Biuro matrymonialne > Poradnik > Miłość i związek > Dzieci w związku > Współcześni mężczyźni w rodzinnej ofensywie

Współcześni mężczyźni w rodzinnej ofensywie

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Opiekuńczy tata wychowuje dzieci

Mężczyźni w rodzinnej i partnerskiej ofensywie

Dwóch na trzech mężczyzn woli opiekę nad dziećmi, niż pracę. Tylko co dziesiąty mężczyzna oczekuje od partnerki porzucenia pracy dla wychowania dzieci. Jak wiele osób jest w stanie zrezygnować z pracy, zostać w domu i zająć się „wyłącznie” wychowaniem dzieci? Czy praca, która w dzisiejszych czasach jest uznawana za drogę do realizacji siebie, swoich ambicji, rozwoju osobistego, może zejść na dalszy plan? Sprawdź wyniki sondy przeprowadzonej przez internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl. Na pytanie - „Czy mogłabyś/mógłbyś zrezygnować z pracy i zająć się dziećmi?” odpowiedziało prawie tysiąc singli.

Rola kobiety i mężczyzny w rodzinie

Dzisiejsze czasy stawiają nam wysokie wymagania. Zarówno współcześni mężczyźni, jak i aktywne kobiety muszą być skuteczni na wielu płaszczyznach życia. Od mężczyzn wymaga się, żeby dobrze zarabiali, zapewnili rodzinie byt. Mężczyzna musi również znaleźć czas na poświęcenie uwagi i wolnego czasu swojej partnerce. Niemal wymogiem stało się, żeby współcześni mężczyźni pomagali w domowych obowiązkach, a opiekuńczy tata był na każde zawołanie stęsknionych za nim dzieci. Aktywne kobiety natomiast powinny dbać o dom, partnera, dzieci, przyjaciół, zdrowie swoje i rodziny, swój wygląd i rozwój osobisty. Powinny również spełniać się zawodowo, a przy tym dobrze zarabiać. Dzisiejsze wymogi powodują olbrzymie obciążenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Tymczasem sposób na długotrwały i szczęśliwy związek to pogodzenie pracy zawodowej z opieką nad dziećmi i domem. Mogą jednak temu towarzyszyć wyrzuty sumienia i stres.

Kto zajmie się wychowaniem dzieci?

Aż 42% pań nie zamierza rezygnować z pracy, żeby poświęcić całą swoją uwagę dzieciom. Jedynie 21% panów nie zrezygnuje z pracy, żeby zająć się potomstwem. Ponad połowa (51%) pań byłoby skłonnych zająć się dziećmi i domem, jeśli pozwoliłaby na to sytuacja materialna rodziny. Aż 65% panów zostałoby w domu z dziećmi, jeśli mogliby sobie na to pozwolić, dlatego kobieta jako głowa rodziny nie stanowiłaby problemu. Tylko 0, 5% pań oczekuje, że to partner zrezygnuje z pracy przy 10% odpowiedzi panów, którzy trud opieki nad dziećmi cedują w większej części na partnerkę. Zaznaczyć należy, że co druga kobieta poszukująca partnera przez Internet to samotna kobieta - matka, a co trzeci mężczyzna jest już ojcem.

Podział obowiązków w rodzinie

Psycholog współpracujący z portalem MyDwoje.pl, dr n. hum. Dariusz Skowroński komentuje to tak: „Na podstawie tych wyników można powiedzieć, iż współcześni mężczyźni w rodzinnej i partnerskiej ofensywie stanowią mniejszość. Mężczyźni w coraz mniejszym stopniu są przywiązani do tradycyjnego modelu ról płciowych i rodzinnych. Obecnie coraz mniej osób definiuje sztywno podział na pracę zawodową i dom, co należy interpretować jako znak czasów, kiedy jesteśmy poddawani naciskom tempa życia i jednocześnie stajemy przed koniecznością elastycznego godzenia wielu ról i zadań jednocześnie. Można zastanawiać się, na ile gotowość mężczyzn do pozostania w domu jest autentyczną zmianą percepcji ról płciowych, a na ile pragnieniem ucieczki od zbyt dużej presji w pracy."

Kobiety chętnie poświęcają się pracy

Tu znów pojawia się pytanie, jaki odsetek kobiet naprawdę kieruje się potrzebą i priorytetem ambicji zawodowych, a ile pań jest po prostu zmuszonych do dokładania swej części do wspólnego budżetu domowego. Bez względu jednak na podstawową przyczynę tego typu trendów, można powiedzieć, iż struktura współczesnych rodzin wyraźnie się zmienia i dynamika ról pozwala na zindywidualizowane podejście, bez konieczności podporządkowywania się stereotypowym wizerunkom kobiecości i męskości ukształtowanych w przeszłości. Obecnie każdy związek partnerski ma większą elastyczność w definiowaniu swojego sposobu...

 
Komentarze (1)

Współcześni mężczyźni w rodzinnej ofensywie  - dodaj komentarz
Justyna; 2015-10-25 21:41:09 
Te 65% panów, którzy chętnie zostaliby w domu z dziećmi, gdyby mogli sobie na to pozwolić, pewnie myśli, że wychowywanie dziecka to zabawa i sama przyjemność. Zapewne nie biorą pod uwagę tego, że wiąże się to również z obowiązkami domowymi, a więc gotowanie, sprzątanie, pranie itd. Założę się że po roku zajmowania się domem, próbowaliby z powrotem wrócić do pracy. Panie chcą pracować, bo chcą być niezależne, chcą się spełniać zawodowo, rozwijać.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas


Fax: (22) 201 25 87


Konsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach VIP


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij