Biuro matrymonialne > Poradnik > Samotność > Samotny mężczyzna - ojciec > Samotny tata wchodzi w nowy związek

Samotny tata wchodzi w nowy związek

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Jak przygotować dzieci na nowy związek?

Samotny tata wchodzi w nowy związek

Zgodnie z badaniami dotyczącymi podziału opieki nad dziećmi po rozwodzie, w zdecydowanej większości przypadków (aż w 96%) pociechy zostają z mamą. Jednak to malutkie 4%, gdy przełożymy je na konkretne liczby, daje setki mężczyzn, którzy podejmują zadanie samotnego wychowywania dziecka. To również setki mężczyzn, którzy gdzieś tam w sercu pragną przeżyć zakochanie - różowy początek nowej znajomości. Czy jednak w ogóle powinni sobie na to pozwolić? I jak zachować się, gdy perspektywa randki staje się coraz bliższa? Samotni ojcowie, podobnie, jak samotne matki, często odmawiają sobie prawa do miłości. Nawet, jeśli nie robią tego w sposób otwarty, mówiąc głośno: „Nie powinienem, mam przecież dzieci”, to unikająca postawa widoczna jest w umniejszaniu znaczenia miłości w życiu codziennym. Randka w realu? „To nie dla mnie”. Swatanie? – „Dajcie spokój”, randki internetowe? – „Nie mam czasu”. Skąd ta chęć obrony, skoro nie jest niczym nadzwyczajnym sytuacja, gdy samotny tata wchodzi w nowy związek?

Samotny tata chodzi na randki

Marcin z Warszawy, ojciec 5-letniej Julii, przyczyn takiej postawy dopatruje w oczekiwaniach społeczeństwa. – Kiedy tylko okazało się, że dostałem opiekę nad Julką, wiedziałem, że wszyscy oczekują ode mnie absolutnego perfekcjonizmu. Dziś myślę, że było to tylko moje wrażenie. Niemniej faktem jest, że to matkę uważa się za tę, która zrobi wszystko najlepiej. Znajdzie czas na przytulenie, dopilnuje umycia zębów. Ojciec w opinii publicznej jest bardziej pobłażliwy, nie widzi wielu rzeczy. A ja chciałem inaczej, chciałem być idealnym ojcem. Wiedziałem jednak, że ewentualne chodzenie na randki we dwoje może skutecznie zniszczyć taki mój obraz. Bałem się, że ktoś powie: „No tak, już się zaczęło, nie masz czasu dla Julki, bo wolisz wyjść”. Więc unikałem wszelkich spotkań. Po to, by udowodnić, że umiem, że potrafię i chcę dobrze opiekować się moim dzieckiem.

W książce „Samotne ojcostwo” autorstwa Anny Dudak możemy znaleźć liczne badania i dowody na to, że samotny tata w wielu przypadkach nie odbiega swoimi kompetencjami rodzicielskimi od samotnej mamy. Stereotypy ojców, którzy zapominają odebrać dziecko z przedszkola czy nie kontrolują sytuacji w szkole są więc przestarzałe. Jednak nawet, gdyby tak nie było i rzeczywiście większość samotnych ojców nie radziła sobie ze swoimi zadaniami, to czy ten fakt miałby determinować decyzje innych? Absolutnie nie. Decyzja o tym, czy jest się gotowym na chodzenie na randki i na nową miłość nigdy nie powinna zależeć od tego, co myślą o nas inni. Powinna za to być uwarunkowana swoją gotowością i przygotowaniem psychicznym dziecka.

Część samotnych ojców odpycha od siebie myśli o ewentualnym randkowaniu ze względu na możliwe zagrożenia dla dziecka. Maluchowi czy nastolatkowi, który przeżył rozwód rodziców czy traumę związaną ze śmiercią matki nikt nie chce „fundować” kolejnego trudnego okresu. Czyli obecności osoby, która „zabierze tatę”, albo która będzie próbowała zastąpić mamę. To jednak w dużej mierze także tylko uproszczenia. Dla wielu dzieci pojawienie się osoby w postaci partnerki ojca nie jest powodem do rozpaczy. Co więcej, dzięki zapełnieniu „pustego” miejsca w rodzinie dziecko ma możliwość obserwowania i uczenia się różnych relacji – co bez wątpliwości wpłynie pozytywnie na jego życie emocjonalne. Jednak oczywiście, aby wszystko przebiegło przy jak najmniejszej ilości komplikacji, muszą być zachowane pewne zasady randkowania samotnego taty.

Przygotowanie do nowego związku

„Piotrusiu, to jest moja dziewczyna Kamila, od dzisiaj z nami zamieszka” – takie przedstawienie sprawy 8-letniemu chłopcu jest niemalże pewną gwarancją wystąpienia olbrzymiego buntu u dziecka. Jeśli kusi cię, by nie przedstawiać dziecku dziewczyny, z którą się spotykasz, bo boisz się, że malec się za szybko przyzwyczai – rób to stopniowo i powoli. Udajcie się gdzieś razem, zachowujcie się jak znajomi, a nie jak para. Wszystko po to, by twoja pociecha zdążyła najpierw zwyczajnie polubić kobietę, z którą się spotykasz. A jeśli jednak nie będzie to nowa miłość? Będzie to dla niego kolejna znajoma taty, o której stopniowo zapomni.
 • Uświadamianie. Zanim dziecko zostanie postawione przed faktem dokonanym, trzeba z nim wielokrotnie rozmawiać. O tym, co wie o miłości. Co pomyślałoby, gdyby tata się zakochał. Czy samo chciałoby kiedyś się zakochać, jak wyobraża sobie swoją dziewczynę czy chłopaka. Wszystko po to, by przybliżyć dziecku samą tematykę i przygotować je – w pośrednich słowach – na fakt ewentualnego związku.  Niektórzy mówią, że boimy się tego, czego nie znamy – można to przełożyć i na tę sytuację. Wyjaśniając dziecku sprawy związane z uczuciami i miłością, zmniejszymy jego strach, gdy okaże się, że tata kogoś poznał.
 • Reakcja na bunt. Nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że dziecko zaakceptuje nowy związek ojca, gdy już sytuacja stanie się jasna. Nawet najbardziej „uświadomiony” maluch może przejawiać oznaki buntu w przeróżnych postaciach. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest zawsze rozmowa o tym, czego boi się dziecko i dokładne wyjaśnienie mu, że jego największe obawy się nie spełnią („Zawsze będziesz dla mnie najważniejszy i to nie zmieni się nigdy, w żadnych okolicznościach”). Czasem jednak, poważna rozmowa wystarczy, czasem potrzeba ich piętnaście.
 • Samotny tata bez wyrzutów sumienia. Nie bój się zakochać. Nawet, jeśli jesteś samotnym ojcem, masz prawo do nowego związku, do wsparcia i zrozumienia – czyli do wszystkiego, co daje obecność drugiej osoby przy boku. Pamiętaj też, że dla dziecka twoje zakochanie wcale nie musi być traumą – może być po prostu okazją do poznania wartościowej osoby.

Portal dla Singli MyDwoje dba o potrzeby samotnych matek i ojców, odpowiednio dopasowując dobór ofert. Rodzicom nie proponujemy ofert osób, które wykluczają posiadanie dzieci.

Czytaj także o samotnych ojcach:

Samotni ojcowie poszukują partnerki
Samotni ojcowie poszukiwani!
Miłość ojcowska a zrozumienie kobiet


 
Komentarze (3)

Samotny tata wchodzi w nowy związek - dodaj komentarz
Angie; 2015-11-29 23:18:56 
Większość z nas ma potrzebę miłości, pragnie kochać i być kochanym. To, że komuś kiedyś nie wyszło, nie oznacza, że ma on do końca życia ponosić tego konsekwencje. Samotni ojcowie mają dużo zalet, są odpowiedzialni, troskliwi. Takie cechy kobiety z pewnością docenią. Z samotnym ojcem dobrze powinna się dogadać samotna matka, oboje mają doświadczenia w opiece nad dziećmi, doskonale wiedzą co to samotne rodzicielstwo.
Kolega; 2015-06-22 14:00:04 
Kolego od sponsora, dawaj kobieto tego czego chcą i oczekują i
weź moją radę:
1. kobietę, która szuka sponsora, wykorzystaj i rzuć ją z jej przeświadczeniem, że słabą jakość dawała, a ty jesteś facetem z klasą i szukasz sobie d... z klasą. Ona i tak do tego już podeszła bez zbędnych emocji i z wyrachowaniem.
2. Kobietę wartościową kochaj i szanuj jak ty to sobie wyobrażasz najlepiej w Twojej wypowiedzi.

Powodzenia,
Kolega
; 2015-03-20 12:10:19 
Problem w tym, że paniom na tym forum chodzi jedynie o sponsora.. frajera,ktorego mozna doić z kasy.
Oczywiście nazywają to bardziej subtelnie.. potrzebuja wsparcia... finasowego

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij