Biuro matrymonialne > Poradnik > Samotność > Samotna kobieta - matka > Samotna mama - formy pomocy finansowej

Samotna mama - formy pomocy finansowej

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Wsparcie mamy, Singielki wychowującej samotnie dziecko

Formy pomocy finansowej dla samotnej mamy

Każdej młodej matce zależy, aby zapewnić godziwe warunki sobie i maleństwu. W dzisiejszych czasach nie jest to zadanie proste, zwłaszcza jeśli nie może ona liczyć na wsparcie ze strony najbliższych jej osób. Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl porusza temat: "Samotna mama - formy pomocy finansowej". Jeśli jesteś samotną mamą warto, abyś poznała swoje prawa i możliwości. Państwo zapewnia pomoc, zwłaszcza tym w najtrudniejszej sytuacji.

Prawo do alimentów dla matki singielki

Przede wszystkim powinnaś zawalczyć o alimenty. Nawet jeśli z ojcem dziecka nie łączą Cię już żadne pozytywne relacje i chciałabyś o nim zapomnieć, zrób to dla dobra dziecka. Każdy ojciec zobowiązany jest do wsparcia mamy i łożenia na swoje dziecko. Najlepiej zabezpieczyć to sądowo. Być może teraz dostajesz alimenty nieformalnie, ale Twoje dziecko będzie potrzebowało ich jeszcze długo, do 18 roku życia lub w przypadku kształcenia jeszcze dłużej. Dlatego warto zadbać o sytuację finansową Twojego dziecka już teraz. Gdy taty zabraknie, a Ty stracisz kontakt z ojcem dziecka, dochodzenie ich w sądzie będzie trudne.

Jako singielka masz prawo ubiegać się o ustalenie ojcostwa. Już w ciąży możesz wnioskować  o alimenty dla siebie i pokrycie części wydatków związanym z ciążą i porodem. Sąd wyda taką decyzję, w przypadku przedstawienia dowodów uprawdopodobniających domniemane ojcostwo. Prawo do alimentów w tej sytuacji przysługuje Ci przez cały okres ciąży i 3 miesiące po porodzie. Jeśli jednak ojciec dziecka wypiera się ojcostwa, a Ty nie masz dowodów, musisz je uwiarygodnić przed sądem, a w ciągu 3 lat od porodu wystąpić o częściowe pokrycie kosztów poniesionych w ciąży i połogu.

Pozew o alimenty należy złożyć do Sądu Rodzinnego i Nieletnich właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka lub ojca dziecka. Do niego powinnaś dołączyć odpis aktu urodzenia dziecka, dane świadków, ewentualnie dokumenty potwierdzające zasadność roszczeń (dowody na ponoszone wydatki, czyli imienne rachunki lub faktury dotyczące ubrań, leków, płatnych badań, szkoły rodzenia, wyprawki dla dziecka). 

Masz prawo do alimentów. Jeśli nie możesz wyegzekwować zasądzonych alimentów możesz zwrócić się do komornika. Po dwóch miesiącach bezskutecznej egzekucji, możesz wystąpić o dodatkową pomoc. Jeżeli dochód w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł., przysługują Ci świadczenia z funduszu alimentacyjnego w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednak nie wyższej niż 500 zł miesięcznie.

Pomoc od Państwa dla samotnej matki

Jeśli Twoja sytuacja jest trudna, masz prawo do zasiłku rodzinnego. Ustala się go na okres zasiłkowy, który zaczyna się dnia 1 listopada i trwa do dnia 31 października następnego roku kalendarzowego. Składanie wniosków, w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, trwa do 30. listopada. Zasiłek rodzinny przysługuje każdej osobie, której przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 674 zł. W przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności kwot a ta wzrasta do 764 zł.

W chwili obecnej wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie:

1)  89,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia;

2) 118,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia;

3) 129,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.

W przypadku, gdy  nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka, gdyż ojciec dziecka nie żyje, jest nieznany lub powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone, samotnej mamie przysługuje również dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka w wysokości 185 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej jednak niż 370,00 zł na wszystkie dzieci. Na dziecko legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności przysługuje kwota wyższa o 80 zł na dziecko.

Zaraz po urodzeniu dziecka,  jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekroczy kwoty 1922, zł. netto, możesz liczyć na zapomogę z tytułu urodzenia dziecka w wysokości  1000 zł na jedno dziecko.

Jeśli po urlopie macierzyńskim zdecydujesz się na skorzystanie z urlopu wychowawczego otrzymasz kolejne 400 zł miesięcznie i dzięki temu będziecie mogli zostać dłużej we dwoje w domu. Jeżeli to Twoje trzecie lub kolejne dziecko, możesz liczyć na dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej w wysokości 80,00 zł miesięcznie.

We dwoje, czyli samotna mama i opieka nad dzieckiem

Jeśli po okresie bezrobocia zdecydujesz się na podjęcie pracy, jako pracująca samotna mama nie będziesz mogła ciągle spędzać czasu z dzieckiem, tylko we dwoje. Dlatego masz pierwszeństwo w przyjęciu dziecka do żłobka, przedszkola, czy świetlicy szkolnej. A podejmując pracę możesz liczyć na tzw. refundację kosztów opieki nad dzieckiem. Jeżeli podejmiesz pracę na co najmniej 6 miesięcy przysługuje Ci ona na okres do 3 miesięcy, jeżeli na co najmniej 12 miesięcy - na okres do 6 miesięcy lub na czas odbywania stażu, przygotowania zawodowego dorosłych lub szkolenia. Wnioski należy składać w Urzędzie Pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Informacje aktualne w 11.2015r.

Czytaj także o samotnej mamie:

Samotna matka wraca do pracy

Samotna mama na randce

Nikt nie zechce mnie z dzieckiem

Samotna mama szuka partnera


 
Komentarze (1)

Samotna mama - formy pomocy finansowej  - dodaj komentarz
Renia; 2015-11-24 17:31:39 
To jaką Państwo oferuje pomoc jest po prostu śmieszne, 89zł zasiłku rodzinnego na dziecko do 5 lat, wystarczy może na dwie paczki pieluch i to wszystko. Zauważyłam, że wiele osób lubi oceniać samotne matki, mówiąc, po kija dała sobie zrobić dziecko, pewnie puściła się na imprezie to niech sobie teraz radzi. Szkoda tylko, że te wszystkie moralizujące osoby zapominają, iż są różne sytuacje życiowe, np. mąż ginie w wypadku, albo umiera na skutek choroby nowotworowej, więc co ma zrobić 30-letnia wdowa z dziećmi, kiedy jej uporządkowany świat nagle się wali...

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij