Biuro matrymonialne > Poradnik > Życie Singla > Singlem być > Single w Polsce: najnowsze doniesienia

Single w Polsce: najnowsze doniesienia

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Co jest dla Singli najważniejsze?

Single w Polsce: najnowsze doniesienia
Zgodnie z informacją podaną na portalu bankier.pl, Single w Polsce: najnowsze doniesienia - stanowią 26% całego dorosłego społeczeństwa. Procentowy udział osób deklarujących życie w pojedynkę, ciągle się zwiększa i prawidłowość ta dotyczy szczególnie osób po 30 roku życia. Według prognoz GUS liczba Singli w Polsce będzie nadal rosnąć. Przyjrzyjmy się bliżej statystykom z ostatnich lat. Czy rzeczywiście brak relacji partnerskiej stał się kolejnym „ułatwieniem” i wygodą nowoczesnego świata, czy też wybór stylu życia w charakterze Singla to niezbyt chciana i akceptowana konieczność? Portal dla Singli MyDwoje.pl wyjaśnia, co jest dla Singli najważniejsze.

Cele życiowe Polaków

Czy wzrastająca liczba osób żyjących samotnie wiąże się ze zmianą systemu wartości i jego nakierowaniem na dobra materialne lub związane wyłącznie z własną osobą? Czy cele życiowe Polaków się zmieniły? Czy dla Singli ważniejsze są dobra materialne niż znalezienie partnera? CBOS przeprowadziło w 2010 r. badanie dotyczące planów i dążeń życiowych Polaków (źródło: www.cbos.pl). Wynika z nich, iż cele życiowe Polaków skupione wokół rodziny zajmują drugie miejsce w hierarchii ważności celów życiowych badanych i plasują się tuż za celami związanymi z finansami i pracą. Wśród badanych deklarujących wartości rodzinne jako priorytetowe, 8% osób dopiero planowało znalezienie partnera i założenie rodziny. W grupie ludzi młodych (18-34) lata na pierwszym miejscu pojawiły się cele związane życiem zawodowym (66% ankietowanych), tylko 19 % podawało założenie rodziny jako najważniejszy cel. Cele życiowe Polaków, szczególnie młodych ludzi to również zdobycie wykształcenia (30%) oraz potrzeba znalezienia pracy i poprawy warunków mieszkaniowych (22%).

Tego typu przewaga celów materialnych i finansowych w hierarchii wartości młodych ludzi może wiązać się z podkreślaną obecnie przez wielu psychologów obawą przed porażką na polu materialnym i związaną z tym niemożnością zapewnienia bytu rodzinie. Nastawienie to może pogłębiać się w dobie walki o dobrą pracę i związaną z tym niepewnością przyszłości. Nietrudno zauważyć, że wartości finansowe przypisuje się przede wszystkim mężczyznom jako tej części relacji partnerskiej czy małżeństwa, której zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego bytu materialnego rodziny. Znalazło to również potwierdzenie w powyższych badaniach: to właśnie mężczyźni, częściej niż kobiety, opowiadali się za planami związanymi z pracą i finansami. Jednak samotność kobiety nie jest obcym zjawiskiem w Polsce.

Kobiety chcą się spełniać zawodowo

Znamienny okazał się również fakt, iż kobiety, jakkolwiek nadal największą wagę przywiązują do wartości rodzinnych, to jednak częściej niż dawniej opowiadają się również za planami życiowymi związanymi z własną osobą, stąd częściej niż dawniej deklarują, że nie przeszkadza im życie Singla. Może to również wiązać się z przemianami społecznymi i większymi niż kilkanaście lat temu możliwościami dla kobiet, oferującymi im kompleksowy rozwój osobisty (np. warsztaty rozwoju osobistego, specjalne grupy rozwojowe dla kobiet). Samotność kobiety nie jest już postrzegana jako coś złego, coraz mniej osób uważa Singielki za smutne stare panny. Dzięki wzmocnieniu pozycji kobiet i możliwości spełnienia się przez nie na polu zawodowym w takim samym stopniu jak mężczyźni, kobiety nie uzależniają już swojego szczęścia od związku partnerskiego. Wprost przeciwnie: nowoczesny świat ma wiele ofert dla Singli, możliwe jest spełnienie na wielu innych polach, przy czym polegając wyłącznie na sobie, wiele kobiet zyskuje jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa i wolności, dlatego odpowiadać im może życie Singla.

Badania wśród polskich Singli

Ciekawy obraz polskiego singla wyłania się z badania „Metra” pt. „Pokolenie wyżu”, przeprowadzonego w 2008 roku przez MB SMG/KRC (źródło www.emetro.pl). O opinię pytano wówczas osoby, które wiodą życie Singla. Okazało się, iż wśród badanych aż 47% Singli widzi siebie w małżeństwie i 14% w nieformalnym związku. Takie proporcje przeważają również u osób w wieku 24-29 lat. Wynika z tego, iż tzw. „singielstwo” mimo wszystko nie stało się stanem bardziej pożądanym niż stworzenie związku partnerskiego a życie w pojedynkę traktowane jest jako okres przejściowy a nie cel ostateczny. Również optymistyczny i dający nadzieję wydaje się być wynik, mówiący, iż 51% osób w wieku 24 -34 lat wierzy w miłość do końca życia i deklaruje, że warto długo szukać, aby znaleźć tę właściwą osobę.

Zgodnie z powyższym badaniem, Single w Polsce to głównie mężczyźni z wyższym wykształceniem. Może mieć to związek z wspomnianym już wcześniej nastawieniem wśród tego typu osób na wartości związane z pracą i finansami i pragnieniem zdobycia silnej pozycji zawodowej przed podjęciem decyzji o zaangażowaniu się w poważny związek lub życie rodzinne.

Kolejnym ciekawym faktem, jaki ujawniły wyniki badania jest to, iż liczba Singli zmniejsza się w grupie 26-27 lat i ponownie wzrasta w grupie osób od 29 roku życia. Przyczyny można szukać w rozczarowaniach związanych z pierwszymi poważnymi relacjami i obawą przed zaangażowaniem się w nowy związek i ponownym zranieniem. W dzisiejszym, dosyć konsumpcyjnym świecie, w którym praktycznie wszystko można w dosyć prosty sposób „mieć”, odporność psychiczna szczególnie młodych ludzi coraz bardziej spada. W takich warunkach trudniejsze staje się zrozumienie, iż świat uczuć jest o wiele bardziej skomplikowany od tego na zewnątrz i czasem potrzeba kilku poważnych prób oraz nauki na własnych błędach, aby w końcu stworzyć z drugą osobą szczęśliwy związek.

Pomimo faktu, iż Single w Polsce stają się coraz liczniejszą grupą, ciągle jednak odczuwają napiętnowanie ze strony reszty społeczeństwa. Brak akceptacji na tego rodzaju stan jest jednak mniejszy w dużych miastach, gdzie osoby żyjące w pojedynkę stanowią najliczniejsze grupy, jak i również nakaz posiadania partnera jest ciągle silniejszy w stosunku do kobiet, co może wiązać się z ciągle istniejącym stereotypem kobiet, jako tej części społeczeństwa, której głównym zadaniem jest pielęgnowanie życia rodzinnego. Z pewnością jednak samotność kobiety jest bardziej akceptowana niż jeszcze kilka lat temu.

Czy Single zdominują polskie społeczeństwo?

Statystyki, dotyczące ilości Singli w społeczeństwie, wzrastają z roku na rok. Nie oznacza to jednak, że szukanie swojej drugiej połówki stało się mniej wartościowe. Zwróćmy uwagę na fakt, iż swoboda kulturowa, dotycząca tworzenia i rozpadu związków jest coraz większa. Popularne stało się długie szukanie odpowiedniego partnera niż trwanie w nie do końca satysfakcjonującym związku przez wiele lat. Single chcą znaleźć kogoś naprawdę wyjątkowego.

Pragnienie posiadania partnera jest w każdym z nas: nawet jeżeli na skutek złych doświadczeń i zranień chwilowo odsuwamy się od chociażby myśli o partnerstwie z drugą osobą. Tak naprawdę jednak, aby nasz rozwój przebiegał w pełni a nasze życie nie było puste, potrzebujemy intymnej relacji. Nie tłumaczmy się więc statystykami i nie zamykajmy się, gdy ktoś naprawdę wartościowy pojawi się tuż obok.

Warsztaty dla Singli

Ciekawi jakie są preferencje szkoleniowe naszych Użytkowników zadaliśmy pytanie, w jakich Warsztatach dla Singli, najchętniej byś wziął/ wzięła udział? Najwięcej osób odpowiedziało, że w takich, które nauczą budować szczęśliwy związek w parze.

Warsztaty dla Singli

Czytaj także o życiu singli:


Autor:

Jowita Wójcik, psycholog


 
Komentarze (5)

Single w Polsce: najnowsze doniesienia  - dodaj komentarz
Roman; 2017-09-17 23:43:20 
Jasnym jest ze sensem istnienia jest przekazanie informacji w czasie czyli posiadanie dzieci, jeżeli warunki są sprzyjające rozmnazamy się jak nie czekamy na odpowiedni moment ,feminizacjakobiet i słabe zarobki mężczyzn powodują ze jest jak jest pytanie tylko czy w dobie przeludbienia planety nie robi tego specjalnie Polakom zeby Słowianie się nie rozmnazali tego nie wiem ale nie dajcie się nabrać ze singlostwo jest takie super największa przegrana będą dzisiejsze 30 letnie kobiety bo meszczyzbameszczyzna może siać do końca a kobiecie tyka zegar biologiczny .uważam że kobiety powinny trochę obniżyć pułki i o tym pomyśleć że może po prostu się zakochać . Ciężkie czasy 😫
Piotr ; 2017-06-07 10:05:17 
Witam ..
Po co szukać na siłę ..Uczuć ..Miłości ..
Nic na siłę ..
Skoro taki LOS .. to lepiej być ..
SAMOTNYM KAWALEREM / 49 l z Podlasia
Anet; 2017-01-03 18:39:31 
Kolejny stronniczy artykuł. Single świetnie się bawią i mają gdzieś procesy rozpłodowe. Więc nie "niestety, ale na szczęście" przy wynikach ankiet drogi panie redaktorze.
Natka; 2015-12-04 12:14:29 
Takie czasy, nie dziwię się, że dobra materialne są na pierwszym miejscu, jest to jednak dosyć smutne. Dużo ludzi nastawionych jest na „mieć” niż „być”. Gonimy za karierą, pieniędzmi, tylko co nam po nich, jeśli w wieku 40 lat budzimy się i zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy zupełnie sami, bez bliskiej osoby, do której można się przytulić, która nas wesprze w trudnych chwilach, z którą można spędzić miły wieczór...
; 2014-05-08 10:08:54 
komentarz usunięty przez moderatora

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej przez (za uprzednią zgodą) Katarzynę Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij