Trudna rola macochy i ojczyma | Spraw, by żadne z Was nie czuło się samotne.

Wkraczasz jako ktoś nieznany do układu rodzic–dzieci, pojawiają się silne uczucia. Nie tylko z Twojej strony. Sprzeczne, czasem gwałtowne emocje odczuwają także dzieci oraz Twój partner. Każdy z Was przeżywa tę sytuację w specyficzny sposób i każde z Was może się czuć na swój sposób samotne. Najlepiej zacząć powoli - krok po kroku. Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl wyjaśnia na czym polega trudna rola macochy i ojczyma.

Miłość do dzieci Twojego partnera

Niedawno poznałeś(aś) cudowną osobę. Czułą, opiekuńczą, odpowiedzialną... Pierwsza randka, potem zakochanie - różowy początek we dwoje. Jesteś szczęśliwy(a), bo pojawił się partner, o jakim zawsze marzyłeś(aś). Wasza miłość to najpiękniejsze, co mogło Wam się przydarzyć, w końcu żadne z Was nie czuje się samotne. Na pozór wszystko jest jak w bajce. Pojawia się jednak to jedno „ale”: jego lub jej dzieci. Przypominasz sobie opowieść o królewnie Śnieżce i widzisz oczami wyobraźni postać złej macochy. Co wydarzy się, jeśli dzieci Twojego partnera będą traktować Cię niczym macochę z bajki? Czy to skazuje łączące Was uczucie na porażkę? Macocha i ojczym - nowy partner rodzica mogą wzbudzać w dziecku duże emocje. Na szczęście życie nie zawsze przypomina bajkę; w przeciwieństwie do postaci z opowieści dla dzieci, Ty masz szansę, by być najlepszą macochą lub ojczymem na świecie.

Chciałbyś/ chciałabyś być przyjacielem dzieci, jednak trudna jest rola macochy i rola ojczyma - trudno jest Ci znosić obojętność z ich strony, a także złośliwe uwagi czy niegrzeczne zachowanie. Nierzadko masz odczucie, że jesteś kimś, kto zupełnie nie pasuje do tego stałego układu rodzinnego – niczym piąte koło u wozu. Rozważasz nawet możliwość odejścia, gdyż obawiasz się, że popsujesz najważniejszą w życiu relację, jaką jest związek uczuciowy Twojego partnera z Jego dziećmi.

Twój partner i jego dzieci

Jeżeli rodzic, z którym dzieci nie mieszkają, żyje, lecz mają one z nim stały kontakt, to ich podstawowym źródłem lęku i zmienności zachowań jest konflikt lojalności. Jest to szczególnie trudna sytuacja, ponieważ dzieci pamiętają wzorzec matki i ojca jako pary oraz siebie jako osób, na których skupiała się cała uwaga rodziców. Nowego partnera ojca lub matki mogą postrzegać jako kogoś, kto odbierze im uczucia i zainteresowanie ze strony rodzica, stąd zarówno rola macochy, jak i rola ojczyma na początku polegają na zdobycia zaufania dziecka. Dzieci Twojego partnera, które doświadczyły rozwodu rodziców, mają tendencję do utrzymywania przez dłuższy czas wiary, że wszystko znów się odmieni, a rodzice wrócą do siebie, brak stałej obecności jednego z rodziców sprawia, że czują się samotne. Nowy tata, nowa mama stanowi zagrożenie dla ich marzeń o powrocie do starej sytuacji. Zrozumienie nowego układu może zająć dużo czasu, a polepszenie tego stanu będzie bardziej możliwe w momencie, gdy dzieci Twojego partnera zaczną dostrzegać, że dzięki Tobie rodzic jest szczęśliwszy.

Gdy samotny tata wchodzi w nowy związek, zbudowanie z Tobą relacji jest dla niego cudownym przeżyciem, odmianą losu. Dzięki Tobie może znów odzyskać wiarę w miłość. Zdarzenia z przeszłości i wyciągnięcie z nich wniosków dało mu siłę, by w nowej relacji nie popełniać poprzednich błędów. Pragnie stworzyć z Tobą jak najszczęśliwszy związek, dlatego stara się zrozumieć jak może być trudna rola macochy i ojczyma. Z drugiej strony Twój partner jest także odpowiedzialnym rodzicem, który chce, aby jego dzieci odczuwały w pełni miłość i zaangażowanie z jego strony. Jest to również sytuacja, w której przy negatywnej postawie dzieci pojawia się konflikt pomiędzy obawą przed ich skrzywdzeniem a pragnieniem ochrony własnego szczęścia, na które tak długo się czekało. Przezwyciężenie tego kryzysu wymaga czasu i zrozumienia, że pomimo zachowania i słów dzieci, one i tak nie będą szczęśliwe, widząc nieszczęśliwego rodzica.

Wskazówki, jak odnaleźć się w trudnej roli

Pomimo emocjonalnej złożoności sytuacji, bycie dobrą macochą lub ojczymem jest ciągle możliwe. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Oto kilka wskazówek, jak wyjść zwycięsko z trudnych sytuacji:

  • Pozycja przyjaciela. Nie próbuj na siłę zastąpić dziecku matki lub ojca, szczególnie jeżeli ciągle pozostaje z rodzicem w kontakcie. Jeśli będziesz stawiać wymagania, oceniać i nakazywać, zachowanie dziecka szybko stanie się wrogie i buntownicze. Pokaż dziecku, że nie zamierzasz przejąć roli jego rodzica. Spędzaj z nim czas w przyjemny sposób, rozmawiaj z nim o jego zainteresowaniach i wysłuchaj, jeśli zechce Ci się zwierzyć ze swoich problemów.

  • Akceptuj przyzwyczajenia dzieci. Nie staraj się na siłę wprowadzać własnych zasad. Jeśli chcesz zdobyć przyjaźń dziecka, pokaż mu, że nie będziesz zmieniać jego życia. Pytaj je często o zdanie, np. co lubi jeść lub jaka jest jego ulubiona zabawa. Dzięki temu dziecko poczuje, że w nowym układzie rodzinnym jego potrzeby są również uwzględniane i akceptowane.

  • Szanuj biologicznego rodzica. Niezależnie od tego, jakimi osobami byli biologiczna matka czy biologiczny ojciec dziecka, staraj się nie umniejszać znaczenia tej osoby ani nie porównywać się z nią. Nie krytykuj ani nie uważaj tematu biologicznego rodzica za tabu. Jeżeli dziecko będzie miało potrzebę, by porozmawiać z Tobą o swojej biologicznej matce lub ojcu, zrób to, chociaż niewątpliwie może to nie być łatwa rozmowa. Pokaż, że szanujesz rodzica dziecka, ale jesteś odrębną osobą i nie zamierzasz zająć jego miejsca.

  • Nie ukrywaj problemów. Jeżeli dziecko swoim zachowaniem sprawiło Ci przykrość lub powiedziało coś, co zraniło Twoje uczucia, przeprowadź na ten temat szczerą rozmowę z partnerem. Z całą pewnością nie chodzi tutaj o ukaranie dziecka. Twój partner jest osobą, która może pośredniczyć w budowaniu dobrej relacji pomiędzy Tobą a dzieckiem, np. porozmawiać z nim, a Tobie podpowiedzieć kilka kwestii związanych z postępowaniem wobec syna czy córki.

  • Nie obwiniaj się. Nawet gdy dziecko ciągle sprawia wrażenie skrzywdzonego i niezadowolonego, nie wmawiaj sobie, że jest to wyłącznie Twoja wina. Pozytywny wynik sytuacji, w której się znaleźliście zależy od postępowania każdej ze stron. Wszyscy musicie pracować nad polepszeniem Waszej relacji. Przyjdzie chwila, w której dziecko zrozumie, że wszystko dzieje się w zgodzie z jego dobrem i że ma szansę czuć się szczęśliwe także w obecności rodzica i jego nowego partnera.

  • Bądź cierpliwy. Często czas bywa rzeczywiście najlepszym lekarstwem. Pierwsze emocje w nowej sytuacji są silne i gwałtowne. Trudna rola macochy i ojczyma polega między innymi na tym, by wykazać się cierpliwością. Szczególnie dziecku jest potrzebny czas, by móc przekonać się, że Twoja osoba nie zagraża jego pozycji, a nawet może wzbogacić jego życie w nową, ciekawą przyjaźń.

Jowita Wójcik, psycholog


Literatura: J. Pryor, B. Rodgers, Children in changing families: life after parental separation, Blackwell Publishers 2001. 
Komentarze (18)

Trudna rola macochy i ojczyma | Spraw, by żadne z Was nie czuło się samotne.  - dodaj komentarz
Ela; 2019-12-13 07:08:15 
Dla mnie bardzo trudna relacja.Dziecko partnera ma 8 lat i mnie nie akceptuje.Boje się rozstania
Gość ; 2019-09-30 20:15:10 
Zwiazalem się z kobietą z dzieckiem i żałuję tego jak niczego innego jej synalek ma 10 lat całe dnie na tel. Z psem muszę lecieć odrazu po przyjściu z pracy to samo śmieci gowniarz, nic nie robi w domu przemadrzaly cały czas pyskowki do swojej matki a jak ja się odezwę awantura kloce się z, nią, nie mal codziennie ten związek zbliża się ku końcowi gdyż nie potrafię takiego dzieciaka znieść są różne dzieci ale naprawdę bez przesady i nieumoralniajcie ludzie jak nie jesteście w takich sytuacjach uważam że wiązać się skims z dzieckiem to błąd
JustynaN; 2019-07-05 18:22:13 
Panowie jestem tu... Bo chce was podnieść na duchu. Samotnie wychowuje syna ma 6 lat i bardzo kocha mojego partnera. Jednak ten się obawia a nie ma do tego powodu. Jest kochany że wzajemnością. Codzień powtarza jak kocha mojego Piotra on woli go bardziej niż mnie własną mamę! Nie myślcie że każdy związek z kobietą z dzieckiem jest beznadziejny i sobie nie poradzicie! Znam wiele związków. Teraz te dzieci są dorosłe kochają swoich Ojczymow i są ta dla nich osoby ważniejsze nawet niż ojcowie. Uszy do góry!!!
Ojczym; 2019-06-07 16:28:07 
Mam dwie pasierbica, wiek 13 i 10 lat. Starsza potrafi doprowadzić do pasji, nie zawsze tak było. Śmieje się że pinktowala moje czule miejsca, aż doszła do perfekcji. Jestem potrzebny tylko jak potrzebuje" kasy ". Druga jest taka sama. Szok. To zniszczylo nasz związek, w którym jeszcze trwam i tracę sily.
ona; 2018-10-04 12:43:18 
Zgadzam się - rola macochy to niezwykle trudna rola. Ja nie mam dzieci, (nie bardzo chciałam) i choć myślałam, że z tym właśnie partnerem mogłabym je mieć, to teraz po czasie (prawie 2 lata) myślę, że to niemożliwe. Mam wrażenie, że chce być tak idealnym ojcem, że zapomina o równowadze między tym, co było, a relacją, która jest. Nie rozumie, że to Jego zobowiązania (czasowe, finansowe) i jeśli nie umie tego poukładać to nie powinien oczekiwać, że kobieta wejdzie w taką relację, jak w masło... Rodzi to wiele bólu we mnie. Czuję się niepasująca... obciążona. Szczęście w tym że z dziećmi mam bardzo dobry kontakt. Są miłe, słuchają się, tulą, są otwarte, nie zazdroszczą, nie dokuczają mi. Więc nie one są dla mnie problemem. Problemem jest to, że moje życie jest zdominowane przez nie i przez rodzicielskie potrzeby faceta. Rozumiem, że to najważniejsza sprawa dla niego, ale niestety jeśli ktoś nie umie tego pogodzić nie powinien robić nadziei na związek, bo ten związek nigdy nie będzie szczęśliwy. Będzie w nim poczucie, że "ona nie chce moich dzieci", - zadziwiająco łatwo facet używa tego argumentu mimo, że nigdy nie powiedziałam nic złego na ich temat. Mam oczekiwania dotyczące nas, np. że jak poświęca im więcej czasu nieplanowanego, to powinien pełniej spędzić czas ze mną. To nie może funkcjonować moim kosztem Tak jak ja nie oczekuje, że zrezygnuje ze spotkań z nimi.... Bardzo to smutne....
Roman ; 2018-09-02 18:29:12 
Witam wszystkich postawiłem na jedną kartę idę na dno... przenigdy nie wiązać się z osobami z dziećmi jeden wielki horror. Nie wiem jak długo wytrzymam depresja zero miłości ignorancja. 12 lat dziecko stara się ciągle dekoncentrowac matkę. Zero wartości rodzinnych. Oczywiście każdy inny tatuś. Zmarnowane życie. Żałuję że żyje.
Zawiedziona; 2017-11-10 13:18:03 
Nigdy, przenigdy mężczyzny z dzieckiem. Pasierb to obcy człowiek, prędzej czy później to wyjdzie. Życie niesie i tak dużo kłopotów, po co dokładać sobie nowych.
Justa; 2017-11-01 15:16:34 
Najtrudniejszy do przeskoczenia, jest "syndrom kukułczego jaja", znaczy sie alergia na pasierba, pasierbice. Moj kuzyn jest ojczymem, moj eks szwagier i moj partner tez. I maja jakies dziwne cisnienie na to swoje kukulcze jajo. Jest to z boku i dystansu naprawde widoczne. To nie problem w dzieciach tylko raczej w ojczymach. Mowie o sytuacji, kiedy dzieci dostaja "nowego" rodzica bedac male - niezdolne jeszcze do zlosliwosci, manipulacji, za to z otwartm serce. Oczywiscie poki sie duzo rozmawia, troche mityguje partnera to jest ok. Ale to jest ciagle szukanie rownowagi. Moj partner na szczescie sam widzi, ze zachowuje sie w stos. do posierbicy o wiele gorzej niz w stosunku do kazdego innego czlowieka i stara sie nad tym pracowac.
A propos tego, ze pasierbice/pasierbowie nie chca potem znac - to tylko pokazuje, co otrzymywali od ojczyma/macochy. Kazdy trzymalby sie osob, z ktorymi bylo/jest mu dobrze.
witek; 2017-03-07 07:31:37 
Ludzie ,nie bądźcie naiwni.Nic nie czujecie do pasierbicy i jej jesteście też obojętni.Jedyne co pozostaje to czekać kiedy się usamodzielni i wyprowadzi.Przestrzegam przed partnerkami z dzieckiem. Fundujecie sobie życie z obcą osobą , dla której wyłożycie serce , a ona ma was tylko za partnera swojej matki i NIC WIĘCEJ.
TezZawiedziony; 2015-11-05 22:26:57 
Partnerka z dwojgiem córek z poprzedniego małzenstwa
W takim zespole bo to nie rodzina nie ma milosci ani uczuc spontanicznych.
To nibylandia lub szopka teatr. Nigdy nie bedzie prawdziwej rodziny.
A jak córa juz odeszła wypieła się i traktuje Cie jak powietrze. Odradzam takie
zwiazki. Lepiej szukac bezdzietnego partnera inaczej zniszczone zycie.
Czekamy na jakis pozytywny komentarz....tu same negatywne....

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij