Komunikacja a udane małżeństwo | Ty i On to nie samotne serca, ale dwoje ludzi, którym na sobie zależy

Na początku znajomości jest cudownie, śmiejemy się, rozmawiamy, dbamy o siebie nawzajem, z czasem w nasze życie wkracza rzeczywistość, codzienne problemy. Co zrobić, aby umieć kochać trwale? Żeby w przyszłości nasz związek to nie były tylko dwa samotne serca, które nie mają sobie nic do powiedzenia? Podstawą każdego związku, w tym związku takim jak małżeństwo, jest wzajemna komunikacjaPortal dla Singli MyDwoje.pl wyjaśnia jakimi należy kierować się regułami, aby komunikacja była skuteczna.

Komunikacja i jej reguły

Wiele osób myśli, że, by małżeństwo było udane, wystarczy miłość. To prawda, że miłość jest ważna, ale trzeba pamiętać o tym, by ją pielęgnować, umieć się komunikować i wyrażać uczucia. Osoby pochodzące z rodzin wielodzietnych czy rodzin szeroko rozgałęzionych i utrzymujących stałe kontakty mają szansę w praktyce nauczyć się jakimi regułami rządzi się komunikacja, w tym dyskusja. Patrząc na nasze społeczeństwo z perspektywy czasu widzimy, że rodziny stają się coraz mniejsze, ograniczamy kontakty, a przez to nie poznajemy w sposób praktyczny reguł rozmowy. Szkoły nie zawsze tego uczą, kursy przedmałżeńskie też nie, a nieznajomość tych reguł, czy ich nieprzestrzeganie może prowadzić do bardzo bolesnych konfliktów, może sprawić, że Ty i Twój będziecie odczuwać samotność w związku. Jakież to reguły?

To tylko pozór, że małżonkowie zawsze mają czas na szczerą rozmowę. Początki bycia ze sobą to niekończące się rozmowy. Ileż nocy się zarwało, ileż kilometrów się przeszło by być razem, mówić i słuchać. Mijają miesiące, przygniata nas szara rzeczywistość, ważniejsza od uczuć st
aje się baza. Gdy pojawiają się dzieci najważniejsza wydaje się materia. MIEĆ przysłania BYĆ. Nie daj się zmaterializować, dlatego:
  • Mów o potrzebach. Rozmawiajmy nie tylko o tym jak zdobyć dodatkowe pieniądze na opłacenie prywatnego przedszkola z językiem angielskim, albo czy może lepiej uczyć języka indywidualnie. Mówmy sobie, co czujemy jak widzimy radość w oczach dziecka zdobywającego kolejną sprawność, albo jak pomóc niedołężnej sąsiadce, do której znów nikt nie przyszedł.
  • Mów i słuchaj. Ktoś powiedział, że ludzie dzielą się na tych, co umieją mówić i na tych, co umieją słuchać. Prawdziwa rozmowa małżonków to połączenie słuchania z mówieniem. Mam coś do powiedzenia, ale też bardzo chcę usłyszeć, co ma do powiedzenia mój partner. Czym innym są dwa monologi, czym innym dialog. Nie przemawiajmy, tego aż nadto jak w parlamencie, raczej  rozmawiajmy.
  • Nie wypominaj. Nie używajmy słów „ty jesteś ..., ty zawsze ...., ty nigdy ...”. Jakie to smutne, jeśli z czasem trwania związku zmienia się komunikacja między partnerami. Wyrozumiałość zamienia się w wypominanie. Chwila refleksji, przecież „ty jesteś” miało ciąg dalszy .... najpiękniejsza. Przecież nie zmieniłaś się, jak może, co innego przysłaniać mi oczywistą prawdę? Słowa mogą ranić. Czy chcemy coś przekazać, czy chcemy uderzyć? Bić można się tylko poduszkami.
  • Idź na kompromis. Co zrobić, gdy w jakiejś sprawie mamy całkowicie odmienne stanowiska? Starajmy się je zrozumieć, poznać intencje, nazwać rozbieżności. Wystrzegajmy się projekcji. To taka nieświadoma sztuczka przypisywania partnerowi moich własnych intencji. Jak łatwo można się w tym zagalopować... Jeśli nie ma możliwości kompromisu, ustalmy przynajmniej protokół rozbieżności. Następnym razem od niego właśnie można będzie zacząć.
  • Dąż do porozumienia. Rozmowy partnerskie to nie wojna na słowa, rozmowy mają na celu porozumienie. To tak jak rozmowy biznesowe. Jeżeli obie strony wygrywają, każda realizuje swój cel i osiąga korzyści. Jeżeli obie przegrywają – nie dochodzi do transakcji, każdy idzie w swoją stronę. A przecież małżeństwo ma tak wielki wspólny interes, pamiętajmy o tym!

Mów o swoich potrzebach

Miłość jest bezgraniczna, jest ślepa, jest oddaniem, jest poświęceniem. Skąd więc tu miejsce na przykazanie „kochaj bliźniego swego jak
siebie samego”? Kochając nie wolno nam zapominać o sobie. Nie możemy uwierzyć, że słowa szeptane czule „kocham cię nad życie, kocham cię ponad wszystko”,  są do końca prawdziwe. Przy pierwszej poważnej próbie osoby naiwne i wrażliwe przeżywają szok. „Sam mi mówiłeś zeszłego roku ....” Nawet w związku małżeńskim należy pamiętać o asertywności. Aby małżeństwo miało szansę przetrwania, należy artykułować swoje potrzeby, nie zgadzać się na coś wbrew sobie, nie poświęcać się ponad własną wytrzymałość. Nie po to braliśmy ślub, żeby cierpieć poświęcenia, a dlatego żebyśmy byli szczęśliwi. Ty i on/ona to nie samotne serca, ale para ludzi, którym na sobie zależy. Mów o swoich potrzebach. Nie mówiąc partnerowi o swoich potrzebach, oczekiwaniach, pragnieniach, skazujemy go na szukanie po omacku. Wierząc, że on chce nas uszczęśliwić, musimy jakoś powiedzieć mu jak ma to robić. Przecież mimo chęci, może nie znaleźć właściwego sposobu. Dajmy sobie nawzajem szanse!

Wspólne przedsięwzięcia cementują miłość

Nic tak nie wiąże ludzi jak wspólne działanie. Wspólne meblowanie mieszkania, urządzanie go, wspólne przygotowywanie przynajmniej jednego posiłku, wspólne sprzątanie, wspólna zabawa, taniec, gra, śpiew, wycieczka. To wszystko niezwykle cementuje związek.Kiedy masz jakiś pomysł na wspólne spędzanie czasu, powiedz o tym partnerowi, mów o swoich potrzebach, on nie zawsze czyta w Twoich myślach... Warto pielęgnować również dziedziny, w których nasz partner jest autorytetem. Zawsze takie istnieją. Dobrze jest uświadomić sobie i nazwać mocne strony partnera. Właśnie do nich można się odwołać w chwilach, gdy dopadnie Was kryzys małżeński, zwątpienie, rezygnacja. Tu można przypomnieć rysunek Mleczki – żona zdegustowana niesprawnością seksualną męża pociesza się „ale za to w pracy go chwalą”...

Wstrzemięźliwość pobudza apetyt na seks

Najlepszą i najprostszą receptą zachowania wzajemnej atrakcyjności erotycznej to ..... zasada wstrzemięźliwości. Przesyt może prowadzić tylko do zniechęcenia, a w najlepszym razie do obojętności. Najlepszym kucharzem jest głód! Trudno to zaakceptować w czasach pogoni za rekordami, niespotykanymi doznaniami, ekstremalnymi wyczynami. Trudno to zaakceptować, gdy reklamy kuszą afrodyzjakami w pigułkach, środkami chemicznymi wzmagającymi potencje, czy podnoszącymi poziom potrzeb seksualnych. Jeżeli któraś strona nie ma ochoty trzeba się z tym pogodzić, trzeba jej stan uszanować. Nigdy sztucznie taką ochotę wzbudzać. Zapewniam, że w dłuższej perspektywie czasu przyznacie mi Państwo rację! Byle nie doszło do „syndromu pandy”. Kochankowie patrzą na siebie z czułością, przytulają się, całują i .... uprawiają seks najwyżej raz do roku, jak misie panda, którym właśnie grozi zagłada. Podobno „syndrom pandy” zagraża białej części społeczeństwa krajów Unii Europejskiej.  


 
Komentarze (4)

Komunikacja a udane małżeństwo | Ty i On to nie samotne serca, ale dwoje ludzi, którym na sobie zależy - dodaj komentarz
dercy; 2019-07-03 23:57:00 
komentarz usunięty przez moderatora
eeehh; 2017-02-07 02:13:06 
zupełnie jest mi nie znane cos takiego, a w moim zwiazku to mój partner jest większym gadułą :) chociaz oboje lubimy mówic o pierdołach i słuchac siebie wzajemnie. a skąd to sie bierze? oboje nie nalezymy do osob, które lubią plotki i co za tym idzie zbyt szybko oceniamy innych, szanujemy kazdego, nie jestesmy przywiazani do swoich pogladow i nie uwazamy,ze posiedlismy monopol na prawde. oboje jestesmy bardzo empatyczni inie udajemy nikogo kim nie jestesmy. rozmowa powinna nawiazywac sie z ciekawosci co kto ma do powiedzenia na dany temat,nawet jezeli sie z tym nie zgadzamy,a nie do przekonywania wzajemnego do swoich racji. niby proste a takie trudne...nie balismy sie nigdy powiedziec sobie wprost a zamknij sie bo przynudzasz,albo uwazasz,ze to smieszne,co za głupi zart,ale w formie zartu, który zazwyczaj konczy sie słowami ty paskudo,czy ty wredna jędzo, czy paskudny małpiszonie.zadne sie nie obraza,bo zadne nie wynosi sie na niewiadomo jaki piedestał bo ukonczyło stusia czy zarabia tyle i tyle czy widziało to czy tamto,czy przezylo nie wiadomo co,a polacy wlasnie uwielbiaja takie przepychanki i ploteczki-to jak ma byc zgoda?
wspierająca żona; 2016-11-11 11:30:32 
Mąż kupił kryształowy żyrandol.
Wspiął się na drabinę i zaczął go wieszać.
Żona trzymała mu drabinę i zaczęła się nudzić.
Zauważyła, że mężowi jądro wystaje ze spodenek. Postanowiła zrobić mu dowcip i pociągnęła...
Ten puścił żyrandol, spadł z drabiny prosto na nią. Potłukli się oboje, żyrandol poszedł w drobny mak. Żona już się boi, że zaraz jej się dostanie, ale pyta:
- Kochanie, co się stało? Straciłeś równowagę?
- Jak mnie prąd kopnął, to aż do jaja doszło!
Marietta; 2015-10-21 00:58:36 
Prawda, bez szczerych rozmów to ciężko, aby małżeństwo było udane. Komunikacja jest podstawą. Ale nie wszyscy potrafią wyrażać swoje uczucia i pragnienia. Szczególnie mężczyźni często uciekają od takich rozmów, kobiety z kolei nie zawsze potrafią słuchać, bo włącza się im się właśnie to wypominanie. Najgorzej, gdy jedno drugiemu nie chce ustąpić, żadne nie chce pójść na kompromis. Wtedy łatwo o kryzys. Z tą wstrzemięźliwością to pewnie coś jest na rzeczy, bo nadmiar seksu może spowodować odwrotny skutek.

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij