Miłość ojcowska a zrozumienie kobiet | Portal dla Singli MyDwoje.pl odwiedzają także samotni ojcowie

Z uwagi na to, iż Portal dla Singli MyDwoje.pl odwiedzany jest przez dużą grupę ojców, poniższy artykuł poświęcony został zaletom opieki nad dzieckiem przez ojca. Dowiesz się także, jaki związek ma miłość ojcowska a zrozumienie kobiet.

Zalety sprawowania opieki nad dzieckiem przez ojca

Twój partner - główny opiekun dziecka, choć sprawowanie opieki nad dzieckiem przez ojca, nie jest zbyt powszechne, ma jednak wiele zalet. Przede wszystkim zwraca uwagę różnica między wypowiedziami ojców, którzy samodzielnie opiekują się małym dzieckiem, a resztą badanych, którą stanowili przyszli ojcowie i ojcowie z rodzin o bardziej tradycyjnym układzie ról. Przede wszystkim uderza różnica w spostrzeganiu budujących się relacji oraz tym jak rozwija się miłość pomiędzy ojcem a dzieckiem. O większej więzi ojca z dzieckiem i tym, że wiedzą czym jest miłość ojcowska mówią niemal wyłącznie ci mężczyźni, którzy rzeczywiście pełnia rolę głównych opiekunów dziecka. Można więc chyba powiedzieć, że trzeba tego doświadczyć, aby się przekonać, że rzeczywiście taka wieź wówczas się nawiązuje.

Większość ojców sprawujących bezpośrednią opiekę nad małym dzieckiem, w odpowiedzi na pytanie  o zalety tej sytuacji mówi właśnie o szczególnych więziach, jakie łączą ich z dzieckiem: "Wydaje mi się, że tu chodzi o obecność ojca - związek emocjonalny z ojcem. Więzi dziecko-ojciec są większe. Dają człowiekowi większe zadowolenie z życia. (…) Nie można też przeliczać wszystkiego na finanse, itd. wydaje mi się, że relacje dziecko – ojciec są większe. I zaufanie jest na pewno większe" - Marcin; "(zaletą jest) na pewno większy kontakt dziecka z ojcem" - Zbyszek; "Zaletą jest to, że mogę z dzieckiem więcej czasu spędzić" - Piotr; "No i miłe wspomnienia zostają z dzieckiem" - Krzysztof. Mężczyźni opiekujący się na co dzień dzieckiem mówią też o wartościach, jakie sami w tym kontakcie odnajdują, o tym jak rozpiera ich miłość: "Myślę, że można powiedzieć, że ja się w ten sposób też jakoś realizuję. Czuję, że jest we mnie jakaś taka... miłość ojcowska, którą chciałbym na Franka przelać..." (Ojciec Franka)

Miłość ojcowska oczami przyszłych ojców

Przyszli ojcowie widzą ten problem w sposób znacznie prostszy, licząc na to, że krótki lecz bliski kontakt ojca z dzieckiem i miłość ojcowska będą wystarczające dla zbudowania więzi: "Czasami wystarczy, żeby ten dzieciak miał się do kogo przytulić i żeby to nie była ta mama, z którą spędza 70% dnia, czy babcia, czy ktokolwiek inny, tylko ojciec, żeby dziecko czuło, że ojciec też potrafi okazać mu miłość" - Hubert; "W szkole rodzenia, jesteście w trakcie, nie wiem czy wam już mówili, że w końcówce w ostatnich tygodnia, to dziecko słyszy twój głos. Żona w ogóle nie wie co się dzieje, bo strasznie kopie, ja położę rękę – przestaje. Już respekt czuje" - Marcin 1. "Ja myślę, że, przede wszystkim, sprawić, żeby dziecko otrzymało dobre wzorce. Czyli tutaj ważne są relacje między obojgiem rodziców, między matka a ojcem. Bo może być taka sytuacja, że ojciec owszem zajmuje się dzieckiem, odwozi do szkoły, czyta mu, ale do matki się źle odnosi. To wtedy jest inna sytuacja. Natomiast jak jest harmonia, może nawet niewielki wkład dawać w wychowanie dziecka,  nie wiem - odwozić do szkoły, a reszta jest praca. To nawet te stosunki między dwojgiem rodziców, jeżeli dziecko widzi to wynosi wtedy dobre wzorce" - Mateusz.

Mężczyzna opiekujący się dzieckiem rozumie kobiety

Mężczyźni opiekujący się dziećmi, jako zaletę wymieniają też fakt, że poprzez doświadczenie, które najczęściej jest doświadczeniem kobiet, poprzez częsty kontakt z kobietami opiekującymi się dziećmi, nauczyli się lepiej rozumieć kobiety: "Otworzyło mnie to gdzieś na inne kobiety, bo mogę gadać z nimi o dzieciach godzinami. To też dla innych kobiet jest szokiem. A szok jak wiadomo czasami wpływa pozytywnie na relacje. Bo kobieta się pyta, co za gość, co za gość" - Leszek. Niektórzy mówią też, że poza tym, że nauczyli się rozumieć kobiety, dokonała się w nich przemiana, zmienił się ich stosunek do dzieci, zwłaszcza o pozbyciu się lęku wobec małego dziecka, nabyciu umiejętnego „podejścia” do dzieci: "Dużo się nauczyłem przy dziecku, nie tylko lepiej rozumieć kobiety. Kiedyś jak byłem kawalerem, nie miałem dziecka, to tak naprawdę nie lubiłem dzieci. Nie miałem do nich podejścia. Dzisiaj jak jestem sam i widzę dziecko, to nie zaczepiam. Jak mnie to dziecko zaczepi, to wiem jak zareagować, żeby nie uciekło z płaczem. A nawet sobie miło z nim pogadać. Polubiłem dzieci dzięki córce. Tak naprawdę." - Daniel. "I podoba mi się właśnie to, że jestem odważny, jeśli chodzi o dzieci. Kiedyś się panicznie ich bałem. A teraz mam taka odwagę. Jadąc autobusem, kiedy jestem sam, widząc małego szkraba, który się bawi albo gaworzy, zaczynam z nim gadać." - Leszek.

Mężczyźni opiekujący się dziećmi nabywają nowe umiejętności

Nabycie nowych umiejętności, przekonanie, że można sobie poradzić w różnych, niestereotypowych sytuacjach to kolejne, wymieniane przez opiekujących się małymi dziećmi ojców zalety ich sytuacji. Wielu z nich podkreśla, że dzięki temu właśnie stają się bardziej męscy w tym sensie, że  przekonują się o własnej umiejętności poradzenia sobie w różnych sytuacjach, w których większość mężczyzn nie potrafi sobie poradzić i których się obawia: "Można powiedzieć, że tutaj w gronie jesteśmy najlepsi. Lepsi nawet od innych facetów. Dlatego, że umiemy poradzić sobie w każdej  sytuacji. Zwykły facet, zwykły ojciec często nie zauważy nawet, że dziecku trzeba wytrzeć nos. A my to widzimy instynktownie. W każdej sytuacji możemy zaopiekować się nie tylko dzieckiem, ale praktycznie cały dom możemy przejąć na swoje barki. Niemalże w ekstremalnych sytuacjach. Tak, że na pewno tego czasu bym nie cofnął, bo dużo mnie nauczył. I pokazał mi, że potrafię zrobić więcej niż zwykły facet. Czyli zapracować na dom i zaopiekować się" - Zbyszek; "Stałem się też bardziej męski, rozumiejąc męskość jako umiejętność radzenia sobie w rozmaitych sytuacjach życiowych (…); "Uważam, że stałem się bardziej męski przez to i bardziej niezależny. (…) Niezależny, bo jestem w stanie poradzić sobie w takiej sytuacji, w której póki co jeszcze w Polsce większość mężczyzn sobie nie poradzi." - Leszek.

I wreszcie niektórzy mężczyźni wymieniają możliwość odpoczynku od pracy zawodowej jako zaletę takiej sytuacji: "Odpoczywam od pracy. Jest mi  z tym dobrze. Zająłem się rodziną. Później podejrzewam, że się role zamienią" - Marcin. Do tej grupy należą zarówno niektórzy przyszli ojcowie, jak i ojcowie, którzy już mają doświadczenie w opiece nad dziećmi.

Czytaj także o miłości ojcowskiej:

Rola ojca a relacje z partnerem
Ojciec w domu, czyli o roli mężczyzny w rodzinie
Samotni ojcowie poszukiwani!
Współcześni mężczyźni w rodzinnej ofensywie


 
Komentarze (2)

Miłość ojcowska a zrozumienie kobiet | Portal dla Singli MyDwoje.pl odwiedzają także samotni ojcowie - dodaj komentarz
Tomek ; 2020-04-01 14:03:46 
Ciekawy artykuł
Jula28; 2015-11-26 11:16:58 
Znam dużo mężczyzn, którzy chętnie zajmują się swoimi dziećmi, zresztą to powinno na tym polegać, że dzieckiem zajmuje się zarówno matka jak i ojciec. Młodych ojców coraz mniej przeraża zmiana pieluchy, czy nakarmienie dziecka, zauważyłam nawet, że sami się do tego garną. Fajnie, że myślenie mężczyzn się zmienia, bo to wychodzi na korzyść dzieci. Dziecko ma lepszy kontakt z ojcem, a w przyszłości kiedy będzie starsze, oboje lepiej będą potrafili się dogadać.

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij