Jak być uprzejmym w sieci?

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Serwis podpowiada jak być uprzejmym w sieci

Uprzejmość w sieci

Czym jest uprzejmość internetowa?

Warto być uprzejmym. Pamiętaj, że uprzejmość w kontaktach z ludźmi, których właśnie poznajesz, czy to osobiście, czy przez  internetowe biuro matrymonialne,   jest Twoim atutem i pomoże Ci wzbudzić sympatię. Obdarzajmy się, wiec nawzajem dobrymi myślami i uczuciami.

Kontakty interpersonalne należą do tej dziedziny życia, której uczymy się od najmłodszych lat i doskonalimy przez resztę życia. Bycia uprzejmym dla naszych bliskich uczymy się od dziecka, natomiast netykieta w Internecie może nam się wydawać czymś nowym. Poznajemy ją zwykle stopniowo, kiedy zaczynamy korzystać z portali społecznościowych i rozmawiać na czatach. Wtedy też naszą uprzejmość mogą docenić inni samotni w sieci.

„Uprzejmość to jedyna dopuszczalna forma hipokryzji” - tak napisał w XIX wieku amerykański nowelista Ambrose Bierce i tak też niektórzy interpretują zachowania ludzi uprzejmych. Jest w tym trochę prawdy, ale i fałszu. Należałoby się bowiem zastanowić, czym jest uprzejmość  i do jakiego momentu jest tylko kwestią dobrego wychowania i wyznacznikiem kultury osobistej, a kiedy staje się przesadą i ociera się o śmieszność.

Tak zabłyśniesz dobrymi manierami w sieci

Jeśli właśnie przygotowujesz się do kontaktu z innymi samotnymi w sieci, których nigdy nie spotkałeś i na których chcesz zrobić dobre wrażenie, a jednocześnie nie wzbudzić śmieszności, pamiętaj!
 • Sam budujesz swój wizerunek. Tylko od Ciebie zależy, jak odbierze Cię druga osoba. Nie bądź zatem sztuczny, nie bądź „plastikowy”. Unikaj zdrobnień i przesady, ale stosuj zasady netykiety.
 • Przede wszystkim kieruj się zasadą: „szanuję Ciebie tak, jak chciałbym, abyś Ty szanował mnie", a na pewno zostaniesz doceniony przez innych samotnych w sieci. 
 • Pamiętaj o starożytnej maksymie: o gustach się nie dyskutuje! Nie kwestionuj więc czyjegoś zdania, np. na temat  makaronu z serem, nawet jeśli uważasz, że nie ma obrzydliwszego dania. Nawet jeśli Ty nigdy nie założyłbyś czerwonego do fioletu.
 • Nie masz monopolu na prawdę. Nie staraj się za wszelką cenę udowadniać, że to Ty masz rację. Czyjeś racje są równie ważne jak Twoje!
 • Masz prawo mieć swoje zdanie. Nie potakuj uprzejmie, jeśli uważasz, że czyjeś poglądy są całkowicie różne od Twoich. Ale też nie reaguj agresywnie.
 • Pamiętaj każdy ma prawo do własnych przekonań, nawet jeśli one różną się lata świetlne od Twoich. Co najwyżej może to być pretekst do ciekawej polemiki.
 • Każdy ma prawo być i wyrażać się w stosunku do innych, nie raniąc uczuć drugiej osoby. Bez względu na rasę, wyznawaną religię lub wartości życiowe, poglądy polityczne, status społeczny czy płeć.
 • Nie używaj wulgaryzmów. Język kształtuje myśli, a myśli kształtują uczucia. To, jak mówisz o innych świadczy, o tym kim jesteś! Warto także zwrócić uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa randek internetowych. Zwykle to właśnie zbyt kulturalny lub wulgarny język jest świadectwem, że mamy do czynienia z oszustem. Bądź więc ostrożny i chroń się przed cyberoszustami. Poznaj, kim jest scammer.

Uprzejmość bez zbędnej kurtuazji

Prawdziwym mistrzostwem do którego powinniśmy dążyć, jest znalezienie i wypracowanie w sobie, krok po kroku, arystotelesowskiego „złotego środka”, który zagwarantuje nam wyrobienie w sobie umiejętności bycia uprzejmym w rozmowie przez Internet, bez zbędnej, a czasami śmiesznej kurtuazji. Czemu śmiesznej? Przytoczmy przykład samotnego Pana X. Jest on, oczywiście na potrzeby naszych rozważań, człowiekiem niezmiernie dbającym o szeroko pojęte formy, a więc także o netykietę. Pan X mówi: „Czy będzie Pani, na tyle uprzejma, o co  bardzo proszę i wyświadczy mi Pani tę przysługę, że napisze Pani do mnie kilka słów w odpowiedzi na mój list, za co, oczywiście niezmiernie...
 
Komentarze (2)

Jak być uprzejmym w sieci? - dodaj komentarz
uprzejma; 2015-08-11 22:20:29 
Uprzejmym warto być nie tylko w sieci, ale i w życiu rzeczywistym. Być może w dzisiejszych czasach nie jest to modne, bo zalewa nas wszechogarniający hejt, lecz to jacy jesteśmy dla innych świadczy o nas. Zdecydowanie lepiej rozmawiać z kimś uprzejmym, pozytywnie do nas nastawionym niż wrednym i nieżyczliwym. Choć niektórzy idą w jeszcze inną stronę – zbytniej uprzejmości, jak zostało przedstawione na przykładzie Pana X, co tez nie jest dobre, bo od nadmiaru słodyczy mdli.
sewa mobil surabaya; 2015-03-13 08:52:32 
komentarz usunięty przez moderatora

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nasKonsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach VIP


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij