Biuro matrymonialne > Poradnik > Miłość i związek > Dopasowanie partnerów > Związek z osobą niepełnosprawną

Związek z osobą niepełnosprawną

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Niepełnosprawni mają prawo do miłości

Związek z osobą niepełnosprawną
Temat miłości osób niepełnosprawnych jest niezwykle delikatny i wzbudza wiele kontrowersji. By się o tym przekonać, wystarczy przeczytać komentarze pod artykułami - "Związek z osobą niepełnosprawną". Bez wątpienia jednak pewny jest fakt, że osoby niepełnosprawne często same odbierają sobie prawo do miłości. Ale właściwie... dlaczego? Trzy lata temu w Gdyni odbyła się konferencja przeznaczona tematom uczuć, emocji i relacji miłosnych osób niepełnosprawnych. Jeden z członków konferencji podsumował ją słowami: „Życie stoi otworem przed ludźmi, którzy pragną kochać i być kochani. Trzeba tylko chcieć. I szukać. Na przekór stereotypom, własnym wątpliwościom i lękom.” I o tym właśnie warto zawsze pamiętać – niezależnie od stanu naszego zdrowia.

Związek z niepełnosprawnym - stereotypy

Na temat niepełnosprawności fizycznej istnieje ogrom stereotypów. Na podstawie wielu badań udowodniono na przykład, że wiele osób zupełnie ignoruje seksualność niepełnosprawnych. Często robią to nieświadomie – po prostu nie myślą o ludziach z niepełnosprawnością jako o tych, którzy potrzebują doznań seksualnych. Oczywiście w pewnej części przekłada się to również na dostrzeganie pragnienia miłości. Nie przeszkadza nam i nie dziwi nas, że osoba niepełnosprawna, na przykład kobieta jeżdżąca na wózku, nie ma partnera, wszakże wielu ludzi uważa, że związek a ciężka choroba nie idą w parze.

Oczywiście zarówno ten, jak i podobne poglądy są zupełnie nieprawdziwe. Osoby niepełnosprawne dokładnie tak samo jak my, mają prawo poczuć zapach miłości, mają też równie silne pragnienia seksualne. Zdarza się, że jednak jest coś, co znacznie różni niektóre takie osoby od pozostałych szukających partnera. To ich niższe poczucie własnej wartości, przekonanie o „niezasługiwaniu” na miłość, strach przed miłością, związany z większym prawdopodobieństwem odrzucenia. Dojmujące i bolesne przekonanie, że związek z niepełnosprawnym partnerem nie jest szczytem marzeń.

Przykładem może być historia Alicji z Torunia, która od kilku lat ma silny niedowład prawej ręki. „Czy czułam, że w mniejszym stopniu zasługuję na miłość? Zdecydowanie tak, ale chyba nie wynika to tylko i wyłącznie z racji mojej niepełnosprawności, ale z tego, jak odbierają ją ludzie. Zanim poznałam Marcina, umawiałam się na randki internetowe, ale szybko przekonałam się, że gdy „wychodziła na jaw” moja niepełnosprawność, mężczyźni natychmiast rezygnowali ze spotkań. Wcześniej sądziłam, że największe znaczenie ma to, jaka jestem. Że zabawna, mądra, inteligentna i ładna. Znam swoje zalety i sądziłam, że to wystarczy. Okazało się, że moja niepełnosprawność wszystkie je zdominowała. Potem już nie „oszukiwałam”, swój profil w portalu matrymonialnym wypełniłam zgodnie z prawdą - napisałam, że cierpię na niedowład. Nie spodziewałam się zainteresowania, zrobiłam to na wyraźne nalegania koleżanki, byłam zniechęcona. Aż poznałam Marcina. Marcin jest również niepełnosprawny, chodzi o kulach. Ale tworzymy cudowny związek."

Niepełnosprawny szuka partnera

Przypadek Alicji i Marcina nie jest fikcją i dowodzi, jak wielkie zniechęcenie może powstać, gdy singiel z kompeksami szuka miłości. Nie ma w tym nic zaskakującego – po regularnych porażkach naturalny jest spadek poczucia własnej wartości i motywacji do szukania miłości. Narasta w nich przekonanie, że niewidomy partner, na wózku, niesprawny w inny sposób, stanowi swoiste utrudnienie.

Rozpatrując związek Alicji i Marcina, można pokusić się o jeszcze jedno pytanie – czy osoby niepełnosprawne „powinny” wiązać się z niepełnosprawnymi partnerami? Na pytanie zadane w ten sposób odpowiedź jest tylko jedna – nic nie powinny. Jednak jeśli spróbujemy bardziej wnikliwie przypatrzeć się tematowi, bez kategoryzowania i dobierania w pary tylko pod tym kątem – to czasem związek dwóch niepełnosprawnych...

 
Komentarze (7)

Związek z osobą niepełnosprawną  - dodaj komentarz
anulka; 2016-02-18 14:58:14 
Mam niepełnosprawnego męża i uwierzcie,że nasze małżeństwo jest cudowne mamy 2 córki, uzupełniamy się wzajemnie ja ogień a on woda idylla spokoju.
Życzę każdemu takiego partnerstwa, miłosci i zrozumienia siebie na wzajem . Pozdrawiam Wszystkich
Natalia. Śl; 2016-02-18 11:14:27 
Jestem osobą pełnosprawną. Sądzę że każdy ma prawo do szczęścia. Choć w moim przypadku jest odwrotnie gdyż chłopak na wózku nie zwraca na mnie uwagi....

Aczkolwiek uważam że nie jeden pełnosprawny facet powinien wziąć przykład z Niego i nauczyć się wiary w siebie......
MACIEK OLSZTYN; 2016-02-17 19:23:19 
komentarz usunięty przez moderatora
Jula; 2015-11-27 22:17:58 
jestem osobą niepełnosprawną i kompletnie nie wiem jak przekonać do siebie jakiegokolwiek chłopaka... mam niespełna 18 lat.. uczę się jeszcze owszem miałam kilku chłopaków ale były to niewypały :( chciałabym poznać kogoś kto spojrzy na mnie jak na piękną dziewczynę a nie jak na osobę której trzeba TYLKO pomagać i współczuć i na siłę być miłym... jakieś rady? bardzo będę wdzięczna jeśli ktoś zainteresuje się tym postem. pozdrawiam.
Majka; 2015-09-29 00:22:51 
Wszyscy pragniemy kochać, niezależnie od tego jacy jesteśmy, jak wyglądamy. Osoby niepełnosprawne także chcą być szczęśliwe, pragną mieć przy swoim boku, kogoś, kto zaakceptuje i pokocha ich, takimi jacy są. Być może znalezienie partnera w przypadku osoby niepełnosprawnej nie będzie takie proste i będzie wymagało trochę więcej czasu, ale warto być cierpliwym i nie zniechęcać się. Oczywiście wszystko też zależy od stopnia niepełnosprawności.
sewa mobil surabaya; 2015-03-13 09:16:50 
komentarz usunięty przez moderatora
gość; 2014-04-13 19:37:47 
zwracam uwagę, że niepełnosprawny może być również partner głuchy/niewidomy/z zespołem Aspergera/z silną nerwicą
na wózkowiczach świat się nie kończy

wózkowicze mają seksualność? no, no, cóż za odkrycie, a że Ziemia kręci się wokół Słońca, to już wiecie?

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register
Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij