Samotna matka wraca do pracy | Powrót do pracy i rozstanie z dzieckiem, to trudny moment dla matki

Kiedy rodzi się dziecko, każda z nas marzy o tym, by móc zostać z nim, jak najdłużej. Zapewne nikt, tak jak matka nie zaopiekuje się własnym dzieckiem.  Lubimy patrzeć na postępy malucha i spędzać z nim czas. Jest to specyficzny czas, jednak sielanka ta nie trwa wiecznie. Przychodzi taki dzień, w którym samotna matka wraca do pracy. Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl doradza, co zrobić, by ten pierwszy dzień w pracy był łatwiejszy.

Urlop macierzyński – czas na miłość

Zanim podejmiesz decyzje o powrocie do pracy rozważ wszystkie za i przeciw. Zastanów się, jak długo chcesz z maleństwem pozostać. Nie odkładaj tej decyzji na ostatnia chwilę. Im wcześniej ustalisz datę, tym prościej będzie Ci się do tego przygotować i zorganizować rytm dnia, a powrót mamy do pracy będzie łatwiejszy. Możesz wykorzystać urlop macierzyński już na nowych zasadach. Pamiętaj, że  od 17. 06. 2013, urlop macierzyński może trwać nawet rok, czyli mogą na niego składać się: 20-tygodniowy urlop macierzyński, 6-tygodniowy urlop dodatkowy i 26-tygodniowy urlop rodzicielski. Aby go zagwarantować, ważne jest , by w odpowiednim czasie -  t.j. maksymalnie 14 dni po porodzie - złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy. Jeśli zdecydujesz się na ten krok, będziesz otrzymywać  zasiłek macierzyński w wysokości 80 procent wynagrodzenia, czyli podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe. Natomiast, jeśli wybierzesz drugą opcję, czyli zdecydujesz się na przedłużenie podstawowego urlopu macierzyńskiego,  zasiłek macierzyński otrzymasz początkowo w wysokości 100 procent wynagrodzenia (przez okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego), zaś w okresie urlopu rodzicielskiego w wysokości 60 procent.  Po jego zakończeniu, aby przedłużyć czas na miłość, możesz dodatkowo skorzystać z urlopu wychowawczego.

Pamiętaj, że prawo gwarantuje Ci również to, że po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego pracodawca musi przywrócić Cię na to samo lub równorzędne stanowisko pracy.

Stworzeni dla siebie, czyli wybór niani

Niania to specyficzna osoba i specyficzna relacja. W końcu niani powierzasz swój największy skarb. Warto więc zastanowić się, jak znaleźć kogoś, komu będziesz mogła bezgranicznie zaufać. Wybór niani jest bardzo ważny, wiec poszukiwań nie odkładaj na ostatnią chwilę. Dobrze, gdy dziecko będzie mogło poznać ją wcześniej, a Ty poobserwujesz ich wzajemne nastawienie i ocenisz czy są stworzeni dla siebie. Przede wszystkim  popytaj znajomych i rodzinę. Może polecą Ci osobę sprawdzoną i cieszącą się dobrą opinią. Jeśli jednak to się nie powiedzie, nie decyduj się na przypadkową osobę z ulicy, o której nic nie wiesz. Swoje kroki skieruj raczej do profesjonalnej agencji niań. Kandydatki na nianię przechodzą tam staranną selekcję i  specjalne szkolenia i kursy, jak choćby ten dotyczący zasad pierwszej pomocy. Zapytaj, jakie warunki stawiane są takim kobietom, jakie stosuje się kryteria doboru. Zastanów się również, jakie są Twoje kryteria. Czy zależy Ci na niani, która będzie znać obce języki, posiadać prawo jazdy, by dowozić malucha na jakieś zajęcia, a może powinna rozwijać zdolności malarskie lub muzyczne Twojego dziecka. Coraz więcej agencji może pochwalić się wykwalifikowanymi opiekunkami, spełniającymi przeróżne wymagania rodziców. Zastanów się również nad preferowanym wiekiem kandydatki. Pamiętaj, że starsza opiekunka może być przyszywana babcią dla Twojego maleństwa, zwłaszcza, kiedy ma już odchowane własne dzieci, ale może mieć również trudności z nadążeniu za energicznym dzieckiem. Młodsza może wnieść wiele świeżości i entuzjazmu, ale zapewne ma mniejsze doświadczenie. Wybór niani jest bardzo ważny, bo jest to osoba, której powinnaś bezgranicznie zaufać, być pewną czy ona i maleństwo są sobie przeznaczeni. W końcu powierzasz jej kogoś kto jest dla Ciebie najważniejszy – własne dziecko.

Jak przeżyć pierwszy dzień w pracy?

Pierwszy dzień w pracy to niewątpliwie ważne wydarzenie w życiu Twoim i dziecka. Zaplanuj go starannie. Postaraj się być nastawiona pozytywnie i odprężona, pomyśl pozytywnie o sobie, aby dobre emocje udzieliły się również maluszkowi. Wstań odpowiednio wcześnie, by zdążyć zanim wstanie dziecko z dobraniem stroju i  zrobieniem makijażu. Postaraj się zjeść z dzieckiem wspólny posiłek. Po nim spokojnie pożegnaj się z maluchem i wyjdź. W żadnym razie nie przedłużaj rozstania. Najlepiej zrobisz, gdy wcześniej zaznajomisz dziecko z perspektywą zbliżającego powrotu do pracy. Pozostawiaj dziecko z nianią najpierw na kilka minut, potem godzin – to pomoże mu zaakceptować fakt rozstania. Wyjaśnij dziecku krótko  i w sposób zrozumiały dla niego dokąd idziesz i kiedy wrócisz, ustalając ramy czasowe Twojej nieobecności. Powiedz na przykład, że po spacerku, dziecko zje obiadek, a potem znów się spotkacie. To o wiele lepsze niż zdawkowe „ za kilka godzin”, lub „po południu” , gdyż dla kilkulatka może oznaczać to całą wieczność. Może się zdarzyć, że dziecko urządzi Ci bardzo wylewne pożegnanie. Nie wracaj nawet, kiedy zostawisz malucha we łzach. Ty również z tego powodu nie rozpaczaj. Poproś, by niania odwróciła jego uwagę jakimś „super zajęciem”, w które dziecko ochoczo się zaangażuje, np. przesypywaniem makaronu lub mąki do kolorowych pojemników.

W pracy postaraj się zrobić dobre wrażenie. Przyjdź punktualnie, nie opowiadaj ciągle o dziecku, nie wydzwaniaj do domu co 15 minut, bo wiesz, że zostawiłaś malucha pod dobrą opieką. Pokaż, że potrafisz być profesjonalistką i oddzielać sprawy prywatne od zawodowych. Nie zapominaj jednak, że możesz liczyć na pewne przywileje ze strony pracodawcy. Jeśli chcesz kontynuować karmienie piersią, możesz to robić w miejscu pracy. Przerwy na karmienie ustalisz indywidualnie z Twoim pracodawcą. Możesz np. rozpoczynać lub kończyć wcześniej bez wpływu na Twoje wynagrodzenie. Dopóki karmisz dziecko piersią nie możesz też wykonywać bardzo obciążających prac. Możesz umówić się również na zadaniowy tryb pracy, dzięki czemu będziesz rozliczana za efekty, a nie czas pracy. Pracodawcy coraz częściej otwarci są na potrzeby młodych matek, a większe firmy zgadzają się na refinansowanie opieki nad dzieckiem lub zakładają żłobki i przedszkola przy swoich placówkach.

Czytaj także o samotnych matkach:

Samotna mama - formy pomocy finansowej

Samotna mama = super dama

Opieka naprzemienna - korzyści dla dziecka

Samotny rodzic na urlopie z dzieckiem


 
Komentarze (2)

Samotna matka wraca do pracy | Powrót do pracy i rozstanie z dzieckiem, to trudny moment dla matki - dodaj komentarz
mamusia2018; 2018-11-10 19:51:04 
komentarz usunięty przez moderatora
Magda; 2015-11-25 22:52:46 
Dobrze, gdy samotna matka może w ogóle wrócić do pracy, bo często zdarza się tak, że tej pracy nie ma, albo jest problem z zapewnieniem opieki nad dzieckiem. Nie każdego stać na nianie, a babcie często też jeszcze pracują, bądź nie zawsze chcą zajmować się wnukami. Na pewno dobrze, gdy przez pierwsze kilka miesięcy mama jest z dzieckiem w domu, ale później nadchodzi taki czas, że spora większość mam marzy o tym, aby zająć się czymś innym niż tylko zmianą pieluch, karmieniem itd.

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij