Czy potrafisz odmawiać?

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Naucz się odmawiać

Naucz się odmawiać
Odmawiać to komunikować i wyrażać uczucia, nie ma w tym niczego złego, bowiem w ten sposób szanujemy uczucia innych. Jest to jednak umiejętność nabyta. Zatem czy potrafisz odmawiać? Przestań wikłać się w sytuacje, w których czujesz dyskomfort, ale jednocześnie, pamiętaj, aby nie urazić innych. Odmawiaj grzecznie lecz asertywnie. Pozwól, że damy Ci kilka prostych recept - przydadzą się m.in. w sytuacji, gdy prześladuje Cię niechciany adorator.

Naucz się asertywnego odmawiania

Na pewno niejednokrotnie w życiu każdy z nas znalazł się w sytuacji, w której musiał powiedzieć: nie! Zwłaszcza kiedy ktoś narusza Twoje kryteria. Bez względu na to, czy była to odmowa kupienia zupełnie nam zbędnego towaru czy usługi u natrętnego sprzedawcy, przekonanie znajomej z pracy, że nie pożyczymy jej kolejnych 50 złotych, bo już dwukrotnie nie zwróciła nam długu, czy też dobitne danie do zrozumienia niechcianemu adoratorowi, że na pewno nie mamy ochoty na zapoznanie z nim.

"Nie" to z pozoru krótkie, niewinne słowo, ale jakże trudno nam je czasem wypowiedzieć! Naucz się odmawiać.
 Kluczem do zrozumienia mechanizmu, który powoduje takie problemy jest słowo asertywność. To termin, który przebojem wdarł się do życia społecznego wiele lat temu. W wielu ośrodkach psycholodzy organizują warsztaty asertywności i cieszą się one niezmienne dużą popularnością. Słowo: asertywność spędza sen z powiek tym pracodawcom, którzy wiedząc, ze ich podwładni z takich właśnie form szkoleń korzystają. Dzieje się tak, ponieważ asertywność utożsamiana bywa z egoizmem, Narcyzem, bezwzględnością, brakiem poszanowania innych osób, a czasem ze zwykłym chamstwem. Nic bardziej mylnego!

Odmawiaj bez poczucia winy

Osoby mające problem z odmawianiem, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ustawicznie angażują się w sytuacje, z których trudno się później wyplątać.  Po pierwsze zastanówmy się, jakie są przyczyny takich kłopotów. Odpowiedzmy sobie na pytanie: dlaczego nie umiem odmawiać, jakie towarzyszą mi uczucia, kiedy odmawiam? Samotne kobiety, kiedy nie chcą, żeby doszła do skutku randka w ciemno, często mają poczucie winy, kiedy odmawiają, gdy adorator chce się z nimi umówić. Odczuwają paraliżujący wręcz strach przed odmową, boją się, że zostaną zinterpretowane jako niekontaktowe lub zarozumiałe. Zdarza się także, że kupujemy kolejną parę butów, choć pięć podobnych par stoi już w szafie, pożyczamy ostatnie pieniądze znajomej, wiedząc, że na pewno ich już nie zobaczymy lub idziemy na randkę z kimś, z kim nie mamy ochoty, nudzimy się śmiertelnie i odliczamy minuty do końca. Podobne zachowania rodzą takie uczucia jak frustracja i obawa, że sami nad sobą nie panujemy, że to inni kształtują nasze poczynania, a my jesteśmy tylko biernymi pionkami w cudzej grze. Naucz się odmawiać.

Odmawianie, czyli asertywne mówienie: „nie” jest rzeczą ludzką, a jak wiadomo nic, co ludzkie nie powinno Ci być obce. Zatem powiedz sprzedawcy, że NIE  kupisz butów, tylko oglądasz (bo masz prawo), że NIE pożyczysz koleżance pieniędzy, bo już nie oddała Ci dwukrotnie (masz prawo, to Twoje pieniądze), NIE umówisz się na randkę w ciemno (masz prawo). A jeśli  Twój adorator bardzo nalega i to narusza Twoją integralność zastosuj metodę „zdartej płyty”, powtarzaj: "nie, nie, nie". Do tego też masz prawo. Nigdy jednak nie zapomnij, ze jednak uprzejmość to zasada nadrzędna. Pamiętaj o niej odmawiając, a Twoja odmowa przybierze ludzką twarz.

Odmawiaj zgodnie ze swoimi przekonaniami

Asertywność to w psychologii termin oznaczający posiadanie i wyrażanie własnego zdania oraz bezpośrednie wyrażanie uczuć i postaw w granicach nie naruszających praw i psychicznego terytorium innych osób oraz własnych, bez zachowań agresywnych, a także obrona własnych praw w sytuacjach społecznych. Jest to umiejętność nabyta. Mówiąc językiem laika, asertywność to po prostu takie odmawianie, do którego każdy ma prawo, szanując prawa innych. Jak zatem nauczyć się odmawiania, nie tylko, kiedy adorator zaprosi nas na randkę w ciemno, a my nie mamy ochoty na zapoznanie i stosować je tak, aby nie wikłać się w sytuacje, w których czujemy dyskomfort i jednocześnie, aby nie urazić innych. Pozwól, że damy Ci kilka prostych recept.

 • Pamiętaj, że zawsze masz prawo odmówić! Nie przepraszaj, nie zaczynaj swojej wypowiedzi od słów: „bardzo mi przykro, ale…”.
 • Nie przymilaj się! Nie rób czegoś tylko dlatego, że chcesz wydać się miłym. Nie rób tego, jeśli nie masz na to ochoty.
 • Wstrzymaj odmowę! Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie odmówić, poproś o czas do namysłu. To da Ci szanse na przygotowanie się do rozmowy poprzez zebranie argumentów i ochłoniecie z pierwszych emocji.
 • Przewiduj! Spróbuj zasygnalizować brak Twojej zgody na to, czego nie chcesz, zanim padnie propozycja. Jest to trudna umiejętność i wymaga wprawy, ale zawsze działa!
 • Nie obwiniaj! Pamiętaj, nie wiń ani siebie, ani osoby, której odmawiasz. Fakt odmowy, nie świadczy o negatywnej ocenie innej osoby, ani tym bardziej nie stawia Ciebie w złym świetle. Jeśli nie wiesz czemu, patrz punkt pierwszy!
 • Nie kłam! Prawda się zawsze obroni.
 • Nie atakuj! Jeśli ktoś chce od Ciebie kolejnej, nieoddanej pożyczki nie mów: „nie dam, bo jesteś niesłowny, nieodpowiedzialny”, ale raczej:” nie pożyczę, bo już kilka razy mi nie oddałeś i nie mam pewności, czy tym razem mi oddasz”.
 • Broń się! Jeśli czujesz, że ktoś przekracza Twoje granice, ingeruje w sferę Twojej nienaruszalnej prywatności, manipuluje Tobą. Nigdy, pod żadnym pozorem nie pozwól, by ktoś ranił Twoje uczucia, traktował w sposób naruszający Twoją godność. Powiedz wtedy: ”nie podoba mi się sposób, w jaki mnie traktujesz!”.
 • Pytaj! Zawsze zapytaj, jeśli czegoś nie rozumiesz. Intencje innych nie zawsze muszą być dla nas jasne i czytelne.
 • Ćwicz! Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza, więc już dziś zacznij ćwiczyć odmawianie!

Klasyk badań nad asertywnością – Herbert Fensterheim stwierdzał: “Jeżeli masz wątpliwości, czy dane zachowanie jest asertywne, sprawdź, czy choćby odrobinę zwiększa ono Twój szacunek do samego siebie. Jeżeli tak, jest to zachowanie asertywne. Jeżeli nie – nie jest ono asertywne”.

 
Komentarze (3)

Czy potrafisz odmawiać? - dodaj komentarz
stokrotka; 2015-09-21 23:38:03 
Zgadza się. Asertywność jest bardzo dobrą umiejętnością, to odwaga w wyrażaniu swoich myśli. Niestety sporo ludzi ma z tym problem. Godzimy się na coś, choć czujemy, że wcale nam to nie odpowiada. Przewagę bierze lęk i obawa przed reakcją drugiej osoby. Aby być asertywnym należy przede wszystkim posiadać silny kręgosłup własnych zasad i wartości. Musimy liczyć się z tym, że czasem nasze „nie” może kogoś zaboleć, a to jest jedyna droga, by żyć w zgodzie z samym sobą.
do Pawła; 2013-09-16 09:56:01 
Nie możesz pisać o asertywności lazarusie jeden bo nie umiesz odmawiać. Jesteś pogotowiem ratunkowym dla żonatych zużytych facetów.Wyglądasz zewnętrznie na niewinnego aniołka , ale wnętrze twoje to : szambo, szalet publiczny dla znudzonych pracą żonatych. Jesteś przylaszczką pospolitą ( tak pospolitą, że aż boli.
Paweł; 2013-08-15 20:56:59 
Bardzo ciekawy artykuł. To zadziwiające w jak wielu sytuacjach brak umiejętności powiedzenia "nie" może nam zaszkodzić.
Pozdrawiam i polecam również ten artykuł: http://asertywnosc.net/jak-odmawiac/

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register
Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij