Biuro matrymonialne > Poradnik > Miłość i związek > Dopasowanie partnerów > Związek z osobą niepełnosprawną

Związek z osobą niepełnosprawną

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Niepełnosprawni mają prawo do miłości

Związek z osobą niepełnosprawną
Temat miłości osób niepełnosprawnych jest niezwykle delikatny i wzbudza wiele kontrowersji. By się o tym przekonać, wystarczy przeczytać komentarze pod artykułami - "Związek z osobą niepełnosprawną". Bez wątpienia jednak pewny jest fakt, że osoby niepełnosprawne często same odbierają sobie prawo do miłości. Ale właściwie... dlaczego? Trzy lata temu w Gdyni odbyła się konferencja przeznaczona tematom uczuć, emocji i relacji miłosnych osób niepełnosprawnych. Jeden z członków konferencji podsumował ją słowami: „Życie stoi otworem przed ludźmi, którzy pragną kochać i być kochani. Trzeba tylko chcieć. I szukać. Na przekór stereotypom, własnym wątpliwościom i lękom.” I o tym właśnie warto zawsze pamiętać – niezależnie od stanu naszego zdrowia.

Związek z niepełnosprawnym - stereotypy

Na temat niepełnosprawności fizycznej istnieje ogrom stereotypów. Na podstawie wielu badań udowodniono na przykład, że wiele osób zupełnie ignoruje seksualność niepełnosprawnych. Często robią to nieświadomie – po prostu nie myślą o ludziach z niepełnosprawnością jako o tych, którzy potrzebują doznań seksualnych. Oczywiście w pewnej części przekłada się to również na dostrzeganie pragnienia miłości. Nie przeszkadza nam i nie dziwi nas, że osoba niepełnosprawna, na przykład kobieta jeżdżąca na wózku, nie ma partnera, wszakże wielu ludzi uważa, że związek a ciężka choroba nie idą w parze.

Oczywiście zarówno ten, jak i podobne poglądy są zupełnie nieprawdziwe. Osoby niepełnosprawne dokładnie tak samo jak my, mają prawo poczuć zapach miłości, mają też równie silne pragnienia seksualne. Zdarza się, że jednak jest coś, co znacznie różni niektóre takie osoby od pozostałych szukających partnera. To ich niższe poczucie własnej wartości, przekonanie o „niezasługiwaniu” na miłość, strach przed miłością, związany z większym prawdopodobieństwem odrzucenia. Dojmujące i bolesne przekonanie, że związek z niepełnosprawnym partnerem nie jest szczytem marzeń.

Przykładem może być historia Alicji z Torunia, która od kilku lat ma silny niedowład prawej ręki. „Czy czułam, że w mniejszym stopniu zasługuję na miłość? Zdecydowanie tak, ale chyba nie wynika to tylko i wyłącznie z racji mojej niepełnosprawności, ale z tego, jak odbierają ją ludzie. Zanim poznałam Marcina, umawiałam się na randki internetowe, ale szybko przekonałam się, że gdy „wychodziła na jaw” moja niepełnosprawność, mężczyźni natychmiast rezygnowali ze spotkań. Wcześniej sądziłam, że największe znaczenie ma to, jaka jestem. Że zabawna, mądra, inteligentna i ładna. Znam swoje zalety i sądziłam, że to wystarczy. Okazało się, że moja niepełnosprawność wszystkie je zdominowała. Potem już nie „oszukiwałam”, swój profil w portalu matrymonialnym wypełniłam zgodnie z prawdą - napisałam, że cierpię na niedowład. Nie spodziewałam się zainteresowania, zrobiłam to na wyraźne nalegania koleżanki, byłam zniechęcona. Aż poznałam Marcina. Marcin jest również niepełnosprawny, chodzi o kulach. Ale tworzymy cudowny związek."

Niepełnosprawny szuka partnera

Przypadek Alicji i Marcina nie jest fikcją i dowodzi, jak wielkie zniechęcenie może powstać, gdy singiel z kompeksami szuka miłości. Nie ma w tym nic zaskakującego – po regularnych porażkach naturalny jest spadek poczucia własnej wartości i motywacji do szukania miłości. Narasta w nich przekonanie, że niewidomy partner, na wózku, niesprawny w inny sposób, stanowi swoiste utrudnienie.

Rozpatrując związek Alicji i Marcina, można pokusić się o jeszcze jedno pytanie – czy osoby niepełnosprawne „powinny” wiązać się z niepełnosprawnymi partnerami? Na pytanie zadane w ten sposób odpowiedź jest tylko jedna – nic nie powinny. Jednak jeśli spróbujemy bardziej wnikliwie przypatrzeć się tematowi, bez kategoryzowania i dobierania w pary tylko pod tym kątem – to czasem związek dwóch niepełnosprawnych...

 
Komentarze (13)

Związek z osobą niepełnosprawną  - dodaj komentarz
milena9; 2019-11-10 20:25:55 
Nie ma rzeczy niemożliwych,stwierdzam to z całą odpowiedzialnością .Choruję od 20 lat na parkinsona i dwa lata temu poznałam o trzy lata młodszego normalnego i zdrowego faceta a dwa tygodnie temu odbył się nasz ślub.Nawet w najśmielszych marzeniach nie przypuszczałam ,że czeka mnie jeszcze miłość i to największa w życiu, a wiem co mówię bo mam 52 lata. otwórzcie się na miłość i pozwólcie sobie na realizację marzeń , aha i obejrzyjcie film ,,Miłość i inne używki.
Kuba; 2019-09-19 06:40:03 
Nie da się to klamstwo wgl nie szukajcie to jak bajka opowiedziała ze np. O żabce ksiezniczne ktory wyrasta ksieńcia. Wgl czlowiek nie ma szans znalesc juz w tym swiecie dziewczyne ponieważ dziewczyny nie patrzą sensu znimi zycia chcą meszczyzny owszem sam zyje tez jestem osobą nie pełnosprawną i przekonałem .. a jesli ktos np. Facet lub dziewczyna proponuje zwiazek nie wchodzicie to bo chcą pograć uczuciami. Jak byc sam samotnosc poprostu być sobą nie przejmowac wszystkimi aceptowac siebie i tyle . Jak dalej osoba niepelnosparwnym osobą zwiazek miłość nie ma sensu
Marek; 2019-05-12 18:48:22 
Jestem osobą niepełnosprawną po wypadku samochodowym i do tej pory (przez 17 lat) nie mam szczęścia spotkać osoby, która zaakceptowałaby moją niepełnosprawność i chciała kochać kogoś, kto ma w sobie niewyczerpany rezerwuar uczuć i czułości. Szkoda, myślę, iż mam dużo do ofiarowania ukochanej kobiecie, oby tylko ona zechciała to wziąć...
Lenka; 2019-01-01 21:46:47 
To miałaś szczęście,bo ja byłam 5 lat w związku z chłopakiem poruszającym się o kuli, naprawdę kochałam ale on nie planował małżeństwa ani w ogóle zadnej przyszłości.meczyla mnie ta stagnacja i brak równowagi uczuć, jest mi przykro ale skończyło się.
Natalia ; 2018-07-01 23:57:46 
Jestem osobą niepełnosprawna. Poruszam się na wózku mam cudownego faceta, który jest zdrowy.
za rok w sierpniu mamy ślub. Bardzo go kocham 😍
Smile; 2018-03-17 17:41:35 
Na wózku czy bez wózka... mężczyzna czy kobieta... co to za różnica? Emocje, uczucia, potrzeby fizyczne dotyczą każdego bez wyjątku. Potrzeba zmiany mentalności i odrobiny empatii aby popatrzeć na człowieka, a nie na sprzęt, który jest przypięty do jego tyłka.
Byłam z facetem na wózku i jedyne co mogę powiedzieć, to to że nie znam drugiego tak zakręconego, pozytywnego, otwartego i kreatywnego faceta jak on. Niczego się nie boi, nie stawia barier tam gdzie ich nie ma, ceni i kocha życie. A w łóżku jest hmm... bardzo aktywny :)
anulka; 2016-02-18 14:58:14 
Mam niepełnosprawnego męża i uwierzcie,że nasze małżeństwo jest cudowne mamy 2 córki, uzupełniamy się wzajemnie ja ogień a on woda idylla spokoju.
Życzę każdemu takiego partnerstwa, miłosci i zrozumienia siebie na wzajem . Pozdrawiam Wszystkich
Natalia. Śl; 2016-02-18 11:14:27 
Jestem osobą pełnosprawną. Sądzę że każdy ma prawo do szczęścia. Choć w moim przypadku jest odwrotnie gdyż chłopak na wózku nie zwraca na mnie uwagi....

Aczkolwiek uważam że nie jeden pełnosprawny facet powinien wziąć przykład z Niego i nauczyć się wiary w siebie......
MACIEK OLSZTYN; 2016-02-17 19:23:19 
komentarz usunięty przez moderatora
Jula; 2015-11-27 22:17:58 
jestem osobą niepełnosprawną i kompletnie nie wiem jak przekonać do siebie jakiegokolwiek chłopaka... mam niespełna 18 lat.. uczę się jeszcze owszem miałam kilku chłopaków ale były to niewypały :( chciałabym poznać kogoś kto spojrzy na mnie jak na piękną dziewczynę a nie jak na osobę której trzeba TYLKO pomagać i współczuć i na siłę być miłym... jakieś rady? bardzo będę wdzięczna jeśli ktoś zainteresuje się tym postem. pozdrawiam.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane Twoje dane osobowe jest: My Dwoje z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 951-187-51-87, 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl, 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu. 

Napisz do nasKonsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach VIP


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


  Akceptuję
zamknij