Życie seksualne i potrzeby singli. | Życie w pojedynkę a potrzeba bliskości

Bliskość, pragnienie dotyku i kontaktu fizycznego są wrodzonymi potrzebami człowieka i wielu gatunków zwierząt. Co jednak zrobić, kiedy wiedziemy życie w pojedynkę i nie ma „tego kogoś” obok? Jak wygląda życie seksualne singli? Na te i inne pytania odpowiada internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl.

Bliskość i kontakt fizyczny - potrzeby wrodzone

W przypadku niemowląt i dzieci nie wymaga właściwe komentarza, no może poza tym, że słynne eksperymenty psychologiczne Harlowa z udziałem makaków jasno pokazały, że budowanie więzi i przywiązania z obiektem matczynym (niekoniecznie matką biologiczną), są absolutnie konieczną podstawą prawidłowego rozwoju psychologicznego i społecznego na późniejszych etapach życia. Makaki pozbawione tej szansy w okresie niemowlęcym niestety nie były już nigdy zdolne do prawidłowego funkcjonowania w stadzie i nawet nie potrafiły podstawowych zachowań kopulacyjnych, ani tworzyć relacji społecznych z innymi członkami grupy, co właściwie bardzo przypominało „chorobę sierocą” u ludzi.

My ludzie też jesteśmy gatunkiem stadnym i potrzebujemy być dotykani i fizycznie „zauważeni” przez innych. Dzieci wyciągają rączki by być przytulone, a dorośli, jeżeli wszystko idzie dobrze, tworzą trwały związek, gdzie mogą się wzajemnie całować, przytulać, głaskać, obejmować, pocierać, ale też podgryzać, lizać, ssać, i wykonywać inne czynności związane z bliskim kontaktem fizycznym. Oczywiście częścią repertuaru kontaktu fizycznego będą też zbliżenia seksualne partnerów, kontakt manualny, genitalny, oralny, czy analny.

Dotyk jako część ludzkiego życia

Bliskość i dotyk są również częścią wielu innych, poza seksualnych relacji, kiedy przytulamy przyjaciela na powitanie czy pożegnanie, dajemy całusa w policzek naszej babci na jej urodziny, gładzimy po plecach naszego syna, by dodać otuchy przed sprawdzianem, i właściwie dotykamy się nawzajem z wieloma innymi osobami w sposób bardziej subtelny albo sformalizowany, włączając współpracowników, szefów, dygnitarzy, itd. W końcu nawet bokserzy na ringu przed meczem witają się fizycznie przez krótkie zwarcie rękawic, by chwilę później tymczasowo lub trwale zmieniać kształty swoich twarzoczaszek.

Dotyk jest częścią wielu zawodów, jak lekarz, pielęgniarka, fryzjer, masażysta, itd., ale to już inna kategoria społecznych interakcji fizycznych, często zrytualizowana i profesjonalnie zdystansowana, chociaż też może być przyjemnie, kiedy ktoś nas masuje na kozetce, albo reguluje brwi w gabinecie kosmetycznym...

Mówiąc krótko, dotyk jest częścią życia ludzkiego, i trudno wyobrazić sobie nasze funkcjonowanie społeczne zupełnie bez dotykania się. Nawet społeczeństwa o zredukowanym zakresie kontaktu fizycznego (np. Japonia), nadal wyrażają tę potrzebę w pewnym stopniu w określonych sytuacjach.

Życie w pojedynkę a potrzeba kontaktu ficzycznego

Wróćmy do seksu i kontaktu fizycznego wyrażającego bliskość emocjonalną. Tak więc, dopóki jesteśmy w pozytywnym związku, to generalnie mamy szansę na dotyk, kontakt fizyczny i zbliżenia seksualne. A jak wygląda życie seksualne singli? No cóż, potrzeba kontaktu może być zaspokajana w innych kontekstach społecznych i za pomocą substytucji. Pierwsze rozwiązanie będzie oznaczać np. zapisanie się na zajęcia judo, kiedy będziemy mieć dużo kontaktu fizycznego, chociaż niekoniecznie wyrażającego bliskość emocjonalną. Możemy też właśnie iść na masaż, kiedy dotyk terapeutyczny albo relaksacyjny, będzie chociaż trochę dawać szansę na pozytywny kontakt fizyczny.

A substytucja? I tu nasze domowe zwierzaki służą pomocą. Samotni mogą realizować potrzebę dotyku, troszcząc się i bawiąc z psem, kotem, królikiem, szczurem, chomikiem, i innymi zwierzętami. W końcu wiele domowych zwierzaków to idealne przytulanki i wierni przyjaciele.

Zachowania autoerotyczne mogą zastąpić zbliżenia seksualne

Życie seksualne singli, wiodących życie w pojedynkę, którym brakuje seksualnego dotyku, jak wskazują badania ogólnoświatowe, często korzystają z masturbacji i materiałów erotycznych, by zredukować frustrację potrzeby seksualnej i właśnie dotyku. Kiedy analizujemy statystyki z wielu krajów, to masturbacja nie występuje wyłącznie u nakręconych hormonalnie nastolatków, ale również u dużej części dorosłych kobiet i mężczyzn (statystycznie trochę częściej mężczyzn), i to przez wiele lat, czasem będąc dodatkową i równoległą formą stymulacji seksualnej, nawet u osób mających regularnych partnerów. Osoby samotne z potrzebą dotyku seksualnego mogą radzić sobie w różny sposób, czasem uruchamiając mechanizmy obronne, np. racjonalizację czy wyparcie, lub sublimując pragnienie dotyku w innych formach aktywności, albo właśnie stosują formy zachowań autoerotycznych.

Można uruchamiać fantazję, np. podczas czytania powieści erotycznych, a nawet symbolicznie przeżywać dotyk, oglądając scenę miłosną w naszym ulubionym serialu, czy też odczuwać bliskość w sieci za pomocą Internetu, kiedy wchodzimy na czat seksualny, i „dotykamy się” za pomocą klawiatury, mówiąc o swoich fantazjach seksualnych i uczestnicząc w „niegrzecznym” dialogu.

Zaspokajanie potrzeby dotyku zwiększa szansę na trwały związek

Często bywa też tak, że na co dzień nie odczuwamy przemożnej siły potrzeby dotyku, i może wydawać się, że da się żyć bez tego, ale badania sugerują, iż osoby regularnie zaspokajający potrzebę dotykania w społecznie akceptowanych formach, generalnie lepiej funkcjonują społecznie, są bardziej aktywni w kontaktach, charakteryzują się wyższą samooceną, łatwiej nawiązują przyjaźnie i romanse, oraz mają większe szanse na trwały związek.

Oczywiście dodatkowymi zmiennymi będą takie czynniki jak poziom potrzeby kontaktu fizycznego, poziom potrzeby seksualnej, występowanie lęków i zahamowań społecznych, poziom akceptacji swojego ciała, postawy religijne, itp., co jako wypadkowa wpłynie na to, jak dana osoba będzie zaspokajać swoje pragnienie dotyku lub stronić od fizycznej strony relacji z innymi.

Podsumowując można powiedzieć to tak, iż dotyk to naturalny aspekt relacji międzyludzkich, i większość ludzi pragnie zaspokajać tę potrzebę, czy to bezpośrednio, czy pośrednio, kiedy może i jest ku temu okazja.

Czytaj także o życiu seksualnym: Związek bez zobowiązań


Autorem tekstu jest:

Dr n.hum. Dariusz P. Skowroński

psycholog i seksuolog kliniczny (Filmy i porady)

http://poradnictwo-psychologiczne.pl/

Porady gratis dr Skowrońskiego dostępne są także gratis w Klubie MyDwoje i Partnerów dla singli


Czytaj i oglądaj inne filmy i porady psychologa:


 
Komentarze (5)

Życie seksualne i potrzeby singli. | Życie w pojedynkę a potrzeba bliskości - dodaj komentarz
Singiel; 2018-10-18 09:17:24 
Mi na pewno nie wystarcza pogłaskanie psa czy kota potrzebuje prawdziwej kobiety. Tęsknota za seksem jest. Jak nie ma nikogo to najprostszym sposobem jest masturbacja. Choć to tylko zamiennik. Kobiety nie da się zastąpić
Marek; 2018-10-06 10:01:20 
komentarz usunięty przez moderatora
tomek; 2016-11-17 10:58:29 
każdy, kto już poznał smak tego, co może łączyć kobietę i mężczyznę tęskni za seksem, ale niektórzy seks łączą z miłością
magi; 2015-12-03 11:18:22 
Tak jak zostało tu powiedziane, każdy z nas pragnie kontaktu. Jednym wystarcza głaskanie kota inni dążą do kontaktu z drugim człowiekiem. Najgorzej gdy mamy do kogo się przytulić, bo z potrzebami seksualnymi można sobie jakoś poradzić samemu, ale sami do siebie się nie przytulimy, dotyk jest jednak bardzo ważny. To też wyjaśnia, dlaczego osoby samotne mają czasem tak dużo zwierząt koło siebie np. kilka psów czy kotów.
Singielka; 2015-10-20 08:57:07 
komentarz usunięty przez moderatora

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij