Tata na urlopie wychowawczym

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Co zrobić, aby więcej mężczyzn brało urlop wychowawczy?

Tata na urlopie wychowawczym
Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl zapytało kilku mężczyzn o to, co należałoby zrobić, aby więcej mężczyzn chciało opiekować się dziećmi i korzystać z urlopów wychowawczych. Czy tata na urlopie wychowawczym nadal wzbudza zdziwienie? Mężczyźni ci nie zaprezentowali zbyt wielu strategii prowadzących do osiągnięcia tego celu. Ich propozycje podzielić można na dwie grupy: pierwszą z nich można określić jako propozycje kierowane „na zewnątrz” - adresatem jest ojciec, ale również jego pracodawca. Druga grupa to propozycje skierowane do samego ojca.

Dlaczego ojcowie nie korzystają z urlopu wychowawczego?

Jeśli chodzi o propozycje skierowane na zewnątrz, na plan pierwszy wysunęły się ponownie kwestie finansowe – ich usunięcie mogłoby zdaniem badanych wiele w tym zakresie zmienić. Na pytanie o to, w jakiej sytuacji mężczyźni poszliby na urlop wychowawczy padały odpowiedzi: jakby były płatne - Hubert. W dyskusji prowadzonej przez portal dla Singli MyDwoje.pl padło też stwierdzenie, że gdyby urlopy tego rodzaju były płatne dla mężczyzn, a bezpłatne dla kobiet to żadna kobieta nie siedziałaby na wychowawczym. Inny sposób oddziaływania, to wszelkiego rodzaju kampanie promocyjne, popularyzowanie przez media takiego sposobu postępowania: Może też i w jakiś sposób media muszą apelować… Znaczy, apelować? Czy jakoś podkreślać, mówić częściej o przejściu mężczyzn na urlop wychowawczy, żeby kobiety nie czuły się samotne, że muszą cały ciężar wychowania brać na siebie. Był taki okres, kiedy było mówione o macierzyńskim dla mężów. Ale to się skończyło. Teraz ani słowa - Marek. Nie słyszy się o tym, żeby mężczyźni przechodzili na urlopy wychowawcze. Może to też jest tym spowodowane. Jakby więcej się słyszało, że mężczyźni chodzą na urlopy wychowawcze, może ludzie byliby bardzie przekonani, że jednak faceci też chodzą - Piotr.

Co zrobić, aby matki dzieci nie czuły, że w opiece nad dzieckiem są samotne?

Inne działania proponowano wobec samych mężczyzn, których próbowano przekonać, że warto opiekować się dziećmi, nie tylko w ramach pomocy żonie, aby matki dzieci nie czuły się samotne, ale również dla własnej satysfakcji. Pierwszą proponowaną technikę można by określić jako  edukacyjną, której celem byłoby nauczenie mężczyzn wykonywania czynności, które muszą być wykonane podczas opieki nad małym dzieckiem: Myślę, że można wszystkiego wyuczyć. Przypuśćmy z zegarkiem w ręku i on to będzie robił - Marek. Za najważniejsze uznawano zarówno nauczenie się jak i spróbowanie, przekonanie się, że taką rolę można pełnić, jeszcze przed decyzją o wzięciu urlopu: Ja myślę w ten sposób, że jeżeli przez okres macierzyństwa, jeżeli ojciec się sprawdzi i dojdzie do wniosku, że sobie radzi z tym i sobie da radę. I dojdzie do wniosku, że mu to dobrze idzie, i jeśli ojcowie nie chcą, żeby matki dzieci się czuły z całym tym wychowaniem samotne, no to ta decyzja o podjęciu urlopu macierzyńskiego będzie szybsza. Jeżeli przez ten okres macierzyństwa żony, jednak stwierdzi, że nie nadaje się, żeby przez cały dzień opiekować się dziećmi, to tej decyzji nie podejmie. Moim zdaniem najważniejszy to jest od wyjścia kobiety ze szpitala. No nawet w szpitalu, bo przecież w szpitalu już się przewija dziecko. Można już przewijać i można spróbować. Ale od momentu kiedy żona wraca do domu, przez ten okres macierzyństwa mężczyzna może się sprawdzić. I wtedy albo spełnia się w tej roli i uważa, że sobie da radę, i stać ich oboje na to, że jedno z nich pójdzie na macierzyńskie, to myślę, że ta decyzje bym podjął - Marek.

Jak przekonać mężczyzn, że warto opiekować się dziećmi?

Wypowiedzi badanych przez serwis MyDwoje.pl świadczą o tym, że będzie to zarówno nauczenie jak i przekonanie mężczyzny, że będzie sobie mógł z tą rolą poradzić, oduczenie go lęku przed taką sytuacją, a także wytrącenie mu argumentu, że tego nie może robić, bo nie potrafi. Jako osobę, która może to przeprowadzić wskazywano żonę: Myślę, że najłatwiej będzie przekonać mężczyznę, jak to zrobi własna żona. Na zasadzie takiej jak się uczy dzieci. Chodź pomożesz mi. I na tej zasadzie. Bo on nieświadomie zrobi coś. Będzie chciał pomóc żonie, ale zrobi coś opiekując się dzieckiem. A później jak wyskoczy z tekstem, że on sobie nie poradzi – Ale zobacz poradziłeś sobie z ugotowaniem zupki. Poradziłeś sobie z ubraniem. Poradziłeś sobie z tym, tym. Na tej zasadzie może przekonać - Krzysztof. Inni, którzy mogą przekonywać osobiście, to mężczyźni pełniący taką rolę. W tym przypadku badani odwoływali się do własnych doświadczeń: Ja zawsze tłumaczę, jeżeli nie mam problemów oczywiście ze znajomymi. Jeżeli do nas przychodzą i my chodzimy do znajomych, ja zawsze zachęcam. Oczywiście na początku też się bałem, jak każdy z nas, jak to będzie już po urodzeniu dziecka, po powrocie ze szpitala, na ręce oczywiście wziąć to dziecko, itd. ale z czasem to się już poukładało. I zachęcam w ten sposób, że nie jest źle. (…) Najlepsze jest "samotne ojcostwo". Wtedy ma się nad dziećmi kontrolę. Wtedy się dzieci wychowuje po swojemu. Wtedy nikt nie przeszkadza. Ja znajomych zawsze zachęcam. Mówię, że początki są zawsze trudne, ale później to ok. Żeby się nie bali - Marek.

Mężczyźni o podziale ról w rodzinie

Niektórzy mężczyźni zwracali uwagę na fakt, że przekonać trzeba do takiego podziału obowiązków nie tylko mężczyzn, ale też kobiety, które w wielu przypadkach chcą pozostać z dzieckiem, a przynajmniej mężczyźni wierzą, że kobiety będą chciały tak postąpić, choć czasami nie stoi za tym żaden argument poza przekonaniem mężczyzny: Bo jednak matka to matka. Żona sama by nie chciała, żebym ja był, że ona pójdzie do pracy, ja będę siedział z dzieckiem. Mimo, że teraz trochę marudzi, że ma dosyć, to jak dziecko przyjdzie na świat, to na pewno na moment go nie zostawi. Myślę, że czy za porę miesięcy, czy za rok, czy za dwa, też nie będzie chciała - Marcin 1.

I wreszcie niektórzy mężczyźni wyraźnie odżegnywali się od takiej możliwości, a zwłaszcza od tego, aby wziąć urlop wychowawczy: Moja żona może zarabiać 3 razy tyle co ja w życiu bym się nie zgodził. Ja mogę z własnej, nieprzymuszonej woli opiekować się tymi dziećmi, ale nie pójście na jakiś urlop. W ten sposób - Jerzy. Warto zauważyć, że to ostatnie stwierdzenie padło z ust ojca, który podkreślał, że na przeszkodzie wzięcia urlopu stoi męska ambicja.

Czytaj także o ojcach w rodzinie:

Ojciec w domu, czyli o roli mężczyzny w rodzinie
Rola mężczyzny a rodzina
Twój partner - główny opiekun dziecka
Miłość ojcowska a zrozumienie kobiet 
Komentarze (2)

Tata na urlopie wychowawczym  - dodaj komentarz
gaja90; 2015-11-30 14:51:38 
No tak skoro mężczyzna zarabia więcej od żony, to nie będzie przechodził na urlop wychowawczy. Wpływ na decyzję mają też pewnie koledzy. Faceci boją się wyśmiewania i opinii że to niemęskie. Poza tym matce chyba łatwiej jest przejąć obowiązki domowe, niż mężczyźnie. Młodzi ojcowie boją się, że nie poradzą sobie, nie będą wiedzieli jak zająć się dzieckiem. No i chyba większość facetów nie wytrzymałaby całego dnia z dzieckiem, bez kolegów ;)
Gośka; 2015-10-28 15:41:35 
...uffff...
retrospekcja bywa męcząca ;) ....chyba jestem zaborczą tradycjonalistką :) ....za nic w świecie nie dzieliłabym swego macierzyństwa nad oseskiem, na funkcjonalne dyżury z oddanym i kochającym mężczyzną

chyba jestem zbyt restrykcyjna i staroświecka ... artykuł podeślę własnym dzieciakom, by wzniecić burzę mózgów ;)

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register
Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij