Biuro matrymonialne > Poradnik > Samotność > Samotna kobieta - matka > Miłość ojcowska a zrozumienie kobiet

Miłość ojcowska a zrozumienie kobiet

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Portal dla Singli MyDwoje.pl odwiedzają także samotni ojcowie

Miłość ojcowska a zrozumienie kobiet
Z uwagi na to, iż Portal dla Singli MyDwoje.pl odwiedzany jest przez dużą grupę ojców, poniższy artykuł poświęcony został zaletom opieki nad dzieckiem przez ojca. Dowiesz się także, jaki związek ma miłość ojcowska a zrozumienie kobiet.

Zalety sprawowania opieki nad dzieckiem przez ojca

Twój partner - główny opiekun dziecka, choć sprawowanie opieki nad dzieckiem przez ojca, nie jest zbyt powszechne, ma jednak wiele zalet. Przede wszystkim zwraca uwagę różnica między wypowiedziami ojców, którzy samodzielnie opiekują się małym dzieckiem, a resztą badanych, którą stanowili przyszli ojcowie i ojcowie z rodzin o bardziej tradycyjnym układzie ról. Przede wszystkim uderza różnica w spostrzeganiu budujących się relacji oraz tym jak rozwija się miłość pomiędzy ojcem a dzieckiem. O większej więzi ojca z dzieckiem i tym, że wiedzą czym jest miłość ojcowska mówią niemal wyłącznie ci mężczyźni, którzy rzeczywiście pełnia rolę głównych opiekunów dziecka. Można więc chyba powiedzieć, że trzeba tego doświadczyć, aby się przekonać, że rzeczywiście taka wieź wówczas się nawiązuje.

Większość ojców sprawujących bezpośrednią opiekę nad małym dzieckiem, w odpowiedzi na pytanie  o zalety tej sytuacji mówi właśnie o szczególnych więziach, jakie łączą ich z dzieckiem: "Wydaje mi się, że tu chodzi o obecność ojca - związek emocjonalny z ojcem. Więzi dziecko-ojciec są większe. Dają człowiekowi większe zadowolenie z życia. (…) Nie można też przeliczać wszystkiego na finanse, itd. wydaje mi się, że relacje dziecko – ojciec są większe. I zaufanie jest na pewno większe" - Marcin; "(zaletą jest) na pewno większy kontakt dziecka z ojcem" - Zbyszek; "Zaletą jest to, że mogę z dzieckiem więcej czasu spędzić" - Piotr; "No i miłe wspomnienia zostają z dzieckiem" - Krzysztof. Mężczyźni opiekujący się na co dzień dzieckiem mówią też o wartościach, jakie sami w tym kontakcie odnajdują, o tym jak rozpiera ich miłość: "Myślę, że można powiedzieć, że ja się w ten sposób też jakoś realizuję. Czuję, że jest we mnie jakaś taka... miłość ojcowska, którą chciałbym na Franka przelać..." (Ojciec Franka)

Miłość ojcowska oczami przyszłych ojców

Przyszli ojcowie widzą ten problem w sposób znacznie prostszy, licząc na to, że krótki lecz bliski kontakt ojca z dzieckiem i miłość ojcowska będą wystarczające dla zbudowania więzi: "Czasami wystarczy, żeby ten dzieciak miał się do kogo przytulić i żeby to nie była ta mama, z którą spędza 70% dnia, czy babcia, czy ktokolwiek inny, tylko ojciec, żeby dziecko czuło, że ojciec też potrafi okazać mu miłość" - Hubert; "W szkole rodzenia, jesteście w trakcie, nie wiem czy wam już mówili, że w końcówce w ostatnich tygodnia, to dziecko słyszy twój głos. Żona w ogóle nie wie co się dzieje, bo strasznie kopie, ja położę rękę – przestaje. Już respekt czuje" - Marcin 1. "Ja myślę, że, przede wszystkim, sprawić, żeby dziecko otrzymało dobre wzorce. Czyli tutaj ważne są relacje między obojgiem rodziców, między matka a ojcem. Bo może być taka sytuacja, że ojciec owszem zajmuje się dzieckiem, odwozi do szkoły, czyta mu, ale do matki się źle odnosi. To wtedy jest inna sytuacja. Natomiast jak jest harmonia, może nawet niewielki wkład dawać w wychowanie dziecka,  nie wiem - odwozić do szkoły, a reszta jest praca. To nawet te stosunki między dwojgiem rodziców, jeżeli dziecko widzi to wynosi wtedy dobre wzorce" - Mateusz.

Mężczyzna opiekujący się dzieckiem rozumie kobiety

Mężczyźni opiekujący się dziećmi, jako zaletę wymieniają też fakt, że poprzez doświadczenie, które najczęściej jest doświadczeniem kobiet, poprzez częsty kontakt z kobietami opiekującymi się dziećmi, nauczyli się lepiej rozumieć kobiety: "Otworzyło mnie to gdzieś na inne kobiety, bo mogę gadać z nimi o dzieciach godzinami. To też dla innych kobiet jest szokiem. A szok jak wiadomo czasami wpływa pozytywnie na relacje. Bo kobieta się pyta, co za gość, co za gość" - Leszek. Niektórzy mówią też, że poza tym, że nauczyli się rozumieć kobiety, dokonała się w nich przemiana, zmienił się ich stosunek do dzieci, zwłaszcza o pozbyciu się lęku wobec małego dziecka, nabyciu umiejętnego „podejścia” do dzieci: "Dużo się nauczyłem przy dziecku, nie tylko lepiej rozumieć kobiety. Kiedyś jak byłem kawalerem, nie miałem dziecka, to tak naprawdę nie lubiłem dzieci. Nie miałem do nich podejścia. Dzisiaj jak jestem sam i widzę dziecko, to nie zaczepiam. Jak mnie to dziecko zaczepi, to wiem jak zareagować, żeby nie uciekło z płaczem. A nawet sobie miło z nim pogadać. Polubiłem dzieci dzięki córce. Tak naprawdę." - Daniel. "I podoba mi się właśnie to, że jestem odważny, jeśli chodzi o dzieci. Kiedyś się panicznie ich bałem. A teraz mam taka odwagę. Jadąc autobusem, kiedy jestem sam, widząc małego szkraba, który się bawi albo gaworzy, zaczynam z nim gadać." - Leszek.

Mężczyźni opiekujący się dziećmi nabywają nowe umiejętności

Nabycie nowych umiejętności, przekonanie, że można sobie poradzić w różnych, niestereotypowych sytuacjach to kolejne, wymieniane przez opiekujących się małymi dziećmi ojców zalety ich sytuacji. Wielu z nich podkreśla, że dzięki temu właśnie stają się bardziej męscy w tym sensie, że  przekonują się o własnej umiejętności poradzenia sobie w różnych sytuacjach, w których większość mężczyzn nie potrafi sobie poradzić i których się obawia: "Można powiedzieć, że tutaj w gronie jesteśmy najlepsi. Lepsi nawet od innych facetów. Dlatego, że umiemy poradzić sobie w każdej  sytuacji. Zwykły facet, zwykły ojciec często nie zauważy nawet, że dziecku trzeba wytrzeć nos. A my to widzimy instynktownie. W każdej sytuacji możemy zaopiekować się nie tylko dzieckiem, ale praktycznie cały dom możemy przejąć na swoje barki. Niemalże w ekstremalnych sytuacjach. Tak, że na pewno tego czasu bym nie cofnął, bo dużo mnie nauczył. I pokazał mi, że potrafię zrobić więcej niż zwykły facet. Czyli zapracować na dom i zaopiekować się" - Zbyszek; "Stałem się też bardziej męski, rozumiejąc męskość jako umiejętność radzenia sobie w rozmaitych sytuacjach życiowych (…); "Uważam, że stałem się bardziej męski przez to i bardziej niezależny. (…) Niezależny, bo jestem w stanie poradzić sobie w takiej sytuacji, w której póki co jeszcze w Polsce większość mężczyzn sobie nie poradzi." - Leszek.

I wreszcie niektórzy mężczyźni wymieniają możliwość odpoczynku od pracy zawodowej jako zaletę takiej sytuacji: "Odpoczywam od pracy. Jest mi  z tym dobrze. Zająłem się rodziną. Później podejrzewam, że się role zamienią" - Marcin. Do tej grupy należą zarówno niektórzy przyszli ojcowie, jak i ojcowie, którzy już mają doświadczenie w opiece nad dziećmi.

Czytaj także o miłości ojcowskiej:

Rola ojca a relacje z partnerem
Ojciec w domu, czyli o roli mężczyzny w rodzinie
Samotni ojcowie poszukiwani!
Współcześni mężczyźni w rodzinnej ofensywie


 
Komentarze (1)

Miłość ojcowska a zrozumienie kobiet  - dodaj komentarz
Jula28; 2015-11-26 11:16:58 
Znam dużo mężczyzn, którzy chętnie zajmują się swoimi dziećmi, zresztą to powinno na tym polegać, że dzieckiem zajmuje się zarówno matka jak i ojciec. Młodych ojców coraz mniej przeraża zmiana pieluchy, czy nakarmienie dziecka, zauważyłam nawet, że sami się do tego garną. Fajnie, że myślenie mężczyzn się zmienia, bo to wychodzi na korzyść dzieci. Dziecko ma lepszy kontakt z ojcem, a w przyszłości kiedy będzie starsze, oboje lepiej będą potrafili się dogadać.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz lub zadzwoń do nas
Tel: (22) 201 25 89
w dni powszednie 11:00-16:00Fax: (22) 201 25 87


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij