Relacje z eks partnerką, jej miejsce w Waszym nowym związku

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Czy eks partner jest problemem dla nowego związku?

relacje z eks parnterką

Jak zbudować szczęśliwy związek, gdy on wciąż utrzymuje relacje z eks partnerką? W jaki sposób rozpoznać, czy uczucie, którym darzył byłą partnerkę jest wciąż żywe? I – co równie istotne, jak o tym rozmawiać? Na wszystkie te pytania trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź, dlatego internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl podaje wskazówki, które pomogą podjąć słuszną decyzję i dowiedzieć się, dokąd zmierza Twój nowy związek. 

Czy to uczucie jest wciąż żywe? Czy ona może mieć miejsce w waszym nowym życiu?

Istnieje kilka przesłanek, które mogą świadczyć o tym, że uczucie Twojego partnera do eks jest wciąż żywe. Jednak żadna z nich nie decyduje, że jest tak na pewno – warto o tym pamiętać, zanim zaczniemy rozważać kwestię - separacja czy rozwód?

 • Utrzymywanie stałego kontaktu

Jeśli on za wszelką cenę dąży do spotkań z byłą partnerką (np. organizuje wspólne spotkania, kłóci się z Tobą o częstotliwość lub fakt spotkań, ożywia się na samo wspomnienie o eks), może to świadczyć o tym, że nie pogodził się jeszcze z poprzednim rozstaniem i jest mu zwyczajnie trudno umieścić związek w przeszłości.

Warto jednak podkreślić, że w pewnych sytuacjach zrezygnowanie z kontaktów z eks partnerem jest niemożliwe – na przykład wtedy, gdy byli partnerzy mają dzieci. Poprawne relacje między rodzicami są wówczas bardzo wskazane i wcale nie muszą świadczyć o istniejącym między nimi uczuciu.

Innym powodem utrzymywania kontaktów z eks jest fakt odczuwania do niej... zwykłej sympatii. Choć z punktu widzenia psychologii taki szczery układ należy do rzadkości, nie jest niemożliwy – zwłaszcza, gdy para rozstała się w dobrej atmosferze.

 • Brak przerwy między jednym a drugim związkiem

Uściślając, chodzi o związek z byłą partnerką i związek z Tobą. Rozstanie, zwłaszcza gdy jest nieoczekiwane i trudne, może rodzić chęć zemsty i dowartościowania siebie samego. Niestety, czasem sposobem na połączenie tych dwóch pragnień jest wejście w nowy związek. To jednocześnie jedna z najprostszych metod na skrzywdzenie nowego partnera, ponieważ w takiej sytuacji staje się on „przedmiotem” do wzbudzenia czyichś uczuć. W tej sytuacji masz prawo zastanawiać się, czy jemu na Tobie zależy?

Z wyciąganiem wniosków o tak negatywnej motywacji naszego partnera trzeba być jednak ostrożnym. Istnieją związki, które trwają całymi latami, po czym on znajduje nagle kogoś innego, ogarnia go zakochanie - różowy początek – i bynajmniej nie oznacza to, że uczucie do eks jest wciąż żywe.

 • Odczuwanie głębokiej nienawiści do eks partnera

Choć ten fakt powinien świadczyć raczej na korzyść nowego partnera, nie jest tak we wszystkich przypadkach. Aby małżeństwo miało szansę przetrwania -  z punktu widzenia psychologii, najbardziej „optymalną” (czyli korzystną dla Ciebie) reakcją na poruszanie tematu eks jest... obojętność partnera. Świadczy to o całkowitym wygaśnięciu uczucia i braku emocji odczuwanych na myśl o związku. Jeśli jest inaczej – czyli Twój partner bardzo przeżywa (nawet negatywnie) postać swojej eks, może to być wywołane wciąż silnym żalem. A żal w takiej sytuacji może oznaczać wciąż żywe uczucie.

I w tym przypadku nie należy jednak wysnuwać pochopnych wniosków. Warto tutaj posłużyć się przykładem -  jeśli Twój partner dowiedział się dwa lata temu, że dziewczyna zdradzała go z dwoma mężczyznami naraz, może czuć do niej rzeczywistą niechęć czy wręcz wstręt, które nie mają nic wspólnego z miłością.

 • Powrót wspomnieniami do eks

Skąd się biorą problemy małżeńskie? Szukanie informacji o niej lub o nim na portalach internetowych, przeglądanie starych fotografii czy pamiątek, wypytywanie znajomych – wszystko to może być złym sygnałem dla waszego związku. Niestety, ciągłe poszukiwanie informacji na temat tego, jaka jest sytuacja eks partnera, jest wyrazem wciąż żywego zainteresowania – a ono może oznaczać tęsknotę.

Warto jednak podkreślić, ze jednorazowa rozmowa wśród znajomych „A co właściwie słychać u Kasi?” nie jest tożsame z aktywnym poszukiwaniem informacji. Większość z nas jest w gruncie rzeczy ciekawska, więc z przyjemnością słuchamy najnowszych „doniesień” z życia towarzyskiego. Informacje te wcale nie muszą wiązać się z odczuwanym do danej osoby uczuciem.

Uczucie czy po prostu wspomnienie?

Najbardziej niepokojąca jest bez wątpienia sytuacja, gdy u partnera dostrzegamy wszystkie lub większość z opisanych wyżej zachowań. Na przykład – on ciągle namawia Cię na wspólne spotkania, przegląda jej profil na Facebooku, prowadzi z nią aktywną korespondencję i reaguje złością na protesty z Twojej strony. To niestety niechybne znaki, że nie jesteś jedyną osobą bliską jego sercu – a to z kolei nie wróży dobrze waszemu związkowi. Co należy wówczas robić?

Istnieją dwie możliwości podejścia do tego problemu. Pierwszy z nich to udawanie, że ciągłe dążenie do kontaktów z eks nie jest niczym, aż tak niepokojącym i ignorowanie zachowań partnera. Jednak taki sposób podejścia nie świadczy o waszej otwartej i szczerej relacji, nie prognozuje też długotrwałego związku.

Druga opcja to szczera, chociaż trudna rozmowa. Poproś partnera o wysłuchanie i przedstaw mu swoje największe obawy. Wytłumacz, że jedyne, o co prosisz, to szczera prawda – w innym przypadku krzywdzone będą aż trzy osoby. Jeśli usłyszysz, że mylisz się co do swoich podejrzeń, kieruje Tobą jedynie zazdrość i podejrzliwość w związku, postaraj się zaufać partnerowi. Bądź jednak również przygotowana na to, że odpowiedź może być dla Ciebie znacznie bardziej bolesna. 
Komentarze (3)

Relacje z eks partnerką, jej miejsce w Waszym nowym związku - dodaj komentarz
Wolontariat; 2016-02-07 11:45:24 
komentarz usunięty przez moderatora
Oliwia; 2015-11-05 00:51:47 
Najgorsza jest sytuacja, gdy partner nie pogodził się z rozstaniem z eks, wtedy nie mamy szans na stworzenie trwałego związku, bo zawsze jest prawdopodobieństwo, że któregoś dnia oboje zechcą do siebie wrócić, a wtedy my idziemy w odstawkę. Taki związek lepiej od razu zakończyć. Słyszałam też opinie, że pierwszy związek po rozstaniu, prawie zawsze skazany jest na niepowodzenie, gdyż za dużo żalu jest w porzuconym partnerze. Być może coś w tym jest. Jeśli mężczyzna poważnie myśli o swojej obecnej partnerce powinien definitywnie zamknąć poprzedni rozdział swojego życia.
Zenek; 2015-10-17 15:05:15 
komentarz usunięty przez moderatora

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij