Samotna matka wraca do pracy

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Powrót do pracy i rozstanie z dzieckiem, to trudny moment dla matki

Mama wraca do pracy

Kiedy rodzi się dziecko, każda z nas marzy o tym, by móc zostać z nim, jak najdłużej. Zapewne nikt, tak jak matka nie zaopiekuje się własnym dzieckiem.  Lubimy patrzeć na postępy malucha i spędzać z nim czas. Jest to specyficzny czas, jednak sielanka ta nie trwa wiecznie. Przychodzi taki dzień, w którym samotna matka wraca do pracy. Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl doradza, co zrobić, by ten pierwszy dzień w pracy był łatwiejszy.

Urlop macierzyński – czas na miłość

Zanim podejmiesz decyzje o powrocie do pracy rozważ wszystkie za i przeciw. Zastanów się, jak długo chcesz z maleństwem pozostać. Nie odkładaj tej decyzji na ostatnia chwilę. Im wcześniej ustalisz datę, tym prościej będzie Ci się do tego przygotować i zorganizować rytm dnia, a powrót mamy do pracy będzie łatwiejszy. Możesz wykorzystać urlop macierzyński już na nowych zasadach. Pamiętaj, że  od 17. 06. 2013, urlop macierzyński może trwać nawet rok, czyli mogą na niego składać się: 20-tygodniowy urlop macierzyński, 6-tygodniowy urlop dodatkowy i 26-tygodniowy urlop rodzicielski. Aby go zagwarantować, ważne jest , by w odpowiednim czasie -  t.j. maksymalnie 14 dni po porodzie - złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy. Jeśli zdecydujesz się na ten krok, będziesz otrzymywać  zasiłek macierzyński w wysokości 80 procent wynagrodzenia, czyli podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe. Natomiast, jeśli wybierzesz drugą opcję, czyli zdecydujesz się na przedłużenie podstawowego urlopu macierzyńskiego,  zasiłek macierzyński otrzymasz początkowo w wysokości 100 procent wynagrodzenia (przez okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego), zaś w okresie urlopu rodzicielskiego w wysokości 60 procent.  Po jego zakończeniu, aby przedłużyć czas na miłość, możesz dodatkowo skorzystać z urlopu wychowawczego.

Pamiętaj, że prawo gwarantuje Ci również to, że po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego pracodawca musi przywrócić Cię na to samo lub równorzędne stanowisko pracy.

Stworzeni dla siebie, czyli wybór niani

Niania to specyficzna osoba i specyficzna relacja. W końcu niani powierzasz swój największy skarb. Warto więc zastanowić się, jak znaleźć kogoś, komu będziesz mogła bezgranicznie zaufać. Wybór niani jest bardzo ważny, wiec poszukiwań nie odkładaj na ostatnią chwilę. Dobrze, gdy dziecko będzie mogło poznać ją wcześniej, a Ty poobserwujesz ich wzajemne nastawienie i ocenisz czy są stworzeni dla siebie. Przede wszystkim  popytaj znajomych i rodzinę. Może polecą Ci osobę sprawdzoną i cieszącą się dobrą opinią. Jeśli jednak to się nie powiedzie, nie decyduj się na przypadkową osobę z ulicy, o której nic nie wiesz. Swoje kroki skieruj raczej do profesjonalnej agencji niań. Kandydatki na nianię przechodzą tam staranną selekcję i  specjalne szkolenia i kursy, jak choćby ten dotyczący zasad pierwszej pomocy. Zapytaj, jakie warunki stawiane są takim kobietom, jakie stosuje się kryteria doboru. Zastanów się również, jakie są Twoje kryteria. Czy zależy Ci na niani, która będzie znać obce języki, posiadać prawo jazdy, by dowozić malucha na jakieś zajęcia, a może powinna rozwijać zdolności malarskie lub muzyczne Twojego dziecka. Coraz więcej agencji może pochwalić się wykwalifikowanymi opiekunkami, spełniającymi przeróżne wymagania rodziców. Zastanów się również nad preferowanym wiekiem kandydatki. Pamiętaj, że starsza opiekunka może być przyszywana babcią dla Twojego maleństwa, zwłaszcza, kiedy ma już odchowane własne dzieci, ale może mieć również trudności z nadążeniu za energicznym dzieckiem. Młodsza może wnieść wiele świeżości i entuzjazmu, ale zapewne ma mniejsze doświadczenie. Wybór niani jest bardzo ważny, bo jest to osoba, której powinnaś bezgranicznie zaufać, być pewną czy ona i maleństwo są sobie przeznaczeni. W końcu powierzasz jej kogoś kto jest dla Ciebie najważniejszy – własne dziecko.

Jak przeżyć pierwszy dzień w pracy?

Pierwszy dzień w pracy to niewątpliwie ważne wydarzenie w życiu Twoim i dziecka. Zaplanuj go starannie. Postaraj się być nastawiona pozytywnie i odprężona, pomyśl pozytywnie o sobie, aby dobre emocje udzieliły się również maluszkowi. Wstań odpowiednio wcześnie, by zdążyć zanim wstanie dziecko z dobraniem stroju i  zrobieniem makijażu. Postaraj się zjeść z dzieckiem wspólny posiłek. Po nim spokojnie pożegnaj się z maluchem i wyjdź. W żadnym razie nie przedłużaj rozstania. Najlepiej zrobisz, gdy wcześniej zaznajomisz dziecko z perspektywą zbliżającego powrotu do pracy. Pozostawiaj dziecko z nianią najpierw na kilka minut, potem godzin – to pomoże mu zaakceptować fakt rozstania. Wyjaśnij dziecku krótko  i w sposób zrozumiały dla niego dokąd idziesz i kiedy wrócisz, ustalając ramy czasowe Twojej nieobecności. Powiedz na przykład, że po spacerku, dziecko zje obiadek, a potem znów się spotkacie. To o wiele lepsze niż zdawkowe „ za kilka godzin”, lub „po południu” , gdyż dla kilkulatka może oznaczać to całą wieczność. Może się zdarzyć, że dziecko urządzi Ci bardzo wylewne pożegnanie. Nie wracaj nawet, kiedy zostawisz malucha we łzach. Ty również z tego powodu nie rozpaczaj. Poproś, by niania odwróciła jego uwagę jakimś „super zajęciem”, w które dziecko ochoczo się zaangażuje, np. przesypywaniem makaronu lub mąki do kolorowych pojemników.

W pracy postaraj się zrobić dobre wrażenie. Przyjdź punktualnie, nie opowiadaj ciągle o dziecku, nie wydzwaniaj do domu co 15 minut, bo wiesz, że zostawiłaś malucha pod dobrą opieką. Pokaż, że potrafisz być profesjonalistką i oddzielać sprawy prywatne od zawodowych. Nie zapominaj jednak, że możesz liczyć na pewne przywileje ze strony pracodawcy. Jeśli chcesz kontynuować karmienie piersią, możesz to robić w miejscu pracy. Przerwy na karmienie ustalisz indywidualnie z Twoim pracodawcą. Możesz np. rozpoczynać lub kończyć wcześniej bez wpływu na Twoje wynagrodzenie. Dopóki karmisz dziecko piersią nie możesz też wykonywać bardzo obciążających prac. Możesz umówić się również na zadaniowy tryb pracy, dzięki czemu będziesz rozliczana za efekty, a nie czas pracy. Pracodawcy coraz częściej otwarci są na potrzeby młodych matek, a większe firmy zgadzają się na refinansowanie opieki nad dzieckiem lub zakładają żłobki i przedszkola przy swoich placówkach.

Czytaj także o samotnych matkach:

Samotna mama - formy pomocy finansowej

Samotna mama = super dama

Opieka naprzemienna - korzyści dla dziecka

Samotny rodzic na urlopie z dzieckiem


 
Komentarze (1)

Samotna matka wraca do pracy  - dodaj komentarz
Magda; 2015-11-25 22:52:46 
Dobrze, gdy samotna matka może w ogóle wrócić do pracy, bo często zdarza się tak, że tej pracy nie ma, albo jest problem z zapewnieniem opieki nad dzieckiem. Nie każdego stać na nianie, a babcie często też jeszcze pracują, bądź nie zawsze chcą zajmować się wnukami. Na pewno dobrze, gdy przez pierwsze kilka miesięcy mama jest z dzieckiem w domu, ale później nadchodzi taki czas, że spora większość mam marzy o tym, aby zająć się czymś innym niż tylko zmianą pieluch, karmieniem itd.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz lub zadzwoń do nas
Tel: (22) 201 25 89
w dni powszednie 11:00-16:00Fax: (22) 201 25 87


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij