Nowy tata, nowa mama - karuzela uczuć.

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Twój nowy partner, a uczucia dziecka

Nowy tata, nowa mama
Tak długo byliście tylko we dwoje: Ty i Twoje dziecko. Być może w przeszłości oboje dużo przeszliście, czuliście się samotni w Święta, na Boże Narodzenie, w Sylwestra, lecz teraz wiecie, że przykre wydarzenia tylko zacieśniły waszą więź. Macie swój własny świat, codzienne przyzwyczajenia, lubicie razem chodzić do kina, a w wolne dni jeździć na wycieczki. Widzisz, że Twoja pociecha jest teraz naprawdę szczęśliwa. Uczucia dziecka stawiasz na pierwszym planie. I nagle pojawia się jeszcze ktoś: nowy tata, nowa mama. Początkowo chodzisz z partnerem na randki we dwoje, ale może w przyszłości czeka Was małżeństwo...

Dziecko a nowy partner rodzica

Myślisz, że teraz wasze życie będzie jeszcze piękniejsze. Wierzysz, że Twoje dziecko również będzie cieszyć się Twoim szczęściem. Tymczasem ono nagle z cudownego aniołka zmienia się w największego wroga: wywołuje awantury z błahego powodu, chodzi smutne i naburmuszone. Zastanawiasz się, czy to wszystko ma sens: czy naprawdę warto ryzykować utratę uczuć własnego dziecka? Nigdy jednak nie znajdziesz szczęścia, jeśli nie rozpoczniesz o nie walki. Stanie się to nieco łatwiejsze, jeśli tylko zrozumiesz, co dzieje się we wnętrzu młodego człowieka i jak możesz mu pomóc. Zatem jak komunikować i wyrażać uczucia w takiej sytuacji? Jak zadbać by samoocena dziecka nie była zagrożona podczas gdy zaczynasz nowy związek?


Macocha i ojczym - nowy partner rodzica, może wywołać w dziecku wiele emocji, dlatego psycholodzy podzielają zdanie, iż łatwiej jest zostać macochą lub ojczymem młodszego dziecka. Maluch nie ma zbyt wielu wspomnień, a poprzez zabawę i wspólną aktywność szybko nabiera zaufania. Nie oznacza to jednak, że proces ten pozbawiony jest wszelkich trudności. Zarówno w przypadku przedszkolaka, jak i nastolatka mogą pojawić się tutaj szczególne emocje i uczucia.


Karuzela uczuć i emocji dziecka


Zachowanie dziecka, próbującego odnaleźć się w nowej sytuacji, jaką jest dla niego to, że pojawił się Twój nowy partner w Waszym wspólnym życiu, możesz oceniać na początku jako dziwne, przesadzone i wręcz nieodpowiednie. Nie rozumiesz dlaczego Twoje dziecko nie cieszy się. Wydaje Ci się, że robisz wszystko, by Twoja pociecha czuła się szczęśliwa i kochana, a ona i tak zdaje się być smutna i niezadowolona. Uczucia dziecka stawiasz na pierwszym planie. Młodszym dzieciom trudno jest rozpoznawać własne uczucia i opowiadać o nich. Przeczytaj zatem, co prawdopodobnie czuje Twoje dziecko: być może pomoże Ci to zrozumieć jego codzienne smutki i grymasy:

 

1)   Zazdrość. Większość dzieci, kiedy widzi, że umawiasz się na randki we dwoje z nowym partnerem, obawia się, że Twój nowy partner niejako „odbierze” uczucia, które matki lub ojcowie mają zarezerwowane tylko dla nich. Wynika z tego otwarcie wyrażana niechęć, czasem niegrzeczne zachowanie lub całkowita obojętność: dziecko udaje, że nie zauważa nowej osoby, nie słyszy słów i nie odpowiada na pytania. Dlatego w okresie, kiedy Twój partner wkracza w wasze życie, tak ważne jest częste, nawet codzienne zapewnianie dziecka o swoich uczuciach. Może ono także zadawać wiele pytań, dotyczących Twojego partnera: pamiętaj, że nawet przy lawinie wątpliwości Twojej pociechy, musisz uzbroić się w cierpliwość i spokojnie odpowiadać na wszystkie pytania: tylko wtedy pokażesz dziecku, że traktujesz je poważnie i może czuć się w pełni bezpiecznie;

 
Komentarze (11)

Nowy tata, nowa mama - karuzela uczuć.  - dodaj komentarz
Kliwen; 2018-08-06 05:29:27 
komentarz usunięty przez moderatora
Ali; 2018-07-20 12:08:17 
Ja mam inny problem. Nie mogę zaakceptowac ze syn kochanki mojego meza zwraca sie do niego "tato", kiedy moj ex nie interesuje się własnymi dziecmi. Fakt, nasze dzieci są dorosłe, ale jeszcze zadne nie załozylo swojej rodziny. One same mówią..mamo to nie problem ojciec nawet jak był w domu to się nami nie interesował. Od rozwodu minęło 5 miesiecy. On twierdzi ze z ta kobieta jest od 4..a ludzie mowią, co zresztą on potwierdza ze 10 latek juz od jakiegos czasu tak do niego mowi
Dziwne to, bo dzieciak spotyka się tez z rodzonym ojcem. W czasie pierwszej komuni jego matka siedziala w ławce ze swoim ex.
Kamil; 2018-06-15 08:51:24 
Próbowałem wszystkiego przysięgam na życie mojego dziecka. Jestem człowiekiem ugodowym ale nie z każą osobą da się dogadać a ustępowanie da jakiekolwiek pozytywne owoce. Moja była partnerka jest manipulatorką, nie dość że okradła mnie z czci wiary i pieniędzy to jeszcze z ojcostwa. Złapałem ją na zdradzie tłumaczyła się że to przyjaciel rodziny, dbałem o moje dziecko finansowo dobrowolnie, zabiegałem o spotkania które mi utrudniała, teraz kiedy ma już 3 faceta (nie licząc mnie) licząc do poczęcia dziecka, nauczyła córkę mówić "tata" na kochanka. Córka ma 2 lata widuje ją raz w tygodniu przez 2 godziny widzenia nie udało mi się nauczyć dziecka słowa "tata" Matka nigdy nie powiedziała do córki "Idź do taty..." "Zanieś misia tacie..." zawsze mówi "Idź tutaj..." "Zanieś misia tam..." Wczoraj moje dziecko powiedziało pierwszy raz słowo "tata" tak bardzo się ucieszyłem. Matka widząc wzruszenie w moich oczach mówi "To nie do ciebie, nie ciesz się tak bardzo...!" "Majeczko, kto do nas jutro przyjedzie...?" Dziecko pyta - baba? "NIE, tata przyjedzie, będziemy super się bawić pojedziemy do kuleczek do zwierzątek na plac zabaw, będzie SUPER. Cieszysz się...?" Dziecko zaczęło być brawo. Myślałem że umrę z żalu. Tak bardzo kocham moją córkę, tak muszę walczyć o każdą chwilę spędzoną z nią (w sądzie również) Co mogę zrobić w takiej sytuacji?! Może ktoś mi poradzi.
Lipa; 2017-10-15 07:09:10 
Ja mam gorzej , toksyczne małżeństwo zakończyła była zna wyganiając mnie z domu m.in. za to że nie umylem dziecku rąk.

Ale nie o tym.
Bardzo kocham swojego syna , dzownie widuje się kiedy mogę płacę na niego za nim sąd w ogóle wniosek przyjął, ale dziecko jest nastawiane przeciwko mnie. Ostatnio serce nie pękło GDY powiedział przez tel NIE JESTEŚ MOIM TATA jesteś wujkiem , tamten jest moim tatą. Bo była żona ma nowego męża. tydzień temu 4 letnie dziecko mówiło że tęskni a dziś dziś mówi takie rzeczy
M.; 2016-09-04 21:41:15 
To może teraz poradnik dla rodzica - jak powinien się zachowywać względem nowego partnera. Bo rozumiem, że dziecko jest ważne i wszyscy się nad nim pochylają, ale dziecko w końcu dorasta i wyfruwa z domu, a samotny rodzic chciałby zapewne kogoś mieć. Niestety - swoja postawą i nadopiekuńczością wobec dziecka często odstrasza nowych partnerów. Bardzo często, czytając różne artykuły, stwierdzam, że zwłaszcza mężczyźni wykazują się niedojrzałością, traktując nową partnerkę przedmiotowo (przynieś, wynieś, postaw obiad, idź i pozamiataj), budując jej kosztem relację z dzieckiem w sposób, który partnerkę wyklucza. Dla mnie to karygodne! Nic dziwnego, że kobiety w końcu nie wytrzymują i odchodzą. I coraz bardziej rozumiem, dlaczego ktoś nie chce się wiązać z osobą ze zobowiązaniami - pokochać cudze dziecko, które patrzy na nowego partnera ojca czy matki przez pryzmat rywalizacji i zazdrości graniczy po prostu z cudem.
Monika; 2015-10-24 23:11:17 
Sytuacja kiedy rodzic wiąże się z nowym partnerem, dla każdego dziecka jest bardzo trudna. Nie ma się zresztą czemu dziwić, nagle obcy człowiek wprowadza się do domu, w którym dziecko czuje się bezpiecznie, a dziecko nie zna go na tyle dobrze, aby móc mu od razu zaufać, nie wie jakie ma intencje. Jeśli dodatkowo nowy partner rodzica próbuje go ustawiać, pouczać to nic dziwnego, że dziecko się buntuje, nie akceptuje tej osoby. Chyba najlepiej stopniowo oswajać dziecko z partnerem.
Piotr; 2014-02-22 22:32:32 
U mnie horror moja "jeszcze żona" wprowadziła w brutalny sposób kochanka do życia mojej córki. Dziecko przeżywa straszny stres.
Starsza córka pozostała ze mną.
ania; 2013-12-25 18:43:42 
Mam podobny problem jak -aga- i martwi mnie to bo po tylu latach samotności 14l chcę mieć w końcu przy sobie kogoś bliskiego tylko obawiam się,że on się wycofa ze względu na syna.Jak z nim o tym rozmawiać aby starał się zrozumieć?
aga ; 2012-10-31 13:22:50 
Ja mam taki problem.. moje dziecko ułożone i dobrze wychowane stało się chamskie i niegrzeczne wobec mojego nowego partnera.. czasem jest wszystko bardzo dobrze - spędzamy świetnie czas.. śmiejemy się.. a następnego dnia syn zmienia się o 180 stopni, a jego zachowanie jest wręcz karygodne.. nie wiem co mam robić.. mój partner jest wybuchowy więc często jest to powód kłótni.. obwinia mnie o brak konsekwencji a ja wiem że jak zacznę ostrzej zachowywać się w stosunku do syna on znienawidzi za to mojego partnera. kocham obu.. partner wspomniał że jeśli nie zmieni się sytuacja on odejdzie.. syna ma 12 lat więc karanie nie wiele da.. sama nie wiem co mam robić..
x2; 2012-09-28 14:22:15 
tosz to krymynal

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie wiadomości o charakterze marketingowym dotyczących produktów lub usług MyDwoje lub jej Partnerów
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd,  Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl, 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu. 

Napisz do nasKonsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach Premium+


MyDwoje - krok po kroku


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


(więcej)

  Akceptuję
zamknij