Samotny tata wchodzi w nowy związek | Jak przygotować dzieci na nowy związek?

Zgodnie z badaniami dotyczącymi podziału opieki nad dziećmi po rozwodzie, w zdecydowanej większości przypadków (aż w 96%) pociechy zostają z mamą. Jednak to malutkie 4%, gdy przełożymy je na konkretne liczby, daje setki mężczyzn, którzy podejmują zadanie samotnego wychowywania dziecka. To również setki mężczyzn, którzy gdzieś tam w sercu pragną przeżyć zakochanie - różowy początek nowej znajomości. Czy jednak w ogóle powinni sobie na to pozwolić? I jak zachować się, gdy perspektywa randki staje się coraz bliższa? Samotni ojcowie, podobnie, jak samotne matki, często odmawiają sobie prawa do miłości. Nawet, jeśli nie robią tego w sposób otwarty, mówiąc głośno: „Nie powinienem, mam przecież dzieci”, to unikająca postawa widoczna jest w umniejszaniu znaczenia miłości w życiu codziennym. Randka w realu? „To nie dla mnie”. Swatanie? – „Dajcie spokój”, randki internetowe? – „Nie mam czasu”. Skąd ta chęć obrony, skoro nie jest niczym nadzwyczajnym sytuacja, gdy samotny tata wchodzi w nowy związek?

Samotny tata chodzi na randki

Marcin z Warszawy, ojciec 5-letniej Julii, przyczyn takiej postawy dopatruje w oczekiwaniach społeczeństwa. – Kiedy tylko okazało się, że dostałem opiekę nad Julką, wiedziałem, że wszyscy oczekują ode mnie absolutnego perfekcjonizmu. Dziś myślę, że było to tylko moje wrażenie. Niemniej faktem jest, że to matkę uważa się za tę, która zrobi wszystko najlepiej. Znajdzie czas na przytulenie, dopilnuje umycia zębów. Ojciec w opinii publicznej jest bardziej pobłażliwy, nie widzi wielu rzeczy. A ja chciałem inaczej, chciałem być idealnym ojcem. Wiedziałem jednak, że ewentualne chodzenie na randki we dwoje może skutecznie zniszczyć taki mój obraz. Bałem się, że ktoś powie: „No tak, już się zaczęło, nie masz czasu dla Julki, bo wolisz wyjść”. Więc unikałem wszelkich spotkań. Po to, by udowodnić, że umiem, że potrafię i chcę dobrze opiekować się moim dzieckiem.

W książce „Samotne ojcostwo” autorstwa Anny Dudak możemy znaleźć liczne badania i dowody na to, że samotny tata w wielu przypadkach nie odbiega swoimi kompetencjami rodzicielskimi od samotnej mamy. Stereotypy ojców, którzy zapominają odebrać dziecko z przedszkola czy nie kontrolują sytuacji w szkole są więc przestarzałe. Jednak nawet, gdyby tak nie było i rzeczywiście większość samotnych ojców nie radziła sobie ze swoimi zadaniami, to czy ten fakt miałby determinować decyzje innych? Absolutnie nie. Decyzja o tym, czy jest się gotowym na chodzenie na randki i na nową miłość nigdy nie powinna zależeć od tego, co myślą o nas inni. Powinna za to być uwarunkowana swoją gotowością i przygotowaniem psychicznym dziecka.

Część samotnych ojców odpycha od siebie myśli o ewentualnym randkowaniu ze względu na możliwe zagrożenia dla dziecka. Maluchowi czy nastolatkowi, który przeżył rozwód rodziców czy traumę związaną ze śmiercią matki nikt nie chce „fundować” kolejnego trudnego okresu. Czyli obecności osoby, która „zabierze tatę”, albo która będzie próbowała zastąpić mamę. To jednak w dużej mierze także tylko uproszczenia. Dla wielu dzieci pojawienie się osoby w postaci partnerki ojca nie jest powodem do rozpaczy. Co więcej, dzięki zapełnieniu „pustego” miejsca w rodzinie dziecko ma możliwość obserwowania i uczenia się różnych relacji – co bez wątpliwości wpłynie pozytywnie na jego życie emocjonalne. Jednak oczywiście, aby wszystko przebiegło przy jak najmniejszej ilości komplikacji, muszą być zachowane pewne zasady randkowania samotnego taty.

Przygotowanie do nowego związku

„Piotrusiu, to jest moja dziewczyna Kamila, od dzisiaj z nami zamieszka” – takie przedstawienie sprawy 8-letniemu chłopcu jest niemalże pewną gwarancją wystąpienia olbrzymiego buntu u dziecka. Jeśli kusi cię, by nie przedstawiać dziecku dziewczyny, z którą się spotykasz, bo boisz się, że malec się za szybko przyzwyczai – rób to stopniowo i powoli. Udajcie się gdzieś razem, zachowujcie się jak znajomi, a nie jak para. Wszystko po to, by twoja pociecha zdążyła najpierw zwyczajnie polubić kobietę, z którą się spotykasz. A jeśli jednak nie będzie to nowa miłość? Będzie to dla niego kolejna znajoma taty, o której stopniowo zapomni.
  • Uświadamianie. Zanim dziecko zostanie postawione przed faktem dokonanym, trzeba z nim wielokrotnie rozmawiać. O tym, co wie o miłości. Co pomyślałoby, gdyby tata się zakochał. Czy samo chciałoby kiedyś się zakochać, jak wyobraża sobie swoją dziewczynę czy chłopaka. Wszystko po to, by przybliżyć dziecku samą tematykę i przygotować je – w pośrednich słowach – na fakt ewentualnego związku.  Niektórzy mówią, że boimy się tego, czego nie znamy – można to przełożyć i na tę sytuację. Wyjaśniając dziecku sprawy związane z uczuciami i miłością, zmniejszymy jego strach, gdy okaże się, że tata kogoś poznał.
  • Reakcja na bunt. Nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że dziecko zaakceptuje nowy związek ojca, gdy już sytuacja stanie się jasna. Nawet najbardziej „uświadomiony” maluch może przejawiać oznaki buntu w przeróżnych postaciach. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest zawsze rozmowa o tym, czego boi się dziecko i dokładne wyjaśnienie mu, że jego największe obawy się nie spełnią („Zawsze będziesz dla mnie najważniejszy i to nie zmieni się nigdy, w żadnych okolicznościach”). Czasem jednak, poważna rozmowa wystarczy, czasem potrzeba ich piętnaście.
  • Samotny tata bez wyrzutów sumienia. Nie bój się zakochać. Nawet, jeśli jesteś samotnym ojcem, masz prawo do nowego związku, do wsparcia i zrozumienia – czyli do wszystkiego, co daje obecność drugiej osoby przy boku. Pamiętaj też, że dla dziecka twoje zakochanie wcale nie musi być traumą – może być po prostu okazją do poznania wartościowej osoby.

Portal dla Singli MyDwoje dba o potrzeby samotnych matek i ojców, odpowiednio dopasowując dobór ofert. Rodzicom nie proponujemy ofert osób, które wykluczają posiadanie dzieci.

Czytaj także o samotnych ojcach:

Samotni ojcowie poszukują partnerki
Samotni ojcowie poszukiwani!
Miłość ojcowska a zrozumienie kobiet


 
Komentarze (3)

Samotny tata wchodzi w nowy związek | Jak przygotować dzieci na nowy związek? - dodaj komentarz
Angie; 2015-11-29 23:18:56 
Większość z nas ma potrzebę miłości, pragnie kochać i być kochanym. To, że komuś kiedyś nie wyszło, nie oznacza, że ma on do końca życia ponosić tego konsekwencje. Samotni ojcowie mają dużo zalet, są odpowiedzialni, troskliwi. Takie cechy kobiety z pewnością docenią. Z samotnym ojcem dobrze powinna się dogadać samotna matka, oboje mają doświadczenia w opiece nad dziećmi, doskonale wiedzą co to samotne rodzicielstwo.
Kolega; 2015-06-22 14:00:04 
Kolego od sponsora, dawaj kobieto tego czego chcą i oczekują i
weź moją radę:
1. kobietę, która szuka sponsora, wykorzystaj i rzuć ją z jej przeświadczeniem, że słabą jakość dawała, a ty jesteś facetem z klasą i szukasz sobie d... z klasą. Ona i tak do tego już podeszła bez zbędnych emocji i z wyrachowaniem.
2. Kobietę wartościową kochaj i szanuj jak ty to sobie wyobrażasz najlepiej w Twojej wypowiedzi.

Powodzenia,
Kolega
; 2015-03-20 12:10:19 
Problem w tym, że paniom na tym forum chodzi jedynie o sponsora.. frajera,ktorego mozna doić z kasy.
Oczywiście nazywają to bardziej subtelnie.. potrzebuja wsparcia... finasowego

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij