strona główna Strona główna     mapa serwisu Mapa serwisu     kanały RSS RSS     kontakt Kontakt     wersja mobilna Wersja mobilna
Jesteś tutaj: MyDwoje.pl > Poradnik > Poszukiwanie partnera > Idealny Partner > Idealny partner

Idealny partner
Podziel się na:
Dodaj do gogole+
linkedin
pinterest

Serwis matrymonialny MyDwoje.pl pyta Użytkowniczki o ich ideał mężczyzny

Idealny partner
Podobne artykuły
 Jak sprawić przyjemność kobiecie?
 Jacy jesteśmy? Jakimi chcą nas nasi partnerzy?
 Związek bałaganiarza z pedantem
 Kobieta z przeszłością, meżczyzna po przejściach
 Cyberromans - wieczny internetowy romans

Jaki jest idealny partner?

Marzy Ci się idealny partner? Jaki powinien być? Czy idealny partner umie kochać trwale? Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, jakie cechy powinien mieć nasz idealny partner. Właściwie już na początku można stwierdzić, że w tej materii nie istnieje ogólne pojęcie ideału: różnym ludziom podobają się przecież różne rzeczy. Czy jednak na pewno? Jak historia ludzkości wpływa na nasze wybory i dlaczego oraz o tym, kogo szukają Użytkownicy i Użytkowniczki, którzy odwiedzają serwis matrymonialny MyDwoje.pl, pisze psycholog, Jowita Wójcik. 

Na co zwracają uwagę kobiety?

Pytanie o to, co szczególnie cenią mężczyźni u swoich potencjalnych partnerek, a na co kobiety zwracają uwagę u mężczyzn, wciąż pozostaje otwarte. Próbuje na nie odpowiedzieć serwis matrymonialny MyDwoje.pl na podstawie odpowiedzi udzielanych przez Użytkowników wypełniających nasz Test Doboru Partnerskiego. Zmiany w kulturze i stereotypach nie pozostają bez wpływu na wyobrażenie o idealnym partnerze, jednak z drugiej strony można tutaj odnaleźć wartości od wielu lat uznawane za istotne. Małe dziewczynki chciałyby być księżniczkami z bajki: nieszczęśliwymi, lecz pięknymi i wrażliwymi, w których życiu pewnego dnia pojawia się urodziwy i waleczny książę i cudownie odmienia ich los. Mali chłopcy nie marzą o swoich księżniczkach, ale pragną być silni i odważni. Czyżby przeczuwali, że tacy mężczyźni są najbardziej pożądani? Czy taki właśnie jest ideał mężczyzny?

Chcemy kochać trwale

Zacznijmy od samego początku. T. K. Shackelford i D. M. Buss ujmują sposób, w jaki poszukiwany jest idealny partner z punktu widzenia psychologii ewolucyjnej, tzn. poprzez poszukiwanie wspólnych dla nas i naszych przodków motywów zachowań. Zgodnie z poglądami tych badaczy zarówno człowiek pierwotny, jak i żyjący współcześnie, kieruje się - niekoniecznie uświadomionym - pragnieniem przekazania swoich genów. Mężczyźni mają tutaj o wiele trudniejsze zadanie: w ich przypadku nie tak łatwo o całkowitą pewność, że potomstwo, którym się opiekują, ma ich geny. Idealna partnerka, to przede wszystkim taka, która jest wierna. Poza tym powinna być opiekuńcza i troskliwa, tak, by poradzić sobie z wychowaniem potomstwa. Kobiety zaś, dzięki temu, że - w przeciwieństwie do mężczyzn - mają pewność swojego macierzyństwa, poszukują partnerów, którzy byliby przede wszystkim silni, odpowiedzialni i zaradni, by mogli zapewnić środki niezbędne do życia dla niej i jej dzieci – taki jest ideał mężczyzny. Chcemy kochać trwale, czyli wierność jest tutaj także pożądaną cechą: mężczyzna, który trwa wiernie u boku jednej partnerki, może swoje zasoby inwestować tylko w jeden związek, zamiast dzielić je między kilka kobiet.

Współczesny ideał mężczyzny

 

Od czasów pierwotnych wiele się zmieniło. Był długi okres w historii naszych dziejów, kiedy to o stworzeniu związku decydowali nie sami zainteresowani, ale ich rodziny. Pojęcie „ideał mężczyzny” było wówczas silnie związane z jego majątkiem: zamożność partnera zapewniała kobiecie, zazwyczaj niepracującej i zależnej finansowo od innych, przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wymarzona kandydatka do stałego związku mogła oczywiście być bogata, gdyż połączenie dwóch majątków polepszało materialną jakość życia obojga partnerów, ale pod uwagę brano także jej inne cechy, takie jak młodość i zdrowie. Związek z kobietą młodą i cieszącą się dobrym zdrowiem, zwiększał szanse na posiadanie potomstwa i przekazanie majątku dziedzicowi. Kobiety stopniowo stawały się coraz bardziej samodzielne. Dzisiaj świetnie sobie radzą z wieloma zadaniami typowymi dla mężczyzn. Czy w związku z tymi zmianami obraz idealnego partnera, zarówno w przypadku kobiety, jak i mężczyzny, jest dzisiaj inny? Przyjrzyjmy się, co na ten temat mówią wyniki współczesnych badań.  Jak zauważa Michael Lucas Moeller, autor książki pt. „Jak zaczyna się miłość? Pierwsze trzy minuty”, dzisiejsze badania w pokazują, że kobiety najczęściej wybierają panów o dobrej sytuacji materialnej i pozycji społecznej. Taki wniosek może jednak budzić spore zastrzeżenia: ukazuje bowiem kobiety jako bezuczuciowe materialistki. Naprawdę jednak pod takim wynikiem badań kryje się głębszy wymiar. Nie tylko milionerzy mają szansę kochać trwale i stworzyć stały związek. Panie, wybierając partnera, nie kierują się zazwyczaj ilością zer na jego koncie, lecz takim układem cech osobowości, które świadczą o pewnej zaradności życiowej. Cechy te to przede wszystkim inteligencja, dojrzałość, ambicja, zaradność, pewność siebie. Nie wskazana jest przesadna nieśmiałość. Powstaje pytanie: dlaczego dzisiejsze kobiety, umiejące zapewnić sobie bezpieczeństwo materialne, ciągle poszukują mężczyzn, których charakter przynajmniej budzi nadzieje, że mogą oni osiągnąć dobry status materialny? Prawdopodobnie panie pragną mieć u swego boku kogoś równie lub bardziej zaradnego niż one. Tylko wtedy mogą znaleźć poczucie zrozumienia i bezpieczeństwa. Warto dodać, że kolejną, najczęściej wymienianą przez kobiety cechą idealnego mężczyzny jest poczucie humoru. Wyjaśnienie tego faktu jest dosyć oczywiste: z panem, z którym można się pośmiać, spotkania są o wiele ciekawsze, mają swobodniejszą atmosferę i nie można się na nich nudzić.

Test Dobory Partnerskiego

Użytkowniczki, które odwiedzają Serwis Matrymonialny MyDwoje.pl potwierdzają swoimi oczekiwaniami znane prawdy. Wśród osób korzystających z naszego portalu i wypełniających Test Doboru Partnerskiego, można zaobserwować następujące tendencje, jeśli chodzi o najbardziej pożądanego partnera: kogo szukają kobiety, przeważająca większość naszych Użytkowniczek uważa, ze najlepiej, gdy mężczyzna jest czuły, inteligentny, odpowiedzialny, troskliwy, uczciwy, szczery oraz dojrzały. Najmniej pociągający wydaje się natomiast partner, który jest praktyczny, logiczny, łagodny, oszczędny, rzetelny, dokładny, systematyczny, zdolny i zręczny. Może to budzić pewne zdziwienie, wiadomo bowiem, że praktyczność czy systematyczność nie są wcale negatywne, a w pewnych sytuacjach mogą być nawet pomocne. Gdy jednak bliżej przyjrzymy się wszystkim niepożądanym cechom, stwierdzamy, że partner je posiadający może wydawać się nieco… nudny i „zbyt idealny”. Być może ujawniają się tutaj współczesne oddziaływania kulturowe: modny obecnie wizerunek mężczyzny-macho jest zaprzeczeniem łagodności i systematyczności. Co prawda żadna kobieta nie chce zostać uwiedziona, a następnie porzucona, jak to zwykle czynią macho, lecz pragnęłaby zobaczyć pewne elementy jego osobowości u swojego partnera; męskość, szarmanckość i odrobina spontaniczności na pewno sprawią, że życie z takim mężczyzną będzie ciekawe. Innym wyjaśnieniem faktu, że panie nie pragną zbyt „uporządkowanych” mężczyzn może być to, że same nie uważają się za idealne. Niewiele pań wypełniających Test Doboru Partnerskiego przyzna, że są absolutnie logiczne, praktyczne czy oszczędne. W tej sytuacji życie z doskonałym pod tymi względami mężczyzną mogłoby oznaczać brak poczucia zrozumienia i częste konflikty. W przypadku pożądanych u partnera cech można zaobserwować dwie tendencje. Po pierwsze, mężczyzna taki powinien być inteligentny, odpowiedzialny i dojrzały - dzięki temu ma szansę zapewnić kobiecie odpowiedni standard życia. Natomiast jego czułość, troskliwość i szczerość daje możliwość zbudowania szczęśliwego związku.

Jak być idealnym partnerem? Do tego nie potrzeba wcale diametralnej zmiany. Każdy z nas ma swoją niepowtarzalną osobowość i całkowita zmiana w celu przypodobania się płci przeciwnej nie miałaby najmniejszego sensu. Można jednak wypracować pewne taktyki zachowania, pozwalające zdobyć względy u potencjalnego partnera.


Wskazówki dla Panów:

·         Pokaż swoją dojrzałość. Jeżeli naprawdę zależy ci na udanym związku, okaż to swojej  partnerce. Powtarzaj jej często, że ma w Tobie oparcie. Postaraj się pokazać, że relacja z nią jest  czymś ważnym w Twoim życiu i w razie problemów wierzysz, że razem je pokonacie;

·         Bądź sobą. Pamiętaj, że pierwsza randka różni się znacznie od rozmowy z szefem. Nie musisz udowadniać, że jesteś niemal we wszystkim doskonały. Kobiety doceniają mężczyzn naturalnie pewnych siebie, świadomych zarówno swoich wad, jak i zalet;

·         Okaż swoje poczucie humoru. Nie musisz być  śmiertelnie poważny. Luźna, wesoła atmosfera na spotkaniu sprawi, że Twoja partnerka z pewnością nabierze ochoty na kolejne;

·         Bądź spontaniczny. Pozwól odczuć swojej partnerce, że w Waszym związku nie ma miejsca na nudę. Zaskocz ją czasem bukietem kwiatów „bez okazji” lub propozycją wyjazdu w ciekawe miejsce. 

  Jowita Wójcik, psycholog


 

* W artykule wykorzystano informacje z artykułu D. M. Buss’a i T. K. Shackelforda pt. „Marital satisfaction in evolutionary psychological perspective” (W: Satisfaction in close relationhship, s. 7-24. Red. R. J. Sternberg. New York: Guilford Press ) oraz książki Michaela Lucasa Moellier pt. „Jak rozpoznać miłość. Pierwsze trzy minuty”, Wydawnictwo Nisza, 2006.

Serwis MyDwoje.pl zgadza się na przedruk tego artykułu w innych serwisach. Warunkiem publikacji jest umieszczenie pod artykułem następującej informacji wraz z linkiem do MyDwoje.pl:

Artykuł pochodzi z Poradnika w Serwisie Doboru Partnerskiego dla wymagających www.MyDwoje.pl


oceń artykuł:
[ 0 / 6 z 0 oddanych głosów ]
 

Komentarze (7)


dodaj komentarz
  2013-10-16 07:32:13 
Kobiety szukają mężczyzn, ładnych ,przystojnych ,dużo zarabiających ,inteligentnych,twórczych,rozbawiających.
Ciekawe bo Facet też ? !
 Konwalia majowa 2013-09-08 10:11:14 
komentarz usunięty przez moderatora
 lazarus 2013-08-23 12:28:06 
komentarz usunięty przez moderatora
 do przylaszczki pospolitej 2013-08-22 08:07:36 
komentarz usunięty przez moderatora
 do asyndrome 2013-08-14 13:35:06 
komentarz usunięty przez moderatora
 Izydor 2013-07-02 09:47:32 
Kobiecość prawdziwa polega na dawaniu i braniu. To kobieta jest mistrzynią w stworzeniu pięknej atmosfery i jest Hestią ogniska domowego. Istniej singielki, które marzą o wiernym mężczyźnie, ale same zaliczają forsiatych żonatych ,,jak leci" byle zmiana. Dokumentują swoje przeżycia i mrzonki w sieci.Przecież taka kobitka nie zmieni swoich upodobań choćby poślubiła ideał mężczyzny,będzie łajdaczyć się do końca swoich dni.
 asyndrome 2013-06-06 13:51:54 
podsumowując: kobiety szukają mężczyzny któremu nie trzeba będzie pomagać

Darmowa rejestracja

e-mail
hasło
minimum 6 znaków
Jesteś
kobietą mężczyzną
Data urodzenia
Skąd nas znasz?
Akceptuje Regulamin i Politykę prywatności
Twarze MyDwoje
MD6D391A, 35 lat
lekarz roślin, Wrocław
KACD5F12, 55 lat
rehabilitant, Katowice
 
 więcej Twarzy  więcej Twarzy
M52A1148, 54 lata
Besitzer, Munich
MF63C287, 31 lat
Controlling, Lauf
 więcej ofert zagranicznych
| Praca | Pomoc | Polityka prywatności | Regulamin | Usługi i cennik | Kontakt | Kontakt dla mediów | Partnerzy | Reklama | Mapa Serwisu | Wersja mobilna |

2007 - 2015 © MyDwoje.pl ® ; Wszelkie prawa zastrzeżone

Biuro matrymonialne MyDwoje stosuje metodę kojarzenia partnerów według ich zgodności osobowości opartą na psychologicznym Teście Doboru Partnerskiego MyDwoje, stworzonym przez znanego, polskiego psychologa Andrzeja Rutowskiego. Test bazuje na wieloletniej praktyce terapeutycznej par małżeńskich naszego psychologa oraz na pracach naukowych z zakresu psychologii humanistycznej Fromma, psycholanalizy Junga i teorii testów psychologicznych Cattella, Eysencka, Gougha i Heilbruna.

CMS, WEB interface

Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Serwisu MyDwoje.pl
zamknij