Biuro matrymonialne > Poradnik > Randki w sieci > Bezpieczna randka > Odmawiaj grzecznie lecz asertywnie

Odmawiaj grzecznie lecz asertywnie

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Kultura i empatia w randkach internetowych

Odmawianie grzeczne asertywne

Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl kojarzy partnerów na zasadzie zgodności osobowości oraz kryteriów ustalanych przez Użytkowników. Zapoznanie i randki internetowe odbywają się poprzez wewnętrzną Pocztę MyDwoje. Aby móc korespondować z wybraną osobą, niezbędne jest posiadanie aktywnego abonamentu przez stronę proponującą kontakt. MyDwoje wychodzi naprzeciw Użytkownikom pragnącym udanych randek, więc każde zaproszenie do kontaktu jest prawdziwym zaproszeniem i tylko od dobrej woli zapraszanego i jego kultury osobistej zależy, czy nie zostanie bez odpowiedzi. Zatem jeśli nie masz ochoty na znajomość z daną osobą, odmawiaj grzecznie lecz asertywnie.

Wykaż kulturę osobistą w randkowaniu

Tworząc swój profil w portalu matrymonialnym, dajemy jasny przekaz, że faktycznie poszukujemy bliskiej osoby i my również chcemy być odnalezieni. Tym samym godzimy się na otrzymywanie dowodów zainteresowania od różnych osób. Czasem są to tylko pozdrowienia, czasem zaproszenie do randkowania przez internet lub od razu w realu. Warto przestrzegać zasad savoir-vivre  oraz wiedzieć  co to jest netykieta w Internecie, bowiem zgodnie z jej zasadami powinniśmy szanować każdą propozycję i na każdą odpowiedzieć. Oczywiście, nie zawsze trzeba się na nią zgadzać, ale należy pamiętać, że osoba zapraszająca ma uczucia i pragnienia podobne do naszych. Znalazła się tu z tego samego powodu: ma nadzieję na znalezienie drugiej połowy. Randki w ciemno są dość specyficzne. Mimo, że druga osoba nas nie zna, zasługuj na szacunek i respekt.

Stanowcza lecz miła odmowa

Jeśli dana osoba nie wzbudza naszego zainteresowania, znaczenie asertywnej odmowy jest istotne. Zatem czy potrafisz odmawiać? Brak odpowiedzi sprawi, że będzie jej zwyczajnie przykro. Bardzo ważna jest tu uprzejmość w sieci oraz kultura osobista. Bon ton, kindersztuba doskonale świadczą o nas - o wartościach wyniesionych z domu, a także o naszej klasie i takcie. Empatia, honor i szacunek w relacjach międzyludzkich powoduje, że traktujemy ludzi tak, jak sami chcielibyśmy być potraktowani. 

Jeśli zaś nie jesteśmy pewni, czy dana osoba może wydać się nam godna uwagi, zawsze warto spróbować. Portal dla Singli MyDwoje daje tę możliwość, że nikt oprócz biura Serwisu nie zna naszego adresu e-mail. Z Użytkownikami portalu możemy korespondować tylko anonimowo, wykorzystując wewnętrzną Pocztę i Czat. Na własną odpowiedzialność możemy podać im swoje osobiste dane teleadresowe, gdy będziemy na to gotowi. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by spróbować. Na pewno warto!

Naucz się postaw asertywnego zachowania

A co jeśli randkowaliśmy, spotkaliśmy się kilka razy i widzimy, że nic więcej nas nie połączy albo od razu jesteśmy pewni, ze „to nie to”? Czy trzeba się jakoś tłumaczyć? Generalnie nie, lecz trzeba jasno zakomunikować swoją decyzję, dobrze też byłoby podać jej przyczyny. Wdawanie się w dokładne wyjaśnianie nie jest potrzebne. Jeśli masz przeczucie, że osoba, która do Ciebie pisze, nie jest Ci przeznaczona, poinformuj ją o tym w taki sposób, w jaki sam chciałbyś spotkać się z odmową w takiej sytuacji – właśnie tak kulturalnie zakończysz znajomość.

Warto odmówić asertywnie. Czyli czytelnie określić naszą pozycję. Jest to stwierdzenie bezpośrednie, uczciwe i stanowcze. Wybierając asertywną odmowę możesz skorzystać z modelu, który ułatwi Ci to zadanie. Czym jest asertywna odmowa? Zawiera ona:

 • słowo NIE;
 • poinformowanie o decyzji – czytelny komunikat, informujący rozmówcę, że nie wykonasz jego prośby;
 • ewentualne wyjaśnienie motywu odmowy – podanie prawdziwych powodów, czyli dlaczego odmawiasz; to czyni  odmowę zrozumiałą dla drugiej strony (bez usprawiedliwień lub pretensji);
 • ewentualne zmiękczenie, czyniące odmowę uprzejmą, łagodniejszą, ważne, by wypowiedź nie utraciła nic ze swej szczerości, np.: „przykro mi” informuje, że faktycznie jest nam przykro z powodu konieczności odmówienia komuś. Ma zupełnie inne znaczenie niż słowo „przepraszam”, na które w asertywnej odmowie nie ma miejsca. „Przykro mi” to przejaw empatii i zrozumienia dla emocji, które przeżywa nasz rozmówca - czyni odmowę uprzejmą.

Podstawowa zasada asertywnej postawy przy odmawianiu, to założenie, że każda ze stron – zapraszająca i zaproszona - jest „w porządku”. Asertywna odmowa wyklucza pretensje i usprawiedliwienia. Zakłada wyłącznie partnerską relację między zaproszonym a zapraszanym. Daje gwarancję uniknięcia podziału na winnych  i skrzywdzonych: „Ja mam prawo zaprosić, ty masz prawo odmówić.  Ja mam prawo odmówić, ty masz prawo zapraszać.”

Niechciany adorator? Odmów uprzejmie, lecz stanowczo

Co zrobić, jeśli niechciany adorator jest namolny? MyDwoje daje Ci możliwość zablokowania korespondencji z osobą od której otrzymujemy niechciane wiadomości, a nawet uniemożliwienia odwiedzania przez niego Twojego profilu. Ważne jednak, żeby niezależnie od sytuacji pamiętać o asertywności. Rodzaje odmowy, z których na zawsze należy zdecydowanie zrezygnować, to:

 • odmowa uległa - cechuje ją przepraszanie, tłumaczenie się, usprawiedliwianie, branie na siebie winy;
 • odmowa agresywna – stosują ją najczęściej Użytkownicy, którzy w określonych sytuacjach uważają się za „zbyt dobrych” dla danej osoby, zaproszenie do kontaktu za zbyt wygórowane, a osobę zapraszającą za bezczelną, egoistyczną lub nieatrakcyjną.

Jakie znaczenie ma odmowa asertywna?

Earl. G. Graves.: “Wciąż powracamy, silniejsi, nie słabsi, gdyż nie pozwalamy, by odmowa nas pokonała. Ona jedynie wzmaga naszą determinację. Nie ma innej drogi do sukcesu.”

Znaczenie odmowy asertywnej:

 • przedstawia jasną decyzję dotyczącą konkretnej sprawy
 • jasno komunikuje nasze stanowisko
 • szanuje czas i uczucia innych
 • pozwala zaoszczędzić niepotrzebne nadzieje i złudzenia
 • pozwala obu stronom zachować poczucie godności
 • kończy pewien etap, pozwala zacząć następny
 • powoduje szacunek w relacjach międzyludzkich
Pamiętaj, by odmowy nie brać zbyt osobiście, nie traktuj jej, jako oceny własnej osoby. Zrozum, że kiedy jedna osoba odmawia nawiązania znajomości, nie stanowi to tragedii. Powiedziała po prostu: "Nie". Należy uświadomić sobie, że nasza sytuacja się nie zmieniła. Możemy szukać dalej. Jeżeli odbierzesz to, jako porażkę, stracisz poczucie własnej wartości. Pamiętaj, że robiąc kolejny krok, zawsze możesz coś zyskać, dlatego warto wysiłek powtórzyć . Sformułuj własne motto poszukiwań, np.: „Jedna osoba się zgodzi, druga odrzuci zaproszenie; co z tego?! Wiem, że ta/ten właściwy czeka na mnie, szukam, bo warto!”

 

 
Komentarze (1)

Odmawiaj grzecznie lecz asertywnie - dodaj komentarz
Monika; 2015-09-20 23:43:57 
Niestety wiele osób ma problemy z asertywnym odmawianiem, dlatego czasem łatwiej jest kogoś ignorować, nie odpisywać na wiadomości, niż jasno zakomunikować, dlaczego nie chcemy dłużej utrzymywać z tą osobą kontaktu. Nie popieram takiego zachowania, bo każdy człowiek ma uczucia i może zrobić mu się przykro. Z drugiej jednak strony spotkałam się z tym, iż odmawiając komuś w sposób asertywny zostałam automatycznie zablokowana przez tą osobę. Tak jakby chciała ona pokazać swoją przewagę nade mną.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register
Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij