Biuro matrymonialne > Poradnik > Psychologia > Testy w Internecie

Testy psychologiczne w Internecie

szukaj
Czy test psychologiczny a dokładnie Wynik Testu dla Ciebie - Profil Partnerski może służyć pomocą w doborze partnerskim? Czy można mu zaufać i czy jest obiektywną, trafną i rzetelną metodą pomiaru cech psychicznych, które skutecznie pomagają w doborze odpowiedniego partnera? Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl przestrzega, aby uważać na niektóre testy psychologiczne w Internecie, bowiem nie każdy zestaw pytań czy zadań nazywany testem, jest narzędziem pomiaru.

Testy psychologiczne a dobór partnerski

 Testy dzielą się ze względu na:

  • materiał z jakiego są zrobione (zadaniowe, obrazkowe, kwestionariusze, inwentarze)
  • sposób odpowiadania (testy wyboru lub swobodnych odpowiedzi)
  • obszaru psychiki, jakiego dotyczą (zdolności, zainteresowań, postaw, potrzeb, całych struktur osobowości, różnic temperamentu).

Budowa testu, takiego jak Test Doboru Partnerskiego nie jest łatwa. Dlatego warto zrozumieć podstawy teoretyczne Testu. Przyjmujemy, że jakiś wybitny psycholog np. Freud, Jung, Fromm obiektywnie określił model psychiki. Szukamy sposobów, aby opisać całą strukturę, określić właściwości różnicujące, co może pomóc w znalezieniu partnera o podobnych do naszych cechach charakteru, dlatego zanim użytkownicy portali matrymonialnych rozwiązują testy psychologiczne w Internecie, muszą być one rzetelnie przygotowywane. Budujemy pytania, na które to odpowiedzi pozwoliłyby nam określić psychikę badanego wg parametrów modelu. Wcześniej testy oceniają językoznawcy i psycholodzy, jedni pod kątem poprawności językowej, drudzy pod kątem zgodności treści pytania z badaną cechą. Na tak przygotowany zestaw pytań odpowiadają różne osoby, o których wiemy coś obiektywnego. Analiza odpowiedzi pozwala nam ocenić każde pytanie oddzielnie, obliczyć jego trudność (jaki procent badanych odpowiada zgodnie z kluczem), moc dyskryminacyjną (nasycenie pytania badaną cechą), trafność (czy osoby znane z danej cechy odpowiadają na pytanie zgodnie z oczekiwaniami). Po takich badaniach następuje selekcja pytań, która wyklucza pytania o najniższych parametrach i otrzymujemy w efekcie końcowym: Wynik dla partnerów - Zgodność Osobowości.

Test doboru w portalu matrymonialnym

Kiedy już powstanie eksperymentalna wersja testu, za jej pomocą przeprowadzamy badania psychologiczne (walidacyjne) na jak największej grupie, przynajmniej stuosobowej. Do takich badań używamy dodatkowo jakiegoś innego, uznanego testu, który został skonstruowany wcześniej, niektóre z nich można znaleźć w Internecie. Na podstawie badań walidacyjnych określamy rzetelność testu, (np. wynik testu, współczynnik zgodności wyników uzyskanych od tych samych osób w krótkim odstępie czasu), jego trafność diagnostyczną (współczynnik zgodności z wynikami testu badającego podobne obszary psychiki albo współczynnik zgodności z kryterium obiektywnym), skale i normy określające jednostkowe wyniki. Jesteśmy też przygotowani, aby po czasie określić trafność prognostyczną (jeśli np. test wypełniany przez kandydatów na studia ma prognozować ukończenie określonych studiów w terminie, porównujemy po pięciu latach jego wyniki z rezultatami studiów licząc określone współczynniki). Z taką samą precyzją powstają testy partnerskie dla użytkowników internetowego portalu matrymonialnego, które mają pomóc w znalezieniu partnera.

Rzetelność testów w Internecie

Jeśli test okazuje się rzetelny i trafny, po znormalizowaniu trafia z pełnym opracowaniem do zbioru narzędzi psychologicznych polecanych przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Taki test może nabyć i stosować tylko dyplomowany psycholog, który powinien przejść również szkolenie z zakresu interpretacji wyników. Tak naprawdę, test staje się doskonałym narzędziem pomiaru dopiero po kilku latach stosowania go przez psychologa. Takie testy mają przede wszystkim sprawdzić zgodność osobowości partnerów.


 
Komentarze (4)

Testy psychologiczne w Internecie  - dodaj komentarz
sdf; 2016-10-03 09:07:55 
Super
Ela; 2015-11-11 23:30:19 
Zgadzam się z Maćko. Początkowo nieco przeraziła mnie liczba pytań w Teście Doboru Partnerskiego, nad niektórymi trzeba było nieco się zastanowić, ale teraz już wiem, że świadczy to tylko o rzetelności tego testu. Na innych portalach są to raczej testy w formie zabawy, niewiele mają wspólnego z profesjonalną metodą pomiaru cech. Tutaj wynik całkowicie zgadza się z rzeczywistością (o ile szczerze odpowiadamy na pytania).
sewa mobil surabaya; 2015-03-13 09:15:13 
komentarz usunięty przez moderatora
Maćko; 2015-02-10 10:44:47 
Po przeczytaniu tego artykułu widzę, że ten Wasz test jest jeszcze bardziej profesjonalnie przygotowany niż myślałem. Teraz nie dziwię się, że punkty dopasowania w tak dużym stopniu zgadzają się z rzeczywistością. Byłem też na kilku innych portalach, gdzie przy rejestracji wypełniało się różne testy, ale jednak tak naprawdę były to tylko takie zabawy, raczej nie miały żadnego przełożenia na rzeczywistość. A test mydwoje pozytywnie mnie zaskoczył. Szczegółowy, konkretny, a na koniec ciekawe wyniki. Bardzo mi się podoba, że mogę zaoszczędzić dużo czasu na selekcji partnerek, bo wystarczy, że posortuję sobie według punktów dopasowania i od razu mam sporo profili kobiet, które pewnie sam także bym wybrał, jednak spędziłbym dużo czasu na wyszukaniu ich.

 
Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij