Biuro matrymonialne > Poradnik > Miłość i związek > Dzieci w związku > Opieka naprzemienna - korzyści dla dziecka

Opieka naprzemienna - korzyści dla dziecka

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Opieka nad dzieckiem w rozbitym związku.

Opieka naprzemienna
W krajach zachodnich, w latach 70-tych ubiegłego wieku, nastąpiła ewolucja modelu tradycyjnego podziału ról w rodzinie na profil partnerski, opieka nad dzieckiem, zarówno odpowiedzialność ekonomiczna, jak i wychowawcza wobec dzieci, dotyczy to również dzieci w rozwodzie, spoczywa na obojgu rodzicach, wyjściem z sytuacji jest opieka naprzemienna. Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl wyjaśnia jakie korzyści - dla dziecka, wynikają z takiej opieki.

Kto powinien wychowywać dziecko?

Samotna kobieta - matka nie zawsze jest w stanie sama utrzymać dziecko, poza tym ono potrzebuje kontaktów z ojcem. Naukowe podejście podkreśla, że pojawiła się konieczność szukania nowych rozwiązań, bardziej dostosowanych do zmieniającej się sytuacji współczesnej rodziny. Forum dla samotnych pełne jest pytań, uwag i wymiany doświadczeń rozwiedzionych rodziców na temat opieki nad dziećmi.

Z badań Roberta Bausermana z Departamentu Zdrowia i Higieny Psychicznej w Baltimore wynika, że dzieci, które po rozwodzie rodziców spędzają porównywalną ilość czasu zarówno z matką, jak i ojcem, są w większości przypadków lepiej społecznie przystosowane, niż dzieci po rozwodzie pozbawione kontaktu z jednym z rodziców, np. gdy taty zabraknie. Poza tym ujawniają mniej problemów emocjonalnych, mają wyższe poczucie wartości i tworzą lepsze relacje w rodzinie i w grupie rówieśniczej. Zatem dobrze jest, kiedy opieka nad dzieckiem jest równo dzielona między oboje rodziców, a nie obowiązuje model, że dzieckiem opiekuje się samotna matka.

Korzyści wynikające w opieki naprzemiennej

Portale dla samotnych rodziców polecają test psychologiczny, wskazujący właściwość, że rozwiedzeni rodzice, którzy wspólnie sprawowali opiekę, stawali się wobec siebie mniej agresywni, gdyż życie zmuszało ich do kooperacji i współodpowiedzialności za decyzje dotyczące ich dziecka. Opieka naprzemienna jest więc pewną formą ucieczki od przykrej w skutkach zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka, walki o sprawowanie nad nim bezpośredniej, samodzielnej opieki. Jeśli jest to wola obojga rodziców, to jest to najlepsza decyzja w sytuacji, gdy nie można uniknąć rozwodu. Wtedy zarówno samotna matka, jak i ojciec mają prawo do bliskiego kontaktu z dzieckiem. Portale dla samotnych rodziców są zaś miejscem, w którym samotni rodzice mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, jak chociażby - samotny rodzic na urlopie z dzieckiem.

Wszystkie powyższe argumenty za opieką naprzemienną, oraz realia współczesnego życia, także w Polsce, sprawiają, że coraz trudniej z nią polemizować. Jednak ze względu na fakt, iż w omawianej kwestii nie ma rozwiązań doskonałych, a jedynie wybór mniejszego zła, konieczna jest jej dokładniejsza analiza.

Przeciwko takim rozwiązaniom przemawia fakt, że brak stałego, ukochanego miejsca zmusza dziecko do ciągłego adoptowania się. Taka niepewność może doprowadzić do poczucia braku stabilizacji, która jest z kolei związana z potrzebą bezpieczeństwa – jedną z najbardziej prestiżowych wartości w rozwoju osobowości.

Umowa pomiędzy eks-małżonkami

Każdemu człowiekowi, także dziecku, konieczny jest ten „własny kawałek podłogi”, a dom rodzinny to nie hotel, gdzie siedzi się „na walizkach” u mamy, bo właśnie jutro wyjeżdża się do taty. Konieczne jest więc wypracowanie możliwie korzystnego dla wszystkich zainteresowanych regulaminu, który czyniłby życie bliskich sobie osób dotkniętych rozwodem oraz wychowanie dziecka, bardziej znośnym - tak, aby opieka nad dzieckiem nie była dodatkowym powodem do konfliktów. Portale dla samotnych rodziców sugerują, że jednym z takich rozwiązań jest coraz bardziej popularna forma ugody. Jest to pisemna umowa między eks-małżonkami, regulująca najważniejsze problemy tak ważnego zagadnienia, jakim jest  wychowanie dziecka, należy do nich opieka naprzemienna. Musi być oparta na dobrej woli obydwu stron, która z kolei jest najlepszym sprawdzianem uczuć do własnego dziecka. Dobrowolnie przyjęte obowiązki z reguły są bardziej trwałe i skuteczne niż arbitralny wyrok sądu.

Rzadko się zdarza, by sami rodzice byli w stanie przewidzieć wszystkie potencjalnie konfliktogenne sytuacje, które mogą być źródłem problemów. Dlatego taka forma porozumienia jest jak najbardziej zasadna. Ugoda taka powinna uwzględniać następujące kwestie:

 • Dwa miejsca zamieszkania dziecka (dwa adresy), numery telefonów stacjonarnych i komórkowych obydwu rodziców.
 • Ściśle określone terminy kontaktów obydwu rodziców (im młodsze dziecko, tym krótsze okresy pobytu).
 • Uregulowane w szczegółach kontakty ze szkołą (spotkania z rodzicami, imprezy szkolne).
 • Prawo dziecka do nieskrępowanego kontaktu z obojgiem rodziców. W sytuacjach wyjątkowych: możliwość kontaktu z drugim rodzicem – w każdej chwili.
 • W sytuacjach konfliktowych – prawo odwoływania się każdego z rodziców do strony trzeciej.
 • Dokładną regulację kwestii finansowych. Najlepiej, gdy status materialny obojga rodziców jest zbliżony. W przeciwnym wypadku należy ustalić pewne minimum dla obojga rodziców obliczone według dochodów rodzica gorzej sytuowanego, a także pozwolić rodzicowi lepiej sytuowanemu na dodatkowe świadczenia.

Rozwodzący się rodzice muszą być świadomi następujących konsekwencji swoich decyzji:

 • Nie będą mieć swojego dziecka tak często, jak to było dotychczas.
 • Życie na własny rachunek wymaga wyższych wydatków, niż mieszkanie razem.

Poza tym należy pamiętać, że:

 • Wiadomość o rozwodzie należy przekazać dziecku razem, w sposób jak najmniej bolesny.
 • Należy ściśle przestrzegać ustalonych form kontaktów, a sytuacjach nadzwyczajnych, osobiście kontaktować się z dzieckiem i eks-małżonkiem.
 • Nie należy szczędzić dziecku zapewnień o swej miłości do niego.
 • Należy być bardziej wrażliwym na potrzeby dziecka, niż swoje własne.
 • Nie należy dziecku pozwalać na zbyt wiele, tylko dlatego, aby w jego oczach lepiej wypaść niż drugi rodzic.
 • Nie wolno wyrażać się źle w obecności dziecka o jego drugim rodzicu.
 • Nie wolno wykorzystywać dziecka do porozumiewania się między sobą.
 • W rozsądnych granicach, należy dziecku mówić prawdę oraz szanować jego zdanie.
 • Należy szanować prawo eks-małżonka do własnego dziecka tak, jak sami byśmy tego chcieli.
 • Należy podtrzymywać pozytywne relacje z dalszą rodziną eks-małżonka, dzięki jej pomocy wychowywanie dziecka może okazać się łatwiejsze.
 • Dla dobra dziecka warto się „przełamać” i zrezygnować z chęci odwetu oraz mało ważnych własnych aspiracji.

Życie składa się jednak z wielu ważnych i mniej ważnych aspektów, które decydują o jego jakości. Nie sposób je ująć w ramy dokumentu. Pierwszym i najważniejszym punktem ugody winna być zatem miłość do dziecka, zdolna pokonać wszystkie przeszkody.

 

Opracował:
Sławomir Lasek

 

Artykuł został grzecznościowo przedrukowany ze strony www.wstroneojca.pl

 


 
Komentarze (5)

Opieka naprzemienna - korzyści dla dziecka - dodaj komentarz
Magda; 2016-10-06 21:39:02 
Hej Alicja ciekawi mnie jakie jest źródło tych informacji, które podałaś: na temat wieku dziecka i przebywania z drugim rodzicem. Możesz to podać?
Alicja; 2016-01-18 10:22:47 
Gdy rodzice decydują sie na opieke naprzemienna powinni skorzystac z rad , psychologowie radzą;
Gdzie dziecko powinno zamieszkać po rozwodzie rodziców?
Małe dzieci potrzebują bezpiecznego środowiska.
Wszystkie spory powinni rodzice załatwiac bez udziału dziecka.
A jak powinna wygladac opieka naprzemienna?

Dziecko 0-1 roku -zamieszkuje z jednym rodzicem w bezpiecznym srodowisku, ociec czy matka odwiedza dziecko w miejscu jego zamieszkania/ ewentualnie idą na spacer.( dodam że wychodza z zalożenia że dziecko jest przy matce pierwszy okres życia)
Dziecko1-2 latek- głównie zamieszkuje u jednego rodzica, odwiedza ojca czy matke co drógi wykend od piątku do niedzieli
Dziecko 2-2½ latek -głównie zamieszkuje u jednego rodzica przebywa u ojca czy matki od czwartku do niedzieli co drógi tydzien.
Dziecko 2½ -3 latek-głównie zamieszkuje u jednego rodzica od srody -niedzieli co drógi tydzien.
Dziecko od 3 roku , może zamieszkac naprzemiennie, tydzien u matki tydzien u ojca. Bardzo ważne aby rodzice byli zgodni czy dla dziecka taka opieka bedzie najleprzym rozwiazaniem.
Iza; 2015-10-23 10:29:59 
Jasne takie rozwiązane jest najlepsze, ale nie zawsze ojcowie chcą korzystać z prawa do spotkań z dzieckiem. Dużo jest ojców, którzy po rozwodzie, zakładają nowe rodziny i ograniczają lub całkowicie urywają kontakt z dzieckiem z pierwszego małżeństwa. Na siłę nie da się nikogo zmusić, aby dbał o dobre relacje dzieckiem. Opieka naprzemienna jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ale nie zawsze jest możliwość, aby w ten sposób dzielić się obowiązkami. Poza tym co zrobić, gdy byli małżonkowie, po rozwodzie mieszkają w różnych częściach Polski i opieka naprzemienna w takiej sytuacji jest niemożliwa.
enedue; 2015-04-08 12:09:04 
komentarz usunięty przez moderatora
zła matka?; 2014-04-24 22:25:57 
Mój były po naszym rozstaniu zrezygnował z pracy i wrócił w rodzinne strony. Po latach dowiedziałam się, że tak mu doradził jego ojciec. Dlaczego? Żeby nie płacił za dużych alimentów.
Ale możecie sobie wierzyć, że każdy facet który spłodził dziecko = ojciec.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz lub zadzwoń do nas
Tel: (22) 201 25 89
w dni powszednie 11:00-16:00Fax: (22) 201 25 87


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij