Biuro matrymonialne > Poradnik > Miłość i związek > Dzieci w związku > Macocha i ojczym - nowy partner rodzica

Macocha i ojczym - nowy partner rodzica

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Czy rola macochy jest łatwiejsza niż rola ojczyma?

Macocha i ojczym
Odpowiedź na pytanie czy rola macochy jest łatwiejsza niż rola ojczyma nie jest do końca jednoznaczna. Kwestia ta nie zależy bowiem tylko od osoby, która dla Ciebie staje się nowym partnerem, a dla dziecka matką lub ojczymem, lecz bardziej od specyfiki sytuacji, która powstała po rozpadzie małżeństwa, np. od tego czy samotni rodzice wychowywali dziecko długo zanim pojawił się ich nowy partner i dziecko jest przyzwyczajone do tego, że ma miłość rodzica "na wyłączność". W tej sytuacji pogodzenie się z tym, że mama albo tata okazuje miłość jeszcze komuś może być dla dziecka trudne. Portal dla Singli MyDwoje.pl radzi, aby uświadomić dziecko, iż nowy partner może sprawić, że będziemy szczęśliwsi, a macocha/ ojczym - nowy partner rodzica, nie zagrozi jego pozycji, może za to wzbogacić jego życie w nową, ciekawą przyjaźń.

Ojczym - nowy partner mamy

Według wielu danych statystycznych (np. Nielsen, 1999) w przypadku rozwodu, dzieci znacznie częściej pozostają pod bezpośrednią opieką biologicznej matki. Jeżeli po pewnym czasie samotni rodzice ponownie zawierają związki małżeńskie lub nowy tata, nowa mama zamieszkuje we wspólnym mieszkaniu, wówczas ma on dużo większy kontakt z dzieckiem. Wiąże się to z radościami oraz problemami codziennego wspólnego życia. W tej sytuacji rola ojczyma polega także na narzucaniu dziecku zasad. Ojczym może więc być postrzegany jako wróg: ktoś, kto zabiera uczucia mamy i dodatkowo narzuca zasady. Sytuacja jest trudniejsza, jeżeli dziecko utrzymuje kontakt z biologicznym ojcem, który nie uczestniczy w codziennych trudach, lecz jedynie spędza z synem czy córką kilka godzin tygodniowo w sposób jak najbardziej przyjemny i pełen zabaw. Relacja, którą buduje ojczym z pasierbem wymaga niewątpliwie dużej pracy każdej ze stron, a więc również rodziców biologicznych. Nawiązanie przyjaźni może zająć sporo czasu, lecz pojawia się tutaj również pewna korzyść: uczestniczenie w codziennym życiu dziecka daje szansę na to, że ojczym zbuduje naprawdę uczuciową, pełną ciepła i wzajemnego wsparcia relację z pasierbem, z czasem może pojawić się między nimi miłość.

Macocha - nowa partnerka taty

Jak zauważają psycholodzy (np. Pryar i Rodgers, 2001) macocha, której nowy partner jest po rozwodzie, a jego dzieci mieszkają z biologiczną matką, ma pod tym względem często ułatwione zadanie, rola macochy wydaje się z tej perspektywy łatwiejsza niż rola ojczyma. Dużo łatwiej jest zjednać sobie przyjaźń dziecka, które widuje się jedynie czasami, szczególnie jeżeli w odpowiedni sposób pokaże się mu, że nowa partnerka ojca, czyli ich macocha, nie odbierze dzieciom jego uczuć.

Gdy samotny tata wchodzi w nowy związek, dziecko na ogół pozostaje przy matce, chociaż zdarza się też, że dzieci po rozwodzie zostają z ojcem - niesie to ze sobą specyficzne trudności. Jak wynika z badań Stewarta (1999), wśród rodziców niemieszkających ze swoimi dziećmi matki bardziej niż ojcowie są skłonne utrzymywać z nimi kontakt i mieć wpływ na ich życie, wtedy w oczach dziecka macocha zostaje w cieniu matki. Może to być szczególnie trudna sytuacja dla macochy, której autorytet jest tutaj często podważany; wprawdzie zna ona dziecko, które ma z poprzedniego związku jej nowy partner dużo lepiej niż biologiczna matka, lecz ze względu na pozycję macochy jej zdanie w oczach pasierba ma dużo mniejsze znaczenie. Rola macochy nie jest zatem łatwa i czasem wystawia uczucie partnerów na próbę.

Trudna rola macochy i ojczyma wiąże się z różnego rodzaju przeciwnościami, jednakże ich pokonanie jest możliwe i dodaje wiary w szansę na przetrwanie związku. Jeżeli wszystkie zaangażowane osoby zgodzą się na przyjaźń i wzajemną akceptację, wtedy życie przynosi nowe, cudowne, spędzone wspólnie chwile.


Jowita Wójcik, psycholog


Literatura: J. Pryor, B. Rodgers, Children in changing families: life after parental separation, Blackwell Publishers 2001.

 


 
Komentarze (2)

Macocha i ojczym - nowy partner rodzica  - dodaj komentarz
Agata; 2015-10-25 13:00:58 
Jeśli dzieci partnera mają kontakt z biologicznym rodzicem, to macocha czy ojczym zawsze będą na gorszej pozycji. Zwłaszcza gdy ta nowa osoba próbuje wprowadzić do domu swoje zasady, wtrąca się w wychowanie. Dzieciom to się nie podoba, bo z jakiej racji jakiś obcy człowiek, nagle zaczyna mówić im jak mają się zachowywać i co robić. Nie wiem czy odważyłabym się na związek z osobą samotnie wychowującą dzieci, za dużo może wyniknąć z tego problemów.
Ojczym; 2015-10-02 21:45:44 
jak to jest u was ??

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij