Dzień Kobiet 8 marca - jak lubimy go obchodzić?

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

8.marca okiem współczesnych Polaków

Artykuł cytowany przez: > psychologia.net.pl

Dzień Kobiet 8 marca - jak lubimy go obchodzić? Robert Beauvais pisał: „O kobiety! Wyście naszym szczęściem i nieszczęściem. Świat o was mówi z pogardą, a jednak ciągle hołdy składa.” Czy dzień 8. marca, to dobry pretekst do owych hołdów? Czy współcześni Polacy lubią i chcą obchodzić Święto Kobiet? Czy panowie pragną celebrować ten wyjątkowy dzień w roku, a panie pragną być szczególnie zauważane właśnie wtedy? Dzień Kobiet od swoich początków ma zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Czy zatem to, wciąż kontrowersyjne święto powinien obchodzić każdy? Portal randkowy MyDwoje w badaniu zapytał ponad 1000 ankietowanych singli o to, czy i jak świętują Dzień Kobiet 8. marca? Zobacz, co na temat sposobów obchodów tego szczególnego dnia mówią sami zainteresowani.

Sonda - Święto Kobiet on

Sonda - Święto Kobiet ona

Socjalistyczny Dzień Kobiet Pracy

Dla części Polaków 8. marca nie ma zbyt dobrych konotacji i przywołuje na myśl socjalistyczne, siermiężne obchody Dnia Kobiet w zakładach pracy i szkołach, kiedy była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, a paniom, oprócz sławetnych goździków, wręczano rajstopy, ręczniki, ścierki, mydła czy kawę. Z tego powodu wiele osób utożsamia święto z trudnymi dla naszych rodaków czasami. A, że święto to najgłośniej w Polsce obchodzono właśnie w czasach PRL i - jak inne w tym okresie - służyło propagandzie i temu, by obywatele nie zapomnieli o "przywiązaniu do Państwa Ludowego”, nie ma ono zbyt chlubnej historii.

Dzień wszystkich Pań?

Współczesne spojrzenie Polaków: jesteśmy za!

Czy współczesnym Polakom Dzień Kobiet kojarzy się wyłącznie negatywnie? A może raczej zaadaptowaliśmy go do obecnej sytuacji i – bez względu na jego historię – traktujemy go, jak okazję do tego, by sprawić przyjemność kobietom, przypomnieć sobie i docenić właśnie te cechy ich natury, które odróżniają je od mężczyzn i o tej kobiecości stanowią? Dokładnie za tą drugą opcją opowiada się większość zapytanych. Aż 72% kobiet z wdzięcznością i chętnie przyjmuje tego dnia kwiaty i upominki, a święto to uważa za szczególnie piękne. Również połowa pytanych mężczyzn z radością składa życzenia i wręcza upominki wszystkim paniom, uważając, że to bardzo miłe święto. W związku z tym okazuje się, że większość pań może spodziewać się drobnych gestów sympatii i szacunku od większości napotkanych panów.

Część respondentów docenia Święto Kobiet i z chęcią będzie go obchodzić, ale wolałoby nie robić tego na tak masową skalę. 15% pań deklaruje, że lubi Dzień Kobiet, ale uważa, że powinno się świętować tylko z partnerem. Również 31% panów stwierdza, że z chęcią złoży życzenia, ale tylko swojej partnerce i paniom w najbliższej rodzinie.

Istnieje jednak spora grupa Polek i Polaków, którzy nie życzą sobie wcale obchodzenia Dnia Kobiet. 7% Polaków nie lubi tego święta, ale zmusi się, by wyjątkowo - choć nie do końca szczerze - złożyć życzenia koleżankom, gdyż obchodzi je w pracy z konieczności. Panowie zapewne zrobią to, by nie wyróżnić się negatywnie na tle większości lub nie zrobić złego wrażanie na kobietach, których opinię cenią. Natomiast 11% mężczyzn nie tylko nie lubi  tego święta, ale nie obchodzi go wcale – niezależnie od okoliczności. Najmniejsza część pań - co dwudziesta z nich - również nie lubi Święta Kobiet, obchodzi je jedynie w pracy i to z konieczności, natomiast 8% nie lubi tego święta i nie obchodzi go wcale pod żadnym pozorem oraz nie życzy sobie okazywania szczególnych względów z tego powodu. Zapewne ich sporą reprezentację stanowią feministki, które tego dnia wolą organizować manify połączone z happeningiem, degradujące święto i opowiadające  się za zrównaniem w traktowaniu kobiet i mężczyzn - również w tej kwestii.

Kobiety chcą być uwielbiane, mężczyźni chcą uwielbiać

Z badań przeprowadzonych przez MyDwoje.pl wynika, że oczekiwania, co do tego święta, niezależnie od płci, są prawie identyczne. Kobiety niezmiennie chcą być obdarowywane, uwodzone i uwielbiane. Chcą czuć się uwodząco kobiece i - chociaż na co dzień równie doskonale, jak mężczyźni, radzą sobie z większością zadań - nie chcą zapominać o swej przynależności do płci pięknej i są z niej dumne. Również panowie – jako odwieczni zdobywcy i adoratorzy – chcą doceniać i uwielbiać kobiety właśnie za to, że są kobietami. Przecież mężczyźni poszukują i kochają w kobietach to, co odróżnia je od panów. Świetnie więc odnajdują się w tym dniu i z radością przyjmują całusy w podziękowaniu za wszystkie tulipany, róże czy…. goździki.

Zobacz również, co na temat oczekiwań dotyczących mężczyzn i traktowania kobiet, na przykładzie randek, mówi ekspert MyDwoje.pl, specjalista z zakresu psychologii płci Grzegorz Kordek: https://www.youtube.com/watch?v=zOufGhiLJes

 

Czytaj o kobietach:

 

   
  Komentarze (0)

  Dzień Kobiet 8 marca - jak lubimy go obchodzić? - dodaj komentarz

  Dołącz do nas!
  * POLA OBOWIĄZKOWE
  e-mail:*
  hasło (min. 6 znaków):*
  powtórz hasło:*
  jestem:*
    kobietą piksel
    mężczyzną
  data urodzenia:*
  skąd znasz mydwoje.pl:
  *Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
  *Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
  *Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
  Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

  lub zarejestruj się przez Facebooka
  facebook register

  Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej przez (za uprzednią zgodą) Katarzynę Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

  Zadzwoń lub napisz do nas
  tel: (22) 201 25 89
  fax: (22) 201 25 87


  codziennie 11.00 - 23.00
  MyDwoje - krok po kroku

  powered by WEB interface
  Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
  Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
  zamknij