Biuro matrymonialne > Poradnik > Poszukiwanie partnera > Idealny Partner > Jak znaleźć idealnego partnera?

Jak znaleźć idealnego partnera?

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Ideał mężczyzny według Użytkowniczek MyDwoje

Idealny partner

Partner idealny, czyli jaki?

Marzy Ci się idealny mężczyzna, idealna kobieta? Czy idealny partner umie kochać trwale? Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, jakie cechy powinien mieć nasz ideał? Właściwie już na początku można stwierdzić, że w tej materii nie istnieje ogólne pojęcie ideału: różnym ludziom podobają się przecież różne rzeczy. Czy jednak na pewno?

Tymczasem, jeśli sami chcemy być idealnym partnerem - do tego wcale nie potrzeba diametralnej zmiany. Każdy z nas ma swoją niepowtarzalną osobowość i całkowita zmiana w celu przypodobania się płci przeciwnej nie miałaby najmniejszego sensu. Można jednak wypracować pewne taktyki zachowania, pozwalające zdobyć względy u potencjalnego partnera.

Pytanie o to, czego szukają mężczyźni u swoich potencjalnych partnerek, a czego pragną kobiety, wciąż pozostaje otwarte. Próbuje na nie odpowiedzieć internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl - na podstawie odpowiedzi udzielanych przez Użytkowników wypełniających Test Doboru Partnerskiego. Zmiany w kulturze i stereotypach nie pozostają bez wpływu na wyobrażenie o idealnym partnerze, jednak z drugiej strony można tutaj odnaleźć wartości od wielu lat uznawane za istotne. Małe dziewczynki chciałyby być księżniczkami z bajki: nieszczęśliwymi, lecz pięknymi i wrażliwymi, w których życiu pewnego dnia pojawia się urodziwy i waleczny książę i cudownie odmienia ich los. Mali chłopcy nie marzą o swoich księżniczkach, ale pragną być silni i odważni. Czyżby przeczuwali, że tacy mężczyźni są najbardziej pożądani? Czy taki właśnie jest ideał mężczyzny?

Pragniemy kochać trwale

Zacznijmy od samego początku. T. K. Shackelford i D. M. Buss ujmują sposób, w jaki poszukiwany jest idealny partner z punktu widzenia psychologii ewolucyjnej, tzn. poprzez poszukiwanie wspólnych dla nas i naszych przodków motywów zachowań. Zgodnie z poglądami tych badaczy zarówno człowiek pierwotny, jak i żyjący współcześnie, kieruje się - niekoniecznie uświadomionym - pragnieniem przekazania swoich genów. Mężczyźni mają tutaj o wiele trudniejsze zadanie: w ich przypadku nie tak łatwo o całkowitą pewność, że potomstwo, którym się opiekują, ma ich geny. Idealna partnerka, to przede wszystkim taka, która jest wierna. Poza tym powinna być opiekuńcza i troskliwa, tak, by poradzić sobie z wychowaniem potomstwa. Kobiety zaś, dzięki temu, że - w przeciwieństwie do mężczyzn - mają pewność swojego macierzyństwa, poszukują partnerów, którzy byliby przede wszystkim silni, odpowiedzialni i zaradni, by mogli zapewnić środki niezbędne do życia dla niej i jej dzieci – taki jest ideał mężczyzny. Chcemy kochać trwale - wierność jest pożądaną cechą. Mężczyzna, który trwa wiernie u boku jednej partnerki, może swoje zasoby inwestować tylko w jeden związek, zamiast dzielić je między kilka kobiet.

Współczesny ideał mężczyzny

Od czasów pierwotnych wiele się zmieniło. Był długi okres w historii naszych dziejów, kiedy to o stworzeniu związku decydowali nie sami zainteresowani, ale ich rodziny. Pojęcie „ideał mężczyzny” było wówczas silnie związane z jego majątkiem: zamożność partnera zapewniała kobiecie, zazwyczaj niepracującej i zależnej finansowo od innych, przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wymarzona kandydatka do stałego związku mogła być oczywiście bogata, gdyż połączenie dwóch majątków polepszało materialną jakość życia obojga partnerów, ale pod uwagę brano także jej inne cechy, takie jak młodość i zdrowie. Związek z kobietą młodą i cieszącą się dobrym zdrowiem, zwiększał szanse na posiadanie potomstwa i przekazanie majątku dziedzicowi. Kobiety stopniowo stawały się coraz bardziej samodzielne. Dzisiaj świetnie sobie radzą z wieloma zadaniami typowymi dla mężczyzn. Czy w związku z tymi zmianami obraz idealnego partnera, zarówno w przypadku kobiety, jak i mężczyzny, jest dzisiaj inny? Przyjrzyjmy się, co na ten temat mówią wyniki współczesnych badań.  Jak zauważa Michael Lucas Moeller, autor książki pt. „Jak zaczyna się miłość? Pierwsze trzy minuty”, dzisiejsze badania w pokazują, że kobiety najczęściej wybierają panów o dobrej sytuacji materialnej i pozycji społecznej. Taki wniosek może jednak budzić spore zastrzeżenia: ukazuje bowiem kobiety jako bezuczuciowe materialistki. Naprawdę jednak pod takim wynikiem badań kryje się głębszy wymiar. Nie tylko milionerzy mają szansę kochać trwale i stworzyć stały związek. Panie, wybierając partnera, nie kierują się zazwyczaj ilością zer na jego koncie, lecz takim układem cech osobowości, które świadczą o pewnej zaradności życiowej. Cechy te to przede wszystkim inteligencja, dojrzałość, ambicja, zaradność, pewność siebie. Powstaje pytanie: dlaczego dzisiejsze kobiety, umiejące zapewnić sobie bezpieczeństwo materialne, ciągle poszukują mężczyzn, których charakter przynajmniej budzi nadzieje, że mogą oni osiągnąć dobry status materialny? Prawdopodobnie panie pragną mieć u swego boku kogoś równie lub bardziej zaradnego niż one. Tylko wtedy mogą znaleźć poczucie zrozumienia i bezpieczeństwa. Warto dodać, że kolejną, najczęściej wymienianą przez kobiety cechą idealnego mężczyzny jest poczucie humoru. Wyjaśnienie tego faktu jest dosyć oczywiste: z panem, z którym można się pośmiać, spotkania są o wiele ciekawsze, mają swobodniejszą atmosferę i nie można się na nich nudzić.

Pożądane cechy partnera

Użytkowniczki, które odwiedzają Serwis Matrymonialny MyDwoje.pl potwierdzają swoimi oczekiwaniami znane prawdy. Wśród osób korzystających z naszego portalu i wypełniających Test Doboru Partnerskiego, można zaobserwować następujące tendencje, jeśli chodzi o najbardziej pożądanego partnera: kogo szukają kobiety, przeważająca większość naszych Użytkowniczek uważa, ze najlepiej, gdy mężczyzna jest czuły, inteligentny, odpowiedzialny, troskliwy, uczciwy, szczery oraz dojrzały. Najmniej pociągający wydaje się natomiast partner, który jest praktyczny, logiczny, łagodny, oszczędny, rzetelny, dokładny, systematyczny, zdolny i zręczny. Może to budzić pewne zdziwienie, wiadomo bowiem, że praktyczność czy systematyczność nie są wcale negatywne, a w pewnych sytuacjach mogą być nawet pomocne. Gdy jednak bliżej przyjrzymy się wszystkim niepożądanym cechom, stwierdzamy, że partner je posiadający może wydawać się nieco… nudny i „zbyt idealny”. Być może ujawniają się tutaj współczesne oddziaływania kulturowe: modny obecnie wizerunek mężczyzny-macho jest zaprzeczeniem łagodności i systematyczności. Co prawda żadna kobieta nie chce zostać uwiedziona, a następnie porzucona, jak to zwykle czynią macho, lecz pragnęłaby zobaczyć pewne elementy jego osobowości u swojego partnera; męskość, szarmanckość i odrobina spontaniczności na pewno sprawią, że życie z takim mężczyzną będzie ciekawe. Innym wyjaśnieniem faktu, że panie nie pragną zbyt „uporządkowanych” mężczyzn może być to, że same nie uważają się za idealne. Niewiele pań wypełniających Test Doboru Partnerskiego przyzna, że są absolutnie logiczne, praktyczne czy oszczędne. W tej sytuacji życie z doskonałym pod tymi względami mężczyzną mogłoby oznaczać brak poczucia zrozumienia i częste konflikty. W przypadku pożądanych u partnera cech można zaobserwować dwie tendencje. Po pierwsze, mężczyzna taki powinien być inteligentny, odpowiedzialny i dojrzały - dzięki temu ma szansę zapewnić kobiecie odpowiedni standard życia. Natomiast jego czułość, troskliwość i szczerość daje możliwość zbudowania szczęśliwego związku.

Wskazówki dla Panów:

 • Pokaż swoją dojrzałość. Jeżeli naprawdę zależy ci na udanym związku, okaż to swojej  partnerce. Powtarzaj jej często, że ma w Tobie oparcie. Postaraj się pokazać, że relacja z nią jest  czymś ważnym w Twoim życiu i w razie problemów wierzysz, że razem je pokonacie;
 • Bądź sobą. Pamiętaj, że pierwsza randka różni się znacznie od rozmowy z szefem. Nie musisz udowadniać, że jesteś niemal we wszystkim doskonały. Kobiety doceniają mężczyzn naturalnie pewnych siebie, świadomych zarówno swoich wad, jak i zalet;
 • Okaż swoje poczucie humoru. Nie musisz być  śmiertelnie poważny. Luźna, wesoła atmosfera na spotkaniu sprawi, że Twoja partnerka z pewnością nabierze ochoty na kolejne;
 • Bądź spontaniczny. Pozwól odczuć swojej partnerce, że w Waszym związku nie ma miejsca na nudę. Zaskocz ją czasem bukietem kwiatów „bez okazji” lub propozycją wyjazdu w ciekawe miejsce. 
  Jowita Wójcik, psycholog

Na co zwracacie uwagę przeglądając oferty?

Dominują zgodność kryteriów i osobowości, jednak najważniejsze jest wzajemne zainteresowanie. 

Na co zwracacie uwagę przeglądając oferty?


Czy doskonały związek to utopia? Czy należy szukać idealnego partnera?

Czy istnieją ideały? Czy należy szukać idealnego partnera? Czy doskonały związek to utopia? Znajdź partnera/ partnerkę, który do Ciebie naprawdę pasuje. Dowiedź się czy szukanie idealnego partnera gwarantuje idealny związek?

 

* W artykule wykorzystano informacje z artykułu D. M. Buss’a i T. K. Shackelforda pt. „Marital satisfaction in evolutionary psychological perspective” (W: Satisfaction in close relationhship, s. 7-24. Red. R. J. Sternberg. New York: Guilford Press ) oraz książki Michaela Lucasa Moellier pt. „Jak rozpoznać miłość. Pierwsze trzy minuty”, Wydawnictwo Nisza, 2006. 
Komentarze (23)

Jak znaleźć idealnego partnera? - dodaj komentarz
Patryk; 2017-03-31 14:11:43 

Milan Kundera
,, Nie każda kobieta jest godna tego, by nazywać ją kobietą. „

KOBIETA; 2017-01-27 09:05:11 
Protestuję w imieniu KOBIET za słowa cyt. ,, idealny facet to taki który ma duzo kasy.. to jedyne kryterium kobiet " Tego postu nie dokonała kobieta tylko jakiś frankenstein lub tożsame lazarus.
ANTYK; 2017-01-12 09:36:20 
Podzielę się z Wami bardzo starą recepturą na znalezienie idealnego partnera /// oczywiście On nie będzie idealny bo My też nie jesteśmy idealne ///. Fantastycznie jest spotkać w życiu tego jednego , jedynego, wymarzonego chłopaka , który poprosi Cię o to byś została jego żoną. Jeżeli taki chłopiec urzeknie Cię swoim zachowaniem, prawością, szanuje Cię - bo nie żąda ,,dowodu miłości" lecz otoczy Cię opieką , troską, czyta w Twoich myślach no to powiedz T A K . Doceń Skarb jaki Ci się w życiu trafił. Sama musisz być ,, w porządku " żeby docenić takiego dobrze ułożonego chłopca- Twojego przyszłego męża. Takie historie zdarzają się naprawdę. Razem rozpoczniecie poznawanie blasków i cieni życia. Jeżeli potraktujecie poważnie przysięgę składaną przed Bogiem - w obecności świadków no to tylko będziecie świętować GODY małżeńskie no i radość ze wspólnego przebywania. Wspólnie będziecie uczyć się życia i współżycia małżeńskiego, będziecie wzajemnie dla siebie oparciem w trudnych,ciężkich, tragicznych chwilach życia. Wspólnie będziecie przeżywać radości, euforie, chwile szczęścia no to wówczas będzie sukces i zdacie na celujący tą bardzo trudną sztukę kochania. Pamiętać o jednym ,, życie to nie jebajka to je bitwa".
Mądra Kobieta; 2017-01-08 11:32:49 
Mądre przysłowie: “Chcesz być przez chwilę szczęśliwy? Zemścij się! Chcesz być zawsze szczęśliwy? Przebaczaj!”
Jutta Burggraf
; 2017-01-04 19:30:07 
idealny facet to taki który ma duzo kasy.. to jedyne kryterium kobiet
1981r.; 2016-09-20 11:37:02 
komentarz usunięty przez moderatora
Malinka; 2016-05-23 10:14:01 
Tak można mieć idealnego partnera. Trzeba sobie zadać dużo trudu żeby Go ,, wychować" , ,,zachęcić" , ,, przyzwyczaić". W ,, pewnym " wieku przebywanie z partnerem to prawdziwa uczta, degustacja w pełnym tego słowa znaczeniu. Ważne by być ciągle praktykiem / od młodości- raz dziennie / by nie wypaść z transu. Takie codzienne zbliżenia umacniają więzi partnerów życiowych. Kobiety , w ,, pewnym wieku " mają dodatkowo komfort / nie grozi dzidziusiem/ a doświadczenie w temacie pozwala na pełną rozkosz. Jeśli prowadzimy zdrowy tryb życia, odżywiamy się odpowiednio to tylko czerpać z tego źródła słodkości i radości. Tego z serducha życzę dojrzałym do miłości.
Krzyś; 2016-05-10 09:44:08 
komentarz usunięty przez moderatora
Mycha; 2016-05-04 08:53:35 
komentarz usunięty przez moderatora
Dżem Morelowy ; 2015-10-30 22:17:50 
komentarz usunięty przez moderatora

1-10 | 11-20 | 21-23 |

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz lub zadzwoń do nas
Tel: (22) 201 25 89
w dni powszednie 11:00-16:00Fax: (22) 201 25 87


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij