Biuro matrymonialne > Poradnik > Życie Singla > Singlem być > Życie singla - badanie CBOS

Życie singla - badanie CBOS

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Życie singla - najnowsze badanie CBOS

Singiel - badania CBOS

Jak pokazują wyniki najnowszego sondażu CBOS „Kontrowersje wokół różnych zjawisk dotyczących życia małżeńskiego i rodzinnego”, liczba dorosłych Polaków zwlekających z decyzją o zawarciu małżeństwa znacząco wzrosła. Wciąż rośnie także liczba singli. Co wpłynęło na taki stan rzeczy? Czy życie w pojedynkę jest ciekawsze od relacji partnerskiej? Portal dla Singli MyDwoje.pl omawia życie singla - badanie CBOS.

Dane statystyczne o singlach

Aż 25 proc. dorosłych Polaków to panny i kawalerowie – donosi sondaż CBOS. Co powoduje, że przestaliśmy się spieszyć z decyzją o formalizacji związku? Wedle opinii respondentów kluczowej roli nie odgrywają już takie czynniki jak trudności materialne czy problemy mieszkaniowe (w porównaniu do badania z roku 1996), ale czynniki psychologiczne oraz tryb życia, jaki prowadzimy, w tym sfera zawodowa. Duże znaczenie ma także postępująca liberalizacja poglądów Polaków o rodzinie i małżeństwie.

Oto jak przedstawiały się odpowiedzi na pytanie, dlaczego kobiety odkładają decyzję o małżeństwie:
48 proc. – obawa przed tym, że małżeństwo będzie nieudane
40 proc. – obawa przed tym, że przeszkodzi im to w ich karierze zawodowej
39 proc. – brak odpowiednich warunków mieszkaniowych
36 proc. – trudności ze znalezieniem odpowiedniego kandydata na męża
36 proc. – dążenie współczesnych kobiet do życia bez zobowiązań
35 proc. – obawa przed pogorszeniem własnej sytuacji materialnej w związku z założeniem rodziny.

A tak odpowiadali ankietowani na pytanie, dlaczego mężczyźni coraz chętniej przedłużają swój stan kawalerski:
53 proc. – wybór wolności i życia bez zobowiązań
39 proc. – obawy przed trudnościami materialnymi
38 proc. – obawy przed trudnościami mieszkaniowymi
37 proc. – brak gotowości do podjęcia obowiązków rodzicielskich.

Singiel smutny czy szczęśliwy?

Badania CBOS dodatkowo pokazały, że zdecydowana większość Polaków nie uważa życia singli za ciekawsze od życia osób, które pozostają w stałych związkach. Takiemu stwierdzeniu zaprzeczyło aż 67 proc. respondentów. Co 5. badany nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Innego zdania było tylko 16 proc. badanych, a zaledwie 4 proc. z nich było w pełni przekonanych o tym, że to życie singli jest o wiele ciekawsze.

Zgodnie z szacunkami GUS-u, w Polsce mamy obecnie 5 milionów singli, a do roku 2030 ta liczba wzrośnie do 7 milionów. Jak to możliwe, że Single w Polsce wolą życie w pojedynkę skoro przytoczone badania CBOSu wyraźnie pokazują, że życie w związku jest o wiele ciekawsze?

Czytaj także o singlach:

Aktywni Single

Jesteś chronicznym Singlem?

Single w portalach randkowych

Single w Polsce: najnowsze doniesienia

Single z Warszawy

Single z Wrocławia

Single z Gdańska, Gdyni i Sopotu

Single z Poznania


Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 1–4 lutego 2008 roku na reprezentatywnej (1137 osób), losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj również:

 
Komentarze (4)

Życie singla - badanie CBOS  - dodaj komentarz
Rysio; 2015-12-04 11:47:45 
Prawda, większość moich kolegów – singli, nie chce wstępować w związek małżeński, bo odpowiada im życie bez zobowiązań. Mogą sobie wyjść z kumplami na piwo i żadna kobieta nie suszy im głowy z tego powodu. Nie każdy facet chce mieć też dzieci, dlatego unikamy poważnych deklaracji. Życie w pojedynkę jest wygodne, faceci mają swoje przyzwyczajenia, dlatego kobietę można sobie mieć, ale nie koniecznie razem z nią mieszkać ;)
sewa mobil surabaya; 2015-03-13 09:01:28 
komentarz usunięty przez moderatora
ewa; 2013-03-27 12:00:54 
Co to znaczy "ciekawsze"? A czy chcielibyśmy żyć w ciekawych czasach? W praktyce to oznacza, że podczas wojen i innych kataklizmów. Dlatego ja wolę żyć w nieciekawych czasach.
misiek; 2012-08-28 11:47:01 
Niech się spytajuą singli dlaczego wolą albo są singlami
Statystyka wtedy się na pewno zmieni.
Pytanie nie singli to manipulacja.
To jak pytanie księdza lub siostrę zakonną o życie małżeńskie:)

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nasKonsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach VIP


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij