Bliskość i dystans - miłość w równowadze

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Jak zachować autonomię w związku?

Bliskość i dystans

Bliskość a strach przez miłością

Nie ważne czy jest to bliskość w sieci czy w świecie rzeczywistym, chcemy mieć  osobę, której możemy się zwierzyć, poradzić, poskarżyć, od której możemy uzyskać wsparcie. Osobę, z którą chcemy się bawić, pracować, odpoczywać, żartować, milczeć a nawet płakać. Jednocześnie posiadamy swój „intymny mały świat”, do którego nie chcemy nikogo dopuścić. Mamy swoje tajemnice, zranioną miłość. Posiadamy potrzebę izolacji.

Niekiedy strach przed miłością sprawia, że uciekamy przed największym szczęściem, którym jest potrzeba bycia z drugim człowiekiem, bowiem w każdym z nas drzemią sprzeczne potrzeby. Czy można, zatem pogodzić bliskość w związku z potrzebą wolności? Spróbuj, pokonaj lęk przed bliskością.

Osobowość jest systemem układów wzajemnych kontroli. Posiadamy przeciwstawne sobie dążenia. Istnieje między nimi ciągła rywalizacja, a czasem dochodzi do kompromisu. To tarcie wyzwala energię psychiczną, daje napęd do działania, do twórczych poszukiwań. Każdy z nas posiada te przeciwstawne sobie potrzeby: bliskość i dystans razem tworzą miłość w równowadze.

Sekret udanego związku

Pewnie nie raz zastanawiałeś się jaki jest sposób na długotrwały i szczęśliwy związek? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale ważne jest, abyście nawzajem szanowali swoje potrzeby, różnice, byście umieli się komunikować i wyrażać uczucia.

Zatem jakie relacje zachodzą między osobami w pełni zadowolonymi ze swojego bliskiego związku? Odpowiedź jest banalnie prosta; potrzebne jest: 

 • pozytywne nastawienie do partnera, nastawienie na pomnażanie jego dobra (miłość),
 • empatia, tak silna więź emocjonalna, by nawet bez słów wyczuwać nastroje i potrzeby Partnera (wzajemna miłość),
 • wiara, że nastawienie Partnera do nas jest równie pozytywne, jak nasze do niego (świadomość bycia kochanym),
 • podobny poziom wrażliwości (ktoś, kto nigdy nie zapłakał nad czyimś cierpieniem, nie zrozumie osoby płaczącej nad czyimś nieszczęściem).

Wzajemne poszanowanie potrzeb partnerów

Gdy w związku zachowane są bliskie relacje:

 • szanujemy potrzebę samotności,
 • powierzamy swoje tajemnice wiedząc, że nie zostaną zdradzone czy wyśmiane,
 • podzielimy się wątpliwościami wiedząc, że nie będziemy ośmieszeni czy wyszydzeni,
 • przyjmiemy z wielką troską każdy sekret.

Bywa, że już noc poślubna każe wątpić w miłość partnera, choć każdej osobie z innych powodów. Związek jest wystawiany na próbę w trudnych sytuacjach, gdy przed obojgiem stoi trudna decyzja, sprzeczne oczekiwania, zagrożenie, przeszkoda, gdy ponosi się stratę. Właśnie w takich sytuacjach ludzie przekonują się, czy naprawdę łączy ich miłość, jakie są prawdziwe uczucia partnera względem nas, jakie wartości dla każdego z obojga są najważniejsze, jakie są między nami bliskość i dystans. Z kolei takie wyzwanie, jakie stawia los każdego z nas rozwija, uświadamia nam nasze słabostki, naszą małostkowość, wyzwala wstyd za siebie.

Również błędy i słabości człowieka mogą pomóc w rozwoju. Uruchamiają proces autokorekty, doskonalenia się, twórczego rozwoju. Ktoś, kto zobaczył poprzez swoje zachowanie w stresie jak w lustrze pewne swoje cechy, których by u siebie nigdy nie podejrzewał, przeżywa szok, który często okazuje się twórczy, wyzwala silną motywacje do pracy nad sobą, efektem której może być wewnętrzna przemiana. Nie możemy więc przekreślać partnera po pierwszej wpadce. Musimy zobaczyć, jak na niego podziałała!  Do tego potrzebna jest sztuka przebaczania, ale to już zupełnie inny temat.


Andrzej Rutowski, dyplomowany psycholog, autor Testu MyDwoje.pl 
Komentarze (10)

Bliskość i dystans - miłość w równowadze - dodaj komentarz
ŻONECZKA - garkotłuk; 2015-10-19 08:04:54 
Miłość jest piękna , lecz niekiedy wkrada się w związek ohydny kusiciel czyt. DEMON , który ma niszczycielską siłę. Pani Paulo nie chodzi o zbytnią wolność - do zdrady prowadzi ,,okazja". Jest takie przysłowie ,, Okazja czyni złodzieja". Nawet najporządniejszego męża z długoletnim stażem małżeńskim może uwieść młode ciało. Nieważne, że to ciało jest rozlazłe jak ropucha przejechana przez motorower , niezgrabne, niewymyte -- ale młode i nadstawia jak suka. Proszę sobie wyobrazić, że to ciało pragnęło jednego całą winę za zajście brać na siebie byle tylko żonaty odszedł od żony bo ciało nie chce być ,, tą drugą " lecz ,,grać pierwsze skrzypce" Co musi się urodzić w głowie takiego ciała , żeby pozbawiać statecznego pana : godności, żony, rodziny, majątku i czego tam jeszcze. Życie pisze różne scenariusze - ale taki przypadek jaki opisałam wydarzył się naprawdę - dobrze że facetowi rozum wrócił i przejrzał na oczy jak c . . a spadła.
Paula; 2015-08-06 18:51:03 
I właśnie na tym polega miłość - na bliskości, na dzieleniu się z drugim człowiekiem swoimi zmartwieniami, radościami. Na wzajemnym zaufaniu, szacunku. Mówieniu o potrzebach. Jeśli komuś bardziej zależy na tym, by mieć swój odrębny świat to może lepiej, aby nie wchodził w żadne relacje. Skoro ja coś daje od siebie to chciałabym otrzymać coś w zamian, to chyba normalne. Poza tym zbytnia wolność w związku prowadzi ma ogól do zdrady ;)
Izydor; 2013-08-21 07:48:53 
Samotność jest bardzo przykrym stanem. Tylko ty przylaszczko pospolita możesz być samotna bo upychasz się ,,między wódkę a zakąskę". Łowisz żonatych jak leci byleby tylko żonaty błysnął ci drogim zegarkiem czy bransoletą a dla szmalu zjadłabyś nawet g...o.Nie interesuje cię różnica wieku może być 10,20,30,40,50 lat byleby facet miał rozporek /na widok którego motyle latają w twoim dużym brzuchu/. Spadaj z RODZIN człekopodobna istoto.
kicsim; 2013-05-22 16:53:20 
komentarz usunięty przez moderatora
offsiak; 2008-02-04 08:19:13 
Z całym szacunkiem,ale prawdziwa miłość nie istnieje
mariusz28; 2008-01-29 20:29:05 
milość pzegrywa ..to jak sen..!!!!
Alpha; 2008-01-14 19:27:49 
komentarz usunięty przez moderatora
basia; 2007-11-18 17:04:18 
komentarz usunięty przez moderatora
franek; 2007-08-05 16:15:31 
rzy takich relacjach uszanujemy potrzebę samotności, powierzymy swoją wielką tajemnicę wiedząc, że nie zostanie zdradzona czy wyśmiana, podzielimy się nawet naiwnymi wątpliwościami wiedząc, że nie będziemy ośmieszeni czy wyszydzeni, przyjmiemy z wielką troską każdy sekret.
jacenty; 2007-08-05 16:08:47 
komentarz usunięty przez moderatora

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij