Zapach miłości - więcej o feromonach

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Zapach pomaga osobie samotnej w poszukiwaniu partnera?

Zapach miłości
Zapach odgrywa ogromną rolę w miłości, może bowiem pomóc w poszukiwaniu partnera. Zwykle to on nam sygnalizuje, że osoba do której coś nas ewidentnie przyciąga, to idealny partner. Neurony zapachowe, czyli komórki, które reagują na substancje zapachowe (m.in. feromony) są jedynymi, które organizm produkuje nieustannie, aby zastąpić te, które już obumarły. Doświadczenia przeprowadzone przez dr Clausa Wedekinda z Uniwersytetu w Bernie dowodzą, że kobieta w poszukiwaniu partnera kieruje się zapachem mężczyzny. Jest to tak zwana alchemia miłości. Podczas przeprowadzonego eksperymentu poproszono kilkunastu mężczyzn, by nie używali przez kilka dni żadnych dezodorantów. Noszone przez ten czas przez nich podkoszulki dano do powąchania kilku kobietom, które miały wybrać najbardziej atrakcyjny zapach. Wyniki były zdumiewające, dowiedzmy się więcej o tajemniczych feromonach.

Oczy kobiety zdradzają uczucie pożądania

Już w dawnych czasach wiedziano, że rozszerzone źrenice w jakiś tajemniczy sposób przyciągają osobników przeciwnej płci, są oznaką miłości. We Włoszech okresu Renesansu, a także w wiktoriańskiej Anglii panowała moda, by na randki wkrapiać do oczu, mającego własność rozszerzania źrenic, soku z belladonny, trującej rośliny. Kobiety w poszukiwaniu partnera psuły sobie wzrok, byleby przed spotkaniem z mężczyzną zmienić swe oczy w magnesy namiętności i wywołać w nim uczucie pożądania.

W czasach nam współczesnych naukowcy przeprowadzali eksperymenty, które miały na celu dowieść wpływu rozszerzonych źrenic na uczucie pożądania. Zatem czego szukają mężczyźni? Otóż kilku mężczyznom pokazano zdjęcia kobiet - na jednych kobiety miały rozszerzone źrenice, na innych normalne. Większość mężczyzn uznawała kobiety z rozszerzonymi źrenicami za "ładniejsze", takie, które zaprosiliby na randki, a ich widok tak na nich działał, że ich źrenice również mocno się powiększały.

Uwodzicielski zapach miłości

Otóż kobiety będące przed owulacją, które w dodatku nie używały środków antykoncepcyjnych, wybrały koszulki panów o kodzie genetycznym najbardziej różniącym się od ich własnego (dzieci są zdrowsze i mają większe szanse na przeżycie, jeśli kody genetyczne rodziców różnią się znacznie). Natomiast panie po owulacji lub będące w ciąży albo używające środków antykoncepcyjnych wybierały mężczyzn o kodzie genetycznym zbliżonym do ich własnego (najlepszą opiekę dzieciom zapewni rodzina). Wszystkie te wybory dokonują się poza naszą świadomością i naprawdę niewielki mamy na nie wpływ.

Wbrew temu, co usiłują nam wmówić producenci kosmetyków, żadna męska woda kolońska nie podnieci kobiety. Okazało się, że panie reagują na zapach ogórka, pudru dla dzieci, dyni i lawendy. Natomiast zapach wiśni, smażonego mięsa i właśnie męskiej wody kolońskiej to zdecydowanie nie zapach miłości - wymienione zapachy wręcz zniechęcają panie do miłości. Dla mężczyzny natomiast największym wabikiem jest naturalny zapach czystego ciała kobiety, który może zapoczątkować  zakochanie - różowy początek.

Zapach miłości od strony naukowej

W świecie zwierząt feromony odgrywają podstawową rolę. To dzięki nim zwierzęta orientują się, która partnerka jest gotowa do zapłodnienia i który samiec szuka partnerki. To feromony informują, czy zwierzę jest zdrowe, zdenerwowane, gotowe do życia płciowego. Podczas jednego z eksperymentów spryskano samca chomika wydzieliną z pochwy samicy znajdującej się w okresie owulacji. Pozostałe samce koniecznie chciały z nim kopulować. Przez wiele lat zastanawiano się, czy człowiek również wydziela feromony i czy potrafi je wyczuwać. Pewne zjawiska potwierdzały to. Na przykład kobiety, które przez dłuższy czas przebywają ze sobą, zaczynają mieć owulację w tym samym czasie. Naukowcy przypuszczali, że może powodem tego jest podobny tryb życia. Ostatnio okazało się jednak, że zjawisko to jest wywoływane właśnie przez feromony.

Udowodniła to Martha McClintock z Uniwersytetu w Chicago. Na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań nad szczurami sporządziła komputerowy model zachowań żyjących razem lub jedynie oddychających tym samym powietrzem samic. Mając opracowany model, zabrała się do przeprowadzania eksperymentów z kobietami. 29 kobiet w wieku od 20 do 32 lat przez cztery miesiące nie używało żadnych perfumowanych kosmetyków, a pod pachą nosiło waciki. Potem te waciki dawano do powąchania 20 innym kobietom, które twierdziły, że nie czują żadnego zapachu. A przecież wkrótce zaczęły reagować jak samice szczurów - jeśli wacik pochodził od kobiety przed owulacją, przyspieszały swój cykl. Jeśli właścicielka wacika była po owulacji, ich cykl opóźniał się. O co w tym chodzi?

Na czym polega działanie feromonów?

Strategia natury jest prosta - celem jak zwykle jest reprodukcja. Gdy kobieta wdychała feromony pochodzące od kobiety przed owulacją, jej organizm rozumiał to tak: "Oto twoja konkurentka. Już wkrótce będzie gotowa do zapłodnienia i zabierze ci szansę na znalezienie samca. Ona może Cię ubiec w poszukiwaniu partnera. Pospiesz się!" Gdy waciki pochodziły od kobiety po owulacji, sygnał był inny: "Nie ma konkurencji, masz czas na randki, nie śpiesz się". Eksperyment ten jest pierwszym niepodważalnym dowodem na istnienie w organizmie ludzkim feromonów. Wiemy już nawet, jaki narząd je wychwytuje - to narząd nosowo-lemieszowy, znajdujący się z tyłu nosa tuż przed przegrodą nosową. Feromony są tym związkiem chemicznym, który wywołuje w nas pierwsze objawy - zainteresowanie drugim człowiekiem, uczucie pożądania oraz przekonanie, iż jesteśmy stworzeni dla siebie. Ponadto odpowiedzialne są za gwałtowną antypatię, jaką czasem czujemy do kogoś dopiero co poznanego.

Autor:   Ewa Ray  
Komentarze (5)

Zapach miłości - więcej o feromonach - dodaj komentarz
Klotylda; 2016-08-06 19:11:13 
Brud to brud. - zawsze można się wyszorować i po krzyku.
Najbardziej dotkliwe to jest brudne sumienie, wyrządzanie innym ludziom świństw.
Każdemu może się zdarzyć zachowanie niegodne człowieka, ale są człekopodobne istoty na okrągło postępujące niegodnie - żadnej lekcji nie wyciągają ze swoich błędów. Trzeba im wybaczać bo to są po prostu frankensteiny.
Kobieta; 2016-07-29 19:52:26 
Jak zwykle ludzie nie rozumieją. Nie chodzi o zapach brudu, potu, niezmienianej bielizny albo niemytych zębów. Chodzi o zapach mężczyzny, który dba o higienę. Czystego, zadbanego, używającego kosmetyków mężczyzny ale pachnącego sobą, a nie perfumami. A jeśli już to dyskretnie. Większość znanych mi kobiet woli to niż butelkę wody wylaną na ciało. Zresztą mężczyźni też uwielbiają zapach kobiecego ciała :) Dla poprzedniczki dodam: czystego ;)
Kochająca perfumy; 2016-07-25 23:50:34 
Niestety autorka artykułu nie ma racji. Nie znam żadnej kobiety, która lubi naturalny zapach mężczyzny. Ja osobiście nie znoszę. Lubię jak mężczyzna jest wyszorowany i pachnie ładnymi perfumami. Wtedy dopiero jestem gotowa do miłości. A naturalny zapach to chyba lubią brudasy.
Randkowiczka; 2015-10-21 16:45:45 
Takie feromony działają doskonale na owady np. korniki ( lecą głupie , podniecone, zachęcone no i co ? śmierć w pułapce chwytnej ). Homo sapiens wymyśla wabiące perfumy, którymi oblewa się solidnie a skutek jest taki, że pomieszane z potem wzbudzają skutek przeciwny do zamierzonego. Nie można oceniać bo ludzie są różni, wynieśli z domu rodzinnego prostotę, zacofanie i nie pomogą żadne szkoły słoma zawsze z trepa wyjdzie.
Małgosia; 2015-09-23 00:33:18 
Zetknęłam się z tym, iż co niektórzy kupują specjalne środki zawierające feromony, by mogli być postrzegani jako bardziej atrakcyjni. Czy działają to nie wiem, zdania są podzielone. Wydaje mi się jednak, że randka może udać się także bez tych sztucznych dodatków, powinien zadziałać urok osobisty, naturalność, no i higiena :) Tak jak zostało w artykule napisane, najlepszym wabikiem jest naturalny zapach :)

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Akceptuję Regulamin oraz Politykę prywatności Serwisu
Tak, chcę być informowany o w trendach i ofertach specjalnych dla Singli. Rezygnacja jest możliwa w każdej chwili.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register
Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij