciach, wyjazdach, projektach, które cementują związek. 
Komentarze (4)

Zgodność charakterów w praktyce | Różnice fascynują a podobieństwa przyciągają trwale - dodaj komentarz
Oczarowana; 2021-09-28 14:54:30 
Dla wielu osób wygląd i cechy fizyczne to priorytet. Wygląd jest ważny, ale liczy się wnętrze człowieka, jego usposobienie, dobre serce, serdeczność, umiejętność pomocy. Jasne, że trudno znaleźć księcia na białym koniu, ale dzięki takim portalom jak ten, zdecydowanie łatwiej jest trafić na tę właściwą osobę.
Ania; 2020-12-31 03:46:42 
Wykonanie testu doboru partnerskiego oczywiście zwiększa nasze szanse na znalezienie ‘tego jedynego’ czy ‘tej jedynej’, ale tak naprawdę to życie, wspólne rozmowy, spędzany ze sobą czas, pasje, wyznawane systemy wartości weryfikują co nas łączy, a co dzieli. Z drugiej strony, miłość to nie tabelki i wykresy. Bycie w związku to umiejętność pójścia na kompromis, znalezienie tego środka, wspólnego mianownika.
Gosia; 2015-09-25 10:52:56 
To czy związek przetrwa zależy przede wszystkim od naszego zaangażowania. Chemia być może ma znaczenie, ale tylko na początku związku, po pewnym czasie i tak się ulatnia. Oczywiście ważne jest, by mieć dużo cech wspólnych, mieć podobny system wartości, jednakże przeciwieństwa też się przyciągają. Tyle tylko, że taki związek będzie wymagał od nas więcej pracy, pójścia na kompromisy.
Kamilka; 2015-03-12 13:51:30 
Również wydaje mi się, że dopasowanie charakterów i chemia są najważniejsze w związku. Dlatego tak cenię sobie ten test, bo pomaga mi przeprowadzić taką wstępną selekcję wśród innych użytkowników. Oczywiście dalszy rozwój znajomości zależy tylko ode mnie i tej drugiej osoby, ale cieszę się, że mam możliwość wyboru z osób, które według testu do mnie pasują. Na wielu innych portalach czy na forach, jak czytam, liczy się głównie wygląd drugiej osoby, zdjęcia, a nie wnętrze. Dobrze, że są jeszcze portale, które mają inne podejście do tego tematu i skupiają się na rzeczach ważniejszych niż wygląd.

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij