Panowie na rolę kobiety zapatrują się dość jednomyślnie. Prawie żaden nie cieszyłby się, gdyby przy swoim boku miał spełnioną specjalistkę, stawiającą tylko na karierę. Takich wskazań było zaledwie 3%. Wbrew temu, co piszą wszechobecne poradniki, na pytanie jakiej kobiety szukają mężczyźni, nie pragną oni również niezależnych emancypantek (6% wskazań), ani kobiet wyzwolonych (jedynie 7% z nich).
Okazuje się, że polscy panowie w centrum zainteresowania najchętniej widzieliby swoją „skromną” osobę. Prawie 40% z nich pragnie, aby dzieliła z nimi życie wzorowa żona, stawiającą relacje z mężem na pierwszym miejscu. Rola mężczyzny a rodzina to przede wszystkim tradycyjny podział ról, mężczyźni tęsknią za patriarchalnym wzorcem rodziny. Modelem może bardziej nowoczesnym, choć mocno angażującym dla pań, jest superwoman! 28% panów może wyobrazić sobie tworzenie domowego ogniska z kobietą nowoczesną, która podoła wszystkim spadającym na nią obowiązkom, czyli dbającej o męża, poświęcającej się dzieciom, świetnie prowadzącej dom oraz pracującej zawodowo. Nasuwa się tylko pytanie: jaką rolę w tym układzie panowie widzą dla siebie?
Czego pragną kobiety? Czy definitywnie stawiają tylko na swój rozwój i chcą inwestować wyłącznie w siebie? Może zgadzają się z panami i są skłonne spełnić ich fantazje? Okazuje się, że po części tak. Większość z nich, 46%, jako wiodąca rolę współczesnej kobiety uznaje właśnie połączenie wszystkich dostępnych kobiecie możliwości. Chcą pracować zawodowo, spełniać się, jako żona i matka oraz dbać o dom. Okazuje się jednak, że jest też dość liczna grupa kobiet, która nie zgadza się z tym i stawia na siebie, na swoją karierę, osobisty rozwój i własne przyjemności. 18% z uczestniczek sondy wskazało, że ich zamierzeniem jest bycie kobietą wyzwoloną, zaspokajającą przede wszystkim swoje potrzeby. 11% pań widzi siebie, jako niezależną emancypantkę, zwolenniczkę równouprawnienia w każdym aspekcie życia.
Biuro matrymonialne MyDwoje.pl, dostrzega płciowe dysproporcje w oczekiwaniach co do roli kobiety w związku. Panowie na darmo szukają wzorowej żony i partnerki, gdyż pań z podobnym nastawieniem jest aż cztery razy mniej niż ich samych. Co piąta singielka - poszukująca partnera z nastawieniem kobiety wyzwolonej, zaspokajającej swoje potrzeby lub emancypantki - może także mieć kłopot ze znalezieniem partnera akceptującego jej plany. Takich panów jest bowiem dwa razy mniej niż pań. Kompromisem, będącym w stanie pogodzić obie strony, wydaje się być model kobiety wszechstronnej, superwoman. Panie, mimo obciążeń związanych z tą rolą, zdają się preferować tę opcję. Inną kwestią jest trudna rola macochy i ojczyma.
Sprawdź wyniki sondy "Super woman czy kura domowa?"
Czytaj również:
Jestem wykształconą -oświeconą kobietą i świadomie wybrałam takiego mężczyznę, który też marzył o rodzinie. Gdyby była ukryta kamera to tylko byście nam mocno zazdrościli. Przyjście na świat pierwszego potomka a później następnych dzieciaczków . Umieliśmy dobrze wychować- bo z wielką miłością i dzisiaj nastoletnie dzieci wspierają się wzajemnie, nas Rodziców cenią, jesteśmy dla nich autorytetami. Przyznam się, że piętnaście lat to tak bez reszty z radością dałam dzieciom. Dzisiaj wspieramy się wzajemnie- mam czas na wszystko/kosmetyczka, teatr itp/ jest to kwestia organizacji pracy, podziału obowiązków. Jeden z synów uczy się obcego języka, ale cała nasza szóstka konwersuje bo uczy nas. Można spełnić się w roli żony i matki taki był mój wybór.