Biuro matrymonialne > Poradnik > Miłość i związek > Dopasowanie partnerów > Związek z osobą niepełnosprawną

Związek z osobą niepełnosprawną

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Niepełnosprawni mają prawo do miłości

Związek z osobą niepełnosprawną
Temat miłości osób niepełnosprawnych jest niezwykle delikatny i wzbudza wiele kontrowersji. By się o tym przekonać, wystarczy przeczytać komentarze pod artykułami - "Związek z osobą niepełnosprawną". Bez wątpienia jednak pewny jest fakt, że osoby niepełnosprawne często same odbierają sobie prawo do miłości. Ale właściwie... dlaczego? Trzy lata temu w Gdyni odbyła się konferencja przeznaczona tematom uczuć, emocji i relacji miłosnych osób niepełnosprawnych. Jeden z członków konferencji podsumował ją słowami: „Życie stoi otworem przed ludźmi, którzy pragną kochać i być kochani. Trzeba tylko chcieć. I szukać. Na przekór stereotypom, własnym wątpliwościom i lękom.” I o tym właśnie warto zawsze pamiętać – niezależnie od stanu naszego zdrowia.

Związek z niepełnosprawnym - stereotypy

Na temat niepełnosprawności fizycznej istnieje ogrom stereotypów. Na podstawie wielu badań udowodniono na przykład, że wiele osób zupełnie ignoruje seksualność niepełnosprawnych. Często robią to nieświadomie – po prostu nie myślą o ludziach z niepełnosprawnością jako o tych, którzy potrzebują doznań seksualnych. Oczywiście w pewnej części przekłada się to również na dostrzeganie pragnienia miłości. Nie przeszkadza nam i nie dziwi nas, że osoba niepełnosprawna, na przykład kobieta jeżdżąca na wózku, nie ma partnera, wszakże wielu ludzi uważa, że związek a ciężka choroba nie idą w parze.

Oczywiście zarówno ten, jak i podobne poglądy są zupełnie nieprawdziwe. Osoby niepełnosprawne dokładnie tak samo jak my, mają prawo poczuć zapach miłości, mają też równie silne pragnienia seksualne. Zdarza się, że jednak jest coś, co znacznie różni niektóre takie osoby od pozostałych szukających partnera. To ich niższe poczucie własnej wartości, przekonanie o „niezasługiwaniu” na miłość, strach przed miłością, związany z większym prawdopodobieństwem odrzucenia. Dojmujące i bolesne przekonanie, że związek z niepełnosprawnym partnerem nie jest szczytem marzeń.

Przykładem może być historia Alicji z Torunia, która od kilku lat ma silny niedowład prawej ręki. „Czy czułam, że w mniejszym stopniu zasługuję na miłość? Zdecydowanie tak, ale chyba nie wynika to tylko i wyłącznie z racji mojej niepełnosprawności, ale z tego, jak odbierają ją ludzie. Zanim poznałam Marcina, umawiałam się na randki internetowe, ale szybko przekonałam się, że gdy „wychodziła na jaw” moja niepełnosprawność, mężczyźni natychmiast rezygnowali ze spotkań. Wcześniej sądziłam, że największe znaczenie ma to, jaka jestem. Że zabawna, mądra, inteligentna i ładna. Znam swoje zalety i sądziłam, że to wystarczy. Okazało się, że moja niepełnosprawność wszystkie je zdominowała. Potem już nie „oszukiwałam”, swój profil w portalu matrymonialnym wypełniłam zgodnie z prawdą - napisałam, że cierpię na niedowład. Nie spodziewałam się zainteresowania, zrobiłam to na wyraźne nalegania koleżanki, byłam zniechęcona. Aż poznałam Marcina. Marcin jest również niepełnosprawny, chodzi o kulach. Ale tworzymy cudowny związek."

Niepełnosprawny szuka partnera

Przypadek Alicji i Marcina nie jest fikcją i dowodzi, jak wielkie zniechęcenie może powstać, gdy singiel z kompeksami szuka miłości. Nie ma w tym nic zaskakującego – po regularnych porażkach naturalny jest spadek poczucia własnej wartości i motywacji do szukania miłości. Narasta w nich przekonanie, że niewidomy partner, na wózku, niesprawny w inny sposób, stanowi swoiste utrudnienie.

Rozpatrując związek Alicji i Marcina, można pokusić się o jeszcze jedno pytanie – czy osoby niepełnosprawne „powinny” wiązać się z niepełnosprawnymi partnerami? Na pytanie zadane w ten sposób odpowiedź jest tylko jedna – nic nie powinny. Jednak jeśli spróbujemy bardziej wnikliwie przypatrzeć się tematowi, bez kategoryzowania i dobierania w pary tylko pod tym kątem – to czasem związek dwóch niepełnosprawnych...

 
Komentarze (11)

Związek z osobą niepełnosprawną  - dodaj komentarz
Marek; 2019-05-12 18:48:22 
Jestem osobą niepełnosprawną po wypadku samochodowym i do tej pory (przez 17 lat) nie mam szczęścia spotkać osoby, która zaakceptowałaby moją niepełnosprawność i chciała kochać kogoś, kto ma w sobie niewyczerpany rezerwuar uczuć i czułości. Szkoda, myślę, iż mam dużo do ofiarowania ukochanej kobiecie, oby tylko ona zechciała to wziąć...
Lenka; 2019-01-01 21:46:47 
To miałaś szczęście,bo ja byłam 5 lat w związku z chłopakiem poruszającym się o kuli, naprawdę kochałam ale on nie planował małżeństwa ani w ogóle zadnej przyszłości.meczyla mnie ta stagnacja i brak równowagi uczuć, jest mi przykro ale skończyło się.
Natalia ; 2018-07-01 23:57:46 
Jestem osobą niepełnosprawna. Poruszam się na wózku mam cudownego faceta, który jest zdrowy.
za rok w sierpniu mamy ślub. Bardzo go kocham 😍
Smile; 2018-03-17 17:41:35 
Na wózku czy bez wózka... mężczyzna czy kobieta... co to za różnica? Emocje, uczucia, potrzeby fizyczne dotyczą każdego bez wyjątku. Potrzeba zmiany mentalności i odrobiny empatii aby popatrzeć na człowieka, a nie na sprzęt, który jest przypięty do jego tyłka.
Byłam z facetem na wózku i jedyne co mogę powiedzieć, to to że nie znam drugiego tak zakręconego, pozytywnego, otwartego i kreatywnego faceta jak on. Niczego się nie boi, nie stawia barier tam gdzie ich nie ma, ceni i kocha życie. A w łóżku jest hmm... bardzo aktywny :)
anulka; 2016-02-18 14:58:14 
Mam niepełnosprawnego męża i uwierzcie,że nasze małżeństwo jest cudowne mamy 2 córki, uzupełniamy się wzajemnie ja ogień a on woda idylla spokoju.
Życzę każdemu takiego partnerstwa, miłosci i zrozumienia siebie na wzajem . Pozdrawiam Wszystkich
Natalia. Śl; 2016-02-18 11:14:27 
Jestem osobą pełnosprawną. Sądzę że każdy ma prawo do szczęścia. Choć w moim przypadku jest odwrotnie gdyż chłopak na wózku nie zwraca na mnie uwagi....

Aczkolwiek uważam że nie jeden pełnosprawny facet powinien wziąć przykład z Niego i nauczyć się wiary w siebie......
MACIEK OLSZTYN; 2016-02-17 19:23:19 
komentarz usunięty przez moderatora
Jula; 2015-11-27 22:17:58 
jestem osobą niepełnosprawną i kompletnie nie wiem jak przekonać do siebie jakiegokolwiek chłopaka... mam niespełna 18 lat.. uczę się jeszcze owszem miałam kilku chłopaków ale były to niewypały :( chciałabym poznać kogoś kto spojrzy na mnie jak na piękną dziewczynę a nie jak na osobę której trzeba TYLKO pomagać i współczuć i na siłę być miłym... jakieś rady? bardzo będę wdzięczna jeśli ktoś zainteresuje się tym postem. pozdrawiam.
Majka; 2015-09-29 00:22:51 
Wszyscy pragniemy kochać, niezależnie od tego jacy jesteśmy, jak wyglądamy. Osoby niepełnosprawne także chcą być szczęśliwe, pragną mieć przy swoim boku, kogoś, kto zaakceptuje i pokocha ich, takimi jacy są. Być może znalezienie partnera w przypadku osoby niepełnosprawnej nie będzie takie proste i będzie wymagało trochę więcej czasu, ale warto być cierpliwym i nie zniechęcać się. Oczywiście wszystko też zależy od stopnia niepełnosprawności.
sewa mobil surabaya; 2015-03-13 09:16:50 
komentarz usunięty przez moderatora

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres wymagany obowiązującymi przepisami prawa i maksymalnie trzydzieści lat od czasu ustania trwania umowy. Dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nasKonsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach VIP


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


  Akceptuję
zamknij