strona główna Strona główna     mapa serwisu Mapa serwisu     kanały RSS RSS     kontakt Kontakt     wersja mobilna Wersja mobilna

Uprzejmość w sieci

Podziel się na:
Dodaj do gogole+
linkedin
pinterest

Serwis podpowiada jak być uprzejmym w sieci

Uprzejmość w sieci

Czym jest uprzejmość?

Warto być uprzejmym. Pamiętaj, że uprzejmość w kontaktach z ludźmi, których właśnie poznajesz, czy to osobiście, czy przez  internetowe biuro matrymonialne,  jest Twoim atutem i pomoże Ci wzbudzić sympatię. Obdarzajmy się, wiec nawzajem dobrymi myślami i uczuciami.

Kontakty interpersonalne należą do tej dziedziny życia, której uczymy się od najmłodszych lat i doskonalimy przez resztę życia. Bycia uprzejmym dla naszych bliskich uczymy się od dziecka, natomiast netykieta w Internecie może nam się wydawać czymś nowym. Poznajemy ją zwykle stopniowo, kiedy zaczynamy korzystać z portali społecznościowych i rozmawiać na czatach. Wtedy też naszą uprzejmość mogą docenić inni samotni w sieci.

„Uprzejmość to jedyna dopuszczalna forma hipokryzji” - tak napisał w XIX wieku amerykański nowelista Ambrose Bierce i tak też niektórzy interpretują zachowania ludzi uprzejmych. Jest w tym trochę prawdy, ale i fałszu. Należałoby się bowiem zastanowić, czym jest uprzejmość  i do jakiego momentu jest tylko kwestią dobrego wychowania i wyznacznikiem kultury osobistej, a kiedy staje się przesadą i ociera się o śmieszność.

Dlaczego warto być uprzejmym?

Jeśli właśnie przygotowujesz się do kontaktu z innymi samotnymi w sieci, których nigdy nie spotkałeś i na których chcesz zrobić dobre wrażenie, a jednocześnie nie wzbudzić śmieszności, pamiętaj!
  • Sam budujesz swój wizerunek. Tylko od Ciebie zależy, jak odbierze Cię druga osoba. Nie bądź zatem sztuczny, nie bądź „plastikowy”. Unikaj zdrobnień i przesady, ale stosuj zasady netykiety.
  • Przede wszystkim kieruj się zasadą: „szanuję Ciebie tak, jak chciałbym, abyś Ty szanował mnie", a na pewno zostaniesz doceniony przez innych samotnych w sieci. 
  • Pamiętaj o starożytnej maksymie: o gustach się nie dyskutuje! Nie kwestionuj więc czyjegoś zdania, np. na temat  makaronu z serem, nawet jeśli uważasz, że nie ma obrzydliwszego dania. Nawet jeśli Ty nigdy nie założyłbyś czerwonego do fioletu.
  • Nie masz monopolu na prawdę. Nie staraj się za wszelką cenę udowadniać, że to Ty masz rację. Czyjeś racje są równie ważne jak Twoje!
  • Masz prawo mieć swoje zdanie. Nie potakuj uprzejmie, jeśli uważasz, że czyjeś poglądy są całkowicie różne od Twoich. Ale też nie reaguj agresywnie.
  • Pamiętaj każdy ma prawo do własnych przekonań, nawet jeśli one różną się lata świetlne od Twoich. Co najwyżej może to być pretekst do ciekawej polemiki.
  • Każdy ma prawo być i wyrażać się w stosunku do innych, nie raniąc uczuć drugiej osoby. Bez względu na rasę, wyznawaną religię lub wartości życiowe, poglądy polityczne, status społeczny czy płeć.
  • Nie używaj wulgaryzmów. Język kształtuje myśli, a myśli kształtują uczucia. To, jak mówisz o innych świadczy, o tym kim jesteś!

Uprzejmość bez zbędnej kurtuazji

Prawdziwym mistrzostwem do którego powinniśmy dążyć, jest znalezienie i wypracowanie w sobie, krok po kroku, arystotelesowskiegozłotego środka”, który zagwarantuje nam wyrobienie w sobie umiejętności bycia uprzejmym w rozmowie przez Internet, bez zbędnej, a czasami śmiesznej kurtuazji. Czemu śmiesznej? Przytoczmy przykład samotnego Pana X. Jest on, oczywiście na potrzeby naszych rozważań, człowiekiem niezmiernie dbającym o szeroko pojęte formy, a więc także o netykietę. Pan X mówi: Czy będzie Pani, na tyle uprzejma, o co  bardzo proszę i wyświadczy mi Pani tę przysługę, że napisze Pani do mnie kilka słów w odpowiedzi na mój list, za co, oczywiście niezmiernie dziękuję” Zgrzyta, prawda? Ale czemu właściwie, przecież Pan X jest niezwykle uprzejmy?

A jeśli pisze w rozmowie przez Internet: „Kochanieńka Moja, czy w serdeczności serduszka swojego, wyświadczysz mi tę maleńką grzeczność i paluszkiem swoim maleńkim wystukasz do mnie liścik, abym wiedział, że serduszko Twoje jest mi milutkie?”. O zgrozo!oceń artykuł:
[ 6 / 6 z 2 oddanych głosów ]
 

Komentarze (2)


dodaj komentarz
dodaj komentarz
 uprzejma 2015-08-11 22:20:29 
Uprzejmym warto być nie tylko w sieci, ale i w życiu rzeczywistym. Być może w dzisiejszych czasach nie jest to modne, bo zalewa nas wszechogarniający hejt, lecz to jacy jesteśmy dla innych świadczy o nas. Zdecydowanie lepiej rozmawiać z kimś uprzejmym, pozytywnie do nas nastawionym niż wrednym i nieżyczliwym. Choć niektórzy idą w jeszcze inną stronę – zbytniej uprzejmości, jak zostało przedstawione na przykładzie Pana X, co tez nie jest dobre, bo od nadmiaru słodyczy mdli.
 sewa mobil surabaya 2015-03-13 08:52:32 
komentarz usunięty przez moderatora

Darmowa rejestracja

e-mail
hasło
minimum 6 znaków
Jesteś
kobietą mężczyzną
Data urodzenia
Skąd nas znasz?
Akceptuje Regulamin i Politykę prywatności
Kontakt z biurem
Test Doboru Partnerskiego
Twarze MyDwoje
pracownik muzeum, edynburg, 57 lat, K1E28419
K1E28419, 57 lat
pracownik muzeum, edynburg
Piekarz, Reńsko, 26 lat, M4AD7E4C
M4AD7E4C, 26 lat
Piekarz, Reńsko
 
 więcej mężczyzn  więcej kobiet
Opinie Użytkowników MyDwoje.pl
Bezirksmanager, Barsinghausen, 55 lat, MDE14BD7
MDE14BD7, 55 lat
Bezirksmanager, Barsinghausen
Geschäftsführer (Managing Director), Leipzig, 39 lat, M8142CFA
M8142CFA, 39 lat
Geschäftsführer (Managing Director), Leipzig
 więcej ofert zagranicznych
Wydarzenia dla singli
Wydarzenia dla Singli
 więcej wydarzeń
| Praca | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności | Usługi i cennik | Kontakt dla mediów | Partnerzy | Reklama | Mapa Serwisu |

2007 - 2015 © MyDwoje.pl ® ; Wszelkie prawa zastrzeżone

CMS, WEB interface

Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Serwisu MyDwoje.pl
zamknij