Współczesna idealna partnerka - jaka jest?

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Nowoczesny ideał kobiety i jej rola w rodzinie i społeczeństwie

Idealna partnerka

Współczesny ideał kobiety

Czego szukają mężczyźni w kobietach? Badania, na które powołuje się  internetowe biuro matrymonialne MyDwoje pokazują, że panowie za jeden z istotnych wyznaczników, który stanowi o tym czy jest to idealna partnerka, uznają atrakcyjność fizyczną. Taki wynik badań wynika z faktu, że mężczyźni są wzrokowcami. Nie należy jednak popadać w przygnębienie i myśleć, że tylko kobiety o nienagannej urodzie znajdą upragnionego partnera. Atrakcyjność fizyczna to pojęcie bardzo ogólne: ile typów urody damskiej, tylu mężczyzn skłonnych uznać konkretny typ za najpiękniejszy. Co ciekawe, Michael Lucas Moeller zaobserwował w swojej praktyce terapeuty, że mężczyźni mają tendencję do przypisywania paniom o danej urodzie określonych cech charakteru. Atrakcyjność fizyczna jest zatem tylko przykrywką do odnalezienia czegoś głębszego. Współczesna idealna partnerka - jaka jest? Okazuje się, że według mężczyzn ideał kobiety to ciepła i czuła oraz energiczna, naturalna i otwarta osoba. Taka kombinacja cech partnerki pozwala mężczyźnie poczuć się swobodnie w kontakcie z nią i budzi nadzieję na ciekawe wspólne życie.

Mężczyźni o swoim ideale

Według mężczyzn ideał kobiety stanowią panie odpowiedzialne, troskliwe, czułe, szczere, seksowne, delikatne, wrażliwe i uczciwe. Najrzadziej są natomiast poszukiwane partnerki dokładne, logiczne, praktyczne, refleksyjne, rzetelne, silne, solidne, systematyczne i zręczne. Można zatem stwierdzić, że Panowie najwyżej oceniają Panie, które są po prostu... kobiece. Mężczyźni bardzo często muszą wykazywać się pewną „twardością” charakteru, oczekują więc od kobiet delikatności i wrażliwości: być może w ten sposób pielęgnują te „niemęskie” cechy w sobie. W określeniu „seksowne” można się doszukać męskiego pragnienia, by idealna partnerka była dla nich atrakcyjna. Z kolei pozostałe cechy, które tworzą ideał kobiety mówią zarówno o oczekiwanej pewnej zaradności życiowej (odpowiedzialna), jak i predyspozycji umożliwiających zbudowanie z nią szczęśliwego związku (czuła, szczera, wrażliwa). Panowie nie pragną także kobiet zbyt „wzorowych”. Oznacza to, że z jednej strony mogą się obawiać zbytniej nudy w związku, z drugiej zaś wyjaśnienie może być podobne jak w przypadku pań: mężczyźni, nie czując się w wielu kwestiach idealnymi, nie oczekują wzorowego zachowania, dokładności i systematyczności od swoich partnerek. Tylko z kobietą posiadającą, tak jak i oni, wady i zalety, mogą się poczuć naprawdę swobodnie, bo jak wiadomo - dopasowani partnerzy to siła związku.

Wskazówki dla Pań:

  • Odkryj swoją kobiecość. To prawda, że mężczyźni często wydają się być twardzi i niewzruszeni. Nie oznacza to jednak, że Ty w ich obecności też powinnaś taka być. Jeśli coś Cię wzrusza, denerwuje, boisz się – powiedz o tym. Nie pokażesz przez to, że jesteś słaba. Twój partner odczuje twoją naturalność, wrażliwość i to, że potrzebujesz jego wsparcia.
  • Nie staraj się udowadniać, że jesteś doskonała we wszystkim, co robisz. Mężczyźni też nie są idealni i czasem wręcz boją się idealnych kobiet. Pozwól sobie na słabości, na przyznanie, że czasem może ci się coś nie udać
  • Odważ się na odrobinę szaleństwa. Mężczyźni uwielbiają spontaniczne kobiety: takie które potrafią ich czasem zaskoczyć. Nie bój się wprowadzać w życie nowych pomysłów. Nie musisz robić nic nadzwyczajnego: może to być choćby nietypowo przygotowana kolacja lub ciekawa propozycja wspólnego spędzenia czasu.

Cechy wymarzonego partnera

W obrazie idealnego partnera występują także pewne cechy wspólne dla pań i panów. Zatem, jak znaleźć idealnego partnera, bez względu na płeć? D. M. Buss przeprowadził badania, z których wynika, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni oczekują od partnera zafascynowania ich osobą, miłości, zrównoważenia emocjonalnego, dojrzałości i niezawodności. Taki układ cech u obu stron sprzyja bowiem budowaniu szczęśliwego, trwałego związku, bez wzajemnego ranienia się. Według użytkowników MyDwoje, wymarzony partner, niezależnie od płci, powinien posiadać predyspozycje osobowościowe, pozwalające na wchodzenie w zdrowe, oparte na miłości, relacje z drugim człowiekiem.

Indywidualny obraz idealnego mężczyzny czy kobiety może znacznie różnić się w przypadku niektórych osób od tego, co zaprezentowano powyżej. Nie jest to jednak odstępstwo od normy. Jeśli wsłuchamy się w swoje uczucia i potrzeby, to na pewno będziemy wiedzieć u boku jakiego partnera odnajdziemy szczęście. Zastanówmy się, wiec jacy jesteśmy? Jakimi chcą nas nasi partnerzy? Różnorodność daje człowiekowi możliwość odnalezienia tego, czego najbardziej pragnie.

 

Jowita Wójcik, psycholog


 

* W artykule wykorzystano informacje z artykułu D. M. Buss’a i T. K. Shackelforda pt. „Marital satisfaction in evolutionary psychological perspective” (W: Satisfaction in close relationhship, s. 7-24. Red. R. J. Sternberg. New York: Guilford Press ) oraz książki Michaela Lucasa Moellier pt. „Jak rozpoznać miłość. Pierwsze trzy minuty”, Wydawnictwo Nisza, 2006.

 
Komentarze (5)

Współczesna idealna partnerka - jaka jest? - dodaj komentarz
Do k4ed259d;; 2016-08-31 12:40:38 
komentarz usunięty przez moderatora
k4ed259d; 2016-08-16 14:21:16 
Jestem atrakcyjna fizycznie jako kobieta,niestety charakter mam raczej męski,więc większość facetów sobie odpuszcza.
zimny prysznic; 2015-10-27 08:13:45 
komentarz usunięty przez moderatora
Panienka; 2015-09-16 18:38:31 
Tak szukają bardzo młodych dla rozrywki, ale żenią się z kobietą mającą pod sufitem poukładane.
patty; 2015-08-27 14:45:34 
Panowie, szczególnie ci w średnim wieku, szukają przede wszystkim Pań młodych. Mam wrażenie, że im młodsza tym lepsza. Dodatkowo seksowna, zgrabna i ładna. Jednak ten kto poważnie podchodzi do związku będzie kierował się znacznie wartościowszymi cechami jak wierność, mądrość, dojrzałość, troskliwość. Gdzieś też wyczytałam, że nie ma kobiet idealnych, są tylko takie, które potrafią schować swoje wady za piersiami ;))

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Akceptuję Regulamin oraz Politykę prywatności Serwisu
Tak, chcę być informowany o w trendach i ofertach specjalnych dla Singli. Rezygnacja jest możliwa w każdej chwili.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register
Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij