Biuro matrymonialne > Aktualności dla singli > Zdaniem singli - badania > Dzień (samotnej) mamy - 25.05.2015 IP

Dzień (samotnej) mamy - 25.05.2015 IP

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Samotne matki w Polsce

Jak samotne macierzyństwo postrzegane jest w Polsce?

Jeszcze niedawno samotne matki były postrzegane negatywnie, jako przegrane lub upadłe. Otoczenie najczęściej oceniało je jako dysfunkcyjne kobiety,  nieumiejące „utrzymać partnera przy sobie”. A dziś? Czy sytuacja pań samotnie wychowujących dzieci się zmieniła? Czy są one postrzegane jako kobiety nieumiejące sobie poradzić czy raczej jako zaradne, odpowiedzialne organizatorki? Czy uważamy, że należą się im specjalne przywileje i pomoc? Największe internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl zapytało swoich Użytkowników „Jak postrzegasz samotną matkę?” Zobacz, co Polki i Polacy sądzą na ten temat.

Sonda MD


Jak postrzegasz samotną matkę?

Okazuje się, że pozycja matki w społeczeństwie jest coraz bardziej doceniana. Zwłaszcza, jeśli jest to samotne macierzyństwo. Polacy zdecydowanie lepiej rozumieją, jak wiele obowiązków musi pogodzić współczesna mama. Zwielokrotniają się one, gdy nikt nie dzieli ich z kobietą. W dzisiejszych czasach mama musi pogodzić wychowanie dziecka i prowadzenie domu z karierą. Zwłaszcza, jeżeli jest jedyną żywicielką rodziny. Jest to coraz bardziej zauważane i doceniane. Użytkownicy MyDwoje postrzegają samotną mamę właśnie, jako kobietę zaradną, potrafiącą pogodzić wszystkie obowiązki. Tę odpowiedź wskazało aż 43% kobiet i 38% mężczyzn.

Polacy zauważają jednak również, że samotnemu macierzyństwu  – mimo zaradności kobiet – należy się pomoc. Ponad 30% kobiet i 26% mężczyzn twierdzi, że samotne matki, to kobiety radzące sobie, ale potrzebujące pomocy i przywilejów. W polskiej kulturze, na szczęście, nadal zauważalna jest moda na dobre maniery. Polacy chętnie więc wniosą wózek do autobusu lub przepuszczą w kolejce, ale polskie mamy powinny otrzymać szersze wsparcie.

Samotne mamy są także doceniane, jako dobre organizatorki, świetne pracownice. Ponad 8%  badanych właśnie tak je postrzega, więc chętnie zatrudniłoby samotne matki w swojej firmie. Jest to jednak spojrzenie typowo damskie, aż 11 % pań i tylko 2% panów tak myśli o samotnych mamach.  Czyżby mężczyźni zdawali sobie lepiej sprawę z ogromu domowych obowiązków w pojedynkę i trudu pogodzenia ich z pracą? Czy też panowie wolą widzieć samotne matki w roli radzących sobie, lecz faktycznie potrzebujących wsparcia? Polskie samotne matki niechętnie doceniane są, jako samotne supermamy i pracujące matki Polki. 5% respondentów wskazało wręcz, że samotne mamy to siłaczki, z trudem dźwigające swój ciężki los.

Tylko kilka procent zapytanych wypowiada się o samotnej matce negatywnie. 4% uznaje ją za samotnicę, kobietę dysfunkcyjną, niepotrafiącą „utrzymać partnera przy sobie”, a 3% za kobietę przegraną, której życie się nie udało.

Okazuje się, że postrzeganie tego typu macierzyństwa zmienia się na korzyść kobiet. Polacy są coraz bardziej otwarci i tolerancyjni. Zauważalne jest również docenianie samotnych matek – ich świetnej organizacji, samodzielności i zaradności. Polacy chętnie pomogą takim paniom w codziennych sytuacjach, ale również są za pozytywnym wsparciem takich rodzin. Warto zaznaczyć również, że spada liczba osób nastawionych nieprzychylnie czy też wrogo do samotnych mam. Najbardziej pozytywnym wnioskiem jest ten, że w tym przypadku walka ze stereotypami została wygrana. 

Więcej informacji:
Biuro prasowe


 
Komentarze (1)

Dzień (samotnej) mamy - 25.05.2015 IP - dodaj komentarz
Mama Oli; 2015-06-25 13:05:44 
Dobry artykuł, ciekawe, że jednak opinia w Polsce się zmienia, super! Zazwyczaj samotne matki są bardzo silne, świetnie troszczą się o swoje dzieci, godzą karierę z domem. Żeby tylko pracodawcy je docenili - z tym jest gorzej...

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij